نکات مهم برای عکاسی معماری حرفه ای

نکات مهم برای عکاسی معماری حرفه ای آتلیه دات کام: یک مزیت مهم عکاسی معماری نسبت به سایر شاخه‌های عکاسی، وجود تنوع و حجم بالای سوژه ها و ثابت بودن آنها می باشد.


ثبت تصاویری زیبا از معماری‌ها و سازه‌های شگفت انگیز یکی از شاخه‌های عکاسی به نام عکاسی معماری را پدید آورده است که شاید از دور بسیار ساده و پیش پا افتاده باشد. معماری یکی از فراگیرترین هنر‌های دنیا محسوب می‌شود که حتی لازم نیست راه درازی برویم تا با آن مواجه شوید و به محض آنکه که پایتان را از خانه بگذارید بیرون، «هنر معماری» را در اشکال و ابعاد و سبک‌های مختلفش خواهید دید، خانه‌هایی قدیمی در کنار برج‌هایی بلند؛ و یا نه! حتی لازم نیست از روی صندلی بلند شوید... به چپ و راست خود نگاه کنید! خانه یا محل کار شما نیز معماری خاص خودش را دارد که اگر دقیق شوید و نگاه جست‌و‌جو گرانه خود را به کار گیرید، جزئیات معمارانه بنا بیش‌تر به چشمتان می‌آید.
 
در واقع می‌توان گفت معماری و سازه‌ها ما را احاطه کرده‌اند و عجیب نیست که در شاخه‌های عکاسی، عکاسی معماری طرفداران بسیاری داشته باشد، اما با وجود این تنوع و حجم بالای سوژه‌ها، هنوز عکاسی معماری چندان آسان به نظر نمی‌رسد. اگر اهل دوربین به دست گرفتن باشید و هر از چند گاهی دلتان خواسته برخی از موضوع‌های چشم نواز خود را به ثبت برسانید، شاید با این معضل کلافه کننده رو به رو شده باشید که نتیجه عکاسی شما چیزی بیش از یک ثبت ساده و تکراری نبوده؛ ثبتی که با عکس هنری، دنیا دنیا فاصله دارد و شما را کمی دلسرد کرده است.
 
باید بدانید؛ عکاسی معماری یک مزیت بسیار مهم نسبت به سایر شاخه‌های عکاسی دارد و آن این است که سوژه سرجای خود می‌ایستد؛ بنابراین موقعیت یابی آن آسان‌تر است و دفعه بعد که آنجا بروید همچنان به همان شکل است، اما باید به این نکته توجه کنید که این بدین معنی نیست که عکاسی معماری کار ساده‌ای است و برای اینکه عکس‌های خوبی از معماری ساختمان‌ها گرفته شود به تمرین زیادی نیاز است.
 
در ادامه قصد داریم چند ترفند مطرح کنیم که کمک می‌کند عکس‌های چشمگیری از ساختمان‌ها بگیرید:
 

۱. روشنایی هنگام شب

نمای یک شهر در هنگام شب سوژه مناسبی برای عکس‌های جذاب است. عکاسی معماری در هنگام شب در مقابله با روز می‌تواند عکسی با نورپردازی‌های مختلف را در یک منظره خاص ایجاد کند. البته نور خورشید هم سایه می‌سازد و زاویه‌های جالبی به ساختمان می‌دهد. ولی شب عکس را به دلیل نور‌های ساختمان و خیابان متمایز می‌سازد و نمایش پرشوری از پالت رنگ‌های در آسمان است.
 
یکی از روش‌های داشتن عکس زیبا، عکاسی در هنگام غروب است یعنی زمانی که کمی از نور خورشید باقی مانده و هوا رو به تاریکی می‌رود و در این زمان موازنه رنگ‌های آبی بر روی ساختمان تجلی می‌کند. بهتر است که از سه پایه استفاده کنید، زیرا میزان نور کم است. توصیه می‌کنم که نورپردازی‌های مختلف را امتحان کنید تا بهترین تنظیمات را پیدا کنید.
 

۲. منظره کارت پستالی

آیا تا به‌حال به اینکه چطور چنین عکس خارق‌العاده‌ای گرفته شده فکر کردید؟ برای اینکه عکسی خاص بگیرید باید منظره دید و معماری را که قرار است از آن عکس بگیرید را با دقت بررسی کنید. معمولا بهترین نقطه دید، نقطه‌ای است که صف گردشگران، علایم خیابان یا سایر عناصر نه چندان زیبا را نشان می‌دهد. منظره وسیع‌تری از سوژه به مراتب بهتر است و مانند عکس‌های کارت پستال می‌شود.
 
گرفتن چنین عکسی باعث حس افتخار خواهد شد. نور عامل دیگری است که باید در هنگام عکس برداری از ساختمان‌ها به آن دقت کرد. نقش نور و الگو‌های جذابی که ایجاد می‌کند بسیار مهم است.
 

۳. مناظر انتزاعی

مثال‌های زیادی از عکس‌ها با معماری مدرن وجود دارد که اشکال بزرگ و جریان انرژی را نمایش می‌دهند. اما چطور می‌توان این همه کیفیت را در یک عکس نمایش داد؟ گاهی عکاسی از یک ساختمان به طور کامل غیرممکن است، زیرا نمی‌توان به اندازه کافی عقب رفت یا اینکه باید وسط خیابانی با ترافیک سنگین شوید. در چنین شرایطی بهتر است به ساختمان نزدیک شوید و از جزئیاتش عکس بگیرید. همچنین می‌توانید از تنظیمات زاویه وسیع برای عکاسی استفاده کنید و فقط از ارتفاع ساختمان عکس بگیرید.
 

۴. مکان‌های دیدنی شهری

وقتی از مکان‌های دیدنی یک شهر عکس می‌گیریم، معمولا با همان همان روشی عکس می‌گیریم که قبلا از آن مکان عکس گرفته شده است. مشکلی در عکس گرفتن از این منظره آشنا و کلی وجود دارد. در واقع بهتر است از چنین سوژه‌ای با همان روش متداول عکس گرفت، زیرا موانع دید کمتر است. همچنین می‌توان منظره دیگری از آن مکان پیدا کرد به طوری که سایر ساختمان‌ها و سوژه‌ها را نیز شامل شود.
 

۵. مکان‌های برجسته جهانی

جهان به عنوان یک بستر وسیع دربردارنده جا‌های دیدنی شناخته شده در سرتاسر سرزمین هاست. به عنوان مثال تاج محل در آگرا هند یکی از نماد‌های معماری برجسته در جهان است که با هر نوری فوق‌العاده به نظر می‌رسد. وقتی از چنین مکانی عکس می‌گیرید بهتر است بزرگترین اندازه تصویر را برای دوربین تان تنظیم کنید و کیفیت بالای عکس را درنظر بگیرید تا بهترین عکس گرفته شود. اگر می‌توانید، از منظره در ساعات مختلفی از روز عکس بگیرید. تغییر نور باعث ایجاد ترکیب‌های جذاب می‌شود. عکس‌برداری در نور روز رنگ‌های درخشان، سایه‌های قوی و ابر‌ها همگی جذابیت را بیشتر می‌کنند و عکاسی در هنگام غروب عکس تاثیرگذارتری خواهد بود.
 

۶. پل‌ها و عمر پل

پل‌ها در سرتاسر جهان وسیله‌ای برای حمل و نقل روزانه هستند. این پل‌های قدیمی یا جدید، آویخته یا ستون دار از سنگ یا فلز همگی پتانسیل بالایی برای عکاسی دارند. برای اینکه عکس‌های تاثیرگذاری داشته باشید سوژه را دقیقا درنظر بگیرید. عکاسی از یک پل و شهر زمینه بیشتری را نشان می‌دهد و نیاز به فاصله بیشتری از سازه دارد، اما عکس گرفتن از یک قسمت داخلی مانند کابل‌ها و ستون‌ها پل مربوط به جزئیات است. موضوع دیگری که باید درنظر بگیرید طول عمر یک پل است که می‌تواند با عبور عابران و ماشین‌ها منتقل شود و از این رو می‌توانید از پا‌ها و ترافیک اتومبیل‌ها روی پل عکس بگیرید تا ساختار و محل آنرا منتقل کنید. روش‌های بکار گرفته شده عکاسان معماری، از انواع گوناگونی از روش‌ها در ارائه تصاویری که می‌توانند آن‌ها را به‌عنوان شاهکار یا کار صحیح هنری در نظر بگیرند، استفاده می‌کنند. همچنین، این روش‌ها کمک می‌کنند تا به یک اثر معماری، ابعاد بیشتر، جان و معنا ببخشیم.
 
عکاسان معماری، دوربین‌هایی که قابلیت جابجایی و کج شدن را دارند، می‌پسندند و با استفاده از این دوربین ها، از پرسپکتیو (دید انداز) کنترل شده که روش ارزشمند دیگری در عکاسی معماری است، می‌توان استفاده کرد.پرسپکتیو (دید انداز) کنترل شده، جای گیری صحیح دوربین در میان سایر آن‌ها را سبب می‌شود و  به‌منظور ایجاد خطوط عمودی موازی، باید سطح کانونی دوربین را کنترل یا تنظیم کرد.
 
توجه کنید که، باید عمود بر سطح زمین باشد. خطوط عمودی موازی، تصاویر شکوهمندی از ساختمان را به‌وجود می‌آورند و به‌منظور اینکه مطمئن شویم هر دو پیش نما و پس زمینه سطح وضوح برابر دارند، میدان کار با عمق زیاد ضروریست. بهترین دوربین برای عکاسی معماری، دوربین‌های قطع بزرگ هستند، باید بدانید که، آن‌ها قابلیت انعطاف دارند که عکاسان را قادر به جابجایی یا کج کردن دوربین بدون دردسر می‌سازد. دوربین‌های تک ریلی، مطبوعاتی و صحرایی، مثال‌هایی از دوربین‌های قطع بزرگ‌اند. دوربین Sinar Artec View، دوربین مدرن‌تری از دوربین‌های قطع بزرگ است که به‌علت قابلیت عکس‌برداری متصل سراسری، برای عکاسی معماری پیشنهاد شده است.
 

تجهیزات اصلی برای عکاسی معماری:

 

- دوربین

اگر از دوربین‌های دیجیتال SLR استفاده می‌کنید، وضوح آن باید حداقل ۱۰ مگاپیکسل باشد. لنز باید چیزی بین ۱۲ تا ۱۸ میلی متر باشد. داشتن یک دوربین اضافی، مانند Sinar Artec View که مخصوصا برای عکاسی معماری ساخته شده باشد، خیلی خوب خواهد بود.
 

- فلاش عکاسی

بیشتر از یکی داشته باشید. بهتر است تا به‌صورت ذخیره داشته باشید.
 

- سه پایه

در صورتی‌که دوربین بر روی یک سه پایه‌ی با دوام سوار باشد، کج کردن و جابجایی آن سخت نخواهد بود.
 

چند نکته‌ مفید برای تازه کاران

حتی اگر اولین بار شماست که عکاسی معماری انجام می‌دهید، شما می‌توانید عکس‌های زیبایی ارائه دهید. همه‌ی انچه که لازم است، این است تا چند نکته مهم را به خاطر بسپارید.
 

دوربین زاویه باز

هرگز فراموش نکنید تا از دوربین زاویه باز استفاده کنید، خصوصا زمانیکه شما از نمای بیرونی عکس می‌گیرید. علاوه بر آن، از دیافراگم بزرگ استفاده کنید. این امر به شما کمک می‌کند تا فضای درستی در عکاسی به‌وجود آورید. تصاویر شما (صحنه سازی شده) یا شبیه آن صحنات جرم و جنایت به‌نظر نمی‌رسند. همچنین، زمان نوردهی شما باید طولانی باشد.
 

لنز زاویه باز

از لنز زاویه باز استفاده کنید. شما می‌توانید از لنز به‌منظور وسعت بخشیدن به فضاها، حتی کوچکترین اتاق ها، استفاده کنید.
 

 داستانی را بیان کنید

این موضوع را رعایت کنید اما موضوع آن را تحمیل نکنید. بگذارید تا ساختمان یا بنا خودش واقعیت را بیان کنید. اگر بر روی پنجره لکه‌هایی وجود دارد، آن‌ها را پاک نکنید. راهی را پیدا کنید تا این عیب را برجسته کنید. از آن برای بیان داستان استفاده کنید. از ساختمان با عناصر طبیعی‌اش، عکس‌برداری کنید.
 

توجه به وضعیت آب و هوا

 به وضعیت آب و هوا توجه کنید. از برنامه خود مطمئن شوید تا در روزی عکس‌برداری کنید که زیاد ابری یا بارانی نباشد. تنها در صورتیکه بخواهید حالت تاریکی یا خفقان به تصویر خود ببخشید، در طول طوفان عکس‌برداری کنید، وگرنه اینکار خط قرمز کار شماست.
 

عکس‌برداری از زوایای متفاوت

 تا آنجایی که میتوانید از زاویه‌های متفاوت عکس‌برداری کنید. در اخر، عکس‌های خوب را نگه دارید و بقیه را حذف کنید؛ مطمئن شوید که بهترین عکس‌ها را نگه میدارید.
 

مراقب تمرکزتان باشید!

 هرگز تمرکز خود را از دست ندهید. بخاطر داشته باشید که تمرکز اصلی شما باید بر روی ساختمان باشد، نه انچه که پیرامون آن وجود دارد. تصور کنید که ساختمان در مرکز دایره قرار دارد؛ این به شما کمک می‌کند تا تمرکز خود را درست حفظ کنید. ممکن است عکاسی معماری هنوز مانند عکاسی پرتره محبوب و مورد درخواست نباشد، اما در راه رسیدندهد. بهترین روش برای انجام اینکار آن است تا بسوی اسمان صاف عکس‌برداری کنیم. ایجاد رغبت و کنجکاوی در میان مخاطبان، هدف اصلی یک عکاس معماری از نمای بیرون است.
 
1398/08/10
14:11:07
5.0 / ۵
3246
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 2,084
بازدید دیروز: 4,726
هفته اخیر: 42,428