مدیركل ارشاد گیلان خبر داد:

انتخاب ۹ اثر برگزیده در سی و دومین جشنواره تئاتر استانی گیلان

انتخاب ۹ اثر برگزیده در سی و دومین جشنواره تئاتر استانی گیلان مدیر كل ارشاد گیلان ضمن اشاره به انتخاب ۹ اثر برتر در سی و دومین جشنواره تئاتر استانی، اظهار داشت: این جشنواره نشان دهنده این بوده كه هنرمندان در روزهای كرونا هم پای كار هستند.به گزارش آتلیه دات کام به نقل از مهر، فیروز فاضلی قبل از ظهر شنبه در نشست خبری رونمایی از پوستر سی و دومین جشنواره تئاتر استانی در سالن اجتماعات اداره کل ارشاد گیلان، اظهار نمود: حضور جوانان در عرصه داوری آثار جشنواره تئاتر استانی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.
وی با اشاره به اینکه حضور جوانان در عرصه نمایش و تئاتر سبب تداوم این هنر در عرصه های مختلف خواهد شد، اضافه کرد: سال جاری به واسطه انتشار کرونا شاهد برگزاری جشنواره ای متفاوت هستیم.
مدیرکل ارشاد گیلان در ادامه ضمن اشاره به اینکه تئاتر هنری فرهیخته است که باعث رشد و اعتلای انسان می شود، اظهار داشت: همه هنرها برگرفته از تئاتر و نمایش است چونکه اثری به نمایش می گذارند که ماندگار خواهد بود.
وی به ترکیب پوستر طراحی شده برای این جشنواره با استفاده از نماد ماسک اشاره و خاطرنشان کرد: این در سالهای آینده به ما یادآور می شود که هنرمندان در روزهای کرونا هم بیکار ننشسته و تلاش کردند تا سفیدی بر سیاهی غلبه کند.

هنر نمایش سبب رشد و اعتلای انسان می شود
فاضلی با اشاره به اینکه نمایش رشد و اعتلای انسان را به دنبال دارد، بیان نمود: اصلاً خلقت جهان بخصوص انسان هم نوعی تئاتر است چونکه هر کسی که وارد این دنیا می شود نقشی بازی می کنند و از دنیا می رود و نقشش به ماندگار می ماند.
وی ضمن اشاره به اینکه تئاتر در خود نقد و اعتراض دارد، افزود: یک هنرمند عرصه تئاتر اعتراضش ملموس است نمی تواند وضع موجود را بپذیرد. مدیرانی که درک هنری ندارند از تئاتر بهره نبرده اند.
مدیر کل ارشاد گیلان با اشاره به اینکه نگاهی به آثار ارسالی به دبیرخانه سی و دومین دوره جشنواره تئاتر استانی گیلان نشان دهنده شرکت هنرمندان از سراسر استان است، اظهار داشت: در این جشنواره بسیاری کیفی عمل شده و انتظار می رود به همین گونه استمرار یابد.
وی ضمن اشاره به اینکه با تصمیم هیئت برگزاری جشنواره از همه ۲۱ اثر رسیده حمایت شده و به نمایش عموم گذاشته می شوند، اضافه کرد: ۱۲ اثر از رشت، دو انزلی، دو لاهیجان، دو فومن و یک اثر آستارا، یک صومعه سرا و یک اثر از آستانه اشرفیه به دبیرخانه رسیده است.
فاضلی با اشاره به اینکه انتخاب و ترکیب آثار برگزیده نشان دهنده سلامت هیئت بازبین و انتخاب بدون در نظر حواشی است، خاطرنشان کرد: هیئت بازبین ۵ اثر از رشت، یک اثر از انزلی، یک اثر از آستانه و یک اثر از فومن و یک اثر هم از لاهیجان برای حضور در مرحله بعدی انتخاب کردند.
ضرورت پشتیبانی از هنرمندان هنر صدمه دیده از کرونا
دبیر سی و دومین جشنواره استانی تئاتر گیلان هم در ادامه این نشست ضمن اشاره به حمایت های انجمن نمایش استان از هنرمندان در روزهای کرونا، اظهار نمود: با حمایت های اداره کل ارشاد گیلان بخصوص معاونت هنری و امور سینمایی از آغاز شیوع کرونا حمایت های ویژه ای از اصحاب هنر بخصوص هنرمندان عرصه تئاتر و نمایش شده است.
محمد علی صادق حسنی با اشاره به اینکه سال جاری هم تصمیم گرفته شده به غیر از آثار برگزیده، حمایت های ویژه ای از تولیدات هنرمندان تئاتر و نمایش صورت گیرد، اظهار داشت: انتظار می رود مسؤلان استانی هم نگاه ویژه ای به بخش هنر داشته باشند.

ضرورت برگزاری جشنواره ها برای ایجاد انگیزه در بین هنرمندان
علی عسگری یکی از داوران بازبین سی و دومین جشنواره تئاتر استانی گیلان هم در ادامه این نشست با اشاره به اینکه با مشورت سایر اعضای هیئت به یک جمع بندی رسیدیم تا از تنش ها و حواشی سالهای گذشته کم شود، اظهار نمود: تلاش شد حقی از کسی ضایع نشود البته همیشه انتقاد و اعتراض وجود دارد.
وی ضمن اشاره به تلاش همه گروه هایی که آثار خویش را به دبیرخانه جشنواره ارسال کرده بودند، اظهار داشت: به رغم انتظار همه گروه ها برای حضور در مرحله پایانی، بر مبنای قانون و در مقام مقایسه بدون نظر گرفتن اولویت های آثاری انتخاب گردید بتوانند توانمندی تئاتر استان را نشان دهند.
علی عسگری در ادامه با اشاره به اینکه در تئاتر هیچ کاری بی نظیر و بدون نقص ساخته و اجرا نمی گردد، اضافه کرد: هنرمندان فعال در این حوزه باید با تلاش و عشق به کار نقصها را برطرف کنند.
وی افزود: بر همین مبنا تعدادی آثار انتخاب شده و در اختیار داوران نهایی قرار گرفته است.
علی عسگری با تاکید بر لزوم برگزاری جشنواره ها بخصوص جشنواره تئاتر، اظهار داشت: نباید به علت کمبود مالی و امکانات این جشنواره تعطیل شود چونکه برگزاری این جشنواره سبب افزایش انگیزه هنرمندان می شود همین که در روزهای کرونا ۲۱ اثر ارسال شده بسیار حائز اهمیت و نشان دهنده انگیزه بالای هنرمندان برای کار است.
در آخر از پوستر سی و دومین جشنواره تئاتر استانی گیلان رونمایی گردید. لازم به ذکر است در انتها این جشنواره دو اثر به جشنواره تئاتر فجر راه می یابند.

1399/08/24
14:14:30
5.0 / ۵
1215
تگهای خبر: پوستر , جشن , جشنواره , سینما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 311
بازدید دیروز: 4,627
هفته اخیر: 45,187