فواید موسیقی برای سلامت و رضایت خاطر، بخش دوم

موسیقی به کاهش گریه نوزادان نارس کمک می کند؟

موسیقی به کاهش گریه نوزادان نارس کمک می کند؟ آتلیه دات کام: تحریک موسیقایی برای نوزادانی که نارس یا کم وزن به دنیا می آیند، در عین حال که گریه های آرام ناپذیر را به شکل شایان توجهی می کاهد، منجر به بهبود مجموعه ای از سنجه های فیزیولوژیکی همچون ضربان قلب و تنفس می شود!


به گزارش آتلیه دات کام به نقل از ایسنا، وقتی فعالانه به خلقِ هر نوعی از موسیقی می پردازیم، مهارت های موسیقایی را پرورش می دهیم. انواع مهارت هایی که پرورش می یابند، میزان رشد آنها به موارد پیشِ رو بستگی دارد: ماهیت فعالیت، مدت زمان اختصاص یافته مهارت های یادگیری فرد، و ماهیت و کیفیت تدریس یا مواد آموزشی. خلق فعالانه موسیقی، افزون بر توانایی های موسیقایی می تواند مجموعه ای از مهارت های دیگر را در زمینه سامعه، تمرکز حافظه سواد آموزی ریاضیات و استدلال مبتنی بر زمان و مکان (قابلیت تصویر کردن یک الگوی فضایی و درک اینکه اجزا یا قطعات چطور می توانند در آن فضا جور شوند) در کودکان خردسال تقویت کند. برای کودکان در سنین بالاتر امکان دارد فوایدی از منظر کمال کلی وجود داشته باشد، در عین حال بزرگسالان مسن تر از تقویت تمرکز توجه و حافظه گزارش می دهند.

ثبات احساسی احساسات مثبت و خوش بینی
ما در زندگی روزمره از موسیقی برای مدیریت حالات و احساسات خود استفاده می نماییم. تاثیر موسیقی در رضایت خاطر روانی و سلامتی تا حد زیادی، هر چند نه به تمامی، از راه احساساتی است که موسیقی بر می انگیزد. موسیقی از راه تحریک دستگاه عصبی خودکار باعث بروز احساسات و تغییر حالات می شود. واکنش های بدن نسبت به احساسات شامل تغییرات در سطح دوپامین، سروتونین کورتیزول، اندورفین و اکسی توسین است. این تغییرات می توانند، بدون دخالت آگاهانه ما، در طیفی از نتایج سلامتی تاثیر گذار باشند. مثلاً، کسانی که در گروههای همسرایی می خوانند از فوایدی شامل آرامش جسمی و رهایی از تنش بدنی؛ آزادی احساسی و کاهش احساس فشار روانی؛ حس شادی، خلق و خوی مثبت لذت سرور و وجد؛ و احساس رضایت خاطر بیشتر شخصی احساسی و جسمانی خبر می دهند. فعالیتهای موسیقایی در بیمارستان ها به استراحت بیماران کمک می نماید و گوش دادن به موسیقی مأنوس می تواند اضطراب را کم کند، باعث خلاصی حواس شود و از فشار روانی در طول عمل های دردناک جراحی کم کند. موسیقی می تواند احتیاج به آرام بخش را هم برطرف کند.
خلق موسیقی می تواند به مهار احساسات کمک نماید. مثلا می تواند بر مهار تکانه ها و خود ساماندهی در کودکان خردسال و کودکان دارای معلولیت مؤثر باشد. موسیقی می تواند به مهار خشم کمک نماید باعث رشد و پرورش مهار نفس شود و جوانان سرکش را قادر سازد تا احساسات خویش را به صورت مؤثرتری بروز دهند. جای تعجب نیست که ظاهراً نواختن ساز درام در این حوزه تاثیر بخصوصی دارد.
فعالیت موسیقایی در افراد صدمه پذیر و مسن تر می تواند افسردگی را کم کند، احساسات مثبت و ساماندهی عاطفی را تقویت کند، و باعث تجربه های معنوی شود. موسیقی همینطور می تواند به التیام کودکانی که بر اثر جنگ گرفتار صدمه عمیق روحی شده اند، آنها که به اجبار می جنگند، در جایگاه جاسوس، همسران سربازان یا غیر نظامیان همراه لشکر خدمت می کنند، و کسانی که پناهجو هستند، کمک نماید. استفاده از موسیقی فرهنگی و تصانیف خلاقانه خاص می تواند آنها را یاری دهد تا از پس ترس ها و دشواری ها برآیند و بهبود بهتری حاصل کنند.

مشارکت پذیری و کاهش ارتکاب به جرم در نوجوانان و بزرگسالان
در قسمت دیگری از گزارش های درج شده آمده است که مشارکت نوجوانان سرکش امکان دارد از راه موسیقی باردیگر جلب شود که منجر به بهبود وضع حضور در مدرسه و نگرش آنها نسبت به آن می شود. پسران نوجوان به نواختن درام روی خوش نشان می دهند، تا حدی به این علت که حس مردانگی آنها را تحکیم می کند، مفرح است و ارزش های مثبتی نظیر انسجام گروهی و عزت نفس را در کنار صلاحیت رفتاری و اجتماعی تقویت می کند.
موسیقی می تواند وسیله ای برای جلب مجدد مشارکت کسانی باشد که مشغول تحصیل، کار یا کارآموزی نیستند. معلوم شده است که فراگیری خلق موسیقی باعث تقویت اعتماد به نفس، حس موفقیت انگیزش و اشتیاق، ایجاد توانمندی و افزایش رشد روابط دوستانه می شود. آنها همینطور مهارت های قابل انتقال به حوزه های دیگر را، مثلا گوش دادن، استدلال، تصمیم گیری، تمرکز، کار گروهی، مدیریت زمان، هدف گذاری و التزام به مهلت های زمانی را پرورش می دهند.
فعالیتهای موسیقایی همینطور برای تقویت اعتماد به نفس، برقراری ارتباط و مهارت های اجتماعی مجرمان بزرگسال استفاده شده است. شرکت کنندگان معمولا می توانند بهتر در رابطه با وضعیت خود بیندیشند. باور داشته باشند که می توانند تغییر کنند و در بعضی موارد، درصدد فرصت هایی بیشتر برای آموزش و کارورزی برآیند. هم در مورد مجرمان نوجوان و هم بزرگسال نمونه هایی از کاهش چشم گیر ارتکاب مجدد جرم وجود دارد، گرچه همیشه چنین نیست به نظر می آید موسیقی همچون حلقه ای برای جذب مشارکت کنندگان عمل می کند که اجازه می دهد رابطه ای بر پایه اعتماد و به دور از قضاوت با مسئول تدارک موسیقی شکل بگیرد. بر همین مبناست که تحول ممکن می شود.
منبع: کتاب روانشناسی موسیقی از سوزان هَلِم ـ ترجمه سهند سلطاندوست1403/03/19
11:08:54
5.0 / ۵
123
تگهای خبر: آرامش , آموزش , تصویر , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 2,269
بازدید دیروز: 6,082
هفته اخیر: 36,861