گالری ها با حال و هوای محرم و كرونا

گالری ها با حال و هوای محرم و كرونا آتلیه دات كام: این روزها كه گالری ها ملزم به رعایت كلیه پروتكل های بهداشتی هستند، برخی هنوز برگزاری نمایشگاه های هنری را به صورت حضوری تدارك دیده اند. نمایشگاه هایی كه این روزها بعضی از آنها با حال و هوای محرمی در حال برگزاری هستند.نمایشگاه «نقاشی قهوه خانه» در گالری مهرسان نمایشگاه «نقاشی قهوه خانه» شامل پرده های مذهبی با مضامین حماسه کربلا در نگارخانه مهرسان برگزار می گردد.
این نمایشگاه منتخبی از آثار مجموعه جواد عقیلی آخرین بازمانده از نسل نقاشان قهوه خانه ای است که در ۴۰ سال آنها را حفظ، مراقبت و نگهداری کرده است.
او متولد سال ۱۳۱۵ شاگرد عباس بلوکی فر (نقاش قهوه خانه ای) و دانش آموخته نزد هانیبال الخاص است و تعداد زیادی از نقاشی های قهوه خانه ای را در سال های طولانی حفاظت و نگهداری و به معرفی این عرصه کمک مؤثر و قابل توجهی کرده است.
در این مجموعه آثار نقاشانی همچون محمد مدبر، عباس بلوکی فر، حسن اسماعیل زاده، حسین همدانی، فتح الله قوللر، محمد فراهانی و علی اکبر لرنی برای تماشای علاقمندان ارائه شده است.
نمایشگاه «نقاشی قهوه خانه» از سوم شهریور تا ۱۰ مهر ۹۹ در نگارخانه پردیس فرهنگی هنری مهرسان واقع در میدان انقلاب، ابتدای خیابان کارگر شمالی، بالاتر از خیابان فرصت شیرازی دایر خواهد بود.
اجرای زنده پرده «کآرام جانم می رود» در فرهنگسرای رسانه ویژه برنامه «کآرام جان می رود» به همت فرهنگ سرای رسانه و معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ویژه اهالی رسانه و عزاداران حسینی انجام می شود.
این برنامه با اجرای مجید یراقبافان، قرائت شعرخوانی شاعران آیینی، سخنرانی مذهبی، مداحی مداحان اهل بیت(س) و حضور هنرمندان عاشورایی از ششم تا دهم محرماه (۴ تا ۹ شهریور) از ساعت ۲۰: ۴۵ تا ۲۲ میزبان عزاداران حسینی است.
محمدرضا پورزرگری قاری بین المللی آغازگر تجمع حسینی اهالی فرهنگ و رسانه است و اجرای زنده ترسیم پرده عاشورا توسط استاد محمدرضا محمدحسین از دیگر بخش های این برنامه است.
«کآرام جان می رود» با رعایت پروتکل های بهداشتی در فضای باز فرهنگ سرای رسانه واقع در ابتدای خیابان پاسدارن، خیابان گل نبی، خیابان ناطق نوری، میدان قبا برگزار می گردد.«آشفتگی» در گالری سایه
نمایشگاه گروهی نقاشی، حجم، عکس «آشفتگی» تا ۱۲ شهریورماه در گالری سایه برقرار است.
در این نمایشگاه آثار هنرمندانی همچون مهزیار ارجمندنیا، محمد اسدی، امیر اسکندری، مهرداد ایروانیان، بابک بهارستانی، محبوبه پرنیان، سارا رشیدی، افسون سوری، آناهیتا فرشچی، الهام قربانی، هما منصوری، کوشا موسوی، سیامک نصر، پریا نمک شناس، کیومرث هارپا و بهنام ولدوند ارائه شده است.
گالری سایه در خیابان کریم خان، خیابان سنایی، کوچه سیزدهم، پلاک ۲۱ واقع شده است.
همین طور ساعات بازدید از این نمایشگاه شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت ۱۱ تا ۲۰ اعلام شده است.
مراسم افتتاحیه نیز روز جمعه از ساعت ۱۷ تا ۲۱ انجام می شود. گالری سایه پنجشنبه ها تعطیلست.
«اینجا، می شود چند وقتی ماند» در گالری زیرزمین دستان نمایشگاه انفرادی «اینجا، می شود چند وقتی ماند» با آثاری از فربد الکائی تا ۱۴ شهریور ماه در گالری زیرزمین دستان انجام می شود.
فرصت بازدید از این نمایشگاه هر روز به غیر از شنبه ها و یکشنبه ها از ساعت ۱۱ تا ۱۹ فراهم گشته است.
گالری زیرزمین دستان در خیابان فرشته، خیابان بیدار، پلاک ۶ واقع شده است.نقاشی هایی از حرف «الف» در گالری کاما در نمایشگاه نقاشی «حرف اول» آثاری از پیروز پاینده در گالری کاما به معرض نمایش گذاشته شده است؛ آثاری که تلاش می کنند رمز هستی را به زبانی ساده بیان کنند.
نمایشگاه حرف «الف» با نمایش آثار نقاشی پیروز پاینده از روز ۳۱ مرداد تا ۱۱ شهریور در گالری کاما برگزار شده است.
پیروز پاینده درباره مجموعه نقاشی«حرف اول» می گوید: «حرف اول» اشاره ای به حرف الف است؛ الف، رمز هستی است تنها با این یک حرف ساده می شود آثاری نامحدود خلق شوند که علاوه بر زیبایی، حرکت، دور، ایستایی، سقوط و دیگر اجزای مبانی را به چالش کشید.
نمایشگاه نقاشی«حرف اول» از روز ۳۱ مرداد تا ۱۱ شهریور در گالری کاما برپاست. علاقمندان برای بازدید از این نمایشگاه می توانند به خیابان پاسداران، خیابان گلستان دهم، پلاک ۴۴ طبقه دوم مراجعه کنند.یه پول خروس در گالری ثالث نمایشگاه گروهی «یه پول خروس» از ۱۷ مرداد تا ۱۱ شهریورماه در گالری ثالث انجام می شود.
در این نمایشگاه آثار هنرمندانی همچون میترا ارباب سلجوقی، حمید اسدزاده، لادن بروجردی، مسعود جزنی، علیرضا جوادی، حکمت رحمانی، حجت شکیبا، مجید عسگری، بهنام کامرانی، لیلا ویسمه و... به معرض نمایش گذاشته شده است.
گالری ثالث در خیابان کریمخان، بین ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۴۸ واقع شده است. بازدید از این نمایشگاه هر روز از ساعت ۱۶ تا ۲۲ برقرار است.
«صد اثر، صد هنرمند» در گالری گلستان بیست و هشتمین دوره نمایشگاه «صد اثر صد هنرمند» که رویداد تابستانی گالری گلستان شمرده می شود، به سبب شرایط بحرانی شیوع ویروس کرونا در کشور، در فضای مجازی برپا می شود.
این نمایشگاه از دهم مرداد تا اول مهر ماه «صد اثر صد هنرمند» در وب سایت و اینستاگرام گالری گلستان میزبان علاقه مندان به هنر و البته خریداران آثار هنری است. در این نمایشگاه ۲۸۲ اثر منتخب شده به نمایش و فروش گذاشته می شود.
در این مجموعه آثاری از پرویز کلانتری، رضا مافی، فرامرز پیلارام، پروانه اعتمادی، ناصر اویسی، اردشیر محصص، کامبیز درمبخش و... نیز به معرض نمایش گذاشته شده است.
قیمت آثار از ۲۵۰ هزار تومان آغاز می شود، اما میانگین قیمت ها حدود یک تا پنج میلیون تومان است. گران ترین اثر هم ۹۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

کتیبه های «ناخوانده» و «چشم اندازی در مه» در گالری فرمانفرما گالری فرمانفرما از ۲۴ مردادماه تا ۱۴ شهریور ماه میزبان دو نمایشگاه هنری «کتیبه های ناخوانده» با آثاری از رحمان احمدی ملکی و نمایشگاه «چشم اندازی در مه» با آثاری از محدثه عیوض است.
در استیتمنت نمایشگاه «کتیبه های ناخوانده» نوشته شده است: «نقاشی در دهه های اخیر، هم از نظر موضوع و هم از نظر متریال، گرفتار تحولات شایان توجهی شده و از حیطه رنگماده هایی مثل رنگ و روغن، اکریلیک و سایر ابزارهای قدیمی به درآمده است، متریال ها و مدیاهای مختلفی را به خدمت گرفته و ساختارهای نوپدید پیدا کرده است. مجموعه "کتیبه های ناخوانده" در همین راستا و با بهره گیری از متریال های متفاوت به وجود آمده است.»

همین طور در استیتمنت نمایشگاه «چشم اندازی در مه» نوشته است: «در تردیدی گریزناپذیر میان ماندن و رفتن، رها کردن و همچنان در آستانِ در ایستادن. چونان که گویی زمان در آنی مانده باشد، زن در ابتدای ۶۰ سالگی با تردیدهایش همچنان در خود فرو رفته. پس از ۶۰ سال وقت آن رسیده تا در بین سکوت چندساله روایتش را در این قاب ها بشنویم. او همچنان با نگاهی مضطرب ایستاده است؛ این قاب ها روایت جاودان زنان و مادرانی است که دستکم یک دفعه از خود پرسیده اند: بروم یا بمانم؟ رها کنم یا بگیرم؟ بگریزم یا بازگردم؟ و راوی این آنِ بی حد چه کسی باشد بهتر از من که با او زندگی کرده ام؟ من که فرزند اویم. اما گل ها... اندک دلبستگی هایش، یا فراوان دلواپسی هایش. هر چه هست تصویرشان بر تن او افتاده.»
امکان بازدید از این نمایشگاه ها همه روزه به غیر از دوشنبه ها از ساعت ۱۲ الی ۲۰ و روزهای جمعه از ساعت ۱۶ تا ۲۰ فراهم گشته است.
گالری فرمانفرما در خیابان کریمخان زند، خیابان خردمند شمالی، کوچه اعرابی ۲ واقع شده است.

گالری شیرین و دو نمایشگاه هنری گالری شیرین این روزها میزبان دو نمایشگاه هنری است. بر این اساس نمایشگاه انفرادی نقاشی نوشین ایپکچی با عنوان «اندرونی» و نمایشگاه گروهی نقاشی و مجسمه با عنوان با عنوان «خاتون خلعت پوش» و به کوشش معین شافعی روز جمعه افتتاح می شوند و تا ۲۶ شهریورماه نیز ادامه دارند.
بازدید از این نمایشگاه ها جمعه ها از ساعت ۱۶ تا ۲۰ و شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۱۱ تا ۱۹ با تعیین وقت قبلی امکان پذیر است.
گالری شیرین در خیابان کریمخان، خیابان سنایی، کوچه سیزدهم، شماره ۵ واقع شده است.


 

1399/06/06
01:28:20
5.0 / ۵
2114
تگهای خبر: گالری , تصویر , جشن , زیبایی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 988
بازدید دیروز: 7,212
هفته اخیر: 38,655