ارزیابی هنرمندان موسیقی از سی و ششمین جشنواره فجر

كنسرت بدون تماشاگر واقعا دردناك است

كنسرت بدون تماشاگر واقعا دردناك است به گزارش آتلیه دات کام حسین علیشاپور ـ خواننده ـ درباره تجربه حضور در جشنواره مجازی موسیقی فجر بیان می کند: در این شرایط کرونا تنها دو راه داریم؛ یک اینکه کنسرت ها و به صورت کلی جریان فرهنگی را متوقف نماییم تا زمانی که شرایط بهتر شود و بتوان با حضور تماشاچیان اجرای زنده داشت یا اینکه تا جایی که امکان دارد با استفاده از تکنولوژی، ارتباط را با مخاطبان حفظ کرد.


حسین علیشاپور که سال جاری همراه با گروه «سپندار» در جشنواره موسیقی فجر حضور یافته است و اجرای آنها یکـشنبه ـ سوم اسفند ماه ـ در سانس سوم (ساعت ۲۰) پخش خواهد شد، در گفت وگویی با ایسنا به بیان مطالبی درباره سی وششمین جشنواره موسیقی فجر و وضعیت موسیقی با شیوع کرونا پرداخت.
این خواننده توضیح می دهد: کنسرتی که تماشاگر در سالن حضور نداشته باشد، واقعا دردناک است؛ چون هنرمندان بخش عمده ای از انرژی و نیروی خویش را از مخاطبان حاضر در سالن می گیرند و زمانی که نیستند این خلأ بزرگ احساس می شود. به صورت کلی اجراهای آنلاین با اجراهای حضوری قابل مقایسه نیستند ولی چاره دیگری نداریم، کار دیگری از دستمان برنمی آید و متوقف کردن کلی این روند هم کار درستی نیست؛ چون به هر حال زندگی ادامه دارد.
از این خواننده سوال می نماییم که آیا بهتر نیست به صورت کلی اجراهای آنلاین به یک بخش همیشگی و همراه برای اجراهای حضوری بدل شوند؟ پاسخ می دهد: اگر در کنار اجرای حضوری، بخش آنلاین هم برقرار باشد، اتفاق خیلی خوبی خواهد بود؛ البته سابقا در چند کنسرت و برخی سایت ها، بخش اجراهای آنلاین هم فعال بود منتهی گویا دائمی نبود. ولی امیدورام به صورت کلی شرایطی فراهم گردد تا اجرای آنلاین و حضوری همراه با یکدیگر صورت بگیرند.
علیشاپور در ادامه درباره موسیقی بعنوان یک زبان جهانی که مردم در دوران کرونا بیشتر به اهمیت آن واقف شدند، می گوید: موسیقی همیشه پرقدرت بوده ولی چون قبل از انتشار کرونا به لحاظ تولید و اجراهای صحنه ای آسان تر در دسترس قرار می گرفت، مردم خیلی برای آن ارزش قائل نبودند. ولی با انتشار کرونا که مرگ انسان ها را به همراه داشت و زندگی معنای دیگری پیدا کرد، موسیقی توانست نقش خودش را بعنوان یک عنصر پیش برنده که در شرایطی شفا بخش روح بود، اثبات کند. امیدوارم اهمیتی که موسیقی در این زمان پیدا کرد، بعد از بهبود این شرایط هم همچنان پابرجا بماند.
علیشاپور سال قبل در مصاحبه ای با ایسنا، نقدهایی را نسبت به نظم و مدیریت موسیقی وارد کرد. در همین راستا از او سوال می نماییم که سال جاری کیفیت جشنواره را چطور دید؟ اظهار می‎ کند: سال جاری نظم و حفظ شأن هنرمندان بیشتر حاکم است. همیشه معتقد بوده ام که حفظ شأن هنرمندانی که دعوت می شوند بسیار امر مهمی است و در این دوره زمانی که از خود من دعوت نمودند، نوع گفتمان و دعوت بگونه ای بود که نشان می داد اتفاقات بهتری در راه می باشد. یکی از دلایلی که تصمیم گرفتم سال جاری حتما در جشنواره شرکت کنم این بود که شرایطی که سال جاری بر دنیا حاکم بود، این مسئولیت را به گردن هر هنرمندی می اندازد که نقش امید دادن به مخاطبان خویش را ادا کنند.
در آخر از او سوال کردیم که آیا بهتر نبود جشنواره سال جاری همانند جشنواره فیلم یا تئاتر فجر تا جایی که پروتکل های بهداشتی اجازه می داد، به صورت حضوری برگزار می شد؟ پاسخ می دهد: نه؛ چونکه هر چقدر هم که پروتکل های بهداشتی را رعایت نماییم، در نهایت با یک تجمع جمعیت مواجه هستیم. در نتیجه برگزاری جشنواره به صورت مجازی اتفاق بهتری بود؛ چونکه تجمع را در جشنواره موسیقی به صفر رساندند و در عین حال برنامه ها را ضبط کردند که افراد علاقه مند بتوانند هر زمان که فرصت داشتند اجراها را ببینند.
منبع:

1399/12/03
12:14:22
0.0 / ۵
765
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 6,775
بازدید دیروز: 5,389
هفته اخیر: 51,389