آیین افتتاحیه برگزار شد؛

آغاز شانزدهمین جشنواره فیلم مقاومت در جوار مزار سردار سلیمانی

آغاز شانزدهمین جشنواره فیلم مقاومت در جوار مزار سردار سلیمانی آتلیه دات كام: شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت با حضور جمع محدودی از مقامات لشكری و كشوری و رعایت پروتكل های بهداشتی، در جوار مزار سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در استان كرمان شروع به كار كرد.به گزارش آتلیه دات کام به نقل از ستاد اطلاع رسانی شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت، آیین افتتاحیه شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت، بامداد امروز شنبه یکم آذرماه با اتخاذ تدابیر بهداشتی و با حضور محدود و حداقلی مهمانان و ادای احترام به مقام شامخ شهید حاج قاسم سلیمانی، در جوار مزار آن شهید بزرگوار اجرا شد.
در ابتدای این مراسم، سردار حسین معروفی؛ فرمانده سپاه ثارالله استان کرمان با اشاره به خاصیت های سردار حاج قاسم سلیمانی، اظهار داشت: انقلاب اسلامی مقطعی که نیاز به عمار داشت، شهید حاج قاسم سلیمانی در نقش عمار ظاهر و صدای رسای انقلاب اسلامی شد.
سردار معروفی با اشاره به اینکه اقدامات این سردار شهید جامع و با افق دیدی گسترده بود، اضافه کرد: وفاداری به ملت و آرمان های انقلاب اسلامی، بصیرت در همه لحظه های پر فراز و نشیب و جدا نشدن از حق و حقیقت در تک تک اقدامات و همین طور منتقم خون شهدای مقاومت بودن، حاج قاسم سلیمانی را به شخصیتی جامع و تربیت شده مکتب عاشورا و انقلاب تبدیل کرد.
وی افزود: شهید قاسم سلیمانی حقیقت انقلاب اسلامی بود که رهبر معظم انقلاب او را مکتب توصیف کرد؛ او شخصیتی است که چه در زندگی فردی و چه در ابعاد اجتماعی و جهانی، مایه فخر اسلام و ایران است.
فرمانده سپاه ثارالله با اعلان اینکه حاج قاسم سلیمانی خروجی فرهنگ بسیج بود، گفت: بسیج یک نهاد نظامی نیست بلکه یک فرهنگ و آرمان بزرگ است که از فرهنگ عاشورا منتج شده است. حاج قاسم سلیمانی در چنین فرهنگی تربیت شد و بنا بر این بود که هیچ گاه به نشان های فرماندهی روی دوشش توجه نکرد و هر لحظه به انجام رسالت خود پرداخت.
سردار معروفی تاکید کرد: فرهنگ بسیجی در حاج قاسم سلیمانی نهادینه شده بود و بنا بر این وی در ارائه خدمات به اسلام و مسلمانان مظلوم، هیچ گاه نگاه سیاسی، مذهبی و قومیتی نداشت.
وی با اشاره به برگزاری بخش «سیدالشهدای مقاومت» در شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت، اشاره کرد: دشمن به دنبال از بین بردن مقاومت و در گام بعدی جهاد و در نهایت فرهنگ شهادت در ایران اسلامی است چونکه اگر این سه از بین بروند، کشور خودبه خود تسخیر می شود.
سردار معروفی اشاره کرد: نباید فرهنگ انقلاب اسلامی در پس مشکلات اقتصادی و معیشتی از بین برود چونکه همین روحیه بسیجی و جهاد مقابل استکبار جهانی موجب چنان عزتی شده است که شقی ترین رئیس جمهور بزرگترین مستکبر جهان، شخصاً فرمان ترور سردار حاج قاسم سلیمانی را می دهد اما پس از آن حضور چند میلیونی مردم در مراسم خاکسپاری پیکر این شهید بزرگ اسلام بیان کننده عمق استکبارستیزی انقلاب اسلامی شد. این نشان دهنده استیصال آنها و قدرت و عزت و عظمت انقلاب اسلامی است.
وی تاکید کرد: انقلاب اسلامی معنای مرگ را تغییر داد و باور به معاد را به شکلی نهادینه کرد که نتیجه این باور رشد و تربیت شخصیتی مانند شهید حاج قاسم سلیمانی شد.
وی اظهار داشت: جشنواره بین المللی فیلم مقاومت یک جشنواره فیلم و فرهنگی ساده نیست بلکه جشنواره ای است که آرمان و عظمت یک ملت و انقلاب را به تصویر می کشد. این جشنواره باید مستمر باشد چونکه آرمان های انقلاب را زنده نگه می دارد.
سینما مهمترین ابزار در پاسداشت شهدای محور مقاومت است
در ادامه این مراسم، محمدرضا علیزاده احمدآبادی؛ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان با اشاره نقش هنر در فرهنگ سازی و نهادینه کردن فرهنگ مقاومت و بسیج در جامعه، اظهار داشت: هنر بطور قطع مهمترین ابزار و ظرفیت برای فرهنگسازی در جامعه است.
وی با اشاره به برگزاری جشنواره بین المللی فیلم مقاومت در سنوات گذشته در کرمان، برگزاری این جشنواره را گامی بلند برای اشاعه فرهنگ مقاومت در جامعه توصیف کرد و اضافه کرد: سینمای مقاومت می تواند با تولید آثار فاخر، نسل امروز را با گفتمان مقاومت و فرهنگ بسیج آشنا و ضمن زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا و رزمندگان، ارزش های والای انقلاب اسلامی به جوانان منتقل کند.
علیزاده احمدآبادی با اشاره به ایجاد و راه اندازی ستاد ترویج مکتب حاج قاسم سلیمانی، به برنامه های این ستاد اشاره و اشاره کرد: برگزاری رویدادهای فرهنگی با موضوع مکتب حاج قاسم سلیمانی به همکاری و تعامل نهادهای ذی ربط و دستگاه های درون استانی نیاز دارد. البته این ستاد تعامل خوبی با انجمن تاتر انقلاب و دفاع مقدس و بنیاد فرهنگی روایت فتح نیز دارد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان تولید آثار فاخر هنری را رمز ماندگاری و پاسداشت شهدای بزرگ محور مقاومت و ابزار مهمی در اشاعه فرهنگ مقاومت دانست.
جشنواره فیلم مقاومت برگ برنده ای برای انقلاب اسلامی است
سپس مهدی عظیمی میرآبادی؛ دبیر شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت اظهار داشت: مفتخریم که این رویداد فرهنگی را با ادای احترام به روح بلند شهید حاج قاسم سلیمانی بعنوان شهیدی عزیز، انسانی کامل و روحی بلند افتتاح می نماییم.
وی اضافه کرد: از آغاز جشنواره تا حالا هر روز از اتفاقی جدید متحیر می شدم. امروز قرار بود چند نفر از دبیرخانه جشنواره و از تهران به اتفاق بعضی از مسئولان استان، کنار مزار شهید حاج قاسم سلیمانی به مقام شامخ این شهید بزرگوار ادای احترام نماییم اما حالا شاهد می باشیم برنامه ای خوب به همت سپاه استان و بسیج هنرمندان استان برگزار می گردد که بابت این محبت از همگی تشکر می کنم. امیدوارم که این برنامه ذخیره قیامت و آخرت برای همه قرار بگیرد.
دبیر شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت افزود: من از جانب سینماگران مقاومت و انقلاب و دفاع مقدس و بیش از ده هزار نفری که از ۱۳۵ کشور در بخش های مختلف این جشنواره ثبت نام کردند و از جانب اهالی سینمای کشور و همه افرادی که دلشان برای شهید سلیمانی می تپد، عرض می کنم که ما خدمتگزار راه شهدا هستیم.
عظیمی گفت: حضرت آقا فرمودند «افرادی که در سینما با مضامین انقلاب و دفاع مقدس فعال می باشند، همیشه در جهادند» این جمله موجب افتخار هر لحظه ما شد و بازوبند بسیار ارزشمندی است که ان شاءالله لیاقت آنرا داشته باشیم و باری که بر دوش ما نهاده شده به سلامت به سر منزل مقصود برسانیم.
عظیمی در ادامه اشاره کرد: سینما از سه زاویه قابل بحث است، یکی از بعد هنر؛ سینما یک هنر است و چه هنری بالاتر از اینکه بتوان امثال شهید سلیمانی را پروراند؛ افرادی که ذره ذره حیاتشان عشق به الله، عشق به امام حسین مقابل السلام و عشق به صاحب الزمان عجل الله است. اگر سینما را رسانه بدانیم، چه رسانه ای بهتر از سینما می تواند پیام مقاومت را منتقل کند، انسان کامل بیافریند که تمام وجودش وقف اسلام است.
وی با اعلان اینکه بسیجی یعنی امام علی مقابل السلام که تمام وجودش وقف اسلام بود، تاکید کرد: سینما باید در راه مقاومت و فرهنگ بسیجی حرکت نماید. سینما اگر صنعت است باید دانست تمام جمعیتی که در مراسم خاکسپاری پیکر پاک شهید سلیمانی بودند، مخاطبان و خریداران این نوع صنعت هستند.
دبیر شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت اشاره کرد: چنین سینمایی با چنین قدرتی، متاسفانه در کشور در کم لطفی و بی توجهی قرار گرفته است و ظرفیت های این سینما متاسفانه به فراموشی سپرده شده است. هر کس مسئول است باید جوابگو باشد چونکه اگر این ظرفیت از دست برود، نتیجه ای جز خسران ندارد.
عظیمی اشاره کرد: یکی از اتفاقات بزرگ هر ساله در کشور، رزمایش های بزرگ نظامی است که سپاه و ارتش برگزار می کنند. همه این ها لازم است اما رزمایش فرهنگی هم باید صورت گیرد. امروزه باید رزمایش جهانی سینمای مقاومت برگزار شود، سینمایی که در آن جشنواره فیلم مقاومت توانست ده هزار اثر را در خود جا دهد؛ اگر برای هر فیلم ده نفر کار کرده باشند، صد هزار نفر در این رزمایش شرکت کردند و جمعاً ۱۵۰ هزار نفر در مجموع درگیر این جشنواره بودند.
دبیر شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت اشاره کرد: این جشنواره، برگ برنده انقلاب است. خواهش می کنم افرادی که مسئول هستند باتوجه به تاکید حضرت آقا بر تاثیر سینما کمک کنند تا از سینما بهره برداری منطقی و اصولی نماییم و اهداف انقلاب و در نهایت اسلام را پیگیری و مقدمات ظهور را فراهم نماییم.
در اختتام این مراسم با حضور مهدی عظیمی میرآبادی؛ دبیر شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت، سردار معروفی؛ فرمانده سپاه ثارالله و علی رمضانی؛ مدیرکل صداوسیمای مرکز کرمان از برگزیده استانی بخش مستند، امیر پذیرفته برای «دلندروا» و در بخش فیلمنامه معصومه سابقی نو برای «حقیقت راه، تقدیر گردید.
امیر نصیربیگی رئیس سازمان بسیج هنرمندان، احمد علی رمضانی مدیرکل صدا و سیمای مرکز کرمان، محمدرضا علیزاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان،، حجت الاسلام غلامحسین حقانی مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کرمان، احمد گروئی ساردو مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کرمان، سرهنگ حجت الله پاداش جانشین فرماندهی سپاه ثارالله استان کرمان در سازمان بسیج اقشار، انسیه شاه حسینی مدیر بخش فیلم سازان بسیجی جشنواره، محمد صنعتی مدیر امور استان های جشنواره، قاسم بخشی مدیر بخش سید شهدای مقاومت جشنواره، سیداحد میکائیل زاده معاون ارتباطات و اطلاع رسانی جشنواره و سرهنگ محمود مهدوی فرد مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان کرمان از دیگر حاضران در این مراسم بودند.
همزمان با برگزاری مرحله دوم شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت، آثار راه یافته به این جشنواره به صورت همزمان در دو پلت فرم «نما فیلم» و «عمار یار» اکران می شود.


منبع:

1399/09/02
09:43:54
5.0 / ۵
1189
تگهای خبر: تصویر , جشن , جشنواره , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 415
بازدید دیروز: 4,685
هفته اخیر: 29,312