دغدغه هنرمندان صنایع دستی،

هنرمندانی كه دست فروشی می كنند!

هنرمندانی كه دست فروشی می كنند! آتلیه دات كام: یك هنرمند باسابقه در عرصه صنایع دستی با اشاره به وضعیت هنرمندان صنایع دستی در روزگار كرونا، اظهار نمود كه متاسفانه به سبب شرایط سخت فروش محصولات صنایع دستی در ایران و با در نظر گرفتن این نكته كه فروش این محصولات تنها راه درآمد بعضی از فعالان این حوزه است، عده ای از هنرمندان الان در خیابان ها و مترو دست فروشی می كنند.


سمیرا پورشریفیان، هنرمند صنایع دستی که نزدیک به ۲۰ سال است در رشته گلیم و گبه فعالیت دارد، در گفت وگویی با ایسنا درباره وضعیت این روزهای هنرمندان صنایع دستی، اظهار نمود: بطور کلی صنایع دستی حتی قبل از شیوع ویروس کرونا نیز مشکلات خاص خودش را دست داشت، اما در روزهای کرونا وضعیت هنرمندان و صنعتگران سخت تر هم شده است.
او یکی از اصلی ترین مشکلات هنرمندان صنایع دستی را در روزگار کرونا، فروش محصولات عنوان و اشاره کرد: خیلی از هنرمندان خصوصاً آنهایی که در شهرستان ها و روستاها کار می کنند، امکان عرضه و فروش محصولاتشان را ندارند. پیش تر بواسطه نمایشگاه های صنایع دستی که برگزار می شد می توانستند محصولاتش را به فروش برسانند، اما در وضعیت کنونی چنین فرصت هایی را از دست داده اند. البته الان باتوجه به شرایط اقتصادی حاکم بر کشور بطور کلی اولویت ها تغییر کرده است و حتی اگر زمینه فروش محصولات صنایع دستی فراهم گردد، دیگر اولویت خانواده ها خرید صنایع دستی نیست. اما از طرف دیگر باید به این نکته نیز توجه داشت که خیلی از افرادی که مشغول فعالیت در حرفه صنایع دستی هستند، تنها بوسیله فروش محصولاتشان درآمدزایی و اساسا در چنین روزهایی با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند.
پورشریفیان تصریح کرد: تمامی ارگان ها و اصناف باید از فعالینشان حمایت کنند، اما متاسفانه معاونت صنایع دستی هیچگاه چنین نگاهی نداشته است و الان هم که شرایط بدتر شده است. معاونت صنایع دستی نتوانست به صورت دقیق و برنامه ریزی شده از صنعتگران و هنرمندان خود حمایت کند؛ کسانی که گاهی تنها راه گذران زندگی شان تولید و فروش صنایع دستی است و لازم است در وضعیت پیش آمده به آنها کمک شود؛ این درحالی است که متاسفانه الان بعضی از آنها دستفروش شده اند و محصولاتشان را در خیابان ها یا مترو می فروشند.
این هنرمند صنایع دستی با اعلان اینکه «حرفه صنایع دستی روز به روز به سمت تاریکی می رود»، اظهار داشت: خیلی از صنعتگران به سبب افزایش قیمت مواد اولیه، دیگر کار تولید انجام نمی دهند و از طرف دیگر حجم زیادی از صنایع دستی چینی وارد ایران می شود و تمام بازار را قبضه کرده است. در شرایطی که از تولیدکننده حمایت نمی گردد و از واردکننده صنایع دستی همه جوره حمایت می شود، طبیعتاً نمی توان آینده خوبی برای صنایع دستی ایران متصور شد.
منبع:

1399/09/11
13:17:32
5.0 / ۵
1594
تگهای خبر: قیمت , نمایشگاه , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 1,058
بازدید دیروز: 9,954
هفته اخیر: 46,227