پیام های اهل كتاب و ادبیات برای درگذشت شجریان

پیام های اهل كتاب و ادبیات برای درگذشت شجریان هوشنگ مرادی كرمانی، اتحادیه ناشران و كتابفروشان تهران، شورای كتاب كودك، انجمن نویسندگان كودك و نوجوان، جایزه «مهرگان ادب» و انجمن علمی زبان و ادبیات فارسی در پیام های جداگانه ای درگذشت محمدرضا شجریان را تسلیت گفتند.


به گزارش آتلیه دات کام به نقل از ایسنا، هوشنگ مرادی کرمانی - نویسنده پیشکسوت - به دنبال درگذشت این موسیقیدان و استاد آواز ایرانی در پیام کوتاهی نوشته است: «دوست و هنرمند ارجمند محمدرضا شجریان چه خوب شهرت و هنرت را مدیریت کردی و چه خوب و افتخارآمیز این جهان را ترک کردی. راحت باش.

***
همینطور در پیام اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران عنوان شده است: «آرمیدن ابدی مرحوم استاد محمدرضا شجریان در جوار استاد زبان پارسی حکیم ابوالقاسم فردوسی طوسی را به خانواده محترم ایشان و جامعه بزرگ فرهنگ و هنر و موسیقی و دوستداران ایشان تسلیت می گوییم.
از درگاه خداوند متعال برای ایشان رحمت و غفران الهی و برای خانواده گران قدرشان، صبر و شکیبایی مسألت داریم.»

***
هیات مدیره شورای کتاب کودک نیز در پیامی درگذشت محمدرضا شجریان را تسلیت گفته است: «صدای استاد «محمدرضا شجریان»، تنها صدا نبود و نیست، باآنکه بی بدیل بود و هست. نقش آن زنده یاد در استعلای فرهنگی این مرز و بوم، حاصل باری بود که او به شایستگی هرچه تمام و با نغمه های جاودانه و داوودی اش، از دو هنر بر دوش می کشید: نخست، موسیقی و دوم، شعر و ادبیات.
صدای او، بانگ حافظ و مولانا و عطار و دیگر شعرای روز گذشته و امروز در خانه های مردم بود. صدای او همچون پلی با تار و پود لطیف و مخملین، اعجاز کلمات را از عمق تاریخ و اعصار به امروز می رساند.
استاد شجریان دیوان ناطقی بود که اینک در بین ما نیست، اما صدای یگانه اش و پلی که به یادگار نهاده، جاودانه است و پابرجا، تا بانگ شعر و ادب در خانه ذهن نسل های آتی همچنان طنین انداز شود و دیوان شعر شعرا در خانه ها گشوده ماند.
شورای کتاب کودک، درگذشت این هنرمند ابدی و فراموش نشدنی را به جامعه فرهنگی کشور تسلیت می گوید.»

***
همچنین در پیام تسلیت انجمن نویسندگان کودک و نوجوان آمده است:
«به نام پروردگار کودکی
چنین قفس نه سزای چو من خوش‏ الحانی‏ ست
روم به روضه‏ رضوان که مرغ آن چمنم
در این روزهای سخت، فرهنگ و هنر ایرانی با هنرمندی بزرگ وداع می‏ کند؛ هنرمندی که نامش فراتر از یک رشته‏، با فرهنگ و هنر و انسانیت پیوند خورده و ماندگار شده است. استاد محمدرضا شجریان که با پشتوانه‏ چند دهه فعالیت هنری در اوج، به‏ حق صدای مردم ایران لقب گرفت، تبلور هنر و فرهنگ ایرانی معاصر است.
شجریان عزیز که خیلی از اشعار بزرگان ادب فارسی را در حافظه‏ مردم ماندگار کرد، خود هم همچون آنان، به اعماق دل اقشار گوناگون راه پیدا کرد. او هم خاطره‏ ساز لحظه‏ های گوناگون زندگی مردم میهنش بود و هم هنگام نیاز، هنر و نام و آوازه‏ اش را برای کمک به هنر منطقه‏ زلزله‏ زده‏ بم به خدمت گرفت.
این هنرمند بزرگ جان چند نسل را با آواز بی‏ نظیرش، از کودکی به اشعار بزرگان و مفاخر ادب فارسی مأنوس کرد، راه تازه‏ ای در موسیقی ایرانی گشود و با تربیت شاگردان بسیار هنر ایرانی را تنومندتر ساخت.
در کارنامه‏ هنری شجریان، علاوه بر همه‏ فعالیت‏ های هنری و آثار گران قدرش، همکاری با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و کمک به ماندگار کردن اشعار بزرگان و ذخیره‏ پرارزش موسیقی ایرانی برای کودکان و نوجوانان هم به ثبت رسیده و ماندگار است. انجمن نویسندگان کودک و نوجوان درگذشت این هنرمند ارجمند را به همه‏ مردم، به‏ ویژه اهالی فرهنگ و هنر و خانواده عزیز استاد تسلیت می‏ گوید.»


***
در پیام تسلیت مدیر، هیات داوران و دبیرخانه جایزه «مهرگان ادب» به دنبال درگذشت محمدرضا شجریان هم می خوانیم: «در کارنامه هر هنرمند و روشنفکر و اندیشمندی، دو سویه هست: سویه «نظر» و سویه «عمل». «سویه نظر»، همان توانایی ها، استعدادها، باورها و آرمان های والای اوست که در اثر هنری و علمی و ادبی او نمود می یابد و می کوشد بر میراث فرهنگی سرزمین پرافتخار خود بیفزاید.
به این اعتبار، استاد شجریان از همه ظرفیت های ادبی و موسیقایی ایران از گذشته تا کنون، سود می جوید تا آنرا به سطحی والاتر و تازه تر ارتقا دهد؛ از مرزهای ملّی فراتر می رود تا ارزش های هنری و فرهنگی سرزمینش را به مرزهای جهانی فرابرد و آنرا به جهانیان معرفی نماید.
اما «سویه عملی» کار هنرمند این است که هنر خویش را به خدمت نیازهای مبرم و اساسی جامعه درآورد و نظر را با عمل، و حیات هنری خود را، با حیات اجتماعی هم داستان سازد؛ با شادی و پیروزی مردم، شاد و در اندوه و آن چه از فاجعه بر مردم سرزمینش می آید، شریک شود. صدای رسای همه بی صدایان جامعه خود شده در کنش اجتماعی با آنان همگام شود.
«جایزه مهرگان ادب» این وحدت نظر و عمل را در کارنامه درخشان استاد آواز ایران می ستاید. نام و یادش همواره ماندگار باد!»

***
همچنین پیام تسلیت انجمن علمی [استادان] زبان و ادبیات فارسی به این شرح است: «یار اگر ننشست با ما، نیست جای اعتراض/ پادشاهی کامران بود، از گدایان عار داشت
خسرو خوبان موسیقی و آواز ایرانی، به ملکوت اعلی پرکشید؛ و شهبازی بی انباز، از جان و پیکر غزل پارسی به پرواز درآمد؛ و سینه اهل شعر و ادب و موسیقی ایرانی را مالامال از دردی کرد که برایش مرهمی نیست. آن جا که عقل، از تدبیر بازمی ماند، شعر و موسیقی و آواز، به میدان می آیند و همچون باران بهاری بر روح و روان اهل دل، شور و نشاط می بارند. استاد محمدرضا شجریان و صدای روح نواز او سال های سال بی وقفه به مردم ایران آرامش بخشید و در شادی ها و غم ها با آنان شریک شد و در کاهش تنش های عصبی و روانی جامعه، نقشی بی بدیل ایفا کرد. همینطور در معرفی و انتشار شعر و ادب فارسی، و موسیقی و فرهنگ ایرانی در ایران و خارج از ایران هم افتخار آفرید. حضور استاد شجریان در زندگی مردم ایران و سایر فارسی زبانان به حدی بود که حالا کمتر کسی را می توان یافت که خواسته یا ناخواسته صدای او را نشنیده باشد یا از لذت شنیدن آوای مناجات زیبای ربنای او، لحظاتی روحش به پرواز درنیامده باشد. انجمن علمی [استادان] زبان و ادبیات فارسی ایران، این ضایعه بزرگ را به عموم مردم ایران، بخصوص به اهل شعر و ادب و هنر و موسیقی، و خانواده محترم ایشان و فرزندان هنرمند و گرامی شان تسلیت عرض می کند و از درگاه خداوند متعال برای آن مرحوم رحمت و مغفرت و علو درجات می طلبد. راهش پررهرو باد.»
منبع:

1399/07/19
20:43:37
5.0 / ۵
1499
تگهای خبر: آرامش , موسیقی , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 1,305
بازدید دیروز: 6,082
هفته اخیر: 34,933