پیشنهادهای هنری برای تعطیلات آخر هفته

پیشنهادهای هنری برای تعطیلات آخر هفته آتلیه دات كام: این روزها كه گالری ها ملزم به رعایت كلیه پروتكل های بهداشتی هستند، برخی هنوز برگزاری نمایشگاه های هنری را به صورت حضوری تدارك دیده اند. در این میان تعداد دیگری از گالری ها نیز به سبب افزایش میزان مبتلایان به بیماری كووید ـ 19، تصمیم گرفته اند كه فعالیتشان را به دنیای مجازی محدود كنند.


گزارش ایسنا، مروری دارد بر بعضی از نمایشگاه هایی که به صورت مجازی و حضوری در این ایام برپا هستند.

*****
«مچالگی» در گالری اعتماد نمایشگاه انفرادی حسین آزادی با عنوان «مچالگی» از جمعه (۲۸ شهریورماه) تا هشتم مهرماه در گالری اعتماد ۱ انجام می شود.
در قسمتی از بیانیه این نمایشگاه آمده است:
«رنج، آدمی را گرفتار استحاله می کند. در عصر حاضر که تغییرات ناگهانی از همه سو را بیشتر تجربه می نماییم، خودآگاه یا ناخودآگاه، دانسته ایم که اگر منعطف نباشیم حذف می شویم.
از طرف دیگر بشری رو در رویمان است که گرفتار اضمحلال شده و عناصر زندگی یک به یک در محیط اش نابود می شوند. مناسبات او با دنیا، سرد و زنگ زده است و در حال پوسیدن. انسانی که حتا فرصت انتخاب ندارد، روز به روز منعطف تر می شود تا زنده بماند. غافل از اینکه، از یک جایی به بعد این انعطاف او را مچاله می کند. پس از این مچاله گی نه راهی برای انسان باقیست، نه برای محیطش!
آنچه که او باید قربانی کند، خودش برای خودش است. وقتی تقدیس خودرا کنار بگذارد و از شیر خود بنوشد، به فردیت می رسد و خودرا می آفریند.»
امکان بازدید از این نمایشگاه هر روز به غیر از دوشنبه ها از ساعت ۱۲ تا ۲۰ فراهم گشته است.
گالری اعتماد ۱ در میدان هفت تیر، مفتح جنوبی، بن بست شیرودی پلاک ۲۵ واقع شده است.«کاریکاتور در نشریات» در گالری کاما نمایشگاه تحقیقی و پژوهشی «کاریکاتور در نشریات» با نمایش ۲۵ اثر کاریکاتور در نشریات سال های ۱۳۳۵ تا ۱۳۵۵ در گالری کاما برگزار می گردد.
نمایشگاه تحقیقی و پژوهشی «کاریکاتور در نشریات» با نمایش ۲۵ اثر کاریکاتور از هنرمندانی چون اردشیر محصص، قاسم حاجی زاده، رضا بیژن و لباف در نشریات کاریکاتور در سال های ۱۳۳۵ تا ۱۳۵۵ از روز جمعه (۲۸ شهریورماه) تا دوم مهر برگزار می گردد.
مونا خوش اقبال، کیوریتور این نمایشگاه می گوید: «کاریکاتور در نشریات» با هدف بررسی پژوهشی و تحلیلی کاریکاتور در مطبوعات ایران در دهه ۳۰ تا ۵۰ خورشیدی برپا می شود؛ خاصیت بارز آثار این نمایشگاه نگاه اعتراضی این آثار به شرایط سیاسی و اجتماعی آن برهه تاریخی است.
علاقه مندان برای بازدید از این نمایشگاه می توانند به خیابان پاسداران، خیابان گلستان دهم، پلاک ۴۴، طبقه ۲ مراجعه کنند.
دو نمایشگاه هنری در گالری شیرین نمایشگاه انفرادی نقاشی با آثاری از کتایون مقدم و با عنوان «درهم تنیدگی» به همراه نمایشگاه گروهی به نفع خیریه با عنوان «قاصدک و آرزوهایش» به کوشش مهناز کریمی اقدم به صورت همزمان از روز جمعه (۲۸ شهریورماه) تا ۹ مهرماه در گالری شیرین برگزار می گردند.
مراسم افتتاحیه این نمایشگاه های هنری روز جمعه (۲۸ شهریور ماه) از ساعت ۱۶ تا ۲۰ انجام می شود. همین طور امکان بازدید در ایام آینده با تعیین وقت قبلی از شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۱۶ تا ۲۰ فراهم گشته است. گالری دوشنبه ها تعطیلست.
این نمایشگاه با رعایت پروتکل های بهداشتی و حفظ فاصله ی اجتماعی برگزار می گردد و استفاده از ماسک الزامی است.


«بی اختتام و نامعلوم» در گالری پروژه های آران نمایشگاه انفرادی کوشا موسوی با عنوان «بی اختتام و نامعلوم» جمعه (۲۸ شهریورماه) در گالری پروژه های آران افتتاح می شود و تا ۱۴ مهرماه نیز ادامه دارد.
امکان بازدید از این نمایشگاه از ساعت ۱۳ تا ۱۸ فراهم گشته است.
گالری «پروژه های آران» در خیابان نوفل لوشاتو، کوچه لولاگر، شماره ۵، ورودی حیاط واقع شده است. این گالری روزهای شنبه، یکشنبه و دوشنبه تعطیلست.
روایت هشت سال دفاع مقدس در گالری نبشی بخش دوم نمایشگاه «عکس از م. صیاد» از روز جمعه (۲۱ شهریور ماه) تا ۲۵ مهر در مرکز نبشی انجام می شود. بخش اول این رویداد به نمایش تصاویر انقلاب و نتایج آن پرداخت و الان بخش دوم با موضوع جنگ هشت ساله ی ایران و عراق ادامه می یابد.
این سومین بخش از نمایش تصاویر خبری محمد صیاد در مرکز نبشی بعد از نمایش تصاویر انقلاب و آوارگان کرد عراقی است.
تصاویر دوران جنگ از زندگی روزمره مردم ایران در هنگام جنگ شروع می شود و فضای جبهه و خط مقدم، ویرانی ها، مقاومت خرمشهر و اهواز، بمباران های شهری و لحظه های حماسی و تراژیک را دربرمی گیرد. قسمتی از عکس ها خط مقدم و صحنه های بمباران شیمیایی غیرنظامیان را روایت می کند و بخش دیگر صفوف آوارگان غیرنظامی و راهپیمایی های حامی رزمندگان را نشان میدهد.
محمد صیادصبور (متولد ۱۳۲۶، بندرانزلی، ایران) یا «م. صیاد» ـ آنگونه که پشت عکس هایش مُهر می زند ـ از پیشکسوتان عکاسی خبری در ایران است.
مرکز نبشی همزمان با بخش دوم این نمایشگاه از کتاب تصاویر محمد صیاد با عنوان «عکس از م. صیاد» رونمایی می نماید و همین طور اولین فیلم مستندی را که از زندگی و آثار این عکاس خبری تهیه شده است، برای نخستین بار نمایش می دهد.دو نمایشگاه هنری در گالری فرمانفرما گالری فرمانفرما، از روز جمعه (۲۱ شهریور ماه) تا ۴ مهر میزبان دو نمایشگاه «پلانارین» با آثار ازم طباطبایی و «دیوان» با آثاری از آزاده اولیایی شاد است.
در قسمتی از استیتمنت نمایشگاه «پلانارین» نوشته شده است: «کدام باکره گی آبستن معنای تازه از پیرمرد روان آدمی است؟ چرا انسان همیشه شکاف هایش را با خود به دوش می کشد؟ درهم تنیدگی روان انسان، خراش هایش را می پوشاند، چونکه از لحظه ی زاده شدن آموخته است در نهایت ظرافت، تمام تکه ها را بهم کوک بزند و یکپارچگی روانش را قاب بگیرد، بعد از هر بار فروپاشی، مانند پلانارین، پدر و مادر خویش باشد، بارها از زهدان زمان رفته و خودرا به تمام و کمال متولد کند. گویا داشته ها و نداشته هایش را در بین تار و پود نقش ها پنهان کرده تا زوایای تاریک روانش را در طرح های پرتکرار به زیبای نمایان کند...»همین طور نمایشگاه انفردی نقاشی های آزاده اولیائی شاد نیز در طول این مدت در گالری شماره ۲ فرمانفرما برقرار است.
در استیتمنت نمایشگاه «دیوان» نوشته است: «در فارسی دیوانه ریشه در دیو دارد، همچو دیو مجنون و به کنایه عاشق. در نقاشی های من نیز انسان همچون دیو سرشتی از پلیدی و همچون دیوانه عشقی به روشنی اهورایی دارد. او تجسم انسان معاصری است که میان گذشته، حال و آینده وامانده و خود زاده اتفاقی است که در بازی لکه رنگ ها و فرم ها شکل گرفته و در بی مکانی و بی زمانی فضای آبستره تصویر به دنبال کشف تازه ای از درون خویش است.»
گالری فرمانفرما در خیابان کریمخان زند، خیابان خردمند شمالی، کوچه اعرابی ۲ واقع شده است.
امکان بازدید از این نمایشگاه همه روزه به غیر از دوشنبه ها از ساعت ۱۲ الی ۲۰ و روزهای جمعه از ساعت ۱۶ تا ۲۰ فراهم گشته است.
آثار یحیی گمار در گالری ثالث نمایشگاه انفرادی نقاشی های یحیی گمار تا اول مهرماه در گالری ثالث برقرار است.
امکان بازدید از این نمایشگاه هر روز از ساعت ۱۰ تا ۲۲ فراهم گشته است.
گالری ثالث در خیابان کریم خان زند بین ایرانشهر و ماهشهر، شماره ۱۴۸ واقع شده است.نمایشگاه هنری «کووید ـ ۱۹» در هنر طهران یک نمایشگاه گروهی به نام «کووید ـ ۱۹» تا ۱۵ مهرماه در گالری هنر طهران برگزار است.
بازدید از نمایشگاه از ساعت ۱۶ الی ۲۱ امکان پذیر است.

گالری هنر طهران در خیابان کریمخان زند، خیابان ایرانشهر، روبروی پارک هنرمندان، بن بست نیکوشهر قرار دارد.
«صد اثر، صد هنرمند» در گالری گلستان بیست و هشتمین دوره نمایشگاه «صد اثر صد هنرمند» که رویداد تابستانی گالری گلستان شمرده می شود، به سبب شرایط بحرانی شیوع ویروس کرونا در کشور، در فضای مجازی برپا می شود.
این نمایشگاه از دهم مرداد تا اول مهر ماه «صد اثر صد هنرمند» در وب سایت و اینستاگرام گالری گلستان میزبان علاقه مندان به هنر و البته خریداران آثار هنری است. در این نمایشگاه ۲۸۲ اثر منتخب شده به نمایش و فروش گذاشته می شود.
در این مجموعه آثاری از پرویز کلانتری، رضا مافی، فرامرز پیلارام، پروانه اعتمادی، ناصر اویسی، اردشیر محصص، کامبیز درمبخش و... نیز به معرض نمایش گذاشته شده است.
منبع:

1399/06/27
22:46:22
5.0 / ۵
1793
تگهای خبر: تصویر , جشن , سایت , عكاس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 2,229
بازدید دیروز: 2,570
هفته اخیر: 25,736