اصول ساده اما مهم به هنگام عکاسی

اصول ساده اما مهم به هنگام عکاسی آتلیه دات کام: به کارگیری چند اصول ساده به شما کمک می کند مثل یک عکاس حرفه ای عکاسی نمایید. مطمئن باشید بعد از خواندن این مطلب عکس هایی که می گیرید ارزش نصب کردن روی دیوار اتاقتان را خواهند داشت.


آیا علاقه زیادی به عکاسی دارید و دوست دارید بهترین عکس‌ها را بگیرید، اما نمی‌دانید چگونه باید این کار را انجام دهید؟ بدونیم در این مقاله چند اصول ساده آورده است که به شما کمک می‌کند مثل یک عکاس حرفه‌ای عکاسی کنید. مطمئن باشید بعد از خواندن این مطلب عکس‌هایی که می‌گیرید ارزش نصب کردن روی دیوار اتاقتان را دارند.
 
به پشت زمینه عکس دقت کنید
 
گاهی اوقات بهترین عکس هم با یک تیر چراغ برق پشت سرتان خراب می‌شود. شاید این جزئیات در نگاه اول به چشم نیایند، اما تصویر کلی عکس را به هم می‌ریزند. هنگام عکاسی می‌توانید در بدترین شرایط پشت زمینه خوبی پیدا کنید. به عنوان مثال روبروی نمای زیبای ساختمانی در یک منطقه کثیف یا غیرجذاب. شک نکنید بعد از گرفتن این عکس در ذهن همه این سوال پیش می‌آید که چنین پشت زمینه زیبایی را از کجا پیدا کرده اید؟
 
در عکس‌های کلوزآپ احتیاط کنید
 
همه می‌دانیم که عکس‌های کلوزآپ هندسه عکس را به هم می‌ریزند و صورت را زشت نشان می‌دهند. پس هنگام عکاسی دوربین را کمی دورتر بگیرید تا عکس زیباتری از خودتان گرفته باشید.
 
با زاویه‌های مختلف دوربین عکس بگیرید
 
بیایید عکس‌های بالا را با هم مقایسه کنیم. یک چرخ فلک زیبا که می‌خواهیم پشت زمینه عکسمان داشته باشیم. می‌توانید در کنار آن بایستید و یک عکس معمولی بگیرید یا با زاویه‌های غیرمعمول عکس سلفی بگیرید. در زاویه این عکس هم چرخ و فلک مشخص است و هم عکس بامزه و دوست داشتنی از کار درآمده است. پس از عکس گرفتن با زاویه‌های متفاوت نترسید.
 
سوژه را در مرکز کادر قرار ندهید
 
هنگام عکس گرفتن از یک سوژه قانون یک سوم را فراموش نکنید. این قانون می‌گوید سوژه مورد نظر باید در نقطه تقاطع خطوطی که کادر را به صورت افقی و عمودی به سه قسمت تقسیم کرده اند قرار بگیرد.
 
زیبایی همه جا هست
 
سوژه‌های زیبای عکاسی را همه جا می‌توانید پیدا کنید. اگر کنجکاو باشید چیز‌های بسیار ساده‌ای پیدا می‌کنید که ارزش عکاسی دارند.
 
عکاسی در نور مناسب
 
یکی از مهم‌ترین عناصر یک عکس خوب نور مناسب است. تفاوت این دو عکس شاید در یک قدم باشد، اما نتیجه عکس بسیار قابل توجه است. فرد نور مناسب را پیدا کرده است و پشت زمینه در این نور محو شده است. دوربین را حرکت دهید تا بتوانید نور مناسب را پیدا کنید. منبع نور باید از رو به رو باشد نه از پشت، زیرا عکس ضد نور می‌شود.
 
عکاسی در نور زیاد
 
عکاسی در نور زیاد همیشه نتیجه معکوس می‌دهد و حتی برای حرفه ای‌ترین عکاس‌ها هم کار آسانی نیست. ممکن است چشم‌ها در نور زیاد نیمه باز بیفتد؛ بنابراین باید سعی کنید در ساعاتی از روز که نور خورشید شدید است عکاسی نکنید بلکه در ساعات صبحگاهی و هنگام غروب آفتاب به دنبال نور طبیعی باشید.
 
منتظر لحظه مناسبی برای عکاسی باشید
 
برای گرفتن یک عکس خوب باید کمی صبور باشید و در لحظه مناسبی عکاسی کنید تا مجبور نباشید بعدا مردم را با فتوشاپ از عکس تان حذف کنید. فقط کافی است کمی صبور باشید تا عکس بهتری بگیرید.
 
زاویه مناسب عکس سلفی را پیدا کنید
 
بیشتر عکاس‌ها معتقدند که صورت هر شخصی یک زاویه خوب دارد که باید هنگام عکاسی در نظر گرفته شود. اما آیا از عکس شکل هم که فقط از یک زاویه گرفته اید خسته نمی‌شوید؟ کمی در عکاسی خلاقیت به کار ببرید و زاویه‌های دیگری که در آن زیبا دیده می‌شوید را پیدا کنید. به عنوان مثال می‌توانید دراز بکشید و از بالا عکس بگیرید.
 
برای گرفتن یک عکس خوب از کثیف شدن نترسید
 
اگر می‌خواهید یک عکس ماکرو بگیرید که در آن یک ساختمان به طور کامل مشخص باشد از این که مجبور باشید روی زمین دراز بکشید نترسید. مهم نیست دیگران چه فکری درباره شما می‌کنند مهم تلاشی است که برای گرفتن یک عکس خوب می‌کنید.
 
هر عکسی زاویه مناسب خودش را می‌طلبد
 
برای گرفتن عکس تمام قد عکاس باید دوربین را کمی پایین بیاورد تا قدتان در عکس کشیده‌تر نشان داده شود. این ترفند برای افراد لاغر اندام نتیجه بهتری می‌دهد.
 
اما زاویه دوربین در عکس‌های نشسته متفاوت است. اگر عکس از زاویه پایین گرفته شود عکس کمی تخت نشان داده می‌شود و پا‌ها درست مقابل دوربین جلوه چندان زیبایی نخواهند داشت. پس بهتر است از زاویه بالا عکس بگیرید تا پشت زمینه زیبای عکس هم دیده شود.
1397/05/06
23:54:15
5.0 / ۵
3148
تگهای خبر: عکاسی , عکس , عکاس , دوربین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 6,414
بازدید دیروز: 5,389
هفته اخیر: 50,667