عکاسی حرفه ای از مناظر

عکاسی حرفه ای از مناظر آتلیه دات کام: با شروع سال نو، مردم معمولا به این فکر می افتند که در سال جدید چه کارهایی را می توانند بهتر انجام دهند یا بهبود بخشند. من به عنوان یک عکاس منظره حرفه ای، فکر کردم می تواند جالب باشد که چند نکته ساده به افرادی که دارند عکاسی منظره را شروع می کنند ارائه دهم که در ادامه این مطلب آتلیه، خواهید خواند.


نکته #۱: نترسید!
 
دیگر به مُد نوردهی تمام خودکار دست نزنید. اگر واقعا می خواهید عکاسی را به طور کلی یاد بگیرید، مهم است که دیگر از مُد تمام خودکار بر روی دوربین استفاده نکنید. اگرچه این کار ممکن است برای بسیاری از عکاسان جدید «راحت» باشد، اما این مُد واقعا کمکی به بهتر شدن شما نمی کند و می تواند مانع شما در بهبود عکس های خاص شود.
 
از دور شدن از این مُد نترسید. از مُد اولویت دیافراگم استفاده کرده و از آنجا ادامه دهید. آنقدرها هم سخت نیست. من افرادی را دیده ام که سالها به مُد خودکار چسبیده اند چون از امتحان کردن یک مُد متفاوت می ترسیدند. آن وقت من به آنها یاد دادم به مدت ۱۰ دقیقه از مُد دیافراگم استفاده کنند و آنها می گفتند: «اوه عجب، من نمی دانستم انقدر راحت است.» واقعا کار خاصی ندارد!
 
 
نکته #۲: شروع به عکاسی با فرمت RAW کنید
 
من نمی توانم به اندازه کافی بر روی این نکته تاکید کنم. این یک نکته «نترسید» دیگر است. اگر واقعا با فرمت خام یا RAW آشنا نیستید، تنها دوربین خود را بر روی حالت RAW+JPEG قرار دهید. وقتی ویرایش عکس پایه را یاد بگیرید از خودتان ممنون خواهید بود که هنوز هم می توانید از فایل های RAW عکس های قدیمی خودتان استفاده کنید و کاری کنید که بهتر به نظر برسند.
 
فرمت RAW برای یک عکاس منظره بسیار مهم است چون ما اغلب از طلوع/غروب خورشید عکس می گیریم که در آن کنتراست یا تضاد زیادی بین تیره و روشن ها وجود دارد. با فرمت RAW، شما همچنین می توانید تراز سفیدی خود را بدون از دست دادن کیفیت تغییر دهید. و در نهایت، این فایل ها داده های خیلی بیشتری برای ویرایش در بر دارند.
 
نکته #۳: پس پردازش (پایه) را یاد بگیرید
 
پردازش در عکاسی منظره مهم است، حتی اگر تنها مختصری تنظیم تصویر باشد. پس پردازش پایه می تواند تصاویر شما را بهتر کند، به این معنا که می توانید به راحتی آنها را با تغییرات رنگ و کنتراست متعادل کنید. همانطور که در نکته #۲ اشاره کردم، عکاسی با فرمت RAW ضروری است. وقتی شما به عکس های منظره صفحه های محبوب شبکه های اجتماعی نگاه می کنید، من می توانم به شما اطمینان دهم که ۹۹% از عکس ها به نوعی ویرایش شده اند. برای کسب آموزش ویرایش پایه در عکاسی منظره، این مطلب آتلیه را مطالعه نمایید.
 
 
نکته #۴: بیش از حد نگران تنظیمات نباشید
 
مردم اغلب از من درخواست می کنند «لطفا EXIF!»، حتی در مورد عکس هایی که به نظر من خیلی عادی هستند. من می توانم درک کنم که اطلاعات EXIF (مشخصات عکس مثل اطلاعات نوردهی/دوربین و…) در انواع خاصی از عکاسی، مانند عکاسی نجومی جالب خواهد بود. اما به طور کلی، در هنگام عکاسی از مناظر، اگر بر روی یک سه پایه کار کنید، تنظیمات آنقدرها مهم نیستند. از تنظیمات بسیار مختلفی می توان استفاده کرد و شما هیچ وقت نباید فکر کنید: «من باید همیشه هنگام گرفتن عکس هایی مانند این، از این تنظیمات استفاده کنم.»
 
 
نکته #۵: سال جدید را با یک سه پایه محکم و خوب شروع کنید، اگر (هنوز) ندارید
 
یک سه پایه خوب یکی از مهم ترین ابزار یک عکاس منظره است. سال جدید را با خریدن یک سه پایه محکم و خوب شروع کنید. حتی با بهترین دوربین ها، عکس های شما بی فایده خواهند بود اگر شارپ نباشند.
 
نکته #۶: وقت کمتری را در داخل خانه صرف کرده و بیشتر بیرون بروید
 
این نکته ممکن است بدیهی باشد، اما من هنوز هم می خواهم به آن بپردازم. من می بینم که مردم همیشه در شبکه های اجتماعی سوال می پرسند. پرسش هایی که اگر فقط بیرون بروند و با دوربین خود کار کنند به راحتی می توانند جواب آن را پیدا کنند. از امتحان کردن هیچ چیزی نترسید. البته خوب است که به صورت آنلاین چیزی یاد بگیرید، اما زمانی بیشتر از همه یاد می گیرید که در محل عکاسی در حال استفاده از دوربین خود باشید.
 
 
نکته #۷: به موفقیت عکاسان دیگر اهمیت ندهید
 
در مورد این که عکاسان دیگر چه کار می کنند نگران نباشید – آن وقت و انرژی را صرف بهبود خودتان کنید. این نکته فقط برای عکاسان تازه کار نیست. در واقع، عمدتا برای ما عکاسان مفتخر منظره است. ما همیشه در اطراف خود احساس رقابت می کنیم. بسیاری از اوقات، من افرادی را می بینم که در شبکه های اجتماعی در مورد موفقیت دیگران «شکایت می کنند» یا ابراز «تنفر» روی عکس های دیگران.
 
می دانید؟ این کار شما را به یک عکاس بهتر تبدیل نمی کند!
 
تنها باعث می شود حسود به نظر برسید. بنابراین اهمیت دادن به عکاسان دیگر را متوقف کرده و بر بهبود خودتان تمرکز کنید. با دید انتقادی به عکس های خود نگاه کنید یا نظر دوستان/خانواده خود را روی برخی از عکس هایتان جویا شوید.
 
نکته #۸: بیش از حد در مورد تجهیزات عکاسی خود نگران نباشید
 
به خصوص اوایل شروع کار به عنوان یک عکاس منظره، همه چیز به ترکیب بندی، دانستن این که نور چگونه رفتار می کند، دانستن آب و هوا و غیره بستگی دارد. این روزها شما اساسا می توانید عکس های خوبی با گوشی هوشمند خود بگیرید. من اغلب می بینم که افرادی با عکس های منظره بسیار استاندارد می خواهند یک دوربین بهتر بخرند و فکر می کنند که عکس هایشان به طور ناگهانی خیلی بهتر خواهد شد. در شبکه های اجتماعی نیز احتمالا خیلی مشابه به نظر می رسند. همه چیز فقط به این بستگی دارد که دوربینتان را بشناسید و بتوانید بهترین نتیجه را از آن به دست آورید.
 
(اما اگر به یک ارتقاء نیاز دارید، اغلب بهتر است که به جای یک دوربین جدید به دنبال یک لنز جدید باشید).
 
 
نکته #۹: درک کنید که گرفتن یک عکس شگفت انگیز گاهی اوقات می تواند به معنی تعهد شدید باشد
 
برخی از عکس های منظره شگفت انگیزی که ممکن است در شبکه های اجتماعی/سایت های اشتراک یا فروش عکس ببینید، زمان و تعهد زیادی برای ایجاد آنها صرف شده است. بسیاری از افراد فکر می کنند که عکاسی تنها این است که دوربین را بردارید و دیگر کار تمام است. یک عکاس منظره اختصاصی می تواند مکان یا صحنه خاصی را در ذهن داشته باشد و به مدت چند روز، هفته یا گاهی اوقات چندین سال به آنجا برگردد تا آن عکس عالی را بگیرد. یک عکس خوب یکدفعه از آسمان به زمین نمی افتد (هرچند اگر خوش شانس باشید، گاهی اوقات این اتفاق می افتد). همچنین، یک مکان یکسان در فصول مختلف سال متفاوت به نظر می رسد.
 
نکته #۱۰: همیشه سعی کنید چیزی اضافی در عکس خود پیدا کنید
 
برای من خواه ناخواه این اتفاق می افتد اما برای اکثر افراد اینطور نیست. وقتی شما یک چیز بسیار زیبا می بینید، این زیبایی هنوز هم آن را به یک عکس خوب تبدیل نمی کند. به عنوان مثال، یک رنگین کمان زیبا را در نظر بگیرید. هنگامی که شما آن را می بینید زمان زیادی برای عمل کردن ندارید. فقط از رنگین کمان عکس نگیرید. چیزی پیدا کنید که بتواند عکس را کامل کند.
 
لازم نیست کار را خیلی سخت کنید. خطوطی در چمن، چند حیوان، چند خانه جالب می تواند مناسب باشد. هر چیزی که بتوانید با آن یک ترکیب بندی جالب در ترکیب با رنگین کمان ایجاد کنید.
 
یک مثال دیگر رعد و برق است. هنگامی که یک طوفان رعد و برق در کشور من (هلند) اتفاق می افتد، من انواع عکس های رعد و برق را در شبکه های اجتماعی می بینم. اما آن عکس ها تنها عکس های فوری از اصابت رعد و برق هستند. وقتی یک طوفان مانند آن در کشور شما اتفاق افتاد، سعی کنید اجسام جالبی مانند یک مجسمه، سیلوئت خانه، و غیره برای پیش زمینه پیدا کنید. در واقع هر چیزی که جالب (اما ایمن) باشد.
 
 
نویسنده: آلبرت دروس (Albert Dros)
 
 

 

1395/12/21
11:28:15
5.0 / ۵
3884
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 3,048
بازدید دیروز: 3,257
هفته اخیر: 32,268