مجید یراق بافان با مهر مطرح كرد؛

سرعت مان در پاسخ به شبهات دینی پایین است

سرعت مان در پاسخ به شبهات دینی پایین است آتلیه دات كام: مجید یراق بافان مجری باسابقه برنامه های معارفی تلویزیون با اشاره به فعالیت رسانه ای دشمن در حوزه تكثیر شبهات دینی تاكید دارد، سرعت پاسخگویی ما به این شبهات پایین است.مجید یراق بافان مجری تلویزیون در گفتگو با خبرنگار مهر درباره اجرای برنامه های معارفی تلویزیون و اینکه چقدر این برنامه ها توانسته اند شبهات جوانان و اقشار مختلف جامعه را رفع کنند، بیان کرد: حدود ۲۷ سال است که من اجرای برنامه های تلویزیونی را بر عهده دارم و حدود ۸۵ درصد این اجراها در حوزه معارف بوده است، از این حیث معتقدم تلویزیون در حوزه برنامه سازی دینی کارهای بسیار مهمی را انجام داده و قدم های بسیار بلندی را برداشته است که این را بر طبق بازخوردها و دیدگاه های مخاطبان به صورت مستقیم یا غیرمستقیم دریافت کرده ام.
وی درباره وظایف تلویزیون دراین زمینه اشاره کرد: من نمی گویم تلویزیون در این عرصه به تمام وظایفش عمل کرده است و یا صد در صد رسانه توانسته است به شبهه های جوانان و جامعه پاسخ دهد و اگر اینگونه گفته شود منصفانه نیست. ما بعنوان برنامه ساز یا مدیر و سیاست گذار و کارشناس که مقرر است به این شبهات پاسخ دهیم، نتوانسته ایم آنطور که باید و شاید خودرا به پاسخ های متقن، عمیق و آگاه کننده مجهز و مسلح نماییم.
تکثیر شبهات دینی توسط دشمن
این مجری تلویزیون افزود: جبهه دشمن در حوزه اعتقادات دینی به سرعت در حال تکثیر شبهات است و سرعت ما در پاسخگویی به آنها پایین است و از این حیث صد در صد نتوانسته ایم پاسخگوی شبهات باشیم اما باز هم تاکید می کنم این ها به این معنا نیست که کاری هم صورت نگرفته است.
اگر جامعه به این سمت برود که نسبت به همه گروه های مرجع همچون مسئولان، بازیگران و چهره ها، قدیس پنداری داشته باشد این اتفاق خوب نیست چون اگر تزلزلی هم رخ دهد باورها فرو می ریزد. بدین سبب جز معصومین (ع) از هیچ کسی نباید توقع عصمت داشت که البته این به معنای شانه خالی کردن نیست وی که دکترای جامعه شناسی دارد از زاویه جامعه شناختی نیز به تاثیرگذاری تلویزیون پرداخت و اظهار نمود: از نگاه واقع گرایانه به من اثبات می شود که اتفاقاً رسانه در این سال ها موثر هم بوده است و شاهد مثالش هم شیب صعودی در ترغیب مردم به مناسک و مراسم مذهبی مثل راهپیمایی اربعین یا حج یا اعتکاف در سال های گذشته بوده است.
یراق بافان که در مناسبت های مذهبی مثل محرم و صفر و رمضان برنامه «این شب ها» را اجرا می کند، درباره مخاطب این برنامه توضیح داد: من، مدیران شبکه و سازندگان برنامه معتقدیم مخاطب «این شب ها» نباید خط کشی شود و همه مردم را مخاطب می دانیم. شاید این میان برخی بیشتر علاقمند باشند اما ما مخاطب را از هر جایگاه و قشری در نظر گرفته ایم. مخاطب فقط هم داخل کشور نیست بلکه فارسی زبانانی از ملیت های مختلف هم هستند که از ماهواره و یا اینترنت برنامه را می بینند.
وی درباره رویکرد برنامه نسبت به شبهات جوانان نیز اظهار داشت: قبول دارم که حجم زیادی از شبهات روی جوانان است و البته خانواده، قشر دانشگاهی علاوه بر جوانان بیشترین گروه های مورد هجوم شبهات هستند. من در اداره برنامه «این شب ها» تلاش دارم موضوع محور و مساله محور پیش بروم و از این حیث مخاطبان همچون جوانان را درگیر برنامه می نماییم.
مجری «موثر» و «مقصر» در جامعه
یراق بافان که بیشتر بعنوان مجری برنامه های معارفی شناخته می شود درباره بار مسئولیت چنین عنوانی اظهار داشت: معتقدم بعضی از عناوین و پایگاه ها و جایگاه های اجتماعی خاصیت هایی دارد که می توان آنرا بعنوان گروه مرجع معرفی نمود، مثل مجریان تلویزیون که نه فقط در کشور ما بلکه در همه دنیا اینگونه هستند. معتقدم مجری بعنوان یک گروه مرجع مسئولیت اجتماعی بالایی دارد که او را در حوزه باور و اعتقاد یعنی ذهنی و در حوزه سبک زندگی، پوشش، گویش، سهم داشتن در رفع مشکلات جامعه و… «موثر» و البته «مقصر» جلوه می دهد.
این مجری تلویزیون با ذکر مثالی درباره این تاثیر و تقصیر عنوان کرد: اگر من بعنوان مجری در خیابان می بینم دو راننده با هم تصادف کرده و دعوا می کنند، نمی توانم شانه خالی کنم و بگویم به من ارتباطی ندارد. نمی گویم فقط مجری مقصر یا موثر است و دیگران نیستند اما من بعنوان مجری تلویزیون باید سهم التاثیر یا سهم التقصیر خودرا مشخص کنم.
انتظارات مردم از مجری معارفی خوب یا بد؟
وی در آخر درباره انتظارات مردم نسبت به مجریان برنامه های معارفی در مقابل دیگر مجریان اظهار داشت: مردم انتظاراتی از مجریان معارفی دارند که شاید از باقی مجریان کمتر داشته باشند، البته باید دید این توقع خوب است یا خیر؟ این انتظارات تا حدی لازم است به هر حال چون ما حرف خدا و پیغمبر را بیان می نماییم و مردم نیاز دارند ما را باور کنند. اما اگر جامعه به این سمت برود که نسبت به همه گروه های مرجع همچون مسئولان، بازیگران و چهره ها، قدیس پنداری داشته باشد این اتفاق خوب نیست چون اگر تزلزلی هم رخ دهد باورها فرو می ریزد. بدین سبب جز معصومین (ع) از هیچ کسی نباید توقع عصمت داشت که البته این سخن به معنای شانه خالی کردن نیست.


منبع:

1399/07/26
13:41:38
5.0 / ۵
1720
تگهای خبر: قاب , مراسم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 397
بازدید دیروز: 4,405
هفته اخیر: 23,148