رهبر كنسرت اركستر چكاوك :

اسپانسرهای موسیقی جز از چند خواننده حمایت نمی کنند

اسپانسرهای موسیقی جز از چند خواننده حمایت نمی کنند آتلیه دات کام: به گزارش آتلیه دات کام، یک خواننده درباره ی وضعیت فعلی موسیقی کشور می گوید: چند سال است، روضه وارد موسیقی ما شد. این هایی که می خوانند آواز نیست، روضه است.


به گزارش آتلیه دات کام به نقل از ایسنا، نشست خبری کنسرت ارکستر «چکاوک» با حضور رضا شایسته (رهبر ارکستر) و محمدرضا تنها (خواننده) روز گذشته ۲۰ خرداد انجام شد.
در آغاز این جلسه، شایسته طی سخنانی اظهار داشت: واقعا خسته شده ام. پس از ۲۵ سال، کار کردن بدون هیچ حمایتی خیلی مشکل است. همین الان بنیاد رودکی در اداره دو ارکستر سمفونیک و ملی ناتوان است و می خواهند این دو ارکستر را یکی کنند، آن وقت چه انتظاری از ارکستر بخش خصوصی می رود؟ ارکستری که به زعم تعدادی از اهالی موسیقی حرف هایی برای گفتن دارد.
او افزود: بنیاد رودکی می تواند در حداقل هایی مانند هزینه سالن، اجاره پیانو و... به گروه هایی مثل ما کمک نماید. ارکستر «چکاوک» یک ارکستر ملی است. زمانی موسیقی ما موفق می شود که فقط یک ارکستر ملی نداشته باشیم و ارکسترهای مختلف در این زمینه فعالیت کنند.
این هنرمند همین طور در انتقاد به نحوه صادر کردن مجوز برای رپرتوار کنسرت ها اظهار داشت: چرا آهنگ های ما را به نام خواننده ها می شناسند؟ این امر سبب می شود که وقتی می خواهیم برای رپرتوار کنسرت ها مجوز بگیریم، ایراد می گیرند که خواننده اثر زن و یا لس آنجلسی است بااینکه که یک اثر موسیقی متعلق به آهنگساز است؛ نه خواننده! نمی توانیم یک آهنگ را به نام خواننده تمام نماییم. این تنگ نظری ها سبب محدود شدن انتخاب گروه هایی مثل ما می شود که آثار قدیمی را اجرا می نماییم.
او درباره ی خواننده های فعلی موسیقی ایرانی نیز بیان کرد: امروزه تعداد خواننده هایی که بتوانند در موسیقی سنتی پیشه داشته باشند، بسیار کم است و بیش از دو سه نفر نداریم که آنها هم تلفیقی می خوانند، البته که اگر این کار را نکنند مخاطبان آنها ریزش می کند. پس از انقلاب اسلامی سبک های موسیقی محدود شدند که این امر سبب محدود شدن سلیقه موسیقی مردم شد. ایرج ها و گلپاها را نادیده گرفتند، گرچه که آنها به موسیقی خدمت کردند، درحقیقت آواز را اکبر گلپایگانی به مردم شناساند. زمانی وقتی گلپا می خواند، خیابان های تهران به خاطر او خلوت می شد. اشعار گلپا عارفانه بود. یک شعر سیاسی از او نداریم اما او سال ها منزوی شد. همین اتفاقات در نهایت سبب شد که امروز خواننده واقعی موسیقی ایرانی نداریم.
شایسته درباره ی برگزاری کنسرت در وضعیت فعلی هم عنوان کرد: کنسرت گذاشتن در عرصه موسیقی ایرانی خیلی سخت است؛ اسپانسرهای موسیقی جز از چند خواننده حمایت نمی کنند؛ چون می دانند کنسرت این افراد فروش خواهد داشت.
او درباره ی افزایش قیمت اجاره تالار وحدت برای برگزاری کنسرت هم اظهار داشت: قیمت اجاره سالن ۴۰ درصد و سقف بلیت فروشی ما ۱۰۰ هزار تومان بالا رفته است! البته که قیمت همه چیز بالا رفته است. بطور کلی برگزاری کنسرت برای ما صرف اقتصادی ندارد و اگر هم کاری می نماییم به خاطر عشق خودمان به موسیقی است.
با موسیقی قهرم!
محمدرضا تنها نیز اظهار داشت: من خودم با موسیقی قهرم؛ حالا هم چون چند ماه گذشته آقای گلپا فوت شد قصد به برگزاری کنسرت کردم. البته دوست داشتم در زمان حیات استاد به او ادای دین کنم.
او افزود: طی چند سال قبل موسیقی تک محصولی شده است؛ ما نیز به خاطر احترامی که برای استاد خود قائل بودیم به پای آنها سوختیم و البته این سوختن را دوست داشتیم. این موسیقی راه به جایی نمی برد. بزرگان ما همه فوت شده اند. ما نیز همانند استادان خود به گوشه ای رفتیم و شاید در حد بخور نمیر تدریس نماییم.
در کنسرت پیش روی ارکستر «چکاوک» آثاری از اسدالله ملک، علی تجویدی، جهانبخش پازوکی، محمد حیدری و فضل الله توکل اجرا خواهد شد.
این کنسرت ۲۲ خرداد ساعت ۲۱: ۳۰ در تالار وحدت برگزار می شود.1403/03/22
11:13:25
5.0 / ۵
109
تگهای خبر: اجاره , پیانو , قیمت , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 1,948
بازدید دیروز: 6,082
هفته اخیر: 36,219