تمرین عکاسی حرفه ای در منزل

تمرین عکاسی حرفه ای در منزل آتلیه دات کام: در این مطلب آتلیه ۱۰ تمرین عکاسی ابتدایی آورده شده که می توانید دفعه بعد که به دلیل هوای بد تصمیم گرفتید در خانه بمانید یا به هر دلیلی حوصله یا امکان بیرون رفتن از خانه را نداشتید، آنها را امتحان کنید. هر تمرین شامل یک سوژه و بحث در مورد نوع مهارت هایی است که شما با آن سوژه خاص تمرین خواهید کرد، به همراه ایده ها یا سوال هایی که شما را به سمت تحقیق، تمرین و کسب آموزش بیشتر هدایت می کنند.


۱- گل ها

دفعه بعد که از مقابل گلفروشی رد می شوید، یک دسته گل ارزان قیمت انتخاب کرده و آن را به خانه بیاورید. گل ها را در یک گلدان قرار دهید، و شروع به عکاسی کنید!
 
اگر یک دسته گل با محدوده وسیعی از رنگ ها انتخاب کنید (از جمله گل های سفید در صورت امکان)، قادر به تمرین درست نوردهی تصاویر خود در کل محدوده دینامیکی (dynamic range) خواهید بود. عکاسی از گل ها همچنین فرصتی عالی برای بازی با دیافراگم های مختلف است. اگر شما در حال حاضر در حالت خودکار عکاسی می کنید، دوربین خود را بر روی مُد اولویت دیافراگم قرار دهید، و با آن امتحان کنید. تغییر از f/2.0 به f/5.6 چطور بر تصویر تاثیر می گذارد؟ شما کدام ظاهر را ترجیح می دهید؟
 
۲- شمع و/یا یک شومینه
 
 
صرف کمی زمان برای عکاسی از یک شعله مزایای متعددی دارد. چه در حال عکاسی از مجموعه ای از شمع ها باشید و چه یک شومینه، آزمایش با طول نوردهی های مختلف را در مُد اولویت شاتر امتحان کنید. هم زمان های نوردهی کوتاه و هم بلند را امتحان کنید، و همچنین توجه کنید که سرعت شاتر چطور بر نوردهی کلی تصویر شما تاثیر می گذارد. آیا یک زمان شاتر طولانی تر به معنی یک تصویر روشن تر یا تاریک تر است؟ شما چطور می توانید یک سرعت شاتر آهسته تر را بدون بیش از حد نوردهی کردن کل تصویر متعادل کنید؟
 
مزیت دیگر عکاسی از شعله ها این است که باعث می شود شما ترکیب بندی را به شیوه ای در نظر بگیرید که بسیاری از افراد انجام نمی دهند، به خصوص از نظر بازتاب ها. قرار دادن یک آینه یا سطح براق دیگر در زیر یک شمع و عکاسی از آن را در نظر بگیرید. بازتاب شعله چگونه بر کل تصویر تاثیر می گذارد؟ آیا می خواهید بازتاب را در تصویر خود بگنجانید، یا ترجیح می دهید آن را کراپ و حذف کنید؟
 
۳- روغن و آب
 
یک پروژه عکاسی ساده با نتایجی شگفت انگیز.
 
 
تجهیزات و لوازم
 
یک لنز ماکرو در اینجا فوق العاده به شما کمک خواهد کرد، اما اگر لنز ماکرو ندارید، اکستنشن تیوب نیز یک گزینه عالی است. این تصویر با یک مجموعه اکستنشن تیوب و یک لنز ۵۰mm گرفته شده است. در واقع، تمام چیزی که شما نیاز دارید یک ظرف شیشه ای شفاف، دو فنجان (یا هر چیز دیگری برای ارتفاع دادن به ظرف)، کاغذ کادو رنگارنگ، آب، و روغن زیتون است.
 
 
چیدمان
 
در مثال بالا از یک قطعه کوچک شیشه شفاف استفاده شده، اما شما می توانید این تمرین را با یک ظرف شیشه ای شفاف نیز انجام دهید. کافیست شیشه را به کمک دو پایه (فنجان، جعبه و…) از طرح رنگی خود ارتفاع دهید. سپس کمی آب و کمی روغن زیتون روی سطح شیشه ریخته، و برای عکاسی از حباب هایی که ظاهر می شوند آماده باشید. ممکن است بخواهید کمی وقت صرف آزمایش با عکاسی از ظرف شیشه ای در ارتفاع های مختلف در بالای کاغذ زیر آن بکنید. با انواع مختلف کاغذ کادو های رنگارنگ، خورده کاغذ های رنگی و… آزمایش کنید؛ همانطور که در مثال بالا مشاهده می کنید اسمارتیز های رنگارنگ هم خیلی خوب جواب می دهند. مقادیر مختلف روغن و آب را امتحان کنید، و ببینید آن تغییرات کوچک چطور بر تصویر شما تاثیر می گذارند.
 
این یک فرصت عالی برای آزمایش با عکاسی ماکرو است. اگر شما از اکستنشن تیوب به جای لنز ماکرو استفاده می کنید، به خاطر داشته باشید که اکستنشن تیوب شما ممکن است با فوکوس خودکار دوربین شما کار نکند. اگر با فوکوس کردن بر روی حباب ها مشکل دارید، ممکن است لازم باشد به صورت دستی فوکوس کنید.
 
۴- عکاسی از اجسام بی جان
 
 
عکاسی از اجسام بی جان (still life photography) یکی از شاخه های زیبای عکاسی است که انجام آن نه تنها به ترک خانه نیاز ندارد، بلکه می توان با ساده ترین لوازم و اشیائی که در منزل پیدا می شوند صحنه ای زیبا خلق کرد و از آن روی استودیو عکاسی رومیزی خود عکس گرفت.
 
۵- پرتره سیلوئت مقابل پنجره
 
 
اگر یادگیری عکاسی را به تازگی شروع کرده اید، ثبت پرتره سیلوئت مقابل پنجره یک تمرین عالی است، چراکه به شما کمک خواهد کرد تا درک کنید که دوربینتان چطور نور را می بیند (با سیستم نورسنجی دوربین و تنظیمات دوربین بیشتر آشنا شوید). اگر دوربین شما بر روی مُد نوردهی خودکار است، و مستقیما بر روی سوژه خود فوکوس می کنید، دوربین شما سعی می کند چه کاری انجام دهد؟ اگر نقطه فوکوس خود را از سوژه دور کنید، آن وقت دوربین شما چه «می بیند؟» آیا این کار بر فوکوس تصویر شما تاثیری دارد؟ چه اتفاقی می افتد اگر مُدهای نورسنجی مختلف را امتحان کنید؟ آیا به نظر می رسد که یکی از آنها در ایجاد سیلوئت موثرتر از بقیه است؟
 
۶- جوهر و آب
 
 
یک لیوان یا گلدان شیشه ای بلند بردارید، آن را با آب پر کنید، و سپس چند قطره رنگ خوراکی داخل آن بچکانید.
 
این یک راه ساده و رنگارنگ هم برای بررسی سرعت شاتر و هم نور است. استفاده از یک سرعت شاتر سریع را امتحان کنید. تصویر چطور به نظر می رسد؟ استفاده از یک سرعت شاتر آهسته را امتحان کنید؟ تصویر چه فرقی کرد؟
 
علاوه بر این، عکاسی با انواع مختلف نور را امتحان کنید. شفافیت آب یک فرصت عالی برای تمرین ثبت تصاویر دارای نور پس زمینه است.
 
۷- فضای داخلی
 
 
لازم نیست اتاق های کاملا تمیز یا کاملا دکوراسیون شده داشته باشید تا تجربه و دانش ارزشمندی از عکاسی از آنها به دست آورید. تنها یک اتاق انتخاب کنید و به سراغ آن بروید.
 
با منابع نور آزمایش کنید. وقتی تنها از نور طبیعی استفاده می کنید تصویر نهایی چطور به نظر می رسد؟ چه اتفاقی می افتد وقتی شما تنها از نور بالای سر با پرده های بسته استفاده می کنید؟ وقتی از ترکیب نور طبیعی و نورپردازی تاکیدی استفاده می کنید، تصویر چگونه به نظر می رسد؟ هم از نظر نوردهی، و هم تعادل رنگ تصویر فکر کنید. شخصا کدام ظاهر را ترجیح می دهید؟
 
توجه: نورپردازی تاکیدی (accent lighting) نور را برای تاکید روی شیء یا ناحیه ای خاص تمرکز می دهد. برای مثال، روشن نمودن و قرار دادن تاکید بر روی یک اثر هنری در یک گالری.
 
۸- کتاب
 
 
من یک خوره کتاب بزرگ هستم، بنابراین جای تعجب نیست که واقعا از عکاسی از کتاب ها در سناریو های مختلف لذت می برم. من عاشق بافت صفحات هستم، من عاشق برآمدگی های رنگی هستم. من عاشق هر چیزی که مربوط به کتاب باشد هستم!
 
عکاسی از کتاب یک راه عالی برای یادگیری در مورد دیافراگم است. یک کتاب انتخاب کنید، و آن را باز بگذارید. به دنبال قطعه کوتاهی از متن بگردید که از آن لذت می برید. دوربین خود را بر روی مُد اولویت دیافراگم تنظیم کرده، و با کمترین عددی که قادر به انتخاب آن هستید شروع کنید (به عنوان مثال f/4 یا f/2.8). نقطه کانونی خود را بر روی قطعه متن مورد نظر خود تنظیم کنید، و عکس بگیرید. چه مقدار از تصویر در فوکوس است؟
 
حالا دیافراگم خود را بر روی یک یا دو عدد بزرگ تر از تنظیمات اولیه خود تنظیم کنید. این بار چه مقدار از تصویر در فوکوس است؟ به عکاسی بالاتر و پایین تر از محدوده دیافراگم موجود خود ادامه دهید، و توجه کنید که وقتی این کار را انجام می دهید تصویر چطور تغییر می کند. چه موقع ممکن است بخواهید از یک تصویر تنها با یک یا دو جمله در فوکوس استفاده کنید؟ چه موقع ممکن است تصویری بخواهید که شامل مقدار بیشتری از متن کتاب در فوکوس باشد؟
 
۹- حیوانات خانگی
 
 
عکاسی از یک حیوان خانگی اغلب می تواند بسیاری از همان چالش هایی را که ممکن است هنگام عکاسی از کودکان تجربه کنید، به همراه داشته باشد. بدیهی است که این امر تا حد زیادی به نوع حیوانی که دارید و همچنین خلق و خوی آنها بستگی خواهد داشت، اما این مسئله برای گربه ما صادق است.
 
او به سرعت حرکت می کند و اغلب زمانی که من سعی می کنم از او عکس بگیرم، زیاد علاقه مند نیست و همکاری نمی کند. بنابراین، تلاش برای عکاسی از گربه ها فرصت خوبی برای تمرین عکاسی کاندید (بی هوا)، و همچنین انتظار صبورانه برای لحظه مناسب است. واضح است که گربه ها هیچ وقت درست در مقابل ما راه نمی روند، و برای عکس لبخند نمی زنند. در عوض، ما باید با شکیبایی منتظر شکار لحظه مناسب باشیم.
 
۱۰- لوازم هنری
 
 
لوازم هنری برای تمرین عکاسی عالی هستند، چراکه معمولا منبع خوبی از رنگ ها می باشند. با رنگ و آیتم های گروهی به صورت تصادفی بازی کنید. سپس رنگ های مشابه را با هم گروه بندی کنید.
 
سپس، روی یک آیتم یا رنگ تمرکز کنید. از آن به تنهایی، و به صورت گروهی با بقیه عکس بگیرید. تصویر با تنها یک رنگ قوی تر است یا با چند رنگ؟ آیا ترجیح می دهید رنگ ها تصادفی باشند، یا با هم گروه بندی شده باشند؟
 
نویسنده: مردیث کلارک (Meredith Clark)

 

1396/02/17
14:22:43
5.0 / ۵
7669
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 1,736
بازدید دیروز: 6,082
هفته اخیر: 35,795