در سالن سمندریان روی صحنه است؛

تسویه حساب خواهر با برادر

تسویه حساب خواهر با برادر به گزارش آتلیه دات کام، نمایش آگنیتاژ به کارگردانی حسین کارگر که در تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه است اثری در رابطه با مهاجرت، رویای آزادی و رسیدن به آرزوهایی است که شخصیت اصلی نمایش در سرزمینی خیالی به دنبالش می گردد.


به گزارش آتلیه دات کام به نقل از مهر، نمایش «آگنیتاژ» به نویسندگی رسول حق جو و کارگردانی حسین کارگر اینروزها در سالن سمندریان تماشاخانه ایرانشهر میزبان مخاطبان تئاتر است. این اثر نمایشی برگزیده جشنواره تئاتر منطقه ۲ بوشهر بود که در چهل و یکمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر بیشترین جوایز بخش مسابقه صحنه ای را از آن خود کرد. این اثر نمایشی که از ماهشهر به جشنواره راه یافته بود تقدیر طراحی بروشور، برگزیده طراحی صحنه، رتبه دوم بازیگری مرد، زن و کارگردانی و رتبه اول نویسندگی را در این دوره از جشنواره تئاتر فجر دریافت کرد. در اجرای جشنواره عبدالرضا نصاری، مژده خیاط و موسی رضازاده بازیگران این اثر نمایشی بودند که در اجرای عمومی دیبا زاهدی جایگزین مژده خیاط و سیدصدرا سبحانیان جایگزین موسی رضازاده شده است.
«آگنیتاژ» اثری در رابطه با مهاجرت، رویای آزادی و رسیدن به آرزوهایی است که شخصیت اصلی نمایش در سرزمین خیالی آگنیتاژ به دنبالش می گردد. داود که حالا نام دیوید را برای خود برگزیده برای رسیدن به آرزوهایش، خانه پدری را گرو گذاشته و حالا در کمپ مهاجران آگنیتاژ منتظر روز مصاحبه برای پذیرفته شدن در این دنیای جدید است، غافل از این که اینجا آخر خط است و باید بین مرگ و زندگی یکی را انتخاب نماید. با آمدن دریا خواهر داود به کمپ، پرده از رازهای برداشته می شود و قصه مهاجرت و رویای پرواز شخصیت ها به نقشه ای شوم گره می خورد که راه بازگشتی برایش نیست.
انتخاب موضوعی به روز و متناسب با خواسته های جوانان، پرداخت درست به جزئیات و شخصیت پردازی غیرکلیشه ای همچون خصوصیت های این اثر نمایشی بشمار می رود اما مهم ترین خصوصیت نمایش «آگنیتاژ» را میتوان طراحی صحنه جذاب آن دانست که پیش از این هم در جشنواره منطقه ای بوشهر برگزیده شده بود؛ دکوری مکعبی شکل و دَوران که طبقه پانزدهم کمپ آگنیتاژ را بشکلی مینیمال و کاربردی به تصویر می کشد و چرخیدن آن در موقعیت های مختلف بشکلی که هر بار یک طرف دیوار اتاق رو به تماشاگران قرار می گیرد، داستان را از زاویه دیدهای مختلفی روایت می کند. علاوه بر طراحی منحصر به فرد دکور، در جزئیات و آکسسوار هم سعی شده تم کلی اثر که بر پایه مهاجرت و سفر استوار است، مورد توجه قرار گیرد بشکلی که عنصر چمدان در همه ابعاد اتاق قابل مشاهده می باشد و در ابعاد بزرگ تر هم انگار این اتاق کوچک چمدانی است که درش باز شده و شخصیت ها مقرر است بخشی از داستان دردناک زندگی شان را در آن روایت کنند.
«آگنیتاژ» با قصه مهاجرت شروع می شود اما در ادامه روایتی از کوشش برای بقا را در چارچوب داستانی از جنایت، خیانت، رفاقت و عشق به تصویر می کشد تا نشان دهد رسیدن به آزادی و رهایی را نمی تواند با پشت سر گذاشتن گذشته به دست آورد. نمایش «آگنیتاژ» هر شب ساعت ۲۱: ۱۵ در سالن سمندریان تماشاخانه ایرانشهر میزبان علاقه مندان به تئاتر است. تیزر نمایش «آگنیتاژ» را اینجا ببیند.


منبع:

1403/02/24
11:39:42
5.0 / ۵
167
تگهای خبر: تصویر , جشن , جشنواره , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 4,482
بازدید دیروز: 5,428
هفته اخیر: 37,610