مجتبی كاظمی در گزارش آتلیه دات كام؛

مشاهدات یک درام ۲ نفره است

مشاهدات یک درام ۲ نفره است کارگردان مشاهدات عنوان نمود این اثر نمایشی در لایه بیرونی به افسارگسیختگی که فن آوری برای دنیا ایجاد کرده است، می پردازد و از جانب دیگر مساله محیط زیست را هم در سطح درونی مطرح می کند.مجتبی کاظمی که این روزها نمایش «مشاهدات» را در تماشاخانه دیوار چهارم روی صحنه دارد درباره شکل گیری این نمایش به خبرنگار مهر اظهار داشت: من نمایش «مشاهدات» را آبان ۹۸ نوشتم و قرار بود اسفند ۹۸ به صحنه برود که متاسفانه از همان اوایل اسفند تماشاخانه ها به خاطر کرونا تعطیل شد. از آن تاریخ تا همین تیر ۱۴۰۰ که بالاخره نمایش به صحنه رفت ما چندین بار کار را برای اجرا آماده کردیم که بدشانسی گریبان مان را گرفت و مدام به تعطیلی می خوردیم. حتی تیر ماه ۲ اجرا هم رفتیم اما نمایش باز هم مجبور به تعطیلی شد تا این که در نهایت هفته گذشته کار توانست به صحنه برود.
وی درباره خاصیت های نمایش توضیح داد: این نمایش ۲ لایه درونی و بیرونی دارد. در لایه بیرونی با آینده نامعلومی در جهان و ایران روبرو می باشیم که مربوط می شود به هجوم و افسارگسیختگی که فن آوری برای دنیا به وجود آورده است. لایه درونی نمایش نیز به مساله محیط زیست و دغدغه مندی دراین زمینه اختصاص دارد. توجه به مساله محیط زیست می تواند تعابیر مختلفی داشته باشد اما باتوجه به دوره ای که این نمایشنامه نوشته شد توجه به محیط زیست می تواند به «امکانی برای بقا» در دنیا و مخصوصاً ایران که مکان اصلی وقوع رویدادهای نمایش است، تعبیر شود.

کاظمی تصریح کرد: این نمایش ۲ پرسوناژ دارد که حسام افسری و حسین طهماسبی نقش ها را ایفا می کنند. در بازخوردهایی که از نمایش دریافت کردیم برخی به اشتباه به من می گویند که این نمایش مونولوگی است که بازیگر دیگری نیز در کنار شخصیت اصلی حضور دارد در صورتیکه این طور نیست چون ما یک درام با ۲ پرسوناژ را طراحی کردیم که یکی از شخصیت ها به سبب این که بازگو کننده یک قصه است دیالوگ ها و اکت بیشتری دارد اما نمایش یک درام ۲ نفره است.
این کارگردان درباره فضاسازی و طراحی صحنه نمایش اظهار داشت: کار با ساده ترین طراحی صحنه و نور اجرا می شود. نام این نمایش «مشاهدات» است و مسلماً نمایش درباره مشاهده گری است چون معتقدم ما صرف نباید فقط نظاره گر یک سری از اتفاقات باشیم. متاسفانه این روزها جامعه ما گرفتار کرختی شده است و مردم بجای عمل گرا بودن تنها نظاره گر هستند و تحلیل به هم ارائه می دهند و بطورمثال بجای واکنش نسبت به اتفاقاتی که می بینند سریع موبایل هایشان را بیرون آورده و فیلم و عکس می گیرند. در این نمایش نیز همین مسائل دراماتیزه و نمایشی شده است.

وی در آخر عنوان کرد: معتقدم این نمایش واقعاً اثری بازمانده از اجرا در سال ۱۳۹۸ است و علاقمند بودم روی این نکته تاکید داشته باشم از همین رو باوجودی که این نمایش تخفیف عمومی و یا دانشجویی ندارد اما در صورتیکه «به هر دلیل» مخاطبی از پرداخت کامل بلیت ۵۰ هزارتومانی نمایش بازماند برای دریافت کد تخفیف (تا حدِ توان پرداختی دلخواهش) می تواند با شماره ای که اعلام نموده ایم، تماس بگیرد. این کار لطف به تماشاگران نیست بلکه امکانی است که می توانستیم برایشان در نظر بگیریم.

1400/05/15
12:57:37
5.0 / ۵
907
تگهای خبر: طراحی , عكس , موبایل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 1,927
بازدید دیروز: 6,082
هفته اخیر: 36,177