حال و هوای دفاع مقدس در گالری های تهران

حال و هوای دفاع مقدس در گالری های تهران به گزارش آتلیه دات كام این روزها كه گالری ها ملزم به رعایت كلیه پروتكل های بهداشتی هستند، برخی هنوز برگزاری نمایشگاه های هنری را به صورت حضوری تدارك دیده اند. در این میان تعداد دیگری از گالری ها هم به علت افزایش میزان مبتلایان به بیماری كووید ـ ۱۹، تصمیم گرفته اند كه فعالیتشان را به دنیای مجازی محدود كنند. در این میان بعضی از گالری ها هم همزمان با هفته دفاع مقدس نمایشگاه هایی با حال و هوای جنگ را تدارك دیده اند.


گزارش ایسنا، مروری دارد بر بعضی از نمایشگاه هایی که به صورت مجازی و حضوری در این ایام برپا هستند.


«برای خرمشهر» در خانه هنرمندان ایران خانه هنرمندان ایران این روزها میزبان نمایشگاه گروهی عکس «برای خرمشهر» است.
در این نمایشگاه عکس که به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس با همکاری خانه هنرمندان ایران و انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس برگزار می شود، ۲۶ قطعه عکس که از آغاز اشغال خرمشهر تا آخر فتح و آزادسازی آن تهیه شده است، به نمایش درآمده است.
علاقه مندان برای بازدید از این نمایشگاه می توانند تا ۷ مهر هر روز از ساعت ۱۵ تا ۲۰ به گالری ممیز خانه هنرمندان ایران رجوع کنند.«سرو استوار» در فرهنگسرای رسانه نمایشگاه «سرو استوار» شامل ۴۰ پوستر منتخب محمدصابر شیخ رضایی با محوریت فرهنگ مقاومت، ایثار و شهادت، به مناسبت گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس در گالری مجازی رسانگار فرهنگ سرای رسانه برگزار می گردد.
این مجموعه شامل آثاری است که این هنرمند در ۱۵ سال گذشته و در بسترهای موضوعاتی همچون مضامین تاریخی صدر اسلام و جهان معاصر ملت ایران، شخصیت های فداکار جنگ تحمیلی و مدافعان امنیت و آثار سینمای داستانی ـ مستند ترسیم کرده است.
این آثار در چارچوب های متفاوتی همچون فتوگرافیک و فتومونتاژ، تصویرگری تخت و سه بعدی، چیدمان و عکاسی صحنه ای، حروف نگاری و تایپوگرافی و گاهی با نگاه به گنجینه های بصری تاریخ هنر ایران طراحی شده اند.
نمایشگاه «سرو استوار» از ۲۹ شهریور ماه تا هشتم مهرماه در گالری مجازی رسانگار به آدرس resaneh.farhangsara.ir به نمایش درمی آید. همینطور منتخبی از این آثار در صفحه اینستاگرام فرهنگ سرای رسانه به نشانی @farhangsararesaneh به تماشاست.«حماسه مقدس» در موزه هنرهای معاصر فلسطین همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس و با مشارکت بنیاد شهید، نمایشگاه عکسی از روزهای آغازین جنگ تحمیلی و دفاع مردمی در موزه فلسطین برپا خواهد شد.
در این نمایشگاه ۹۰ عکس از هنرمندانی چون بهمن جلالی، سعید صادقی، جاسم غضبانپور، رسول ملاقلی پور، محمد فرنود، امیرعلی جوادیان و... در معرض دید علاقه مندان قرار خواهد گرفت.
علاقه مندان جهت بازدید از نمایشگاه می توانند تا ۱۰ مهرماه همه روزه از ساعت ۱۰ تا ۱۸ (به جز روزهای تعطیل) و روزهای پنج شنبه از ساعت ۱۰ تا ۱۵ به موزه هنرهای معاصر فلسطین رجوع کنند.
این موزه در خیابان ولیعصر (عج)، خیابان بزرگمهر، نبش خیابان برادران شهید مظفر شماره ۷۴ قرار دارد.نمایشگاهی از جلوه حضور زنان در جنگ نمایشگاهی از آثار هنرهای تجسمی با مبحث حضور زنان در هشت سال دفاع مقدس از روز ۳۱ شهریور ماه در فضای مجازی برگزار می گردد.
در این نمایشگاه ۲۷ اثر در رشته های عکس، نقاشی از هنرمندان تجسمی در فضای مجازی منتشر خواهد شد.
آثار این نمایشگاه از هنرمندانی مانند ناصر افراسیابی، محسن راستانی، محسن شاندیز، ساسان مویدی، اکرم محمودی، علی بحرینی، به نمایش درخواهد آمد.
علاقه مندان می توانند از روز ۳۱ شهریور ماه در سایت موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر به نشانی civa.ir و در صفحات مجازی @tajasomi شاهد این آثار باشند.روایت هشت سال دفاع مقدس در مرکز نبشی بخش دوم نمایشگاه «عکس از م. صیاد» از روز جمعه (۲۱ شهریور ماه) تا ۲۵ مهر در مرکز نبشی برگزار می گردد. بخش اول این رویداد به نمایش تصاویر انقلاب و نتایج آن پرداخت و الان بخش دوم با مبحث جنگ هشت ساله ی ایران و عراق ادامه می یابد.
این سومین بخش از نمایش تصاویر خبری محمد صیاد در مرکز نبشی بعد از نمایش تصاویر انقلاب و آوارگان کرد عراقی است.
تصاویر دوران جنگ از زندگی روزمره مردم ایران در هنگام جنگ شروع می شود و فضای جبهه و خط مقدم، ویرانی ها، مقاومت خرمشهر و اهواز، بمباران های شهری و لحظه های حماسی و تراژیک را دربرمی گیرد. بخشی از عکس ها خط مقدم و صحنه های بمباران شیمیایی غیرنظامیان را روایت می کند و بخش دیگر صفوف آوارگان غیرنظامی و راهپیمایی های حامی رزمندگان را نشان داده است.
مرکز نبشی همزمان با بخش دوم این نمایشگاه از کتاب تصاویر محمد صیاد با عنوان «عکس از م. صیاد» رونمایی می نماید و همینطور اولین فیلم مستندی را که از زندگی و آثار این عکاس خبری تهیه شده است، برای نخستین بار نمایش می دهد.«شام تاریک» در گالری اُ نمایشگاه انفرادی نقاشی سارا نظری با عنوان «شام تاریک» روز جمعه (۴ مهرماه) در گالری اُ افتتاح می شود و تا ۱۵ مهرماه هم ادامه دارد.
امکان بازدید از این نمایشگاه از یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۲ تا ۲۰ و روزهای جمعه ۱۶ تا ۲۱ فراهم گشته است. گالری روزهای شنبه تعطیل می باشد.
گالری اُ در خیابان کریمخان، خیابان سنایی، خیابان شاهین (خدری)، پلاک ۱۸ واقع شده است.«جدا شدن از ماه» در گالری سایه
نمایشگاه انفرادی «جدا شدن از ماه» با آثاری از سارا رشیدی روز جمعه (۴ مهرماه) در گالری سایه شروع می شود و تا ۱۶ مهرماه هم ادامه می دهد.
گالری سایه در خیابان کریم خان، خیابان سنایی، کوچه سیزدهم، پلاک ۲۱ واقع شده است.
همینطور ساعات بازدید از این نمایشگاه شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت ۱۱ تا ۲۰ اعلام شده است.
مراسم افتتاحیه هم روز جمعه از ساعت ۱۷ تا ۲۱ برگزار می گردد. گالری سایه پنجشنبه ها تعطیل می باشد.«من اینجا بودم» در گالری طراحان آزاد نمایشگاه انفرادی «من اینجا بودم» با آثاری از سمیرا اسکندرفر روز جمعه (۴ مهرماه) در گالری طراحان آزاد افتتاح می شود و ۱۵ مهرماه هم ادامه دارد.
گالری طراحان آزاد در میدان فاطمی، میدان گل ها، میدان سلماس واقع شده است.
گالری پنج شنبه ها تعطیل می باشد. امکان بازدید از این نمایشگاه در سایر روزهای هفته از ساعت ۱۶ تا ۲۰ فراهم است.تصاویر ثبت شده با دوربین جنگ جهانی دوم در گالری راه ابریشم نمایشگاه عکس و ویدئو مریم تخت کشیان، جمعه ـ چهارم مهر ماه ـ ساعت ۱۶ تا ۲۰ در گالری راه ابریشم بازگشایی می شود و تا ۳۰ مهر ادامه دارد.
این مجموعه با دوربین آگفا آیسولت یک و نگاتیوهای تاریخ مصرف گذشته سیاه و سفید عکاسی شده است. دوربینی که در سال های جنگ جهانی دوم تولید و آنرا «دوربین سرباز» می نامیدند. نگاتیوهای تاریخ مصرف گذشته با ایجاد تصاویری گنگ، به پنهان ماندن هویت سربازان کمک می کردند؛ چونکه سربازها همسانند، هویت شان در لباس و هدف شان برای میهن محو شده است.

پرتره ها ترکیبی است از تصاویر آرشیوی جنگ و عکاسی شده از قطعه شهدا که روی شیشه با تکنیک «کلودیون تر» چاپ شده اند؛ تصاویری شکننده اما نامیرا. ویدئو، با استفاده از تصاویر آرشیوی جنگ، زندگی در جنگ را به تصویر کشیده است.

گالری راه ابریشم دوشنبه ها و تعطیلات رسمی تعطیل می باشد. علاقه مندان می توانند برای بازدید از نمایشگاه به بلوار کشاورز، بین خیابان وصال و قدس، شماره ۲۱۰، ساختمان تکنو آجر، تلفن: ۸۸۹۷۷۱۴۸ رجوع کنند.«خلوت مسیح» در فرهنگسرای نیاوران نمایشگاه نقاشی خط علیرضا روح الامینی با عنوان «خلوت مسیح» با مبحث عاشورا و امام حسین (ع) از ۴ تا ۱۸ مهرماه در فرهنگسرای نیاوران برگزار می گردد.
در این نمایشگاه ۳۰ اثر از آثار روح الامینی در زمینه نقاشی خط با مضمون اشعار، القاب و ادعیه هایی پیرامون واقعه عاشورا به معرض نمایش گذاشته می شود.
مراسم افتتاحیه نمایشگاه نقاشی خط علیرضا روح الامینی با عنوان «خلوت مسیح» چهارم مهر ماه ساعت ۱۷ در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران برگزار می گردد.
علاقه مندان برای بازدید از این نمایشگاه تا هیجدهم مهرماه می توانند با رعایت تمامی دستورالعمل های بهداشتی در ایام عادی از ساعت ۱۰ الی۱۹ و در ایام تعطیل از ساعت ۱۴ تا ۱۹ به فرهنگسرای نیاوران رجوع کنند.عکس هایی از «کره شمالی» در گالری آبان تصاویر سیدمجتبی دعایی از کره شمالی با عنوان «نیم دانگ پیونگ یانگ» در گالری آبان به نمایش درمی آید.
این عکس ها که حاصل دو سفر سیدمجتبی دعایی به کره شمالی است، تصویری زنده از جامعه ای است که برای ورود به آن و ارتباط گرفتن با مردمانش، محدودیت های جدی وجود دارد.
دعایی روایت خویش را از این سفرها در چهل قاب به نمایش می گذارد.
افتتاحیه این نمایشگاه جمعه چهارم مهرماه از ساعت ۴ تا ۷ عصر با حضور تعدادی از هنرمندان، نویسندگان و عکاسان در گالری آبان برگزار می گردد و تا ۲۵ مهرماه ادامه خواهد داشت.
گالری آبان در خیابان استاد نجات اللهی، خیابان سپند غربی واقع شده است و همه روزه از ساعت ۹ تا ۲۱ میزبان علاقه مندان است.
«مچالگی» در گالری اعتماد نمایشگاه انفرادی حسین آزادی با عنوان «مچالگی» از جمعه (۲۸ شهریورماه) تا هشتم مهرماه در گالری اعتماد ۱ برگزار می گردد.
در بخشی از بیانیه این نمایشگاه آمده است:
«رنج، آدمی را گرفتار استحاله می کند. در عصر حاضر که تغییرات ناگهانی از همه سو را بیشتر تجربه می نماییم، خودآگاه یا ناخودآگاه، دانسته ایم که اگر منعطف نباشیم حذف می شویم.
از طرفی بشری رو در رویمان است که گرفتار اضمحلال شده و عناصر زندگی یک به یک در محیط اش نابود می شوند. مناسبات او با دنیا، سرد و زنگ زده است و در حال پوسیدن. انسانی که حتا فرصت انتخاب ندارد، روز به روز منعطف تر می شود تا زنده بماند. غافل از اینکه، از یک جایی به بعد این انعطاف او را مچاله می کند. پس از این مچاله گی نه راهی برای انسان باقیست، نه برای محیطش!
آنچه که او باید قربانی کند، خودش برای خودش است. وقتی تقدیس خویش را کنار بگذارد و از شیر خود بنوشد، به فردیت می رسد و خویش را می آفریند.»
امکان بازدید از این نمایشگاه هر روز به غیر از دوشنبه ها از ساعت ۱۲ تا ۲۰ فراهم گشته است.
گالری اعتماد ۱ در میدان هفت تیر، مفتح جنوبی، بن بست شیرودی پلاک ۲۵ واقع شده است.۲ نمایشگاه هنری در گالری شیرین نمایشگاه انفرادی نقاشی با آثاری از کتایون مقدم و با عنوان «درهم تنیدگی» به همراه نمایشگاه گروهی به نفع خیریه با عنوان «قاصدک و آرزوهایش» به کوشش مهناز کریمی اقدم به صورت همزمان از روز جمعه (۲۸ شهریورماه) تا ۹ مهرماه در گالری شیرین برگزار می گردند.
مراسم افتتاحیه این نمایشگاه های هنری روز جمعه (۲۸ شهریور ماه) از ساعت ۱۶ تا ۲۰ برگزار می گردد. همینطور امکان بازدید در ایام آینده با تعیین وقت قبلی از شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۱۶ تا ۲۰ فراهم گشته است. گالری دوشنبه ها تعطیل می باشد.
این نمایشگاه با رعایت پروتکل های بهداشتی و حفظ فاصله ی اجتماعی برگزار می گردد و استفاده از ماسک الزامی است.«بی آخر و نامعلوم» در گالری پروژه های آران نمایشگاه انفرادی کوشا موسوی با عنوان «بی آخر و نامعلوم» جمعه (۲۸ شهریورماه) در گالری پروژه های آران افتتاح می شود و تا ۱۴ مهرماه هم ادامه دارد.
امکان بازدید از این نمایشگاه از ساعت ۱۳ تا ۱۸ فراهم گشته است.
گالری «پروژه های آران» در خیابان نوفل لوشاتو، کوچه لولاگر، شماره ۵، ورودی حیاط واقع شده است. این گالری روزهای شنبه، یکشنبه و دوشنبه تعطیل می باشد.
منبع:

1399/07/04
12:05:02
5.0 / ۵
1857
تگهای خبر: اسكن , پوستر , تصویر , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 1,774
بازدید دیروز: 3,563
هفته اخیر: 36,694