نکات آموزشی برای گرفتن عکس های هدشات یا سر و شانه عالی

نکات آموزشی برای گرفتن عکس های هدشات یا سر و شانه عالی آتلیه دات کام: عکس های سر و شانه یا هدشات (Headshot) مسلما قهرمانان گمنام دنیای عکاسی هستند. آنها همه جا هستند، از پروفایل های شبکه های اجتماعی و تبلیغات گرفته تا آلبوم نمونه کارها و آویزان بر روی دیوار خانه ها. اگر مهارت های عکاسی پرتره هدشات شما نیازمند آموزش بیشتر هستند، چند نکته وجود دارد که می توانید از آنها برای بهبود تصاویر خود استفاده کنید که در این مطلب آتلیه به آن ها اشاره خواهیم کرد.


۱- اجازه دهید چشم ها ستاره های عکس باشند

چشم ها به همان اندازه که ممکن است کلیشه ای به نظر برسند، واقعا پنجره هایی رو به سمت روح هستند. با ایجاد یک فوکوس واضح بر روی آنها، دنیایی از فرصت ها فراهم می شود که می تواند فورا توجه بیننده را جلب کند. اگر می خواهید یک احساس خاص را ثبت کنید، راحت می توانید این کار را انجام دهید.

 
بسته به استفاده مورد نظر از تصاویر، شما می توانید یک پیام خاص را منتقل کنید. می خواهید عکسی با ظاهر حرفه ای ایجاد کنید؟ بر چشم های گیرایی که بیننده را به ایجاد تماس (چشمی) ترغیب می کنند تمرکز کنید. به دنبال یک پورتفولیو یا آلبوم کار بازیگری جدی هستید؟ یک ظاهر جدی و محکم، نشأت گرفته از چشم ها، را هدف قرار دهید.
 
از آزمایش کردن ژست های مختلف، تعیین موقعیت چشم، و نورپردازی نترسید. بعد از چند عکس، متوجه خواهید شد که دقیقا باید چه کاری انجام دهید.
 
۲- در مورد نور فکر کنید
 
 
ممکن است تقریبا بدیهی به نظر برسد، اما نور می تواند انواع مختلفی از یک عکس را ایجاد کند. بهترین عکاسان می دانند چطور از نور به نفع خود استفاده کرده و آثار هنری عالی ایجاد کنند.
 
باز هم، این مسئله تا حد زیادی وابسته به هدف عکس است. نور طبیعی و فضای باز برای نمایش یک احساس واقعی عالی هستند. نور طبیعی می تواند برای دستیابی به عکس های وضعیت واقعی زندگی قدرتمند باشد. همچنین به شما اجازه خواهد داد تا یک تجلی صادقانه و واقعی از شخص به دست آورید.
 
 
نور مصنوعی یا نور استودیویی ابزاری استثنایی برای ارائه یک نتیجه نهایی بسیار حرفه ای است. شما می توانید هر جا که مناسب می بینید نور تزریق کنید، و عکسی ایجاد کنید که داد می زند حرفه ای است. این احتمالا گزینه بهتری برای گرفتن عکس های سر و شانه شرکتی است چون یک الگوی نورپردازی یکنواخت برای عکاسی از افراد یک تیم را میسر می سازد.
 
۳- لنز کلید اصلی است
 
 
شما احتمالا با لنزهای خود به خوبی آشنا هستید اما با وجود لنزهای بسیار زیاد، گاهی اوقات تشخیص این که کدام یک از آنها برای هر عکس بهتر عمل خواهد کرد، می تواند سخت باشد. به طور کلی، هدف از گرفتن عکس های سر و شانه یا هدشات رسیدن به دو چیز است: تعریف سوژه و به دست آوردن یک تصویر واضح و مختصر و مفید.
 
حتی بهترین لنزهای بازار هم اگر به شیوه غلط مورد استفاده قرار گیرند، نسبت به اعوجاج آسیب پذیر هستند. بهتر است که از لنز های زاویه متوسط تا واید اجتناب شود (آنها اعوجاج چهره ایجاد خواهند کرد)، چراکه عکس های سر و شانه با محدوده نسبتا نزدیکی نسبت به سوژه گرفته می شوند.
 
استفاده از یک لنز ۹۰mm یا تله فوتوی بلندتر به شما اجازه خواهد داد تا یک تصویر فوق العاده واضح، با مزیت اضافی لاغر کردن صورت بگیرید، که بسیاری از سوژه ها از دیدن آن هیجان زده خواهند شد.
 
۴- حس و حال را با پس زمینه خود ثبت کنید
 
 
تشخیص، صنعتی در ادبیات است که با استفاده از آن به اجسام بی جان حالات، صفات و یا احساس های انسانی نسبت داده و به آن جلوه ای انسانی می بخشند. صنعت تشخیص می تواند در عکاسی نیز مورد استفاده قرار گیرد.
 
اگر عکاسی شما در فضای باز است، لازم نیست کار زیادی برای انتقال پیام انجام دهید. به طور معمول، شما یک چهره شاد را در باران ثبت نمی کنید مگر این که عمدا بخواهید این تضاد را به تصویر بکشید. شما صبر می کنید تا هوا روشن شود و از محیط برای ارتقاء بیشتر هدف تصویر استفاده کنید.
 
 
درختان و گیاهان سالم مفهوم سرزندگی و شادابی دارند؛ یک پارک می تواند یک شخصیت بازیگوش را به نمایش بگذارد. به معنای واقعی هزاران راه وجود دارد که شما می توانید از یک پس زمینه برای تقویت عکس های سر و شانه خود استفاده کنید. فقط مراقب باشید سوژه همواره در مرکز توجه باشد (پس زمینه حواس بیننده را از سوژه اصلی پرت نکند).
 
۵- مانند یک کارگردان عکاسی کنید

شما به عنوان یک عکاس، اساسا کارگردان فیلمی هستید که به عکس های ثابت و بی حرکت تقسیم شده است. این مسئله ممکن است کاملا به نفع شما نباشد، اما شما کسی هستید که می دانید این کار دقیقا چطور باید انجام شود.
 
البته، مهم است که به نیازهای سوژه گوش بدهید، اما از آنجا به بعد شما کاپیتان هستید. مشخص کنید که عکاسی چطور پیش برود. زوایای مختلف را بررسی کنید. از همه چیز گذشته، شما حرفه ای هستید.
 
شما (عکاس و سوژه) با هم کار خواهید کرد تا به هدف نهایی دست یابید. با رهبری (هدایت)، دانش، و تجربه شما، هر دو بهترین نتایج ممکن را به دست خواهید آورد.
 
 
هنگامی که نحوه کار را بدانید، انجام آن آسان است
 
عکس های هدشات یا سر و شانه جزء عکس هایی هستند که ثبت آنها بیش از همه نیازمند مهارت است. تقریبا همیشه عکس های کامل و بدون نقص تقاضا می شود. با در نظر گرفتن تنوع بسیار زیاد، چیزی که برای یک عکس جواب می دهد ممکن است برای عکس دیگر کاملا اشتباه باشد.
 
با کمی فکر و با تکیه بر تخصص خود، نتایج باورنکردنی به دست خواهید آورد. شما بهترین کار خود را ایجاد کرده و سوژه کاملا راضی خواهد بود. همه برنده می شوند.
 
نویسنده: جان کمپ (John Kemp)
 
برگرفته از: digital-photography-school

 

1395/11/10
13:16:05
5.0 / ۵
4075
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 327
بازدید دیروز: 4,627
هفته اخیر: 45,219