درگذشت پیشکسوت موسیقی مقامی خراسان بر اثر کرونا

درگذشت پیشکسوت موسیقی مقامی خراسان بر اثر کرونا به گزارش آتلیه دات کام خراسان رضوی استاد غلام رضا آستی کردیانی، پیشکسوت موسیقی مقامی خراسان پنج شنبه، چهارم شهریور ماه، بر اثر مبتلا شدن به بیماری کرونا دارفانی را وداع گفت.حسین علی آستی، فرزند این هنرمند موسیقی مقامی خراسان در گفتگو با ایسنا با بیان خبر درگذشت استاد غلام رضا آستی کردیانی، اظهار نمود: پدر سحرگاه پنج شنبه، ۴ شهریور ماه، بر اثر عوارض ناشی از مبتلا شدن به بیماری کرونا فوت کردند و عصر همان روز با رعایت شیوه نامه های بهداشتی مراسم خاکسپاری در زادگاه و محل زندگی شان برگزار شد.

وی افزود: ایشان در روستای کردیان از توابع شهرستان باخرز زندگی می کردند و پنج پسر و سه دختر داشتند.

همچنین صادق شریفی نسب، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان تربت جام در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینکه سبک «زهراجان» در موسیقی مقامی خراسان به نام استاد آستی ثبت شده است، اظهار داشت: در روزهایی که استاد در قید حیات بودند و با ایشان رفت و آمد داشتیم، درباره موسیقی زهرا جان روایت می کردند زمانی که پیشکسوت آستی در شهر تهران سرباز بودند، عاشق دختری به نام زهرا می شوند و مسائلی پیش می آید که ایشان به عشق شان نمی رسند و تمام قطعه های موسیقی که اجرا می کردند در وصف همین خانم و عشق نافرجام شان بوده است.

وی اضافه کرد: زمانی که آوازه استاد آستی به استاد حسین سمندری می رسد، استاد سمندری به منطقه جام می آیند و سراغ استاد آستی را می گیرند و دعوت می کنند که در همایش ها و برنامه ها همراه ایشان باشند، اما مرحوم آستی به علت همان شکست عشقی که در زندگی شان تجربه کرده بودند قبول نمی کنند و استاد آستی برای دل خودشان به موسیقی می پرداختند.

شریفی نسب تصریح کرد: استاد آستی در نهایت فقط به علت اصرار اهالی هنر حاضر به ضبط یک آلبوم موسیقی شدند که این آلبوم در همان زمان های گذشته در استودیو فرهنگ شهرستان تربت جام ساخته شده بوده، اما در زمان انتشار به اشتباه نام مالک استودیو بعنوان خواننده ثبت شده است. مالک این استودیو آقای حیدر قدسی بوده اند و اشتباهی نام این شخص بعنوان خواننده آلبوم ثبت شده است در حالیکه خواننده آلبوم زهراجان، استاد غلامرضا آستی بوده اند.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان تربت جام درباره استعداد و صدای این پیشکسوت موسیقی مقامی، اظهار داشت: معروفیت صدای استاد آستی به لحاظ وسعت و تن زیادی بوده که ایشان داشته است. اهالی روستای کردیان روایت می کردند که در مراسم های محلی ماه رمضان یا در زمان های گذشته که بلندگو و تجهیزات صوتی نبوده استاد مرحوم در پشت بام منزل شان اذان می گفتند و تمام روستا صدای مرحوم آستی را می شنیدند.

شریفی نسب اضافه کرد: استاد غلامرضا آستی دیر به جامعه هنر کشور شناخته شدند و در زمانی که در شهرستان باخرز مسئولیت داشتم، سعی کردیم تا برای ایشان کارهایی انجام دهیم و مستمری را هم از اداره ارشاد برای شان مهیا کردیم.

منبع:

1400/06/06
09:43:37
5.0 / ۵
524
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟