حسن غفاری :

تاثیر عکاسی بر فرهنگ سازی مصرف آب

تاثیر عکاسی بر فرهنگ سازی مصرف آب به گزارش آتلیه دات کام غفاری اظهار داشت برگزاری جشنواره هایی مثل جشنواره عکس آب می تواند به ارتباط هر چه بهتر میان جامعه عکاسان و مسئولان کمک کند و با قدرت هر چه تمامتر یک پیام و مفهومی را به مخاطب منتقل نماید.


حسن غفاری گفت:برگزاری جشنواره ای با موضوع آب که از حیاتی ترین نیازهای جامعه به حساب می آید را کاملاً کاربردی خواند و ادامه داد: کشور ما با بحران کم آبی روبرو است و این موضوع در نواحی مرکزی و جنوبی کشور هر چه بیشتر قابل درک است. نقش حیاتی آب در زندگی و تولید محصولات کشاورزی، بهداشتی و ... باعث شده تا همواره فقدان آن زنگ خطری بزرگ برای هر شهروندی به حساب آید. با توجه به حساسیت نقش تک تک آحاد جامعه در رفع این بحران؛ هنرمندان نیز همیشه سعی کردند تا با تولید آثاری در این خصوص، نگاه مردم و مسئولان را به این مشکل بزرگ معطوف کنند و در صدد چاره اندیشی برای حل آن باشند.  از این رهگذر جشنواره‌ی عکس آب که بر آیندی کلی از نگاه عکاسان سراسر کشور است، می تواند در فرهنگ سازی و حساس کردن مردم به این مایه‌ی حیاتی کمک شایانی کند.
 
غفاری، اندیشه و تفکر را قبل از شروع عکاسی در رسیدن به یک بیان هنری مهم خواند و گفت: عکاس بهتر است با مطالعه و شناخت به سراغ عکاسی از موضوع خاص خود برود. در این مسیر تماشای آثار دوره های قبل جشنواره و مطالعه پیرامون موضوع می تواند او را در رسیدن به یک جهان بینی عمیق نسبت به موضوع کمک کند. پیشنهاد من این است که عکس دیدن هر چه بیشتر را جدی بگیریم چون که خیلی از این عکس ها می تواند خط فکری عکاس را تعیین کند.
 
وی اثربخشی جشنواره ها در جامعه‌ی هنری را در گرو ادامه دار بودن آن ها عنوان کرد و گفت: هر فعالیت فرهنگی در طولانی مدت جواب می دهد و تأثیرات اجتماعی خود را بر جامعه‌ی هنری می گذارد. جشنواره ها به تربیت هنرمند و نهادینه شدن یک رفتار جمعی کمک می کنند و سعی دارند تا در کنار این هدف، شعار و پیام جشنواره را نیز به منصه ظهور برسانند. از این نظر وجود جشنواره ها لازم است اما بهتر است در نحوه‌ی برگزاری و ادامه‌ی راه آن ها با مدیریت خاصی گام بر داشت و تنها در صورتی می توانیم بگوئیم یک جشنواره توانسته جریان ساز باشد که علاوه بر استمرار خود، برنامه ریزی منظمی نیز داشته باشد.
 
وی ادامه داد:  برگزاری جشنواره هایی مثل جشنواره عکس آب می تواند به ارتباط هر چه بهتر میان جامعه عکاسان و مسئولان کمک کند و با قدرت هر چه تمامتر یک پیام و مفهومی را به مخاطب منتقل کند.
 
این عکاس مردم نگار، موفقیت در عکاسی مستند اجتماعی را به ارتباط مستمر عکاس با سوژه‌ی خود مربوط دانست و بیان کرد: وقتی عکاسی در کنار یک موضوع حضور مستمر داشته باشد و با آن زندگی کند بسیاری از موضوعات و جزئیات زندگی را مشاهده می کند که تا قبل از این، موفق به دیدن آن ها نبود. 
1397/11/23
18:33:42
5.0 / ۵
3631
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 7,950
بازدید دیروز: 5,780
هفته اخیر: 49,489