آثار خارجی جشنواره موسیقی ضبط می شود

دفاع وزیر ارشاد از برگزاری جشنواره های فجر

دفاع وزیر ارشاد از برگزاری جشنواره های فجر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره شرایط برگزاری جشنواره موسیقی فجر، اشاره کرد: «به دلیل شرایط حاکم ناشی از ویروس کرونا امسال جشنواره موسیقی از بستر فضای مجازی بهره بسیاری می برد و این فضا می تواند به فرهنگ و اقتصاد حوزه موسیقی کمک نماید.»


به گزارش آتلیه دات کام به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر امروز از دبیرخانه سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر بازدید کرد و در جریان مجموعه اقدامات و کارهای این دوره از برگزاری جشنواره موسیقی فجر قرار گرفت.
سیدعباس صالحی در این بازدید اظهار داشت: اوایل امسال به علت شیوع ویروس کرونا موضوع چگونگی جشنواره ها همچون جشنواره های فجر عنوان شد و جلسات مختلفی در این حوزه اجرا شد. با شیوع ویروس کرونا وضعیت خاصی پیش آمد و ابهامات و تردیدهای زیادی در این عرصه به وجود آمد.
او با تاکید بر نقش فرهنگ و هنر بر زندگی مردم، اشاره کرد: در زمان جنگ و دفاع مقدس و اوج جنگ و حملات دشمن جشنواره های فجر برگزار می شد و این علامت خوبی برای کشور بود و کشور را به فضای آرامش و اعتماد می کشاند که هنر در کشور همچنان زنده است. بدین سبب با این نگاه که ایام کرونائی هم اگر سخت تر نباشد ولی بی شباهت به ایام جنگ نیست، صلاح ندانستیم جشنواره ها تعطیل شود.
صالحی با اشاره به اینکه در این جشنواره از تمام استان های کشور حضور داشته و دارند، افزود: بر این اساس تکاپوی سراسری در کشور وجود دارد و این برگزاری فقط مختص تهران نیست و هنرمندان از سراسر کشور در حال رقابت با یکدیگر هستند و این امر هم یکی از استدلال هایی بود که جشنواره های فجر همچون موسیقی باید اجرا شود.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: در برگزاری جشنواره های امسال البته چند دغدغه هم وجود داشت. چگونگی برگزاری آن همچون این دغدغه ها بود اینکه به هر قیمتی برگزار نشود بلکه کیفیت و کمیت آنرا در نظر داشته باشیم طوری که قابل دفاع باشد.
وی در عین حال اشاره کرد: طبق گزارش های رسیده از جشنواره موسیقی فجر گروه هایی که در این دوره از جشنواره ثبت نام کرده اند از لحاظ تعداد سهم قابل توجهی دارند. بخش رقابتی جشنواره با عنوان جایزه باربد هم فضای خوبی برای جشنواره بوجود می آورد. مسابقه ترانه هم از دیگر بخش های جشنواره موسیقی فجر است که می تواند فضایی را بوجود آورد که بتوانیم در حوزه الگویی، نمونه های تاثیرگذاری باشیم و به معرفی و ترمیم مولف ترانه بپردازیم برای اینکه موسیقی کشور ما با کلام نسبت دارد و این جشنواره می تواند فرصت های خوبی را برای این مسابقه فراهم آورد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بخش بین الملل جشنواره موسیقی فجر را از دیگر دغدغه های برگزاری برشمرد و اظهار داشت: حوزه سازی جدید و قانع کردن افراد به روش جدید دشوار است اما آثار موسیقی شرکت کننده های خارجی ضبط می شود و سعی شده تا پرچم موسیقی حفظ شود.
وی اشاره کرد: حجم قابل توجهی از آثار موسیقی برای جشنواره موسیقی فجر در حال ضبط است و تجربه جدیدی را وارد فضای مجازی می کند و از این فضا بعنوان بستر مهم فرهنگی و اقتصادی برای جشنواره می توان بهره برد که نقطه عطف جشنواره امسال است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: کرونا تعدادی از اقدامات را تبدیل به تجربه اولیه کرد و بهره گیری از فضای مجازی منجر به کاهش هزینه ها می شود و می تواند در سالهای آینده تغییراتی را پدید آورد.
صالحی در آخر اظهار داشت: امیدوارم برگزاری این دوره از جشنواره موسیقی فجر پایه های جدیدی را برای موسیقی ایران و جشنواره بوجود آورد.
در قسمتی از این بازدید محمد الهیاری مدیرکل دفتر موسیقی گزارشی از مجموعه اقدامات دبیرخانه سی و ششمین جشنواره موسقی فجر ارائه کرد.
وی اظهار داشت: این جشنواره در بخش رقابتی و غیررقابتی برگزار می گردد که اجرای گروه ها در بخش غیررقابتی انجام می شود و در بخش رقابتی آلبوم های موسیقی ارزیابی می شوند.
وی افزود: جایزه ترانه و جایزه موسیقی و رسانه نیز از بخش های دیگر جشنواره است که در جایزه ترانه بیش از چهار هزار ترانه ارزیابی می شود و در بخش موسیقی و رسانه ۱۶۸ اثر به دبیرخانه این بخش ارسال شده و سعی شده به موسیقی مقاومت در رسانه ها در این بخش توجه گردد.
الهیاری در عین حال اشاره کرد: بخش پژوهش جشنواره نیز با همکاری رادیو گفت و گو برگزار می شود.
وی با اشاره به جایزه باربد در جشنواره موسیقی فجر افزود: این بخش از جشنواره با عنایت به این که گرفتار شرایط حاکم از شیوع ویروس کرونا هستیم می تواند منجر به ایجاد هیجان در جشنواره بشود.
در بخش دیگری سیدمجتبی حسینی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: باتوجه به شرایط سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر همکاران و هنرمندان برای برنامه ریزی این دوره از برگزاری تلاش بسیاری داشتند.
حسن ریاحی دبیر سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر نیز اظهار داشت: امور جشنواره با آرامش در حال انجام می باشد و خوب پیش رفته است.
وی ادامه داد: در این دوره بخش رقابتی و جایزه باربد در جشنواره برگزار می گردد و رقابت موجب افزایش شور در جشنواره شده است. برنامه های جشنواره باتوجه به شرایط منظم پیش رفته و امیدواریم جشنواره برای تقویت روحیه هنرمندان موثر باشد.
در این بازدید اردوان جعفریان مسئول بخش بین الملل جشنواره موسیقی فجر نیز گزارشی از مجموعه اقدامات این بخش ارائه کرد.
در آخر پوستر سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر از طرف وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی گردید.1399/11/14
12:12:02
0.0 / ۵
998
تگهای خبر: آرامش , آلبوم , پوستر , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 3,035
بازدید دیروز: 4,685
هفته اخیر: 34,552