در حوزه هنری صورت گرفت؛

رونمایی خوشنویسی وصیت نامه سردار سلیمانی

رونمایی خوشنویسی وصیت نامه سردار سلیمانی آتلیه دات کام: در مراسم افتتاحیه نمایشگاه خوشنویسی و نگارگری صریر سبلان که 28 بهمن ماه در گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری برگزار شد، از وصیت نامه خوشنویسی شده سردار شهید سلیمانی رونمایی به عمل آمد.به گزارش آتلیه دات کام به نقل از مهر، نمایشگاه خوشنویسی و نگارگری «صریر سبلان» سه شنبه ۲۸ بهمن ماه با حضور محمدمهدی دادمان رئیس حوزه هنری، حجت الاسلام جعفرزاده مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان اردبیل، بحرالعلومی مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان اردبیل، امیر رجبی مدیرکل حوزه هنری استان اردبیل، تعدادی از مدیران حوزه هنری و مسئولان فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات و تعدادی از هنرمندان استان اردبیل در گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری افتتاح شد.
این نمایشگاه شامل تولیدات تجسمی هنرمندان استان اردبیل در دو بخش خوشنویسی و نگارگری است که به همت حوزه هنری استان اردبیل با مشارکت مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری و سازمان تبلیغات اسلامی استان اردبیل برگزار شده است.
در این نمایشگاه آثاری از عباس عرفانی، بهمن حیدری، شهرام عبدالهی، ناصر صادقی، بهروز اولین شاکر، حسن معترض، رؤیا عیسی پور، مریم ایمانی، کیمیا فتاحی، اکبر خدادادی، فاطمه قربانی، دکتر احد اعظمی، رباب حامد سلطانی، صفر گالشی، محمدتقی محرم زاد، نادر حیدری، محمد احدی، میر مهدی سیدی، حسین عباسی، بهزاد جماعتی، بهرام اظهرنیا، صابر صفایی، رقیه سروی زرگر، نرگس سلطان زاده و رضا جبارزاده به نمایش درآمده است.
در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه، وصیت نامه خوشنویسی شده سردار شهید سلیمانی به قلم بهمن حیدری نیز رونمایی گردید.
حجت الاسلام جعفرزاده مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان اردبیل درباره لزوم برگزاری نمایشگاه های هنرمندان شهرستانی در تهران به خبرنگار مهر اظهار داشت: این نمایشگاه ها یکسری اهداف چندلایه را دنبال می کند که یکی از آنها این است که آموزه ها و مضامین دینی، ملی و فرهنگی را اشاعه دهد، چون زبان هنر زبانی فراملی و فرا ادیانی است که خوشنویسی، شعر، موسیقی و هنرهای تجسمی همه در این عرصه قرار می گیرند.
مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان اردبیل در مورد وصیت نامه خوشنویسی شده سردار شهید سلیمانی نیز اظهار داشت: ما وظیفه داریم در امتداد هدف بلندی که سردار سلیمانی داشت، حرکت نماییم چونکه اعتقاد داریم ایشان زنده هستند و سلوک و زندگی سردار در امتداد آرمان های بلند نظام اسلامی است که ایشان برای تحقق آنها تلاش کردند. ما در سازمان تبلیغات اسلامی سفارش این اثر را دادیم تا بتوانیم ما هم سهمی از این اهداف والا داشته باشیم و قسمتی از ادای دین مان را به انقلاب اسلامی تحقق ببخشیم و هم هدیه ای برای رهبر انقلاب و خانواده این شهید والا تدارک دیده باشیم.

وی اشاره کرد: این اهداف والا و بندهایی که در وصیت نامه سردار دل ها است، با زبان هنر که زبانی زیبا و شکیل است نمود پیدا می کند و امیدوارم این زحمت ناچیز مورد قبول واقع شود.
امیر رجبی رئیس حوزه هنری استان اردبیل هم در مورد نمایشگاه صریر سبلان به خبرنگار مهر اظهار داشت: این نمایشگاه شامل ۵۰ اثر خوشنویسی، نقاشی خط و نگارگری از ۲۵ هنرمند منتخب استان اردبیل محتوی مضامین دینی، معنوی و انقلابی است. این نمایشگاه به مدت ۱۰ روز برقرار خواهد بود.
وی در مورد رونمایی از وصیت نامه خوشنویسی سردار شهید سلیمانی نیز توضیح داد: خوشنویسی وصیت نامه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی توسط یکی از هنرمندان ممتاز خوشنویس استان اردبیل به شکل زیبایی نگارش یافته است که بعنوان هدیه ای از جانب هنرمندان استان اردبیل به خانواده سردار سلیمانی اهدا خواهد شد.
رئیس حوزه هنری استان اردبیل همین طور هدف از برگزاری نمایشگاه های هنری در تهران را شناساندن توانمندی های هنرمندان استان اردبیل دانست و اظهار داشت: از آنجایی که عموم امکانات در پایتخت متمرکز است، این مساله موجب می شود که هنرمندان سایر شهرها و استانها آنچنان که باید و شاید دیده نمی شوند. چه بسا در استانها و شهرستان ها ظرفیت بالایی وجود دارد ولی متأسفانه مورد توجه قرار نمی گیرند که یکی از با اهمیت ترین اهداف چنین برنامه هایی به این علت است.
وی با تاکید بر اینکه آثار این نمایشگاه سفارشی نیستند، بیان کرد: قسمتی از این آثار تولید کارگاه های برگزار شده توسط حوزه هنری است و قسمتی از آنها نیز تولید هنرمندان اردبیلی است. زمینه فروش آثار هنری هم آن چنان که باید و شاید در استانها شکل نگرفته است و این هم از آن لطمه هایی است که در سطح اقتصاد هنر خصوصاً در عرصه هنرهای تجسمی مطرح است.
بهمن حیدری هنرمند خوشنویس و صاحب اثر خوشنویسی وصیت نامه سردار شهید سلیمانی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره این اثر بیان کرد: این اثر سال قبل به سفارش سازمان تبلیغات اسلامی و با قلم کتابت دودانگ با مرکّب به مدت ۱۰ روز به طول انجامید.
وی درباره لزوم کتابت هنری وصیت نامه شهدا اظهار داشت: همیشه و در هر زمانی زبان هنر می تواند تأثیر بسزا و شگرفی بر مردم داشته باشد و وصیت نامه شهدا خصوصاً وصیت نامه سردار دل ها اگر بتواند با این شکل در دسترس قرار بگیرد بطور قطع مضمون و بندهای این وصیت نامه بر دل ها بیشتر می نشیند، ضمن اینکه شاهکار رشادت های سردار هیچ وقت از یاد نمی رود.

1399/11/28
14:44:24
0.0 / ۵
1051
تگهای خبر: زیبایی , كتاب , گالری , مراسم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 1,683
بازدید دیروز: 3,563
هفته اخیر: 36,512