برگزاری نمایشگاه عکس ناشنوایان

برگزاری نمایشگاه عکس ناشنوایان به گزارش آتلیه دات کام، به نقل از ایرنا نمایشگاه عکاسی ناشنوایان به همت کانون ناشنوایان ایران در تهران برگزار گردید.


نشان دادن استعداد و توانایی هنرمندان ناشنوا و تغییر نگرش مردم نسبت به توانایی های ناشنوایان از اهداف اصلی برپایی این نمایشگاه است.
این نمایشگاه با توجه به اهمیت موضوع و شناخت ذهنی و تخیلی ناشنوایان و کم شنوایان با حضور مدرسان عکاسی و دیگر علاقه مندان به عکاسی برگزار شد.
مهدی قبادی، رئیس کانون ناشنوایان ایران گفت: در این مسابقه آثار عکاسی افراد ناشنوا از تهران و شهرستانهای دیگر در گروه های سنی مختلف با موضوع آزاد به نمایش گذاشته و با استقبال بی نظیر ناشنوایان مواجه شد.
وی اضافه کرد: هدف از برگزاری این نمایشگاه که برای اولین بار در سطح ملی برگزار شده، این است که به جامعه و ‌عموم مردم و مسئولان بفهمانیم که ناشنوایان و کم شنوایان هنرمند داریم و می توانیم از قابلیت و توانایی آنها استفاده شود؛ مسئولان فکر می کنند ناشنوایان مشکل ذهنی دارند ولی این طور نیست همه این ناشنوایان با شهروندان عادی برابر هستند.
رئیس کانون ناشنوایان ایران یادآور شد: کانون ناشنوایان ایران بزرگترین و قدیمی ترین موسسه ناشنوایان در ایران است که از سال ۱۳۳۹ تاکنون فعالیت دارد در حالی که سازمان بهریستی ۲۰ سال بعد تاسیس شد و تنها عضو رسمی فدراسیون جهانی و آسیایی هستیم.
وی تصریح کرد: چند بار از مسئولان از جمله مسئولان شهرداری و سازمان بهزیستی خواستار همکاری در این نمایشگاه شدیم اما متاسفانه هیچکدام همکاری نکردند بنابراین تصمیم گرفتیم با هزینه شخصی این نمایشگاه برگزار کنیم تا نشان دهیم که ما می توانیم و ناشنوایان می توانند هنرهای خود را به نمایش بگذارند. 
به گفته قبادی، در حال حاضر ۲۵۰ هزار ناشنوا در کشور زندگی می کنند که هفت هزار نفر آنان در کانون ناشنوایان عضویت یا فعالیت دارند.
 
* استعداد ناشنوایان خاص است 
بهرنگ دزفولی زاده، کارگردان سینما و تلویزیون که در بیش از ۸۰ فیلم سینمایی و سریال به عنوان عکاس حضور داشته، داوری مسابقه این نمایشگاه را برعهده داشت.
وی گفت: علت حضورم در این نمایشگاه وارد شدن به دنیای شگفت انگیز هنری ناشنوایان و کم شنوا است؛ افرادی که از لحاظ شنوایی مشکل دارند، بهتر از دیگر افراد می توانند ببیند و بشنوند.
وی افزود: دقت نظری که در قشر خاص ناشنوایان وجود دارد، انگیزه بخش است بنابراین فیلمنامه ای به نام «بی صدا - حلزون » تهیه کردم تا در آن از هنرپیشه هایی در نقش ناشنوا استفاده کنم و از این طریق مشکلات افراد ناشنوا را به گوش مخاطبان برسانم. 
دزفولی زاده تاکید کرد: استعداد ناشنوایان خاص و ‌متفاوت است به طوری که لازم است در هر رشته کاری، به افراد ناشنوا فرصت بدهند تا استعداد و توانایی های خودشان را نشان دهند نه اینکه توانایی های آنان دیده نشود و به پرده فراموشی سپرده شود.
مسابقه عکاسی ناشنوایان با موضوع آزاد برای نخستین بار پیشتر در سطح ملی برگزار شده است و این نمایشگاه نیز به منظور ارائه عکس های شرکت داده شده در این مسابقه در محل کانون ناشنوایان ایران با حضور افراد عادی و‌ ناشنوایان و‌ ۲۴ شرکت کننده برگزار شد.
داوری این نمایشگاه را بهرنگ دزفولی زاده، مازیار رضاخانی و آرش محمدی برعهده داشتند و به نفرات اول تا سوم جوایزی اهدا و به سایر شرکت کنندگان در این مسابقه نیز لوح تقدیر اهدا شد .
به گزارش ایرنا، در حال حاضر یک میلیون و 434 هزار فرد دارای معلولیت تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور هستند که 245 هزار نفر آنان کم شنوایی یا ناشنوایی دارند. 17 درصد جمعیت تحت پوشش حوزه توانبخشی کشور دچار معلولیت شنوایی هستند.
1397/10/29
14:44:56
5.0 / ۵
3548
تگهای خبر: نمایشگاه , عکس , عکاسی , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 2,445
بازدید دیروز: 3,377
هفته اخیر: 33,922