اشتباهات رایج در عکاسی خانوادگی

اشتباهات رایج در عکاسی خانوادگی در این مطلب از آتلیه تعدادی از اشتباهات معمول در عکاسی خانوادگی را مطرح کرده و راه کار هایی جهت بهبود آن ها ارائه خواهیم کرد.


اشتباه عکاسی پرتره خانوادگی ۱: بیدار کردن نوزاد

اگر نوزادی دارید که با بیدار شدن ناراحت نمی شود و می خواهید از او وقتی بیدار است عکس بگیرید، او را بیدار کنید. در غیر این صورت باید زمانبندی برای عکاسی خود تنظیم کنید که نوزاد بیدار باشد.
 
عکسهای شادی که از نوزادان گرفته می شود معمولاً همه بعد از یک خواب راحت، غذای مناسب، پوشک عوض شده و در کل در زمانی گرفته شده است که نوزاد نیاز به چیزی نداشته باشد و از هر لحاظ آماده باشد. شما باید زمانی که نوزاد در این شرایط قرار دارد را پیدا کرده و از او عکس بگیرید.
 
مطمئن شوید که حداقل یک دست لباس اضافه به همراه دارید و آماده شوید تا از کوچکترین شخص خانواده عکاسی کنید.
 
اگر نوزاد خواب است و شما می خواهید از او عکس بگیرید، بهترین کار این است که مزاحم خوابش نشوید.
 
عکسهای نوزاد در حال خواب بسیار زیبا هستند، و عکسهایی از نوزاد در حال فریاد زدن هم می تواند جالب باشد، بعضی از خانواده ها دوست دارند تا هر لحظه از این خاطرات شیرین را ثبت کنند.
 

اشتباه عکاسی پرتره خانوادگی ۲: عکاسی با دیافراگم کاملاً باز

 
 
در حالی که عکاسی با دیافراگم باز می تواند عمق میدان بسیار خوبی برای عکسهای پرتره تک نفره ایجاد کند، برای عکسهای چند نفره دیافراگم باز گزینه مناسبی نیست.
 
معمولاً در عکاسی دست جمعی شما می خواهید همه اشخاص در عکس واضح باشند (مات نباشند)، و هر چه تعداد افراد بالاتر برود فاصله بین نفر جلو و نفر عقب هم بیشتر می شود.
 
برای اطمینان از واضح بودن همه اشخاص در کادر بهترین گزینه استفاده از دیافراگمی بین f/8 تا f/11 است.
 

اشتباه عکاسی پرتره خانوادگی ۳: عکاسی با نور کم

 
 
یکی از مشکلات عکاسی در این فصل در نیم کره شمالی زمین مشکل نور است، چرا که در این فصل نور نسبتاً کمی وجود دارد.
 
عکاسی با استفاده از نوری که از پنجره وارد اتاق می شود برای پرتره تک نفره عالی است، اما وقتی از تعداد زیادی می خواهید عکس بگیرید با کمبود نور مواجه خواهید شد.
 
پس چرا عکاسی را با پیاده روی عصرانه یکی نکنیم؟ همه را جمع کنید، لباس های گرم بپوشید، به پارک یا مکان تفریحی بروید و در آنجا با شرایط نوری مناسبتری عکس بگیرید.
 
فضای باز نور مناسبتری خواهد داشت و ترجیحاً در هوای ابری عکاسی کنید (جلوگیری از نور مستقیم و خشن)، نور مناسبی خواهید داشت، حتی از لحاظ روشنایی.
 
اگر مجبور هستید در خانه عکاسی کنید حساسیت دوربین را بالا ببرید و از فلاش اکسترنال در حالت +۲ استفاده کنید به طوری که فلاش را به سمت دیوار یا سقف سفیدی بزنید تا نور یک دست و ملایمی داشته باشید.
 
اگر دیوار و یا سقف سفید رنگ ندارید، برای فلاش اکسترنال خود یک تلطیف کننده و یا یک سافت باکس تهیه کنید تا بتوانید مستقیما آن را به سمت سوژه هدف گیرید.
 

اشتباه عکاسی پرتره خانوادگی ۴: انعکاس نور روی عینک

 
 
عینک می تواند در عکاسی پرتره به خاطر بازتاب نور و انعکاسی که روی شیشه آن به وجود می آید شما را با مشکل رو به رو کند.
 
اگر یکی از اعضای خانواده تان عینک می زند، می توانید از او بخواهید عینک را برای عکاسی بردارد، اما این کار باعث می شود در عکس طور دیگری دیده شوند.
 
استفاده از فیلتر پولاریزه در این مشکل می تواند به کمک شما بیاید، فقط باید این فیلتر را به مقدار مناسب بچرخانید، ولی در عین حال استفاده از این فیلتر باعث می شود نوری که به داخل لنز می رود کاهش پیدا کند، بنابراین باید حواستان باشد که تنظیمات دوربین را برای جبران این کم نوری درست انتخاب کنید.
 
اگر این فیلتر را نداشتید باید آنقدر بگردید تا شرایط و زاویه ای را پیدا کنید که انعکاسی روی شیشه عینک نیفتد، این کار زمان بر است، اما معمولاً چنین شرایطی وجود دارد.
 

اشتباه عکاسی پرتره خانوادگی ۵: عدم ارتباط چشم

 
 
یکی دیگر از مشکلات عکاسی دست جمعی این است که همه بیشتر به همدیگر و صحبت کردن دقت می کنند تا به عکسی که از آنها گرفته می شود.
 
خیلی سخت است که بتوان حواس همه را به خود جلب کرد و ژست مناسبی برای عکس دست جمعی داد.
 
وقتی همه را جمع کردید مشکل بعدی این است که نگاه آنها را به سمت خودتان هدایت کنید.
 
قبل از اینکه همه را جمع کنید جای مناسب و شرایطی که می خواهید را برای عکاسی فراهم کنید تا بتوانید سریعتر عکس بگیرید.
 
استفاده از یک سوت یا یک اسباب بازی صدا دار می تواند توجه همه (کوچک و بزرگ) را در لحظه ای که می خواهید عکس بگیرید به سمت دوربین جلب کند.
 

اشتباه عکاسی پرتره خانوادگی ۶: پلک زدن

 
 
خیلی وقتها پیش می آید که وقتی بیشتر اشخاص درون عکس خوب افتاده اند یک نفر چشمانش بسته بیفتد.
 
یک راه جالب برای از بین بردن این مشکل این است که از همه بخواهید چشمانشان را ببندند و در لحظه ای که خواستید عکس بگیرید بخواهید چشمانشان را باز کنند.
 
البته این کار ممکن است باعث شود تا چشمان همه کاملاً باز و شکل عجیبی بگیرد، که قسمت جالب این ترفند هم همین است.
 
راه دیگر از بین بردن این مشکل گرفتن تعداد زیادی عکس است به امید اینکه در یکی از این عکسها همه چشمانشان باز باشد.
 
به هر حال اگر نتوانستید با این روش ها این مشکل را حل کنید به راحتی می توان با استفاده از فوتوشاپ و داشتن چند عکس، چشمان باز را با چشمان بسته جایگزین کرد.
 

اشتباه عکاسی پرتره خانوادگی ۷: ژست های مصنوعی

 
 
عکسهای خانوادگی معمولاً وقتی همه راحت باشند بهتر می شوند. اگر آنها را مجبور به ژست گرفتن کنید آنها به شکلی ناراحت و غیر معمول در عکس می افتند.
 
نشاندن خانواده بر روی مبل می تواند یک عکس منطقی باشد، اما نباید در عکس همه خیلی محکم و صاف نشسته باشند، سعی کنید سوژه های خود را راحت بگذارید و طوری نایستند که شبیه به ایستادن فوتبالیست ها برای عکس پشت هم ردیفی و بی روح باشند.
 
از یک نفر بخواهید بر روی دسته مبل بنشیند، شخص دیگری پشت مبل و یک نفر رو به روی آن روی زمین، در این شرایط عکس زنده تری خواهید داشت.
 
اگر بیرون از خانه عکس می گیرید هم می توانید از نیمکت به عنوان مبل استفاده کنید ولی سعی کنید از فضای طبیعی بیرون هم برای عکاسی استفاده کنید.
 

اشتباه عکاسی پرتره خانوادگی ۸: بیرون آمدن میله های چراغ برق از بالای سر

 
 
هم در عکاسی محیط باز و هم عکاسی در خانه باید حواستان به پس زمینه باشد، مواظب باشید شیء ای از بالای سر سوژه تان بیرون نیاید.
 
در داخل خانه می تواند لامپ، گیاه یا درخت کریسمس باشد، و در خارج از خانه معمولاً تیر های چراغ برق، علامت های راهنمایی و رانندگی، دکل و درخت است.
 
قبل از عکاسی نگاه دقیقی به پس زمینه داشته باشید، و اگر لازم بود جسمی را جا به جا کنید، کادرتان را عوض کنید و یا جای بهتری برای عکاسی پیدا کنید.
 

اشتباه عکاسی پرتره خانوادگی ۹: جا به جا ایستادن زوج ها

 
 
هر چقدر هم از انتخاب همسر خواهرتان ناراضی باشید، بعید است که با جدا کردن آنها در همه عکسها او خوشحال باشد.
 
سعی کنید افراد را طوری قرار دهید تا کسانی که با هم رابطه دارند در کنار هم باشند، فرزندان با پدر و مادرشان و زن و شوهر در کنار یکدیگر.
 
ایده آل ترین حالت قرار دادن پدربزرگ و مادر بزرگ در مرکز کادر و بقیه در اطراف آنان است.
 

اشتباه عکاسی پرتره خانوادگی ۱۰: چه کسی عکس گرفته؟

 
یکی از مشکلات در عکاسی خانوادگی این است که معمولاً عکاس در هیچ عکسی نیست.
 
ولی نگذارید این اتفاق بیافتد. دوربین را روی سه پایه بگذارید، تنظیمات دوربین را انجام دهید، مطمئن شوید جایی درون کادر برای شما وجود دارد، دوربین را روی عکس برداری تأخیری (ترجیحاً ۱۰ ثانیه) بگذارید، دکمه شاتر را بزنید و به محلی که در نظر گرفته اید بروید.
 
حتی ممکن است استفاده از سه پایه به جای عکاس پشت دوربین بتواند عکس جذاب تر و جالب تری را در پایان ایجاد کند.
 
یک راه ایده آل تر و پیشرفته تر استفاده از کنترل های شاتر از راه دور است، که هر وقت از مکان و وضعیت خود راضی بودید به راحتی می توانید عکس بگیرید.
 
حتی در حالاتی شما می توانید تصویری که دوربین می بیند را با گوشی هوشمند خود ببینید و وقتی راضی بودید با استفاده از گوشی دکمه شاتر دوربین را بفشارید، اما استفاده از عکاسی تأخیری دوربین حالت جذاب تری را ایجاد می کند.

 

1398/10/30
14:08:44
5.0 / ۵
2911
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 2,402
بازدید دیروز: 4,726
هفته اخیر: 43,064