تصنیف كاروان شهید متعلق به ناظری است یا لطفی؟

تصنیف كاروان شهید متعلق به ناظری است یا لطفی؟ مازیار شاهی ـ آهنگساز، نوازنده و مدرس تار و سه تار ـ در یادداشتی به حاشیه های تصنیف «کاروان شهید» که شهرام ناظری به تازگی عنوان کرده سازنده ملودی این اثر او بوده است و نه محمدرضا لطفی، پرداخت.


به گزارش آتلیه دات کام به نقل از ایسنا، در یادداشت مازیار شاهی آمده است:
«هنرمند پیشکسوت و ارجمند، استاد شهرام ناظری، اخیرا مدعی شده اند ملودی اثرِ ماندگارِ «کاروان شهید» ساخته ایشان است و استاد محمدرضا لطفی (موسیقیدان) صرفا مقدمه اش را ساخته اند.

چند مبحث قابل تأمل است:

۱. در تمام سال هایی که استاد لطفی زنده بودند و امکانِ پاسخ دادن به این ادعا را داشتند، استاد ناظری سکوت اختیار کردند و چند سال بعد از درگذشت استاد لطفی، به خاطر آوردند ایشان ملودی را ساخته اند. در حالیکه در زمانِ حیاتِ استاد لطفی این اثر به گونه های مختلف، بارها اجرا و پخش گردید. چه زمانی که چاووش هشت با صدای خودِ ایشان منتشر و نام لطفی بعنوان آهنگساز اثر ذکر شد؛ چه سال ۸۷ که گروه بانوان شیدا با صدای شاه محمدی اجرایش کردند و نام لطفی بعنوان آهنگساز این اثر در بروشور کنسرت و همینطور فیلم منتشرشده ذکر شد. چه در تمام سال هایی که صداوسیما این اثر را پخش کرد و نام لطفی را بعنوان آهنگساز و ناظری را بعنوان خواننده نوشت. در تمام این سال ها، استاد ناظری چنین ادعایی را مطرح نکردند.

۲. ملودی این اثر، مطابقت کامل با شیوه ملودی پردازی محمدرضا لطفی دارد. بعنوان مثال، مقایسه کنید اوج این اثر را با اوجِ تصنیفِ «ای پدر» ساخته ی محمدرضا لطفی.

۳. شاعر اثر جناب ذکایی در خاطراتشان محمدرضا لطفی را سازنده ملودی می دانند.

۴. استاد هوشنگ ابتهاج بعنوان شخصی که از ایشان بعنوان شاهد نام برده شده، از این مورد که آقای ناظری ملودی را ساخته اند اظهار بی اطلاعی کردند.

۵. اعضای گروه شیدا که اثر را نواخته اند، چنین ادعایی را تأیید نمی کنند.

۶. موزیسین های هم دوره چنین ادعایی را قویاً رد می کنند؛ بعنوان مثال، جناب ارسلان کامکار می گویند: اصلاً چنین چیزی حقیقت ندارد. آهنگِ «کاروان شهید» کاملاً متعلق به محمدرضا لطفی است.

۷. آقای ناظری در میانِ ملودی هایی که ساخته اند، هیچ اثری شبیه به این به لحاظِ فرم ملودی پردازی ندارند.

۸. آقای لطفی به غیر از مصاحبه های مختلف که راجع به این اثر داشته اند، بارها برای اعضای گروه شان، همچون بنده، احساسش هنگامِ ساختن این ملودی را بازگو کرده بود.
مازیار شاهی
آذر ۱۳۹۹»
به گزارش آتلیه دات کام به نقل از ایسنا، تصنیف «کاروان شهید» یکی از آثار ماندگار موسیقی ایران است که در سال ۱۳۵۹ بر مبنای شعری از محمد ذکائی توسط شهرام ناظری خوانده شد. سالهاست که از محمدرضا لطفی بعنوان آهنگساز این تصنیف نام برده شده است.

منبع:

1399/09/15
23:11:41
5.0 / ۵
1429
تگهای خبر: قاب , موسیقی , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 2,033
بازدید دیروز: 4,627
هفته اخیر: 48,631