چالش های محافظت از بزرگترین مجسمه كشور بعلاوه فیلم

چالش های محافظت از بزرگترین مجسمه كشور بعلاوه فیلم كردستان سازنده بزرگترین مجسمه كشور اظهار داشت: درست است كه شهرداری تمام تلاش خودرا برای نگهداری بزرگترین مجسمه كشور به كار بسته اما محافظت از مجسمه سخت تر بوده و گاهی از كنترل خارج است، بطور مثال ممكنست كه در مراسم چهارشنبه سوری و آتش بازی نوروز نارنجك دستی به سمت مجسمه پرتاب و سبب تخریب آن شود.


استاد "هادی ضیاء الدینی" به ایسنا اظهار داشت: نگهداری تندیس مقاومت مردم کردستان بعنوان بزرگترین مجسمه کشور به دو شرط طبیعی و انسانی بستگی دارد که در شرایط طبیعی بارش برف و باران و سایر عوامل طبیعی دخیل بوده که برای کنترل آن اقدامات زیادی شده و مسئولان شهرداری برمبنای ضوابط تمام تلاش خودرا به کار بسته اند و با توان علمی و کارشناسی شده خود مجسمه را از هر نوع تهدیدی محافظت کرده اند.
وی اضافه کرد: برای ساخت این تندیس از بهترین نوع رنگ استفاده شده و به اصطلاح مراحل «سنگپلاسی»و «اپوکسی» نیز بر روی ان صورت گرفته است.
این هنرمند می گوید: اما در شرط دوم که بسته به عوامل انسانی است، باید اظهار داشت که محافظت از مجسمه سخت تر بوده و گاهی از کنترل خارج است، بطور مثال ممکنست که در مراسم چهارشنبه سوری و آتش بازی نوروز نارنجک دستی به سمت مجسمه پرتاب و سبب تخریب آن شود.
این هنرمند نامی کرد که تازه ترین کارش در آبیدر سنندج جانمایی شده است، به مجسمه "مقاومت و ایثار" معروف شده گریزی می زند و می گوید: طراحی این مجسمه، سفارشی بود که در 9 سال قبل از طرف بنیاد حفظ آثار استان به من سفارش داده شد و "نماد ایثار و مقاومت مردم کردستان" عنوان منتخب برای این مجسمه است که اهتمام کردم این مؤلفه را در این طرح به نمایش بگذارم.
او معتقد می باشد که اثر هنری هرچه مفهوم عام تری داشته باشد و فراگیری بیشتری برای عام داشته باشد، هنری تر است.
وی تشریح می کند که این مجسمه نماد پدری که دو فرزندش را از دست داده، است، همین طور فرزندان نماد تمامی رنج ها و بلاهایی هستند که در طول تاریخ به سر جامعه آمده است که تمامی این نشانه ها در شهادت این دو فرزند به معرض نمایش گذاشته شده است.
ضیاءالدینی معتقد می باشد که این رنج ها در همه ملت های شرق و غرب امری طبیعی است و تمامی ملت ها برای برابری و مقابله با این ظلم ها در طول تاریخ پایداری خودرا حفظ نموده اند که پدر نماد این پایداری است؛ وقتی به این مجسمه می نگری دیده می شود که پدر موجودی نیست که دو جگر گوشه را از دست داده باشد بلکه اهمیت پایداری و ایستادگی آن همچون کوه در مقابل بلاها و ظلم ها بیشتر نمایان است.
وی می گوید: این مجسمه مفهوم عامی دارد و در هر کجای این سرزمین و حتی کشورهایی همچون افغانستان که مقاومت زیادی در مقابل ظلم های آمریکا داشته است کارایی دارد و نماد مقاومت شمرده می شود. بااینکه این مجسمه نشانه های فرهنگی کُردها همچون لباس و رشتی دور سر را بعنوان نمادی برای مردم کُرد به نمایش می گذارد اما مرزی برای آن تعیین نمی گردد و این نشانه ها مانع ارتباط آن با سایر مناطق نمی گردد.
به گفته این مجسمه ساز نامی کرد، مجسمه مقاومت و ایثار با 15 متر ارتفاع و پایه 7 متری که در زیر دارد 22 متر از سطح زمین بلند شده و بزرگترین مجسمه ایران است.

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی کند.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/webm

1399/07/06
20:07:46
5.0 / ۵
1998
تگهای خبر: تندیس , دانلود , طراحی , قاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 3,050
بازدید دیروز: 3,257
هفته اخیر: 32,272