هزینه عکاسی فرمالیته عروسی

هزینه عکاسی فرمالیته عروسی به گزارش آتلیه دات کام در تهران از هر سه زوج یک زوج به سراغ عکاسی فرمالیته عروسی می روند که این کار باعث دو برابر شدن هزینه عروسی می شود.


عروس و دامادها برای برگزاری مراسم عروسی هزینه های زیادی را خرج می کنندکه بسیاری از این هزینه ها در اوضاع بد اقتصادی واقعا اضافی می باشد یکیاز هزینه های اضافی مراسم عروسی عکاسی فرمالیته می باشد که زوج هامجبورند دو بار هزینه عروسی بدهند زیرا که می خواهند بهترین عکس و فیلمرا از روز عروسیشان داشته باشند این زوج بدون دعوت مهمان همه کارهایعروسی را یک بار انجام می دهند از لباس عروسی و ماشین عروس گرفتهتا رفتن به آتلیه و کارگردانی کردن فیلمبرداران. در ادامه پدیده ای عجیببین جوانان که هزینه عروسی را دو برابر می کند را در نیک صالحی بخوانید.
 
هزینه عروسی با عکاسی فرمالیته
تصاویر خاطره‌انگیز و هزینه‌های خیال‌انگیز در مراسم فرمالیته! این خلاصه پدیده‌ایتازه در بازار خدمات جشن‌ها و مراسم است. پدیده‌ای که عنوان «عکاسی فرمالیته»را یدک می‌کشد و زوج‌ها تنها برای این‌که بهترین عکس و فیلم را از روز عروسی‌شانداشته باشند، گاهی مجبور می‌شوند دو بار هزینه عروسی بدهند! در عکاسیفرمالیته که معمولا چند روز قبل از مراسم اصلی برگزار می‌شود، مراسم عروسیمنهای میهمانان اتفاق می‌افتد تا توسط عکاسان و فیلمبرداران کارگردانی شودو آلبوم و فیلم ویژه‌ای برای عروس و داماد تهیه شود. این مراسم اضافه به اینمعنی است که شما باید دو بار هزینه آرایشگاه را بدهید، دو بار لباس تهیهکنید، دو بار سالن اجاره کنید و ماشین گل بزنید و…
 
جالب است که بدانید بازار عکاسی فرمالیته آن‌قدر داغ شده است که ظفر یاوری،عضو هیأت‌مدیره انجمن عکاسان به «شهروند» می‌گوید از هر سه عروسیدر تهران یکی عکاسی فرمالیته را انجام می‌دهد.
 
این بازار پردرآمد باعث شده است که عکاسان به ساخت دکور‌های ویژه در حدشهرک‌های سینمایی روی بیاورند! دکور‌های تاریخی، فانتزی و تخیلی و… کهدر سوله‌های بزرگی که در اختیار عکاسان است، ساخته می‌شود. عکاسانفرمالیته علاوه بر دکور‌های پیش‌ساخته شده، عروس و داماد را به لوکیشن‌هاییمانند باشگاه‌های سوارکاری یا ساحل دریا و دریاچه‌ها می‌برند. برخی از آن‌هاحتی خدمات عکاسی‌شان را در لوکیشن‌هایی خاصی مانند زیر دریا و با لباسغواصی انجام می‌دهند که هزینه تولید این نوع فیلم و عکاس‌ها را گاهی تا ۲۵۰‌میلیون تومان بالا می‌برد.
 
دو برابر شدن هزینه عروسی با عکاسی فرمالیته
تبلیغات وسوسه‌کننده برای عکاسی فرمالیتهکافی است در شبکه‌های اجتماعی هشتگ عکاسی فرمالیته را جست‌وجو کنیدتا به صفحه عکاسان و تبلیغات وسوسه‌کننده‌شان برسید.یکی از سایت‌ها این‌گونه درباره عکاسی فرمالیته نوشته است: عکاسی فرمالیتهدقیقا شبیه‌سازی روز عروسی شماست، شما در یک روزی که نه فامیل‌تان جمع هستندو نه آشنایی، به همراه همسرتان عروس و داماد می‌شوید، آرایش می‌کنید،لباس عروس می‌پوشید و دقیقا هر کاری که روز عروسی انجام می‌دهید راچند روز قبل مو به مو انجام می‌دهید. به این مراسم می‌گویند روز فرمالیتهپیش از مراسم عروسی با این تفاوت که زمان بیشتری برای عکاسیو ساخت کلیپ در اختیاردارید؛ از ۱۰ صبح تا غروب آفتاب که بهترین زمان برای عکاسی است.
 
یکی دیگر نوشته شما در عکاسی فرمالیته این فرصت را دارید که آرایش و لباسعروسی‌تان را امتحان کنید. شاید آرایشی که برای شما توسط میکاپ آرتیست‌تاندر نظر گرفته شده باب میل‌تان نباشد، پس شما زمان دارید که همه چیز را تغییر دهید.
 
کافی است به عنوان یک مشتری با مراجعه به این سایت‌ها و شبکه‌های مجازیقیمت یک عکاسی فرمالیته را بخواهید. جدای از هزینه حداقل ۳‌میلیون تومانیاجاره لباس، ۵‌میلیون تومان هم برای آرایش عروس و البته داماد در آن روز کناربگذارید. با احتساب کرایه ۵۰۰‌هزار تومانی و گل‌آرایی یک‌میلیون تومانی ماشینعروس، عکاسی فرمالیته در کمترین حالت حدود ۱۰‌میلیون تومان هزینه بیشتر روی دست شما می‌گذارد.
 
صرفه جویی در هزینه عروسی
ترفند زوج‌ها برای صرفه‌جوییدر مراسم فرمالیته!سعید که پارسال چند روز قبل از مراسم اصلی عروسی خود، عکاسی فرمالیتهرا تجربه کرده است، در این‌باره به «شهروند» می‌گوید: «برای فرار از خستگیروز عروسی ناچار شدیم که چند روز قبل کار‌های مربوط به عکاسی روز عروسیرا انجام دهیم، اما اگر قرار بود همه چیز مثل روز عروسی باشد، عکاسی فرمالیتههزینه سنگینی روی دست‌مان می‌گذاشت. به خاطر همین سعی کردیم با ترفند‌هاییهزینه‌های خود را پایین بیاوریم؛ به‌عنوان مثال بی‌خیال اجاره ماشین و گل‌آرایی آن شدیمیا در هنگام مراجعه به آرایشگاه نباید بگویید که عروس هستید و به عنوان یک مشتریساده آرایش روز عروسی خود را به آرایشگر‌ها بسپارید و چیزی حدود یک‌میلیون تومان برای آن هزینه کنید.»
 
او ادامه می‌دهد: «اگر این کار‌ها را بکنید عکاسی فرمالیته برای‌تانحدود ۳‌میلیون تومان آب می‌خورد.».اما یکی دیگر از از عکاسان لاکچری فرمالیته رقم‌های متفاوتی را برایاین نوع از خدمات اعلام می‌کند: «ما برای هر عکسی که به صورتمدل از عروس و داماد می‌گیریم، بدون هزینه چاپ و صرفا برای نمایشعکس ۲۰۰ تا ۲۵۰‌هزار تومان می‌گیریم؛ عروس و داماد در این عکس‌هامی‌توانند مدل مو، آرایش و تن‌خور لباس را ببینند.»
 
او اضافه کرد: «هزینه فیلم مدلینگ هم از ۳‌میلیون تومان شروع می‌شودو اگر فیلم لوکیشن‌های خاص داشته باشد به ۱۰‌میلیون می‌رسد.»
 
هزینه عروسی در تهران
تهرانی‌ها بیشتر عکاسی فرمالیته انجام می‌دهنداز هر ۳ عروس و داماد یک نفر به سراغ عکاسی فرمالیته می‌روند. این را یکیاز اعضای هیأت‌مدیره انجمن عکاسان به «شهروند» می‌گوید و ادامه می‌دهد:«البته این رفتار بیشتر در بین پایتخت‌نشین‌ها مرسوم است و در شهرستان‌هاتعداد کمی حاضرند دوبرابر برای لباس و آرایشگاه وعکاسی هزینه کنند.»
 
در حالی عکاسی فرمالیته در کمترین حالت ۱۰‌میلیون تومان خرج روی دستزوج‌های جوان می‌گذارد که ظفر یاوری می‌گوید که هیچ قیمت مشخصی برای خدمات عکاسی وجود ندارد و تمامی قیمت‌ها بر اساس عرضه و تقاضا و توافق طرفین تعیین می‌شود.
 
او با بیان این‌که بیش از ۵۰ مدل مختلف خدمات در صنف ما وجود دارد و هر یک از اینخدمات بسته به نحوه انجام آن قیمت متفاوتی دارد، ادامه داد: «لازمه این حرفه، هنرو خلاقیت است و وجه دریافتی را نوع هنر صورت‌گرفته در کار مشخص می‌کند،چون عکاسان و فیلمبرداران آن‌چنان نفعی از فعالیت و نوع کار خود در جامعه ندارندبه تناسب نوع خدماتی که ارایه می‌دهند، هزینه دریافت می‌کنند.»
 
همین دست اظهارات و فقدان تعرفه مشخص باعث شده که یکی از عکاسی‌هایمشهور تهران برای انجام خدمات عکاسی و فیلمبرداری شب عروسی و عکاسیفرمالیته چیزی حدود ۵۰‌میلیون تومان از مشتری خود پول طلب کند یا حتی یکآتلیه در سایت خود بدون هراس از اعلام چنین قیمت‌های عجیبی، پکیج فیلمبرداریو عکاسی عروسی را ۱۷‌میلیون و ۸۰۰‌هزار تومان قیمت بزند تا زوج‌های تجمل‌گرارا جذب خدماتی از قبیل تصویربرداری با هلی‌شات کند.
 
عکاسی های فرمالیته
تعرفه‌های عکاسی لوکس مراسم عروسی در حالی این‌گونه بدون سقف اعلاممی‌شوند که هر فرد نسبتا آشنا با عکاسی و فیلمبرداری می‌داند که هزینه اجارهو در نظر گرفتن استهلاک لوازم و دستمزد کاربران تجهیزات یک‌پنجم این رقم‌هانیز نمی‌شود و باقی این چند ده‌میلیون تومان‌ها از جیب لاکچری‌پسند‌ها روانهجیب آتلیه‌دارانی می‌شود که نور نظارت اتحادیه و نهاد‌های تعزیراتی بر آن‌ها تابیده نمی‌شود!
 
بازی با کلمات برای گرفتن پول بیشتروقتی به منوی خدمات برخی از عکاسی‌های معروف شهر مراجعه می‌کنید،با اصطلاحاتی مواجه می‌شوید که شاید تا به حال نشنیده باشید. اصطلاحیکه وقتی لیست بلندبالای آن‌ها را جلوی چشم‌تان می‌گذارند، راحت‌تر مجابمی‌شوید که پول بیشتری پرداخت کنید. یکی از این سایت‌ها که با تخفیف ۳۰‌درصدیهزینه فلیمبرداری و خدمات جانبی آن را ۲۳‌میلیون تومان اعلام کرده است،در منوی خود حدود ۶۰ خدمات را قید کرده است. خدماتی که بسیاری از آن‌هاجزو ملزومات فیلمبرداری است که در تمامی فیلمبرداری‌های عروسی از آن‌هااستفاده می‌شود؛ به عنوان مثال این آتلیه عکاسی و فیلمبرداری در حالی استفادهاز دوربین GOPRO ۴K را به عنوان یکی از خدمات ویژه خود معرفی می‌کندکه به گفته بخشی یکی از فعالان این صنف، این روز‌ها بیشتر فیلمبردار‌ها ازاین دوربین‌های کوچک که قابلیت نصب روی خودرو یا فیلمبرداری داخل آب را دارند، استفاده می‌کنند.
 
فیلمبرداری های حرفه ای در مراسم عروسی
استایلایز مووی کم از دیگر خدماتی است که در نگاه ساده متمایز به نظر می‌رسد،درواقع تنها قطعه‌ای است که داخل خود دوربین‌های فیلمبرداری نصب شدهو امکان فیلمبرداری بدون لرزش را به فیلمبردار می‌دهد.
 
فیلمبردار فوق حرفه‌ای دروغ سرکیسه‌کردن شماتبیلغات وسوسه‌کننده برای عکاسی فرمالیته در حالی رخ می‌دهد که یکی ازعکاسان معروف پایتخت به «شهروند» می‌گوید: «خدماتی که توسط یک فیلمبرداربا قیمت ۵۰‌میلیون تومان ارایه می‌شود، با فیلمبرداری ۱۰‌میلیون تومانی تفاوت چندانی ندارد.»
 
او ادامه می‌دهد: «به‌عنوان مثال یکی از همکاران من که در پاسدران دفتر داردو اتفاقا هزینه‌ای که از مشتریان خود دریافت می‌کند، دوبرابر قیمت اعلامی مناست، همان فیلمبرداری را برای مشتریان خود می‌فرستد که من می‌فرستم؛اما وقتی از او در رابطه چرایی بالابودن قیمت‌ها سوال بپرسید، پاسخ می‌دهدفیلمبرداری که من استفاده می‌کنم، فوق حرفه‌ای است و نمونه آن را در تهران کم خواهید دید.»
 
این عکاس می‌گوید: «یک عکاس یا فیلمبردار وقتی می‌خواهد قیمتی به مشتریخود ارایه دهد، هزینه‌های همچون اجاره مغازه و آتلیه را هم در محاسبات خودلحاظ می‌کند و در بیشتر مواقع وقتی به آتلیه و فلیمبرداری‌های شمال تهرانمراجعه می‌کنید، تنها پول دفاتر لوکس و لاکچری را پرداخت می‌کنید و خبری از خدمات ویژه و متمایز نیست.»
1398/04/21
15:59:13
5.0 / ۵
7041
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 2,503
بازدید دیروز: 4,726
هفته اخیر: 43,266