بازخوانی تجربه بازی در سریال احضار ؛

لطفا زود قضاوت نكنیم

لطفا زود قضاوت نكنیم به گزارش آتلیه دات کام یکی از بازیگران سریال تلویزیونی احضار به کارگردانی علیرضا افخمی که در ایام اخیر آخرین قسمت های آن از شبکه یک سیما پخش سیما از تجربه متفاوت حضورش در یک مجموعه داستانی سخن گفت.مریم یوسف یکی از بازیگران سریال «احضار» که طی سالهای قبل علاوه بر حضور در آثار صحنه ای و تلویزیونی سابقه همکاری با علیرضا افخمی در سریال های «پنجمین خورشید» و «پرستاران» را دارد، در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به تجربه حضور در سریال «احضار» که این روزهای آخرین قسمت های پخش خویش را پشت سر می گذارند، توضیح داد: مدتی پیش از آغاز مراحل تصویربرداری، عوامل سریال با بنده تماس و پیشنهاد بازی در نقش فاطمه (همسر شخصیت علی اکبر سریال با بازی علی دهکردی) عرضه دادند. شخصیتی که به لحاظ سنی ۱۸ تا ۲۰ سال بزرگتر از سن من بود و طبیعتا می توانست برای من بعنوان یک بازیگر چالش بسیار مهم و جذابی به حساب آید به همین جهت با وجود اینکه در آن زمان هنوز فیلمنامه هم تکمیل نشده بود، اما به سبب فضای جالب توجهی که این نقش برایم داشت علاقه مند شدم تا در کار حضور داشته باشم. ضمن این که همکاری با علیرضا افخمی بعنوان یک کارگردان باتجربه حوزه سریال سازی هم برایم دربرگیرنده ارزشمندی هایی است که انگیزه های حضور در این سریال را افزایش داد.
وی اضافه کرد: طبیعتا بازی در نقش یک مادر، برای من که در زندگی ام مادر بودن را حس نکردم، سختی هایی داشت اما بطور قطع بازیگر باید نهایت تلاش خویش را انجام دهد که بتواند در این سختی تجربه آزمایی کند. تجربه آزمایی که در داستان فیلمنامه باید مادر دو فرزند در بحرانی ترین شرایط سنی و همسر بودن یک استاد دانشگاه را با فراز و نشیب های داستان تجربه کرده و مکمل فضایی باشد که کارگردان برای به تصویر کشیدن آن تلاش دارد. البته که در این چارچوب علی دهکری بعنوان یک بازیگر ارزشمند و باسابقه که افتخار بازی در این سریال را با او داشتم در بسیاری اوقات به سبب این که فرزندی در این شرایط سنی دارد، کمک زیادی کرد تا به درک شخصیت فاطمه بعنوان مادردو فرزند برسم. شرایطی که علیرضا افخمی بعنوان کارگردان به همراه تجربه اندوزی هایم در حوزه تئاتر کمک خوبی برای عرضه بازی ام در سریال کردند.
این بازیگر تئاتر و تلویزیون درادامه صحبت های خود درباره بعضی از اظهارنظرهایی که پیرامون سریال «احضار» طی روزهای گذشته در فضای مجازی و محافل رسانه ای مطرح شده، بیان نمود: یکی از نکاتی که برایم از سایرموارد برجسته تر به نظر آمد این بود که خیلی از عزیزان محتوا و مضمون سریال «احضار» را با سریال «او یک فرشته بود» مقایسه می کردند در صورتی که بنده معتقدم این دو سریال شبیه هم نیستند. چونکه در سریال «او یک فرشته بود» محتوای اثر مبتنی بر مبارزه با نفس از جانب قهرمان داستان بود اما در قصه «احضار» محور اصلی داستان مبارزه با خرافات است که متاسفانه حالا در جامعه ما شکل فراگیری دارد و ما می بینیم خیلی از افراد جامعه به این باورهای خرافی تن می دهند. موضوعی که می بایست با تجربه هایی چون سریال «احضار» خطرات در رابطه با خرافات را به جامعه گوشزد نماییم.

یوسف اظهار داشت: به اعتقاد من با تماشای سریال «احضار» قرارنیست تماشای ژانر وحشت را تجربه نماییم. آنچه برای سازندگان این اثر مهم بود انتقال و نکاتی است در حوزه پرهیز از خرافه پرستی و موارد در رابطه با آن می توانیم به آن فکر نماییم. چارچوبی که در بازی شخصیت های سریال هم مورد نظر کارگردان و بازیگران بود که بتوانند به سهم خود این قالب را پیش روی بیننده قرار دهند. قالب هایی که به نظر من دربرگیرنده تجربه های ارزشمندی برایم با علیرضا افخمی بعنوان کارگردان و سایر عوامل بود.
بازیگر نقش فاطمه در سریال «احضار» در بخش دیگری از این گفتگو اشاره کرد: چون افتخار مادر بودن را ندارم اما تجربه به من ثابت کرده اگر تربیت فرزندان در یک خانواده توسط پدر و مادر توام با رفاقت باشد نتیجه بهتری در تعلیم و تربیت فرزندان حاصل شده و خطرات کمتری هم در رویارویی با اعضای خانواده قرار می گیرد. این مورد اتفاقا یکی از چالش هایی است که در صورت بهبود آن در کانون خانواده می تواند همه اعضای خانواده را از مرز بحران رها کند. شرایطی که دراین سریال سعی کردیم آنرا در چارچوب متعدد به مخاطبان عرضه دهیم. قالب های که هر کدام از شخصیت ها به تناسب ظرفیتی که از جانب نویسنده برای آنها تعین شده تلاش می کنند آنرا در قالب نقش مثبت و منفی و خاکستری به مخاطبان عرضه کنند. چارچوبی که می کوشد از کلیشه های رایج هم دوری کند.

1400/02/31
12:47:10
5.0 / ۵
771
تگهای خبر: تصویر , تصویربرداری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 1,739
بازدید دیروز: 4,405
هفته اخیر: 25,832