گزارش اختتامیه سی و نهمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر

باربد برگزیدگانش را شناخت

باربد برگزیدگانش را شناخت آتلیه دات کام: به گزارش آتلیه دات کام، آیین اختتامیه سی و نهمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر، دقایقی پیش ۲۸ بهمن ماه در تالار وحدت شروع شد.


به گزارش آتلیه دات کام به نقل از ایسنا، این مراسم با اجرای محمدرضا شهیدی فرد با حضور محمدمهدی اسماعیلی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، محمود سالاری (معاون امور هنری وزیر ارشاد)، امیرحسین سمیعی (مدیرکل دفتر موسیقی) و تعدادی از اهالی موسیقی همراه می باشد.

در شروع مراسم اختتامیه، ارکستر موسیقی ملی ایران روی صحنه حاضر شد و سرود ملی جمهوری اسلامی و همینطور بخشی از موسیقی فیلم «محمد رسول الله» توسط این ارکستر نواخته شد.
در ادامه برنامه هم گزارش تصویری از روند برگزاری جشنواره برای حاضران پخش و سپس مجری از هیئت داوران بخش ترانه یعنی ناصر فیض، حامد عسکری و محمود حبیبی کسبی دعوت کرد تا جایزه بخش ترانه به برگزیدگان اهدا شود.
جایزه ترانه شامل ترانه های سال از بهمن ۱۴۰۱ تا بهمن ۱۴۰۲ می شود و این در شرایطی است که اعضای هیئت داوران ۲۵۲۲ ترانه را برای این بخش بررسی و داوری کرده اند.
برگزیدگان بخش ترانه:
محمدمهدی سیار
امیرعلی خلیلی
بعد از اتمام جوایز بخش ترانه، پیام مدیران جشنواره در چارچوب ویدیو برای حاضران پخش گردید.
محمود سالاری (معاون امور هنری) طی این پیام تصویری اظهار داشت: جشنواره موسیقی فجر طی گذشت ۳۹ دوره به عظمت بیشتری رسیده و حضور تماشاگران و هنرمندان در سالن های مختلف شهر تهران به رونق آن افزود. سال جاری توقیف داشتیم با تدابیری که توسط رئیس دفتر موسیقی و دبیر جشنواره اندیشیده شد، بخش های جدیدی مانند بخش کودک و نوجوان را داشته باشیم که موسیقی آن مورد غفلت قرار گرفته بود و موسیقی کودک و نوجوان به سمت موسیقی بزرگسال درحال سوق داده شدن بود. امیدواریم این اتفاق شروع تولیدات درست موسیقی کودک باشد.
امیرحسین سمیعی (مدیرکل دفتر موسیقی) هم اظهار داشت: خدا را شکر جشنواره توانست، خدمت موثری را از زاویه عدالت فرهنگی به مردم تقدیم کند. در این دوره حضور بانوان را در سانس های جداگانه و به صورت روزانه داشتیم. اتفاقی که سعی کردیم در چهارچوب رصد و پایش برای نسل های آینده باشد، حضور کودکان و نوجوان ها بود. همینطور سعی کردیم در حوزه مردمی کردن اجراهای صحنه ای و تعامل بهتر با هنرمندان موسیقی و پیشکسوتان قدم بزرگ تری برداریم.
رضا مهدوی (دبیر جشنواره) نیز بیان نمود: سعی کردیم آن چه را در کشور ما رایج است و اجرای سالانه دارد به جشنواره دعوت نماییم. در شروع زمانیکه بعنوان دبیر جشنواره معرفی شدم در گفتگو با یکی از رسانه ها اعلام کردم که سال جاری می توانیم ۲۰ درصد جهش داشته باشیم که امیدوارم همینطور بوده باشد. ایده های بسیاری مانند برگزاری جشنواره های مجزا برای پاپ ایران و بخش بانوان، توجه بیشتر به بخش پژوهش موسیقی و موسیقی خیابانی در ذهن داشتم که بخشی از آنها در این دوره امکان پذیر شد و بخشی هم نه و امیدوارم در سالهای آینده بتوانیم به این اهداف برسیم.
سپس نوبت اجرای گروه موسیقی وحید اسداللهی بود که برای دقایقی مخاطبانش را میهمان موسیقی آذربایجان کند.
بعد از اجرای موسیقی نوبت دومین بخش جوایز یعنی جایزه «موسیقی و رسانه» رسید که به فعالیتهای رسانه ای موسیقی پارسال اختصاص دارد. طبق اعلام مجری در این بخش تعداد ۶۷ اثر به دبیرخانه ارسال شده است.
مجری برای اهدای جوایز این بخش از سیدعلیرضا میرعلی نقی، حسین دی پیر، شاهین فرهت، رضا مهدوی، محمدعلی مرآتی و هادی آرزم برای اهدای جوایز دعوت کرد.
جایزه موسیقی و رسانه
مطبوعات:
ندا سیجانی/ روزنامه ایران/ گزارش/ شادمانی زودگذر هنرمند خانه به دوش
سارا حیدر نژاد/ روزنامه همدلی/ گفتگو/ برای موسیقی کشور از جان گذشتیم(با استاد شهرام ناظری)

رسانه های دیداری و شنیداری:
هانیه پیرامی/ رادیو خراسان جنوبی/مستند آوای کار
خبرگزاری ها:
یاسر یگانه/خبرگزاری تسنیم/یادداشت/بررسی راز ماندگاری محسن یگانه
علیرضا سعیدی/خبرگزاری مهر/یادداشت/موسیقی نواحی توان رقابت با پاپ را دارد(یادداشتی تحلیلی بر بایدها و نبایدهای توسعه موسیقی نواحی)

بخش نگاه ویژه:
رویکردهای اجتماعی مطبوعات:
نیره خادمی/ روزنامه پیام ما/گزارش/دایه دایه موسیقی حماسی لرستان را به همه شناساند

رسانه های دیداری و شنیداری:
رضا رادمهر/ رادیو خوزستان/مستند/دالالا
یلدا احتشامی/ رادیو فرهنگ/مستند/مستند معینی کرمانشاهی
خبرگزاری ها:
علیرضا سعیدی/ خبرگزاری مهر/گزارش/شنیدن تیراژی که سنگ قبر شد/یادتان بخیر آقای اویسی عزیز

تقدیر ویژه:
به علت استفاده ی مطلوب از داده های درست تاریخی/نگاه دقیق و بی طرفانه/بهره گیری از تکنینک های ممتاز در زیبایی شناسی تصویر/هیأت داوران برنامه (دورها آوایی ست...) را به طراحی و کارگردانی آقای محمد سعید غلامی و سردبیری و نویسندگی آقای حسن صنوبری، شایسته تقدیر ویژه دانسته است.
تجلیل از ۳ هنرمند بزرگ
بخش دیگری از آیین اختتامیه سی و نهمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر به بزرگداشت سه هنرمند پیشکسوت عرصه موسیقی اختصاص داشت.
برای این بخش محمدمهدی اسماعیلی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، محمود سالاری (معاون امور هنری)، سید محمد هاشمی (جانشین وزیر و معاون حقوقی)، محمود اسلامی (معاون توسعه و مدیریت و منابع)، امیرحسین سمیعی (مدیرکل دفتر موسیقی)، محمد اله یاری فومنی (مدیرعامل بنیاد رودکی)، رضا مهدوی (دبیر جشنواره) و داود گنجه ای (هنرمند پیشکسوت) روی صحنه حاضر شدند.
سپس آیین بزرگداشت فضل الله توکل (نوازنده پیشکسوت سنتور)، همایون رحیمیان (آهنگساز و نوازنده پیشکسوت ویلن) و درویش رضا منظمی (نوازنده پیشکسوت کمانچه) برگزار شد.
همچنین، نشان درجه یک هنری به سید جلال محمدیان (خواننده قطعه مشهور مردان خدا) اهدا شد.
جایزه ویژه «گوهرشاد»
جایزه «گوهرشاد» هم بعنوان جایزه ویژه وزیر فرهنگ و به دنبال هویت بخشی به بانوان عفیفه ایرانی است که در عین حال در زمینه های اجتماعی هم مشغول هستند به سیدمحسن حسینی برای خلق قطعه موسیقی «تو خورشیدی میون خاک» اهدا شد.
وزیر فرهنگ: همه بخش های کشور هر مجوزی را که دفتر موسیقی صادر کند، باید بدون خدشه اجرا کنند
بعد از آن نوبت به سخنرانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رسید که در سخنانی اظهار داشت: خوشحالیم که سی و نهمین دوره جشنواره موسیقی فجر سال جاری با این شکوه بی بدیل انجام شد. بسیار مایه خوشبختی است که هنر و هنرمندان نزد ایرانی ها در مقامی رفیع و ارجمند قرار دارد. مردم ایران که هنردوست و هنرپرور هستند، با ذوق و شوق از اهالی هنر استقبال می کنند.
او افزود: باید از همکاران خوبم در برگزاری مقدماتی جشنواره سال جاری که در مناطق مختلف ایران این رویداد را برگزار کردند، شوق، ذوق و خلاقیت را در جای جای ایران سربلندمان با نوای دلنواز موسیقی به یادگار گذاشتند، تشکر کنم. خوشبختانه عدالت فرهنگی را با اجرای همزمان در ۱۴ استان و در تهران بزرگ در جای جای این کلانشهر با ذوق و شوق مشاهده کردیم. انشاالله لب ایرانی ها همیشه خندان باشد و در پناه خدای بزرگ مسیر رشد جامعه ما هموارتر از همیشه باشد.
وزیر فرهنگ افزود: نگاه هنری و تقویت هنرهای مختلف از هنرهای تجسمی گرفته تا تئاتر و موسیقی که جشنواره های آنها با شکوه برگزار شد، قابل تحسین است. بهمن ماه با پیروزی انقلاب گره خورده است و برنامه های فرهنگی و هنری ما نشان داده است که انقلاب ما کاملا فرهنگی است و بنابراین نقطه اوج همه برنامه های فرهنگی هنری در این ایام مبارک است.
او اضافه کرد: کار ارتقای زیرساخت ها هم در حال انجام می باشد. در همین دوسال اخیر زیباترین سالن های موسیقی را افتتاح کردیم. در ارومیه، ساری، کرمان و بزودی هم ارکستر ملی ایران به یزد می رود و در حضور آقای رئیس جمهور انشالله زیباترین سالن موسیقی کشور را در این استان افتتاح خواهیم کرد. بنا داریم در همه مراکز استان ها یک زیرساخت مورد توجه و مورد نیاز مردم آن استان را افتتاح نماییم.
اسماعیلی در قسمت دیگری از سخنانش تصریح کرد: کار خوب دیگر مشارکت قوی بانوان سرزمین کشور در جشنواره موسیقی سال جاری بود. این هم مایه تعجب و هم شادمانی بود که سبب افتخار است. نوآموزان و کودکان که امید آینده فرهنگ و هنر در کشور می باشند هم حضور چشم گیری در جشنواره سال جاری داشتند.
او افزود: سند ملی موسیقی ایران پس از ۴۵ سال با مشارکت دوستان خوبمان به تصویب رسید و در ایام آینده ابلاغ خواهد گردید. این گام بلندی برای توسعه و تکامل کمی و کیفی هنر موسیقی برای این کشور است. خیلی از نقاط مبهم در این سند برطرف شد. در این سند همه بخش های کشور ملزم به رعایت و اجرای مجوزهای وزارت فرهنگ ارشاد و دفتر موسیقی هستند؛ هر مجوزی را که دفتر موسیقی صادر کند، باید بدون خدشه اجرا کنند. امیدوارم اهالی موسیقی بتوانند از فضای مناسبی که بوجود آمده است، استفاده نمایند. افتخار می نماییم به این میزان علاقه مندی مردم به این هنر فاخر که اصالت و قدمت چند هزار ساله در این مرز و بوم دارد. باید در این راه به موسیقی های محلی مقامی به هنرمندان عزیز مسائل معیشتی و مالی آنها توجه ویژه نماییم. صندوق اعتباری هنر مسائل در ارتباط با مسکن و سایر نیازهای آنها دنبال می کند. امیدوارم بتوانیم گامهای موثری در زمینه موسیقی داشته باشیم.
اجرای گروه موسیقی «راز و نیاز» به خوانندگی سالار عقیلی بخش دیگری از این مراسم بود. سپس جایزه های بخش اصلی جشنواره، رساله ها، رساله ها، آهنگسازی و جایزه باربد ارسال شد.
سپس جایزه های بخش اصلی جشنواره، رساله ها، رساله ها، آهنگسازی و جایزه باربد اعلام گردید.
برای اهدای جوایز این بخش ستاره بهشتی، نوشین پاسدار، نادر مشایخی، هادی منتظری، هوشنگ جاوید، سپهر سعیدی، رضا مهدوی و حمیدرضا نوربخش به صحنه آمدند. دو داور بین المللی جشنواره یعنی آنتوان تنالوف از روسیه و موریس ارنست از آلمان در مراسم حضور نداشتند.
جایزه باربد:
آهنگسازی فرم سونات:
مقام اول: علیرضا متوسلی داراب(رقص در سوگ)

رساله و رساله های موسیقی/رساله های دکتری/

مقام اول: ۲ نفر: نکیسا هدایت زاده(تصحیح و تشرح رساله ناشناخته در موسیقی از دوره صفوی)/امیرحسین رمضانی(ساختار وجوه اجرایی و امکانات موسیقایی تعزیه در مقایسه با اپرا)
مقام سوم: پدرام جوادزاده(مقوله های فرهنگی تولید، توزیع و مصرف موسیقی ملی ایران)

رساله و رساله های موسیقی/ رساله های بین رشته ای
مقام اول: آریا برزن غیبی (بررسی کاربرد و کارکرد موسیقی در حیات فرهنگی اجتماعی زرتشتیان)
مقام دوم: محسن نورانی (ستاره سازی در بازار موسیقی بعد از انقلاب اسلامی با توجه به بت وارگی کالایی در موسیقی مردم پسند غرب)
مقام سوم: ۲ برنده: زهره طاهر (مطالعه تطبیقی تأثیر عوامل درون فردی و قصد بر رفتار مصرف کنندگان تولیدات انواع موسیقی مجاز و غیر مجاز) و مسعود نکوئی(طراحی مدل کسب و کار گردشگری موسیقی در استان کرمان)

رساله ها و رساله ها/ رساله های موسیقی
مقام اول: آرین هاشمی (تجزیه و تحلیل ساختار ملودی در چهارمضراب های سه گاه و چهارگاه از فرامرز پایور، بیست قطعه پرویز مشکاتیان و موج نو از پشنگ کامکار)
مقام دوم: فرید اسماعیلی ابهری (بررسی ساختار مدال، ارکستراسیون و ارتباط با درام در موسیقی سریال سربداران اثر استاد فرهاد فخرالدینی)

کتاب موسیقی:
مقام اول: امیر شهابی(اصول بداهه نوازی موسیقی جز)
مقام دوم: رضا دیوسالار(موسیقی غرب مازندران)
تک آهنگ ها:
بخش نواحی و دستگاهی:

مقام اول: میلاد عرفان پور و سید عماد توحیدی(قلب وطن)
مقام دوم: حجت شیروی(لنج)
مقام سوم: ۲ برنده: محمد حشمتی(غیرت عشق) و میلاد عرفان پور(گریه های بی اختیار)

بخش پاپ:
مقام اول: مصطفی راغب (حال نامعلوم)
آلبوم ها:
اجرای موسیقی نواحی: دیپلم افتخار: شاهرخ پناهی فرد(سولدوز)
باربد بهترین اثر از نگاه ویژه پژوهش: خدایار خدا دوست(قاوال مکتبی)

آهنگسازی کلاسیک غربی: دیپلم افتخار: محمد امین همایی(کوارتت زهی)

اجرای موسیقی دستگاهی بی کلام: دیپلم افتخار ۲ برنده:

آرشام خرسندپور(گوش کن)/ مصطفی مومنیان(رقص دیوانه)
باربد بهترین اثر از نگاه پژوهش:
زمان خیری (۲۸ رنگ برای نی)
آهنگسازی موسیقی دستگاهی:
دیپلم افتخار: نیما زاهدی (قاب خیال)
باربد بهترین آهنگسازی موسیقی دستگاهی: سعید هنرمند (گمشده دل)
خوانندگی موسیقی دستگاهی:
دیپلم افتخار: ۲ برنده: مجتبی عسگری(گمشده دل و هزارآوا)/ حسین علیشاپور(فصل باران)
باربد بهترین خوانندگی موسیقی دستگاهی: هادی فیض آبادی(قاب خیال)
جایزه ویژه اجرای صحنه ای:
باربد بهترین اجرای صحنه ای: مهدی محمدنژاد (سرپرست گروه هفت و هشت)
گروه برتر بخش سرود:
گروه سرود نوای مهر از استان چهارمحال بختیاری: امید بابامیر ساطحی
مراسم اختتامیه با اجرای موسیقی پاپ توسط مصطفی راغب به پایان رسید.

منبع:

1402/11/29
10:10:34
5.0 / ۵
333
تگهای خبر: آلبوم , باتری , تصویر , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 4,701
بازدید دیروز: 5,537
هفته اخیر: 53,446