عكاس بین المللی اردبیل از دغدغه هایش می گوید؛

داستان عكسی كه هنرمند اردبیلی را به جشنواره آكوا رساند

داستان عكسی كه هنرمند اردبیلی را به جشنواره آكوا رساند به گزارش آتلیه دات كام اردبیل حرفه ای اصلی اش بانكداری است اما عاشق عكاسی است و حاصلش شده تقدیر شدن در جشنواره های ملی و بین الملی خارجی؛ حالا هم كه با سه اثر به جشنواره بین المللی عكس ˮآكواˮ راه یافته اما با این همه تقدیربین المللی از او، دل پُری دارد از بی مهری و بی توجهی مسئولین به استعدادهای فراوان نهفته در استان اردبیل چون كه نه خانه ای برای اهالی هنر هست و نه می توان با تجهیزات گران به علاقمندان به این هنر كمك كرد.


میرعلی پرندک عکاس اردبیلی راه یافته به جشنواره بین المللی عکس "آکوا" است که خبرنگار ایسنا پای صحبت دغدغه های این هنرمند می نشیند.
ایسنا: خودتان را به صورت مختصر معرفی کنید:
پرندک: میرعلی پرندک هستم. متولد سال ۱۳۵۲ در محله پیرمادر اردبیل. کارمند بانک سپه(مهر اقتصاد سابق) در اردبیل هستم.
ایسنا: از چه زمانی به هنر و بخصوص عکاسی علاقمند شدید و این حرفه رو به صورت جدی دنبال کردید؟
پرندک: از سال 1387 به صورت آماتور عکاسی از طبیعت را شروع کردم و از سال 1392 تابحال به صورت تخصصی و علمی در ژانرهای مختلف لنداسکیپ، طبیعت، ماکرو ا، چشم انداز، حیوانات و حشرات و مونوکروم عکاسی کردم.


ایسنا: تابحال چه موفقیت هایی در زمینه های هنری و عکاسی کسب کردین؟
پرندک: بنده در سال 1395موفق به دریافت مدرک psvA cademyاز کشور مالزی شدم و هم اکنون جزو اعضای کلوپ فوکوس کشور و اعضای اصلی فیاپ(فدراسیون بین المللی عکاسی) هستم. در سال 1398در ارومیه موفق به دریافت گواهینامه ویرایش تصاویر طبیعت شدم. همینطور در برخی از جشنواره های ملی و بین الملی خارجی عکس همچون جشنواره عکس مارک آلارچه قرقیزستان ۲۰۲۰، جشنواره بین المللی آکوا تاجیکستان۲۰۲۰، جشنواره بین المللی ابراهیم زمان ترکیه ۲۰۲۰، جشنواره بین المللی رافلز آواردس سنگاپور۲۰۲۰، جشنواره بین المللی اورهان هلدینگ ترکیه۲۰۲۰، جشنواره بین المللی سالگرد فیاپ در لوکزامبورگ۲۰۲۰، جشنواره بین المللی عکس خیام در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ و جشنواره عکس سلامت و روان ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ شرکت کرده ام که تابحال شش عکس از بنده در سطح بین الملل پذیرش شده است.
ایسنا: نظر شما در مورد نگاه جامعه به هنر؟ و اینکه چقد هنر در بین مردم مورد قبول واقع شده؟
پرندک: به هنرهای هفت گانه و به خصوص موسیقی و عکاسی آنچنان که باید در کشور بها داده نمی گردد. تاکنون بدون مربی با امکانات ناچیز به اینجا رسیده ام؛ یک کانون و یا خانه هنر و یا حتی در اداره فرهنگ و ارشاد در استان اردبیل نداریم و یا یک نهادی که استعدادهای فراوان نهفته در شهر را دور هم گرد آورد؛ این از کاستی‎های هنر عکاسی و کلیه هنرهای تجسمی بوده است و تا به امروز هم هست.
ایسنا: دغدغه ها و انتظارات شما بعنوان یک هنرمند از جامعه؟
پرندک: برای بالفعل شدن استعدادهای جوانان باید مسئولین امر راهکارهایی اجرا کنند که مقام های بهتری در آینده نصیب استان ما شود. ضمنا از آنجائیکه تجهیزات عکاسی خیلی گران بوده و قیمت هنگفتی دارد، مسؤلان بایست به دنبال کشف استعدادها و کمک به کسی که توان مالی ضعیفی هست باشند.


ایسنا: دغدغه ها و انتظارات شما بعنوان یک هنرمند از مسئولان؟
پرندک: از مسؤلان انتظار داریم بخاطر استعدادهای زیادی که در این استان وجود دارد، یک هنرکده و خانه فرهنگ و کانون عکاسان در این استان دایر کنند تا از نوابغ این حوزه در استان نهایت بهره مندی را داشته باشیم. همینطور از مسؤلان اجرایی و فرهنگی استان انتظار می رود از ظرفیت عکاسان خوب اردبیل بویژه آقای عبدالرحمان مجرد برای بهبود بخشیدن وضعیت این هنر در استان و کسب عناوین مختلف توسط هنرمندان استانی در عرصه های جهانی به نحو احسن استفاده کنند.
از توجه خبرگزاری ایسنا به هنرمندان و شناسایی و معرفی آنان به جامعه هم نهایت تشکر دارم.
ایسنا: با عنایت به شرایط پیش آمده اخیر(بیماری کرونا)، در این برهه زمانی وضعیت کارهای هنری شما چگونه بود؟
پرندک: با عنایت به بیماری کرونا با رعایت پروتکل های بهداشتی(ماسک، دستکش، مواد ضدعفونی و رعایت فاصله اجتماعی) به صورت محدودی از پیرزن ها و مردها و محیط کارییشان تصاویری ثبت کردم و برای حضور در جشنواره سلامت و روان و جشنواره بین المللی جهان در سال ۲۰۲۰ فرستادم که ان شاالله بتوانمنیم پذیرش و یا مقامی در آنجا کسب نمایم.
ایسنا: آیا تونستین کرونا و جلوگیری از اون رو در چارچوب هنر حرفه ایتون به جامعه نشون بدین؟
پرندک: با وجود بیماری کرونا عکاسی از مردم خیلی سخت بود، ولی توانستم با رعایت پروتکل های بهداشتی تصاویری ثبت کنم.

جشنواره بین المللی عکس «آکوا» در شش بخش با مبحث آزاد تک رنگ، آزاد رنگی، آب، مردم، چشم انداز و گردشگری با داوری در کشور تاجیکستان برگزار می گردد که میرعلی پرندک در بخش های آزاد رنگی، چشم انداز و آب با سه اثر به جشنواره راه یافته است.
منبع:

1399/08/27
12:45:33
5.0 / ۵
1211
تگهای خبر: تخصصی , جشن , جشنواره , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 1,468
بازدید دیروز: 6,082
هفته اخیر: 35,259