سلفی های رامبرانت !

سلفی های رامبرانت ! امروزه مردم برای ثبت تصویر خودشان، سلفی می گیرند. «رامبرانت» یکی از بزرگترین نقاش های هنر اروپا نیز صدها سال پیش در دوره های مختلف زندگی اش همین کار را می کرد، اما به روشی دیگر: او خودنگاره می کشید.


به گزارش آتلیه دات کام به نقل از ایسنا، «رامبرانت» نقاش مشهور هلندی ۴۱۵ سال پیش در «لیدن» متولد شد. وی در طول عمر خود علاوه بر تابلوهای نقاشی مختلف حدود ۱۰۰ خودنگاره خلق کرد. این خودنگاره ها در کنار یکدیگر خاطرات مصور شگفت آوری از ۴۰ سال زندگی این نقاش را پدید آوردند.
در ادامه نمونه هایی از خودنگاره های «رامبرانت» که نمایش دهنده تمام خاطرات خوب و بد او هستند را به معرفی می کنیم:

خودنگاره مربوط به دوران جوانی (۱۶۲۸)


در این نقاشی «رامبرانت» ۲۲ ساله است و بنظر می رسد این اولین خودنگاره او باشد. «رامبرانت» در دوران ابتدایی فعالیت بعنوان نقاش از این مدل پرتره برای تمرین در به تصویر کشیدن احساسات چهره و یا تاثیر نور و سایه استفاده می کرد. وی در این نقاشی از روش «کیاروسکورو»(chiaroscuro) یا «سایه روشن» بهره برده است. بصورت او دقت کنید که نور بر گونه راست او تابیده است اما باقی اجزای آن در سایه باقی مانده اند.

خودنگاره با کلاه (۱۶۳۰)


این اثر نیز یکی از اولین خودنگاره های «رامبرانت» و مربوط به دورانی است که او هنوز در «لیدن» زندگی می کرد. این اثر یکی از چند اثر معدود به روش «چاپ فلزی» یا «اِچینگ» است که «رامبرانت» در آنها به نمایش حالات عجیب صورت سوژه هایش پرداخته است. خیلی از این مجموعه آثار فقط کمی بزرگتر از تمبرهای پستی هستند. در این اثر، «رامبرانت» را می بینید که کلاه بر سر دارد و بنظر می رسد غافلگیر شده است.

خودنگاره در پوشش شرقی (۱۶۳۱)


این نقاشی از این نظر که تنها خودنگاره ای بشمار می رود که «رامبرانت» را تمام قد به تصویر می کشد منحصربه فرد شمرده می شود. نتایج تحقیقات با اکس -ری نشان می دهند، «رامبرانت» در تصویر پاهایش تغییر به وجود آورده و سپس آنها را پشت سگ پوشانده است. او مدل موهایش را تغییر داده است.

خودنگاره بزرگ (۱۶۵۲)


این اثر اولین خودنگاره «رامبرانت» است که او بعد از مرگ ناگهانی همسرش در سال ۱۶۴۲ خلق کرد. در این هفت سال فاصله او بیشتر بر نقاشی منظره و موضوعات روزمره تمرکز داشت. سال ۱۶۴۵ زمانی بود که مشکلات مالی «رامبرانت» شروع شد و در این نقاشی دیگر خبری از لباس های مجللی که در خودنگاره های قبلی او دیده می شد نیست. در مجموع، این نقاشی با سایر خودنگاره های «رامبرانت» متفاوت می باشد و در این نقاشی «رامبرانت» در حالتی که مستقیما به رو به رو ایستاده است دیده می شود.

خودنگاره (۱۶۶۹)


در این نقاشی این هنرمند ۶۳ ساله است. شاید این آخرین خودنگاره ای باشد که «رامبرانت» خلق کرده است چونکه این نقاشی به سال ۱۶۶۹ بازمی گردد؛ سالی که «رامبرانت» از دنیا رفت. نگاه و ظاهر «رامبرانت» نشان میدهد وی در سالهای پایانی عمرش ناتوان نبوده است.1400/05/07
21:34:29
5.0 / ۵
1513
تگهای خبر: تصویر , چاپ , سلفی , منظره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 411
بازدید دیروز: 3,738
هفته اخیر: 32,007