مجسمه سازی كه ابوالهول را خنداند!

مجسمه سازی كه ابوالهول را خنداند! به گزارش آتلیه دات كام مجسمه ساز مصری وقتی دید كه غیرمتخصصان به جان مجسمه ابوالهول افتاده و روز به روز غمگین ترش می كنند خودش دست به كار شد تا ابوالهول مصری، باردیگر سرپا شده و لبخند بزند.


به گزارش آتلیه دات کام به نقل از الجزیره، آدم حنین مجسمه ساز معروف مصری است که به خاطر ترمیم ماهرانه مجسمه باستانی ابوالهول و نجات این سازه مهم و تاریخی از فرسایش و نابودی شناخته شده است.
دکتر زاهی حواس ـ دیرینه شناس و مدیرکل اهرام جیزه مصر ـ درباره آدم حنین و تلاشش برای ترمیم ابوالهول می گوید: در آن سال ها موضوعی را به آدم حنین گفتم که سبب خنده اش شد. به او گفتم وقتی به دیدن مجسمه ابوالهول رفتم و دیدم که قسمتی از شانه سمت راستش را از دست داده، احساس کردم که این مجسمه دارد گریه می کند اما بعد از آنکه ترمیمش کردید و من باز به دیدنش رفتم احساس می کردم که ابوالهول دارد می خندد!
گفته شده مجسمه عظیم ابوالهول۲۵۵۰ سال پیش از میلاد یا به عبارتی ۴۵۷۰ سال پیش در عهد خفرع فرعون مصری، ساخته شده است. این مجسمه ۲۰ متر ارتفاع و ۷۳ متر طول دارد و بر روی صخره ای یکپارچه ساخته شده است. این سازه به جهت عوامل طبیعی همواره در معرض فرسایش بوده و نگهداری از آن احتیاج به دقت و توجه مستمر دارد.
ترمیم آن با مصالح مختلف از حدود سه هزار سال پیش شروع شده است.
چیزی شبیه به ریش به این مجسمه اضافه شده بوده که بعدها از آن جدا شده بود. قسمتی از این تکه جدا شده در سال ۱۸۱۷ در حفاری ها پیدا شده و الان در موزه انگلیس نگهداری می شود.
در قرن بیستم مجسمه ابوالهول چندین بار با استفاده از سیمان ترمیم شد اما در سال ۱۹۸۸ قسمتی از شانه راست این مجسمه سقوط کرده و نگرانی ها بابت سقوط کامل شانه راست مجسمه افزایش یافت.
در آن زمان فاروق حسنی، وزیر امور فرهنگی وقت مصر متوجه شد که ترمیم یک مجسمه تاریخی با سیمان کاری بیهوده بوده و مشکل ابوالهول را بزرگتر کرده است.
در این هنگام وزیر امور فرهنگی مصر با دوست و همکار قدیمش آدم حنین تماس گرفته و از این مجسمه ساز خواست تا برای ترمیم مجسمه ابوالهول چاره ای بیندیشد.
آدم حنین در ابتدا این درخواست را رد کرد چونکه او معتقد بود این یک کار بسیار مهم می باشد و شخصی چون او لایق در دست گرفتن چنین پروژه ی مهمی نیست.
فاروق حسنی از حنین می خواهد تا به محل رفته و عملیات ترمیم گروه های قبلی را مشاهده کند. وقتی حنین آن خرابکاری هارا بر روی مجسمه می بیند بسیار متاسف شده و مسببانش را مورد سرزنش قرار می دهد. آدم حنین تصمیم می گیرد که مجسمه ابولهول را نجات داده و حیاتی تازه به آن ببخشد.

آدم حنین ـ مجسمه ساز مصری


منبع:

1399/06/25
20:19:11
5.0 / ۵
2004
تگهای خبر: مجسمه , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 1,590
بازدید دیروز: 6,082
هفته اخیر: 35,503