صداوسیما مشغول امور سیاسی است

انتقاد از بی توجهی تلویزیون به یک جشنواره ملی موسیقی

انتقاد از بی توجهی تلویزیون به یک جشنواره ملی موسیقی به گزارش آتلیه دات کام حمیدرضا اردلان با انتقاد از بی توجهی تلویزیون به برگزاری رویداد مهمی با عنوان جشنواره ملی موسیقی جوان، اظهار داشت: صداوسیما مشغول امور سیاسی است و از چنین رویدادهایی غفلت می کند. مدیران تلویزیون از تاثیر چنین جشنواره ای بر رشد معرفت شنیداری جامعه غفلت دارند و آنرا بعنوان یک رویداد ملی جامع، ضبط و پخش نمی کنند.


به گزارش آتلیه دات کام به نقل از روابط عمومی پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، حمیدرضا اردلان پژوهشگر موسیقی نواحی و آهنگساز که چندین دوره نقش مشاور و داور بخش موسیقی نواحی جشنواره موسیقی جوان را برعهده دارد، درباره نقش جشنواره در استعدادیابی و کشف نسل جوان مستعد در عرصه موسیقی نواحی اظهار داشت: پرسش درباره واژگان انگیزه و استعداد در نسبت با یک جشنواره بسیار معمول بوده و راه ساده ای است تا یک گفت و گو را به مسیری درست هدایت کند. جواب این پرسش می تواند این باشد که جشنواره موسیقی جوان، تاثیر به سزایی در ایجاد انگیزه و کشف استعدادها دارد. من تمایل دارم، جواب این پرسش را به زمینه های فرهنگی معاصر و تغییر زبان و به تبع آن، به تغییر مفاهیم واژگان ارجاع دهم.

این پژوهشگر موسیقی افزود: دشوار است که درک یکسان و مشترکی از مدلول انگیزه و استعداد را نزدیک نوازنده یا خواننده موسیقی نواحی یا مقامی بیان کرد. قبلا موسیقی آیینی در مدلول مفاهیم کلی و قیاسی حیات داشت، حالا انسان ها در نسبت با خود و به تعبیر نوین که می شود، آنرا به نفس مستقل هم شرح کرد، روبه رو هستند. ریشه های حیات فرهنگی جمعی در بین اهالی الحان و نغمات گرفتار گسست شده است. یکی از اهداف جشنواره موسیقی جوان این است که آن انگیزه و استعدادها را که در حوزه تفکر و کردار جمعی ظهور و بروز داشت گوشزد کند و می شود باور داشت که توسط جشنواره در این راه تلاش شده است.
اردلان با اشاره به اینکه در قیاس با جشنواره های دیگر، جشنواره موسیقی جوان، هم ساختار دارد و هم تمهید معنای متصل به سنت های موسیقی ایران را دنبال می کند، اظهار داشت: چنین اقدامی نیازمند شناخت است، که نشانه های تمهیدات هویتی آن به حضور موسیقی دانان جوان صاحب لحن و مقام از یک سو و تداوم ذهن علمی به مفهوم قدیم و جدید آن در نزد گردانندگان جشنواره از طرف دیگر بستگی دارد. به این ها پیگیری و تسلط دبیر جشنواره به ایجاد نگاه فراگیر و مدام در حال نقد از درون و بیرون را هم اضافه کنید. جشنواره با سه ترم واژگانی موسیقی، ملی و جوان شناخته می شود. به همین دلیل؛ هم درانواع و هم در جغرافیا، فراگیر است.
مشاور بخش موسیقی نواحی پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان در ادامه اضافه کرد: عنوان "جوان" جشنواره را به فردا و پس فردای موسیقی ایران ربط می دهد، این هم نوعی فراگیری در زمان است. آمار متقاضیان طی چند سال به لحاظ کمی بسیار گسترده شده و در عین حال، کیفیت ارائه ها و اجراها ارتقاء پیدا کرده است. این ها را می شود نشانه های نگاه فراگیر جامعه موسیقی نواحی به جشنواره تلقی نمود.
این هنرمند با انتقاد از بی توجه تلویزیون به برگزاری رویداد مهمی با عنوان جشنواره ملی موسیقی جوان اشاره کرد: صدا و سیما مشغول امور سیاسی است و از چنین رویدادهایی غفلت می کند. مدیران تلویزیون از تاثیر چنین جشنواره ای بر رشد معرفت شنیداری جامعه غفلت دارند و آنرا بعنوان یک رویداد ملی جامع، ضبط و پخش نمی کنند. اگر بخواهیم فراگیری درصورت این رویداد وقوع یابد، ضرورت دارد که رسانه ها کمک کنند. بنده اطمینان دارم محتوای جشنواره موسیقی جوان بطور کلی منش صدق دارد و درمیان هنرمندان موسیقی راه فراگیری می رود.

حمیدرضا اردلان داور بخش موسیقی نواحی جشنواره موسیقی جوان درباره تمرکز و توجه جشنواره موسیقی جوان به نوازندگان و خوانندگان موسیقی نواحی و ایجاد انگیزه برای این نسل بواسطه توجه به موسیقی اجدادی شان بیان داشت: جشنواره ملی موسیقی جوان را متخصصان شناخته شده کشور پیش می برند و تجارب آنها تا حالا به حاشیه های سیاست زده معمول یا منافع شخصی کشیده نشده است. گاهی اهتمام شد که این جشنواره هم از محتوا تهی شود، اما تاثیر ملی و فراگیر آن و پشتیبانی موسیقیدانان برجسته همکار جشنواره، مانع این کارشده است.
او افزود: اتفاقا می خواستند بخش نواحی که مرکز و ریشه موسیقی ایران است را تعطیل کنند که سبب اعتراض شد. بخش جوان موسیقی نواحی مهم ترین امکان است تا روش شناسی و نگاه به آینده موسیقی آیینی و الحانی که میراث گذشتگان و دارایی آیندگان است در معرض تجربه جدی و مدام قرار گیرد. مسلما این جشنواره بطور کلی و دربخش نواحی یک دستاورد بزرگ به شمارمی آید.

این هنرمند در آخر درباره ارزیابی خود نسبت به دوره های گذشته و سطح آثار رسیده و شرکت کنندگان در جشنواره نیز اشاره کرد: در ابتدا، آثار رسیده به جشنواره شامل کل نواحی و سبک های مختلف و نحله های موسیقی نبود، به تبع آن ما از یک سیاق معین در اجراها برخوردار نبودیم. به مرور زمان، توجه موسیقیدانان جوان نواحی به این جشنواره جلب شد. حالا مقام یافتگی اجراها و نظام یافتگی جشنواره رو به هویدا شدن است. در آخر به اطلاع می رسانم که این جشنواره باعنوان جشنواره موسیقی ملی جوان، شاهد اجرای نونهالان، نوجوانان و حتی خردسالان هم هست.

پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان پاییز امسال به دبیری هومان اسعدی و مشارکت گسترده استادان موسیقی ایران با حمایت دفتر موسیقی و معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، توسط انجمن موسیقی ایران و با همکاری بنیاد رودکی برگزار می گردد.

منبع:

1400/06/18
10:16:01
5.0 / ۵
1041
تگهای خبر: جشن , جشنواره , شركت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 830
بازدید دیروز: 9,954
هفته اخیر: 45,771