جزییات سوگواره عکس آئینی اربعین 1400 تشریح شد

جزییات سوگواره عکس آئینی اربعین 1400 تشریح شد آتلیه دات کام: نشست خبری سوگواره عکس آئینی اربعین 1400 روز یکشنبه 21 شهریورماه با حضور مهدی توکلیان دبیر این رویداد، علی اصغر خسروی مدیر فرهنگی هنری منطقه 16 و رییس فرهنگسرای بهمن اجرا شد.به گزارش آتلیه دات کام به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگی هنری شهرداری، نشست خبری سوگواره عکس آئینی «اربعین ۱۴۰۰» روز یکشنبه ۲۱ شهریورماه با حضور مهدی توکلیان دبیر این سوگواره، علی اصغر خسروی مدیر فرهنگی هنری منطقه ۱۶ و رییس فرهنگسرای بهمن و تعدادی از خبرنگاران در فرهنگسرای بهمن اجرا شد.
در ابتدای نشست، مهدی توکلیان دبیر سوگواره عکس آئینی «اربعین ۱۴۰۰» عنوان کرد: باتوجه به توسعه تکنولوژی و پیشرفت رسانه های نوظهور در عصر حاضر و این که رسانه ها تعاملی شده اند و دیگر یک سویه نیستند، این پیشرفت ها ابزارهایی را در اختیار هنرمندان و مردم قرار داده که گوشیهای هوشمند و دوربین های دیجیتال همچون این ابزارها هستند. بدین سبب نگاه به عکاسی متفاوت از قبل شده و عکس بعنوان یک رسانه، مقبولیتش را در بین توده مردم به دست آورده است.
وی اضافه کرد: بدون شک هنر همیشه در همیشه تاریخ در انتقال تاریخ، فرهنگ و مباحث ارزشی تأثیرگذار بوده و این مختص به دین مبین اسلام هم نیست. این تعامل بین هنر، رسانه و فرهنگ، اتفاقی است که ضرورت برگزاری سوگواره هایی مانند سوگواره عکس آئینی «اربعین ۱۴۰۰» را نمایان می کند. دست اندرکاران مدیریت شهری هم از باب این که جهانی می اندیشند و محلی عمل می کنند، دارند پا به این عرصه می گذارند که فرهنگ و هنر را در سطح شهرها و محله ها گسترش دهند. بنا بر این فرهنگ سرای بهمن برای برگزاری این سوگواره با هنرستان فضه همکاری می کند. همین طور یکی از اپراتورهای تلفن همراه بعنوان حامی اقتصاد فرهنگ و هنر در این رویداد حضور دارد.
توکلیان اظهار نمود: امسال باتوجه به محدودیت های کرونائی، مراسم عزاداری ایام اربعین به شکل محدودتری برگزار می گردد و اقوام مختلف ایرانی باتوجه به فرهنگ خودشان عزاداری می کنند. این سوگواره هم در سطح ملی برگزار می گردد و هنرمندان از نقاط مختلف ایران می توانند در آن شرکت نمایند. برمبنای تصمیم شورای سیاست گذاری، دکتر کمال الدین شاهرخ رییس افتخاری سوگواره هستند. ایشان از پیشکسوتان عکاسی آئینی محسوب می شوند و سابقه هنری پرباری دارند.
وی از برگزاری کارگاه های تخصصی در این سوگواره با هدف معرفت افزایی هنرمندان آگاهی داد و اظهار داشت: هنرمندان آئینی هر چه دانش و معرفت بیشتری نسبت به موضوع داشته باشند، خروجی آثارشان تاثیرگذارتر خواهد بود. عکاسان نوجوان و جوان می توانند از این کارگاه ها نهایت استفاده را داشته باشند. بدین منظور سعی شده از استادان متنوعی در حوزه های مختلف مانند جامعه شناسی رویداد اربعین و سواد رسانه ای استفاده گردد. عکاسانی که سال ها در راهپیمایی اربعین حضور داشتند نیز در این کارگاه ها تجربیات خودرا به هنرجویان منتقل می کنند. مهم ترین دلیل برگزاری کارگاه ها، تقویت و غنا بخشیدن به محتوای فکری عکاسان و دست یابی به این هدف است که عکاسان بصورت پژوهش محور عکاسی کنند.
توکلیان درباره شرایط و ضوابط سوگواره عکس آئینی «اربعین ۱۴۰۰» اظهار داشت: سوگواره در دو بخش تک عکس و مجموعه عکس برگزار می گردد. تک عکسهایی در اولویت داوری قرار می گیرند که دارای کپشن و توضیحات کافی باشند و مجموعه عکسهایی در اولویت قرار می گیرند که دارای بیانیه (statement) باشند. هدف از این کار این است که نسل جدید عکاسان را تشویق نماییم تا رسالت عکس در فضای رسانه ای امروز را به خوبی بشناسند و از ظرفیت های آن استفاده کنند.
وی افزود: هیئت داوران سوگواره عکس آئینی «اربعین ۱۴۰۰» از ساتیار امامی، محمدصادق حیدری، کیوان امجدیان، زهیر صیدانلو، سمیه غلامی، ثریا بیات و مهدی توکلیان تشکیل می شود و مهلت ارسال آثار به سوگواره ۱۴ مهرماه خواهد بود.
آئین اختتامیه سوگواره نیز در روز ۹ ربیع الاول سالروز شروع امامت حضرت مهدی (عج) مصادف با ۲۴ مهرماه برگزار می گردد. در این آئین برگزیدگان سوگواره تقدیر می شوند و نفرات اول تا سوم علاوه بر دریافت تندیس جشنواره و لوح سپاس، به ترتیب ۳۰، ۲۰ و ۱۰ میلیون ریال جایزه نقدی دریافت می کنند. همین طور از سه پیشکسوت هنر آئینی رسول اولیازاده، سید عباس میرهاشمی و جاسم غضبان پور تجلیل خواهد شد.
توکلیان در پاسخ به پرسشی درباره بایکوت خبری راهپیمایی اربعین از طرف رسانه های بین المللی اظهار داشت: هم اکنون شما اگر با مشهورترین آژانس های عکس جهان نامه نگاری کنید و به آنها پیشنهاد خرید تصاویر راهپیمایی اربعین را ارائه دهید، به شما عکس نخواهند داد. رویدادهای پیاده روی در نقاط مختلف جهان درحال برگزاری است، اما پیاده روی اربعین خاصیت های منحصر به فردی دارد که در رسانه های خارجی کمتر به آن پرداخته می شود. بعنوان مثال همه امکانات رفاهی در این رویداد رایگان است، اما اشاره ای به آن نمی گردد. چون تفرقه انداختن بین شیعه و سنی و بین دو ملت ایران و عراق، سیاست قسمتی از این رسانه هاست و برای آن هزینه های هنگفتی می کنند. در سوگواره عکس آئینی «اربعین ۱۴۰۰» تلاش می نماییم با ایرانیان خارج از کشور ارتباط برقرار نماییم تا با همکاری آنان، نمایشگاه هایی از تصاویر برگزیده سوگواره برگزار نماییم.
در ادامه نشست، علی اصغر خسروی مدیر فرهنگی هنری منطقه ۱۶ و رییس فرهنگ سرای بهمن ضمن خوشامدگویی به خبرنگاران و عکاسان حاضر در نشست اظهار داشت: کرونا موجب تعطیلی کارهای میدانی بسیاری شد، اما ما در سازمان فرهنگی هنری این فعالیت ها را تعطیل نکردیم و در زمینه های مختلف برنامه هایی اجرا شد. برگزاری مراسم آئینی اقوام ایران در فضای باز فرهنگ سرای بهمن در دهه اول محرم یکی از این برنامه ها بود. برنامه «پرده عشاق» با تجلیل از پیرغلامان دوده (ع) دیگر برنامه ای است که به زودی برگزار می گردد.
وی افزود: برای ثبت چنین رویدادهایی، برگزاری سوگواره عکس آئینی «اربعین ۱۴۰۰» در دستور کارمان قرار گرفت. تجربه برگزاری سوگواره هنرهای نمایشی و آئین های سنتی «خمسه» در محرم و صفر سالهای گذشته، به ما کمک می نماید که گرفتار کلیشه ها نشویم و به دنبال نگاه های هنری تازه باشیم. روضه های خانگی یکی از رویدادهایی است که در دو سال اخیر باتوجه به شیوع ویروس کرونا رونق گرفته و یکی از محورهای موضوعی سوگواره نیز هست.
رئیس فرهنگ سرای بهمن اشاره کرد: زبان هنر به انتقال مفاهیم مذهبی کمک می نماید و در کارگاه های آموزشی ای که برپا می شود، تلاش می نماییم این نگاه هنری متفاوت را در هنرجویان ایجاد نماییم. البته در این کارگاه ها پروتکلهای بهداشتی مقابله با کرونا نیز باید رعایت شود که باتوجه به فضای باز و وسیع فرهنگ سرای بهمن این اتفاق شدنی است. باید دقت کنیم که کرونا نباید موجب تعطیلی کارهای فرهنگی هنری شود.
وی در آخر اظهار داشت: برای سوگواره عکس آئینی «اربعین ۱۴۰۰» برنامه ریزی دقیقی از سه ماه پیش شروع شد و امیدواریم بتوانیم آنرا با بهترین کیفیت برگزار نماییم. قدم گذاشتن در این راه سختی های خودش را دارد، اما رسالت فرهنگ سرای بهمن این است که در چنین مطالبی پیش قدم باشد. امروز سی امین سالگرد تأسیس فرهنگ سرای بهمن نیز هست و برگزاری نشست خبری سوگواره عکس آئینی «اربعین ۱۴۰۰» در این روز را به فال نیک می گیریم.
در اختتام نشست، علی اصغر خسروی رییس فرهنگ سرای بهمن حکم دبیری سوگواره عکس آئینی «اربعین ۱۴۰۰» را به مهدی توکلیان اعطا کرد.
علاقه مندان برای ثبت نام و ارسال آثار به سوگواره می توانند به آدرس bahman.farhangsara.ir مراجعه کنند و برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره تلفن های ۵۵۳۱۲۳۰۴ و ۵۵۰۶۰۱۶۶ تماس بگیرند. همین طور صفحات sugvare.akasi و farhangsara_bahman در اینستاگرام میزبان مخاطبان است.


منبع:

1400/06/22
10:45:02
5.0 / ۵
749
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟