با کمک اشعه لیزر

عکاسی از درون اشیا با دوربین جدید

عکاسی از درون اشیا با دوربین جدید به گزارش آتلیه دات کام محققان دانشگاه ساسکس انگلیس برای اولین بار موفق به تولید دوربینی شده اند که می تواند با استفاده از اشعه لیزر از جزئیات درون اشیا عکس بگیرد.


به گزارش آتلیه به نقل از اینترستینگ اینجینیرینگ، این دوربین می تواند تصاویر فوق دقیقی را از درون اشیای جامد تهیه نماید و برای این کار از تاباندن لیزر در طول موج چند تراهرتز استفاده می نماید.
تصاویری که با استفاده از این دوربین تهیه می شوند، ابرطیفی نام گرفته اند. چونکه متشکل از پیکسل هایی هستند که در درون هر یک از آنها امضای الکترومغناطیسی اشیای مختلف با دقت بالا مشاهده می شود. تاکنون از این روش برای تصویربرداری عمقی از انواع کاغذ، البسه، پلاستیک و غیره استفاده شده است.
مهم ترین مزیت این روش آن است که بر خلاف روش عکسبرداری مبتنی بر اشعه ایکس، هیچ خطری برای سلامتی انسان ها و سایر موجودات ایجاد نمی نماید. ازاین رو می توان از روش مورد اشاره برای عکاسی و نمونه برداری از اشیای بیولوژیک مختلف بهره گرفت.
دوربین تولید شده بدین منظور از یک کریستال غیرخطی برای تبدیل نور لیزر استاندارد به الگوهای تراهرتز بهره می گیرد. در نهایت تصویر مدل نهایی با استفاده از تک پیکسل های تراهرتز به تدریج بازسازی و تکمیل می شود. این دوربین در آینده کاربردهای گسترده ای برای تأمین امنیت فرودگاه ها و ادارات، انجام بازرسی، افزایش دقت سنسورهای هوشمند خودرو ها، کنترل کیفیت در زمان ساخت محصولات گوناگون و حتی مبارزه با بیماری هایی مانند سرطان پوست خواهد داشت.
1398/12/03
15:18:57
5.0 / ۵
3097
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 3,051
بازدید دیروز: 4,685
هفته اخیر: 34,584