هفت روز سیما در مهر؛

چالش مجدد شیر و سیما !

چالش مجدد شیر و سیما ! ورود سریال های محبوب حسن فتحی به كورس سریال های بازپخشی، حاشیه سازی اظهارات قدیمی یك كارشناس سیما مقابل شیر و چالش مجدد بر سر مجوز همرفیق شهاب حسینی مهمترین رویدادهای این هفته بود.خبرگزاری مهر -گروه هنر-عطیه مؤذن: «هفت روز سیما» عنوان بسته خبری-تحلیلی ویژه ای است که در آخر هر هفته به بازخوانی اهم تحولات خبری در رابطه با متن و حاشیه تولیدات صداوسیما و اتفاقات پیرامونی آن در طول هفته می پردازد.
در این بسته خبری هفتگی سعی کردیم در کنار خبرهای رسمی فعالیت برنامه سازان و مدیران سیما، نیم نگاهی به حواشی رسانه ای و حتی شایعاتی که به رغم غیررسمی بودن می توانستند در اخبار در رابطه با سیما تأثیرگذار باشند هم داشته باشیم.
امروز پنجشنبه ۱۳ شهریور می توانید با پنجاه و سومین بسته خبری «هفت روز سیما» در مرور متن و حاشیه اتفاقات تلویزیون در هفته ای که گذشت، با ما همراه شوید.
چهره هفته؛ حسن فتحی
از ابتدای محرم سریال «شب دهم» ساخته حسن فتحی یکی از آثار خاطره انگیز و ماندگار دهه ۸۰ برای چندمین بار در کنداکتور پخش تلویزیون قرار گرفت. این سریال شاید به تعداد همه این سال های بعد از تولیدش، روی آنتن شبکه های مختلف سیما رفته است اما یکی از آن تکراری های دوست داشتنی است که مخاطبش را هر بار با خود همراه می کند؛ با حال و هوای دوره قاجارش، با استرس قهوه قجری اش، با هراس ممنوعیت عزاداری های زمانه اش و البته با عاشقانه ای که در بستر رابطه یک شاهزاده خانم با بازی کتایون ریاحی با یکی از لوطی های قدیم تهران با بازی حسین یاری شکل می گیرد. موسیقی، قصه، بازیگران و بازی هایشان و از همه مهم تر دیالوگ ها همه و همه سبب شدند این سریال تا سال ها بی رقیب بماند.
«شب دهم» البته تنها سریال ماندگار حسن فتحی نیست. یکی دیگر از سریال های وی که این روزها در لیست بازپخش قرار گرفته «مدار صفر درجه» است که مقرر است هر روز ساعت ۱۷ روی آنتن شبکه یک برود. این سریال که سال ۸۶ روی آنتن رفت و باز هم تلفیقی از همه المان ها و عناصر موفق را در خود جای داده بود و ضمن بیان قصه ای برخوردار از جذابیت ها و المان های تأثیرگذار به فضایی تاریخی می پردازد. در کنار اینها حسن فتحی سریال های دیگری دارد که در چارچوب درام های اجتماعی یا تاریخی به بیان یک مساله یا دغدغه در اشکال فرهنگی و ایرانی آن پرداخته است.

او همیشه اهتمام کرده است نمودی از فرهنگ مردم جامعه را در هر زمان به تصویر بکشد و البته این کار را با ملودرام هایی عاشقانه و با تحقیقاتی که معمولاً برای هر یک از سریال هایش داشته است تحقق بخشیده است. وجه بارز فیلمنامه هایش هم دیالوگ هایی است که از نوعی ضرباهنگ برخوردارست و البته قرار نیست فقط آهنگین باشد بلکه در هر یک معنایی نغز و سخنی حاکی از ضرب المثل، تفکر یا نکته ای که ریشه در تاریخ و فرهنگ دارد نهفته است.
حسن فتحی طی چند دهه کار در تلویزیون سریال های مختلفی را به تولید رسانده است و با ساخت «شهرزاد» خارج از قاب تلویزیون، رونق را به شبکه نمایش خانگی آورد. تلویزیون در حین ساخت همین سریال چندین بار درباره تولید سریالی با نام «هفت پهلوان» که قرار بود در عهد صفوی باشد با او به مذاکره پرداخت. با این وجود این مذاکرات به جایی نرسید و فتحی تصمیمی برای بازگشت به تلویزیون نگرفت.
او این روزها به دنبال ساخت دومین سریال خود با نام «جیران» در شبکه نمایش خانگی است. سریالی که مقرر است باردیگر در بستر تاریخ اتفاق بیفتد و به قسمتی از زندگی ناصرالدین شاه قاجار می پردازد و با تولید این سریال احتمالاً تا چند سالی دیگر همچنان از قاب جادویی تلویزیون دور خواهد بود و جای خالی سریال های تازه اش در این قاب محسوس.
حاشیه هفته؛ کارشناسی های دردسرساز و واکنش های عجولانه!
«آب کله پاچه تا سه برابر شیر می تواند به بدن شما کلسیم برساند بدون اینکه بدن شما را سرد کند ماست بدتر از شیر است....» اینها سخنانی بود که از جانب یک کارشناس در برنامه ای در شبکه قرآن طی هفته گذشته در شبکه های اجتماعی بارها وایرال و دیده شد و حواشی مختلفی را نسبت به این کارشناس، شیر و البته تلویزیون رقم زد. تندترین این حواشی و سریع ترین آنها مربوط به کیانوش جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت بود که رویکردش در واکنش سریع السیر به این ویدئو به اندازه همان سخنان تعجب آور و متعجبانه بود.
جهانپور طی توئیتی نوشت: «اگر بیش از ۱۵۶ شبکه رادیو و تلویزیونی داشته باشیم و در تامین برنامه و تولید محتوا بمانیم چنین می شود! اگر از لپ لپ هم کارشناس استخراج و دعوت نماییم، این همه گاف و قصه و غصه پی در پی بیرون نمی آد! اگر شبکه قرآن لطف کند و کارشناس طب نیاورد، باور کنید زمین و زمان بهم نخواهد ریخت.»

حیرت انگیزی توئیت جهانپور از این حیث بود که بدون اینکه کمی تحقیق کرده و زمان صرف کند درباره ویدئویی نظر داده بود که به دو سال پیش مربوط می شد و بااینکه این روزها گاهی یک ویدئوی قدیمی به یک باره در شبکه ها وایرال شده و نشر پیدا می کند اما از یک مقام مسئول بعید است که بدون اینکه زحمت بررسی کردن درباره محتوا بدهد به اظهارنظری سریع و صریح آن هم با چنین ادبیاتی نسبت به آن بپردازد. جهانپور البته این روزها تلویزیون را بیش از پیش مورد توجه قرار داده است و مدتی پیش درباره نادر طالب زاده و برنامه او هم نظری انتقادی داده بود.
با این حال روز گذشته روابط عمومی شبکه قرآن، توئیت جهانپور را بی پاسخ نگذاشت و در قسمتی از آورده بود: «دستاویز قرار دادن برنامه ای که سال های گذشته تولید و پخش شده، برای حمله به صداوسیما از طرف رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت مسلماً امری ناپسند و غیراخلاقی است که از سناریویی جدید برای تخریب صداوسیما پرده بر می دارد.»
البته اشتراک گذاری و بازپخش چندباره ویدئوهایی از این دست و در رابطه با حواشی اتفاقات روی آنتن تلویزیون در شبکه های اجتماعی چندان بعید نیست خصوصاً که صداوسیما یک دفعه دیگر حاشیه ای را درباره شیر از سر گذرانده است که هزینه های مادی و معنوی زیادی را برای سازمان و حتی کشور به دنبال داشت و حالا این ویدئوی قدیمی هم توانسته بود به این حواشی دامن بزند.
نکته هفته؛ پروژه شهاب حسینی در خدمت شفاف سازی مناسبات نظارتی!
برنامه «هم رفیق» شهاب حسینی برای چندمین بار سبب شده تا قدم به قدم مسئولان در رابطه با صدور مجوز در شبکه خانگی شفاف سازی کنند و هر مرحله از مجوزهای این برنامه غیر تلویزیونی قدمی در رفع بلاتکلیفی ها در این عرصه شده است.
در هفته اخیر روابط عمومی این برنامه مرحله دیگری از دریافت مجوزها را اطلاع رسانی کرد که ضمن آن در گفتگو با خبرگزاری فارس اظهار داشته بود: «از آنجا که طبق قانون مجوز فعالیت رسانه های صوت و تصویر و هر برنامه ای که مقرر است از این رسانه ها منتشر شود از ساترا باید ستاندن شود از همین رو ما مسیر درخواست مجوز هم رفیق را از ساترا طی کرده و در حال انجام مراحل اداری هستیم»
روابط عمومی برنامه پس از آن متنی را به هم به صورت عمومی منتشر نمود که در آن متذکر شده بود: «پس از مذاکرات مربوط به بستر پخش این اثر، پلت فرم های وی او دی برای بستن قرارداد «پخش» مجوز ساترا را هم از تیم تولید تقاضا کردند و بدین جهت تهیه کننده این اثر مراحل اداری مربوط به دریافت مجوز ساترا را هم در حال درنوردیدن است»

بعد از این بود که علی سعد معاون کاربران و تنظیم گری اجتماعی ساترا نیز در توئیتی از ارتباط برنامه سازان و تهیه کنندگان با ساترا نوشت و تصریح کرد: «همان موقعی که جناب طباطبایی نژاد گفتند تنها مرجع مجوز ارشاده، تهیه کننده هم رفیق به ساترا درخواست مجوز داده بود. به سبب محرمانگی اطلاع رسانی نکردیم تا امروز با فارس مصاحبه کردند. چندین برنامه شاخص هم در هفته های اخیر درخواست داده اند که پس از صدور مجوز، اعلام رسانه ای می شوند.»
همه این اطلاع رسانی ها در حالی مطرح گردیده است که این برنامه فعلاً در سیبل حواشی قرار گرفته است و تابحال نسبت به برنامه های قبلی و مشابه هیچ اطلاع رسانی و شفافیتی نه از طرف مدیران و نه حتی روابط عمومی نهادها انجام نمی شد.
با این حال هنوز قوانین در حوزه صدور مجوزها در بلاتکلیفی به سر می برد. مدتی پیش مجلس شورای اسلامی با طرحی از جانب نمایندگان بنا داشت تغییراتی در قوانین مربوط به این حوزه اعمال نماید. این اقدام خود نشان دهنده نبود شفافیت ها و از همه مهمتر مشخص نبودن وضعیت حاکم بر صدور مجوزهاست. البته همین اقدام هم از جانب محمدمهدی طباطبایی نژاد معاون نظارت سازمان سینمایی مورد انتقاد قرار گرفت و در واکنش به اتفاقات چند روی اخیر گفته است: «ما درباره قانون و صراحت های قانونی حرف زده و می زنیم نه درباره الزامی که از طرق گوناگون به وی او دی ها برای گردنگیر دریافت مجوز از ساترا شده و می شود که هیچکدام مبنای قانونی ندارد. اگر مبنای قانونی داشت که برخی از نمایندگان، طرح برای تغییر مسئولیت و اختیار دادن مجوز برای تولید و نمایش در شبکه خانگی ارائه نمی کردند»
اتفاق ویژه هفته؛ بازگشایی مجدد مدرسه تلویزیونی ایران
سال گذشته همزمان با شروع کرونا و تعطیلی مدارس، صداوسیما با همکاری و تعامل با آموزش و پرورش یک مدرسه تلویزیونی راه اندازی نمود که طی آن هر روز کلاس های درسی مطابق با پایه ها و دروس مختلف برگزار می شد.
مبنای این کلاس ها در شبکه آموزش سیما به مدیریت مسعود احمدی افزادی بود و به تدریج در بعضی از شبکه های دیگر تلویزیون هم کلاس هایی برای دانش آموزان انجام شد.
شروع این حرکت شاید با نقطه ضعف هایی در ارائه دروس، مدرسان، ساعت ها و… هم همراه بود اما به تدریج بعضی از همین نقاط ضعف برطرف شد و یا مهمترین نکته اش تأثیر روانی این کلاس ها برای خانواده هایی بود که نگران وضعیت فرزندانشان بودند.

ویژگی دیگر این کلاس ها این بود که دانش آموزان در تمام کشور از تدریس یکسان معلمان بهره می بردند و به صورتی فضای آموزشی با عدالتی یکسان برایشان همراه شده بود. حالا با شروع سال تحصیلی جدید مقرر است باردیگر این کلاس ها راه اندازی شود و دانش آموزانی که ممکنست خیلی از آنها حضوری سر کلاس ها حاضر نشوند می توانند باردیگر از این کلاس ها بهره ببرند.
احمدی افزادی روز گذشته طی نشستی درباره این کلاس ها بیان کرده بود که شبکه های مختلف سیما برای این سلسله برنامه های آموزشی تدارک دیده اند و مقرر است به ۱۴ میلیون دانش آموز به صورت غیرحضوری آموزش ببینند.
پیشنهاد هفته؛ وقتی فرزندان با باباها تنها می شوند
«با بابا» برنامه جدید شبکه نسیم است که از این پس شنبه تا سه شنبه روی آنتن می رود. مجید خسروانجم کارگردانی این برنامه را بر عهده دارد. خسروانجم کاریکاتوریست است و طرح های وی قبل از این در برنامه های تلویزیونی در شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام و در حاشیه یک آیتم از یک برنامه بارها دیده شده است. او حالا دست به کارگردانی یک برنامه تلویزیونی زده است که مقرر است ارتباط بین بچه ها و پدرانشان را نشان دهد.

این برنامه که با رویکرد شبکه نسیم فضایی صمیمی بین پدرها و فرزندان را به تصویر می کشد با طنازی ها و شیرینی های این ارتباط دونفره هم هم راه است و در هر قسمت پدر و فرزند دست به کاری مشترک و دو نفره می زنند.
این برنامه در ۳۰ دقیقه طراحی شده است و خانواده هایی که اعلام آمادگی کرده اند دوربین برنامه ساز داخل خانه هایشان می رود تا نوعی از رئالیتی شو و برنامه ای مشابه مستند-مسابقه ها که این دفعه بدون رقابت و مسابقه رخ می دهد، اتفاق بیفتد.
«با بابا» شنبه تا سه شنبه ساعت ۲۰: ۴۵ روی آنتن شبکه نسیم می رود.

1399/06/13
22:06:54
5.0 / 5
1681
تگهای خبر: آموزش , تصویر , جشن , دوربین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟