در تاریخ ماندگار شد:

عكسی از یك جنایت

عكسی از یك جنایت آتلیه دات كام: برنامه عكسهای تكان دهنده در آخرین قسمت خود به تاثیرات مخرب استفاده از سلاح شیمیایی معروف به عامل نارنجی توسط آمریكا مقابل مردم ویتنام پرداخت.


این برنامه که در هر قسمت یکی از ماندگارترین عکسهای تاریخ را مورد بررسی قرار می دهد، این هفته به سراغ عکسهایی از کودکان ویتنامی رفته که به دنبال استفاده از سم شیمیایی «عامل نارنجی» با اختلالات مادرزادی متولد شدند.
ارتش آمریکا در جریان جنگ ویتنام از ۱۹۶۱ تا ۱۹۷۱ میلادی از «عامل نارنجی» بعنوان قسمتی از برنامه جنگی خود مقابل نیروهای مخالف استفاده نمود. هرچند ایالات متحده، ادعا می کرد که عامل نارنجی، ماده ای از جنس سموم گیاهی و برای از بین بردن پوشش جنگل هایی بود که جنگجویان ویتنامی در آن پنهان می شدند، اما این ماده شیمیایی عوارض جانبی شدیدی داشت.

بطوریکه برای چندین دهه است که در مناطق آلوده شده به عامل نارنجی، کودکانی با اختلالات مادرزادی حاد به دنیا می آیند. آمریکا طی نبرد ۱۰ ساله خود مقابل نیروهای ویتنامی، بیش از هفتاد و پنج میلیون لیتر از ماده شیمیایی موسوم به عامل نارنجی در مناطق جنگلی ویتنام و بخش هایی از لائوس و کامبوج بهره برد.

همین طور در این برنامه به اظهارات مقامات ویتنامی اشاره می شود که می گویند در آن سال ها، بیش از چهار و نیم میلیون ویتنامی در معرض این ماده شیمایی قرار گرفتند که بر اثر آن چهارصد هزار نفر جان باخته یا گرفتار لطمه های جسمانی شدید شدند، علاوه بر آن، طی چند دهه اخیر، حدود ۵۰۰ هزار نوزاد دارای اختلالات مادرزادی به دنیا آمدند.
در سیزدهم ژوئن سال ۲۰۱۰ میلادی، جیمز ناچتوی عکسهایی را از کودکان ویتنامی با نقص مادرزادی ناشی از سم «عامل نارنجی» می گیرد که این عکس ها در تاریخ ماندگار شدند و جنایت آمریکا مقابل مردم ویتنام را به تصویر می کشند.


عکسهای تکان دهنده

عکسهای تکان دهنده کاری از واحد برنامه های شبکه پرس تی وی به تهیه کنندگی کیانوش الطافی است که برای مخاطبان اسپانیایی زبان شبکه هیسپان تی وی زبانگردانی شده است و روزهای جمعه ساعت ۳: ۱۵ به وقت تهران پخش می شود و تکرار آن همان روز ساعات ۶: ۱۵، ۱۰: ۱۵ و ۱۹: ۱۵ و شنبه ساعت ۸: ۴۵، ۱۴: ۱۵ و ۲۱: ۴۵ روی آنتن هیسپان تی وی می رود.


 


منبع:

1399/08/15
16:30:06
3.3 / ۵
1537
تگهای خبر: امریكا , استودیو , عكس , قاب
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
ناشناس:
واقعا عکس ناراحت کننده ای است
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 2,018
بازدید دیروز: 7,212
هفته اخیر: 40,715