آموزش عکاسی حرفه ای با موبایل

آموزش عکاسی حرفه ای با موبایل عکاسی برخلاف هنرهای دیگر قدمت کمتری دارد اما در همین مدت زمان کم توانسته جایگاه بسیار محبوبی در میان هنرمندان تا مردم عادی برگزار کند. در حال حاضر همه ما با داشتن یک موبایل در دستان خود، به دوربین‌های عکاسی هم دسترسی داشته و تمایل داریم تا لحظه لحظه زندگی خود را با عکس‌هایی باکیفیت و زیبا ثبت کنیم. این تمایل برای ثبت تجربیات و زندگی در هنگام سفر بیشتر هم می‌شود، به نحوی که این روزها شاهد توسعه رشته عکاسی سفر و گردشگری هستیم.


29 مرداد مصادف با 19 اوت روز جهانی عکاسی نام گرفته است. در این روز به هنر خارق‌العاده و منحصربه‌فرد عکاسی ادای احترام کرده و آن را جشن می‌گیرند. از قرن نوزدهم که عکاسی متولد شد، افراد بسیاری از هنرمندان تا صنعتگران به عکاسی روی آوردند. یک عکس می‌تواند یک تجربه، یک ایده، یک خاطره، یک مکان و یک لحظه را برای همیشه در تاریخ ثبت کند.
بنابراین پشت هر تصویر، هزاران کلمه پنهان شده است. تصاویر می‌توانند احساسات را سریع‌تر منتقل کرده و گاهی موثرتر از کلمات مفهومی را به ما برسانند. عکس‌ها محدود به زمان نیستند و بسیاری از آن‌ها حتی با گذشت صد سال همچنان حرف‌های بسیاری برای گفتن داشته و ارزشمند است. بسیاری از عکس‌ها در آینده هم ارزشمند خواهند بود و می‌توانند به عنوان یک مرجع تاریخی، سیاسی و اجتماعی شناخته شوند. چرا که تصاویر شرح حال جوامع را می‌تواند به تصویر بکشد.
تاریخچه روز جهانی عکاسی به اختراع داگرئوتیپ برمی‌گردد. لویی ژاک داگر در سال 1837 توانست روش داگرئوتیپ را اختراع کند. در 9 ژانویه 1839، این فرایند توسط دولت فرانسه رسما معرفی شد و در 19 اوت، دولت فرانسه حق اختراع آن را خرید و آن را به رایگان در اختیار تمامی مردم جهان گذاشت. روش داگرئوتیپ اولین تلاش برای ثبت تصاویر بود که به زمان نوردهی زیادی نیاز داشت و تصاویر روی صفحات فلزی ثبت می‌شدند.
 
پس از اعلام عمومی روش داگرئوتیپ به عموم مردم، بسیاری از افراد طبقه متوسط و فقیر جامعه به دلیل کم هزینه بودن این روش نسبت به نقاشی برای ثبت پرتره (چهره) خود به عکاسخانه‌ها روی آوردند و همچنین بسیاری از نقاشان، داروسازها، سازندگان عینک و دیگر صنعتگران هم پا به عرصه عکاسی گذاشتند. در آن زمان بود که تب داگری شکل گرفت، چرا که بسیاری از مردم به دنبال ثبت تصویر خود بودند.
 
در حال حاضر هم عکاسی بسیار در میان مردم محبوب است و تجهیزات متعدد و بسیاری برای عکاسی وجود دارد که می‌توان با کمک آن‌ها بهترین و زیباترین تصاویر را ثبت کرد، بنابراین بی‌دلیل نیست که روز اعلام عمومی عکاسی به جهان در 19 اوت را روز بین‌المللی عکاسی نامیده‌اند.
 
نکات ساده و کاربردی عکاسی با موبایل در سفر
عکاسی در سفر سال‌ها است که به مهم‌ترین خواسته و نیاز گردشگران تبدیل شده است و همه ما در سفرهایمان تمایل داریم که بهترین تصاویر را از خود یا از مقصد ثبت کنیم. بنابراین بسیاری از افراد به صورت حرفه‌ای در شاخه عکاسی سفر و گردشگری کار می‌کنند و از تجهیزات متعددی هم برای ثبت تصاویر خود بهره می‌برند. اما امروزه با توسعه تلفن‌های همراه و هوشمند، ثبت تصاویر باکیفیت بسیار آسان شده و همه گردشگران و عکاسان آماتور می‌توانند به راحتی تصاویر را ثبت کنند. در ادامه نکات ساده و کاربردی را برای عکاسی با موبایل در سفر به شما معرفی می‌کنیم:
 
1. مقصد را انتخاب کنید
هنگام سفر و رسیدن به مقصد احتمالا مکان‌های بسیاری از طبیعت گرفته تا رستوران‌ها می‌توانند برای ثبت تصاویر و عکاسی شما را وسوسه کنند. بنابراین بهتر است که پیش از شروع سفر خود، مقاصدی که می‌خواهید به آن‌ها سر بزنید را از گوگل‌مپ یا اینستاگرام پیدا کرده و به نحوی برنامه‌ریزی کنید که در روشنایی روز به آنجا بروید. چرا که قانون اول ثبت تصاویر باکیفیت با موبایل، نور است. در نتیجه شما برای ثبت تصاویر به نور روز نیاز خواهید داشت.
 
2. باتری اضافه تهیه کنید
عکاسی کردن با تلفن همراه می‌تواند منجر به خالی شدن باتری آن شود. بنابراین همیشه با خود یک باتری اضافه یا پاوربانک به همراه ببرید که در صورت تمام شدن باتری، بتوانید آن را مجدد شارژ کرده و به عکاسی خود ادامه دهید.
 
3. انسان را با طبیعت مقایسه کنید
یکی از بهترین روش‌های عکاسی در سفر، ثبت مقیاس طبیعت نسبت به انسان است. این نوع از تصاویر هم‌اکنون بسیار رایج شده‌اند و بسیاری از گردشگران طبیعت خیره‌ای کننده را ثبت می‌کنند که خودشان به عنوان یک انسان کوچک در آن قرار دارند.
این عکس‌ها عظمت طبیعت را در برابر انسان کوچک نشان می‌دهد. برای ثبت این تصاویر فقط کافی است تا عکسی لنداسکیپ از منظره و طبیعت تهیه کنید به نحوی که خودتان هم در گوشه‌ای از کادر قرار داشته باشید. می‌توانید موبایل را به دست شخص دیگری سپرده تا از شما عکس بگیرد یا آن را روی سه پایه گذاشته و تایمر عکاسی آن را روش کنید تا خودتان به جلوی دوربین بروید.
 
4. از بومیان عکاسی کنید
یکی از مهم‌ترین نکات برای عکاسی با موبایل در سفر، ثبت احساسات و آداب و سنت‌های متفاوت است. بنابراین در سفر خود به دنبال تماشا کردن باشید. بومیان و فرهنگ متفاوت آن‌ها را تماشا کرده و آن‌ها را با موبایل خود ثبت کنید. با ثبت تصاویر از بومیان شما نه تنها مستندنگاری کرده‌اید، بلکه می‌توانید فرهنگ یک جامعه را هم معرفی کنید. البته پیش از عکاسی از بومیان حتما با آن‌ها صحبت کرده و اجازه بگیرید.
 
5. از امکان Gridline برای ثبت تصاویر حرفه‌ای استفاده کنید
با روشن کردن گریدلاین (Gridline)،‌ خطوطی بر صفحه دوربین شما ظاهر می‌شود که می‌تواند به شما در ترکیب‌بندی کمک کند. این خطوط 9 مربع را ایجاد کرده که 3 ردیف و 3 ستون دارد. نقاط برخورد خطوط به یکدیگر همان نقاط طلایی در عکاسی هستند که اگر سوژه را در آن قسمت از کادر قرار دهید، تاثیر بهتری خواهد داشت و چشم مخاطب به سوی آن‌ها کشیده می‌شود.
 به این ترتیب از قانون مشهور یک‌سوم استفاده خواهید کرد. بنابراین با کمک این گریدلاین می‌توانید سوژه خود را روی یکی از خطوط افقی و عمودی قرار داده و با کمک قانون یک‌سوم، تصاویری حرفه‌ای خلق کنید.
 
6. با زاویه دید باز عکاسی کنید
موبایل‌ها معمولا زاویه دید محدودتری نسبت به دوربین‌های عکاسی دارند و بنابراین هنگام ثبت تصاویر ممکن است که خیلی از بخش‌ها را از دست بدهید. بنابراین به هیچ عنوان زوم نکنید، زوم کردن نه تنها عکس شما را بی‌کیفیت می‌کند بلکه زاویه دید شما را هم محدود می‌کند. برای انتخاب بهترین ترکیب‌بندی به جای زوم کردن، جابه‌جا شوید و با زاویه دید باز عکاسی کنید.
اگر هم احساس می‌کنید که باز موبایلتان به اندازه کافی این زاویه را به شما نمی‌دهد، می‌توانید لنزهای مخصوص موبایل بخرید که تصاویری باکیفیت با زاویه دیدهای متنوعی را به شما می‌دهند. برای مثال Olloclip یکی از بهترین لنزها برای عکاسی با موبایل در سفر است. چرا که قیمت کمتری نسبت به لنز دوربین‌های عکاسی داشته و برخلاف آن‌ها بسیار سبک‌تر و کوچک‌تر است که به راحتی می‌توانید با خود در سفر حمل کنید.
 
7. با فرمت خام (RAW) عکاسی کنید
اگر موبایلتان این امکان را به شما می‌دهد تا فرمت عکس را در هنگام ذخیره‌سازی مشخص کنید و کار با نرم افزارهای ویرایش تصویر (مانند فتوشاپ را بلد هستید یا کسی را میشناسید که تصاویر شمارا ویرایش کند) ، حتما گزینه RAW را انتخاب کرده و به صورت خام عکاسی کنید.
تصاویر خام برای ویرایش و اصلاح رنگ و نور کاربرد دارند و می‌توان آن‌ها را بدون افت کیفیت به بهترین نحو ویرایش کرد. برای ویرایش این نوع از عکس‌ها هم می‌توانید از نرم‌افزار فتوشاپ استفاده کرده و هم می‌توانید اپلیکیشن VSCO را در موبایل خود نصب کنید. پس از ویرایش عکس هم می‌توانید آن را به فرمت رایج JPG ذخیره کنید.
 
8. از دیگران بخواهید تا از شما عکس بگیرند
لازم نیست که حتما تمامی عکس‌های خود را سلفی بگیرید، می‌توانید از دیگران کمک بگیرید تا از شما عکس بگیرند. گاهی هم می‌توانید موبایل را روی سه پایه گذاشته و با تایمر از خود عکاسی کنید، البته در مکان‌های شلوغ یا مکان‌هایی که به شما اجازه نصب سه پایه نمی‌دهند، بهتر است که از دیگران بخواهید تا عکس شما را ثبت کنند. می‌توانید یک دقیقه وقت بگذارید و به او یاد بدهید که چه عکسی می‌خواهید و چگونه باید عکاسی کند تا عکستان باکیفیت ثبت شود.
 
9. از زندگی شهری و طبیعت عکاسی کنید
شهرها از مقاصد جذابی هستند که سبک ‌و سیاق متفاوتی داشته و می‌توان تصاویری بی‌نظیر را از آن‌ها ثبت کرد. خیابان‌ها، مکان‌های عمومی محبوب مثل پارک‌ها یا میدان‌ها، ایستگاه‌های اتوبوس و تاکسی بعضی از مناطقی هستند که می‌توانید از آن‌ها عکاسی کنید. علاوه بر زندگی شهری، ثبت طبیعت را هم از دست ندهید. سواحل، دریاها و جنگل‌ها می‌توانند سوژه‌ای زیبا و جذاب برای عکاسی کردن باشند.
 
10. برای ثبت تصاویر به ساعت طلایی و آبی دقت کنید
ساعت طلایی به زمانی گفته می‌شود که نور خورشید در نرم‌ترین حالت خود قرار داشته و جلوه‌های نوری هم بسیار متفاوت و زیبا می‌شوند. معمولا 30 دقیقه بعد از طلوع و قبل از غروب خورشید را ساعت طلایی می‌گویند. در این ساعت هیچ سایه تیزی وجود نداشته و جالب است بدانید که سینماگران به آن ساعت جادویی می‌گویند. قبل از طلوع آفتاب و بعد از غروب آفتاب را هم ساعت آبی می‌گویند که نور خورشید سایه‌ای آبی رنگ گرفته و بسیار نرم و زیبا می‌شود.
بنابراین عکاسی در ساعت طلایی و آبی می‌تواند به شما در ثبت تصاویر باکیفیت کمک کند. البته در سفر ممکن است که دستیابی به این ساعت‌ها کمی دشوار باشد، اما با برنامه‌ریزی از روز قبل می‌توانید خود را به مکان‌های مورد نظر در ساعت مشخص برسانید.
 
همان‌طور که گفتیم شما برای عکاسی با موبایل در سفر از منظره یا ثبت تصویر خود به یک سه پایه نیاز خواهید داشت. با توجه به اینکه در سفر نمی‌توانید وسایل حجیم و سنگین را با خود حمل کنید و موبایل شما هم کوچک است، به یک سه پایه کوچک و سبک نیاز خواهید داشت. هر چقدر سه پایه شما کوچک‌تر باشد و با موبایل شما همخوانی داشته باشد، بهتر است.
برای مثال GorillaPod سه پایه‌های قابل تنظیمی هستند که می‌توانید آن‌ها را دور درخت بپیچید یا روی یک سنگ بگذارید. در تهیه سه پایه حتما به استحکام و حفظ تعادل آن دقت کنید، تا آسیبی ندیده و موبایل شما را زمین نزند. Manfrotto Pixi از دیگر سه پایه‌های مناسب برای عکاسی با موبایل در سفر است که بسیار محکم بوده و می‌تواند موبایل شما را به خوبی نگه دارد.
 
11. به قاب عکس دقت کنید
مخاطب برای اینکه بتواند با عکس شما ارتباط موثری برقرار کند، نیاز دارد تا وجود یک قاب را در تصویر حس کند. بنابراین در هنگام ترکیب‌بندی و ثبت تصاویر سعی کنید تا با المان‌های محیطی مثل درختان یا ساختمان‌ها یک قاب فرضی ایجاد کنید. همچنین استفاده از تکنیک قاب در قاب هم می‌تواند به شما در ثبت تصاویر منحصربه‌فرد و مرموز کمک کند.
 
فراموش نکنید که مهم‌ترین نکته برای ایجاد عکس‌هایی زیبا و دیدنی، ویرایش آن‌ها است. ویرایش می‌تواند یک عکس را دیدنی‌تر کرده و محبوبیت آن را بیشتر کند. در حال حاضر اپلیکیشن‌های موبایل بسیاری همچون VSCO، Snapseed و Lightroom برای ویرایش عکس‌های اینستاگرامی و ... بسیار کاربردی بوده و می‌توانید به آسانی در آن‌ها تصاویر خود را ویرایش کنید.
 
12. فوکوس کردن را فراموش نکنید
برای داشتن عکس‌هایی با کیفیت و پس‌زمینه‌هایی محو به فوکوس نیاز خواهید داشت. برای مثال اگر می‌خواهید پس‌زمینه‌هایی محو داشته باشید، سوژه را نزدیک به لنز دوربین موبایل قرار داده و روی آن فوکوس کنید. عکس‌هایی که در آن‌ها دست تکان خورده و فوکوس نیستند کیفیت مناسبی نخواهند داشت،‌ مگر اینکه تکان و لرزش دست خود را برای تهیه عکس‌هایی با تکنیک ICM (تکان عمدی دست) استفاده کنید. برای تهیه این عکس‌ها باید بتوانید شاتر موبایل خود را تنظیم کرده و آن را کم کنید و سپس موبایل خود را به صورت عمدی تکان دهید تا عکس‌هایی مات و موو شده (Move) ثبت کنید.
 
فضای منفی به معنی فضای خالی در اطراف سوژه عکس شما است. فضای منفی به چشم مخاطب شما استراحت داده و کمک می‌کند تا سوژه را بهتر ببیند. به اصطلاح گفته می‌شود که عکسی که دارای فضای منفی است، جا برای تنفس داشته و خفه نیست. البته شما می‌توانید با بازی با فضای منفی و کم و زیاد کردن افراطی آن، عکس‌هایی خلاقانه و هنری خلق کنید. البته فضای منفی به معنای آن نیست که جلوی یک دیوار سفید عکاسی کنید، بلکه باید فضایی ساده باشد تا چشم مخاطب را گمراه نکرده و تنها آن را به سوی سوژه متمرکز کند.
 
13. به رنگ‌ها توجه کنید
رنگ در عکاسی بسیار حایز اهمیت است، برای عکاسی با موبایل در سفر هم باید به کاربرد رنگ‌ها دقت کنید. اگر قصد دارید تا سفر خود را روشن و رنگارنگ نمایش دهید، پس در هنگام عکاسی هم سعی کنید تا به نحوی ترکیب‌بندی را رعایت کنید تا رنگ‌های گرم و شاد در قاب شما وجود داشته باشد.
 
14. انعکاس‌ها و سایه‌ها را از دست ندهید
با توجه به انعکاس‌هایی که در شیشه‌ها و آب‌ها صورت می‌گیرد و سایه‌هایی که روی دیوارها و زمین‌ها می‌افتد،‌ می‌توانید تصاویری دیدنی و خلاقانه ثبت کنید. برای ثبت تصاویر متفاوت در حقیقت به تجهیزات عکاسی با موبایل نیاز نخواهید داشت، بلکه باید با چشمان خود به دنبال سوژه‌هایی جذاب باشید.
 
15. با عکس‌های خود قصه بگویید
همیشه هنگام ثبت یک تصویر از خود بپرسید که آیا این عکس قصه‌ای برای گفتن دارد؟ فراموش نکنید که در عکاسی با موبایل در سفر شما به دنبال معرفی تجربیات خود هستید، بنابراین تصاویری را ثبت کنید که متمایز از هزاران عکس موجود در فضای مجازی بوه و قصه‌ای برای روایت کردن داشته باشد.
 
کلام آخر
برای ثبت تصاویر حرفه‌ای در سفر می‌توانید از موبایل خود استفاده کنید. همین که موبایل شما حافظه خالی و باتری داشته باشد و بتواند تصاویر باکیفیتی را ثبت کند برای شما کافی خواهد بود. تنها باید با چشمان خود به دنبال سوژه‌هایی جذاب و متفاوت بوده و با رعایت نکات ترکیب‌بندی، عکاسی کنید.
1399/05/30
21:34:21
5.0 / ۵
2242
تگهای خبر: عکاسی , موبایل , دوربین , عکس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 1,326
بازدید دیروز: 6,082
هفته اخیر: 34,975