مدیركل هنرهای تجسمی ارشاد:

باید ایران را بعنوان قطب عرضه آثار هنر اسلامی بشناسند

باید ایران را بعنوان قطب عرضه آثار هنر اسلامی بشناسند به گزارش آتلیه دات کام، مدیرکل هنرهای تجسمی ضمن اشاره به برگزاری اولین نمایشگاه تخصصی هنرهای قرآنی «روایت باران»، اظهار داشت: وقتی دشمن ما محکم ایستاده تا قرآن را کمرنگ کند یا به قرآن اهانت کند، یا فضایی ایجاد نماید که کم کم قرآن فراموش شود، حتما ابزار هنر و فضای هنر بهترین مسیر برای یادآوری و نمایش باردیگر و احیای قرآن خواهد بود.


به گزارش آتلیه دات کام به نقل از روابط عمومی نگارخانه تخصصی هنرهای ایرانی ـ اسلامی «ترانه باران»، اینروزها فرهنگسرای نیاوران میزبان اولین نمایشگاه تخصصی هنرهای قرآنی «روایت باران» است که تا پایان اردیبهشت آثار بیشتر از ۱۷۰ هنرمند هنرهای قرآنی را بر روی دیوار برده است.
محمد خراسانی زاده (مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و مسئول موزه هنرهای معاصر تهران) در بازدید از این نمایشگاه درمورد فعالیت بخش خصوصی در زمینه هنرهای ایرانی و اسلامی، اظهار داشت: از نگارخانه «ترانه باران» بعنوان بخش خصوصی که نمایشگاه «روایت باران» به همت آن برگزار شده تقدیر و تشکر می کنم و لازم به ذکر می دانم که به این نکته اشاره داشته باشم خانم کاظمی دولابی همت خویش را در این نمایشگاه برای احیا و عرضه آثار هنر اسلامی و هنرهای قرآنی گذاشته و این مورد بسیار مهمی است.
او افزود: ماجرای هنر اسلامی ما اینست که حتی عنوان آنرا هم ایرانیان نامگذاری نکردند، پیش از ما غربی ها متوجه این گنجینه و این معدن پرارزش شدند و این توانایی کم نظیری که ما در هنرمان داشتیم و داریم اتفاقی است که متاسفانه اینروزها کمتر در فضای هنری نگارخانه ها و نمایشگاه های هنری دیده می شود و این که به نام قرآن کریم و با پرچم هنرهای قرآنی چنین آثار فاخری به نمایش درآمده، قابل توجه است. از این استقبال قابل ملاحظه ای که هنرمندان داشتند لذت بردم و خدا را شکر می کنم که در حالی که بسیاری فکر می کنند ماجرای توجه به قرآن در کشور ما کمرنگ شده، اینچنین هنرمندان با جان و دل، با نوآوری و خلاقیت و با تمام وجود خلق اثر می کنند.
مدیرکل هنرهای تجسمی خاطرنشان کرد: این که بخش خصوصی بدون رویکردهایی که گاهی امکان دارد در فضاهای حاکمیتی یا دستگاههای عمومی وجود داشته باشد، اینچنین از درون می جوشد و به صورت خودجوش کار می کند، افتخار دیگری است و امیدوارم چنین مجموعه هایی و چنین تشکل هایی توسعه پیدا کنند و فعالیتشان در داخل ایران و فراتر از مرزهای ایران هر روز پررنگ تر شود.
وی در پاسخ به این سؤال که بطور قطع حمایت های بخش دولتی می تواند در کنار فعالیتهای بخش خصوصی حامی هنرمندان عرصه قرآنی باشد، اظهار داشت: دقیقاً همینطور است. طبیعی است که وظیفه حاکمیت است که در این حوزه ورود پیدا کند و اگر ظرفیتی وجود دارد در این عرصه قرار گیرد، مجموعه فرهنگسرای نیاوران هم برای برگزاری نمایشگاه «روایت باران» زیرساخت را در اختیار گذاشت که این امر می تواند بخشی از این حمایت ها باشد. هر ظرفیت دیگری که در فرهنگسراها، موزه ها و نگارخانه های وابسته به دستگاه حاکمیتی وجود دارد، حتما باید در فضای کاری خودشان این اولویت را مدنظر قرار دهند و اگر توان و ظرفیتی دارند در این حوزه دریغ نکنند. چون که وقتی دشمن ما محکم ایستاده تا قرآن را کمرنگ کند یا به قرآن اهانت کند، یا فضایی ایجاد نماید که کم کم قرآن فراموش شود، حتما ابزار هنر و فضای هنر بهترین مسیر برای یادآوری و نمایش باردیگر و احیای قرآن خواهد بود.
خراسانی زاده در مورد این مهم که بخشی از حمایت های دولت می تواند در قسمت اقتصاد هنر بخصوص در قسمت هنرهای ایرانی و اسلامی باشد، اظهار داشت: یکی از اتفاقات خوبی که رقم خورد کمک به ادامه مسیر «حراج باران» بود که چند سال قبل با ابتکار سرکار خانم کاظمی دولابی شروع شده بود اما چند سالی گرفتار وقفه شد. در این خصوص چند جلسه داشتیم و گفتگو کردیم و ایشان هم همراهی لازم را داشتند و مانعی که در این حوزه وجود داشت برطرف شد و ما هم اکنون قول تایید اولیه مجوز برگزاری حراج را داده ایم و منتظر هستیم که آثار فراهم و این حراج برگزار گردد و بسیار علاقمندیم که چنین حراج هایی در کل کشور برگزار گردد چونکه واقعا هر کدام از کلانشهرهای ما که پیشینه و دیرینه ارزشمندی در حوزه هنرهای اسلامی دارند می توانند برای خودشان چنین بازارهایی را چه در زمینه حراج و چه در زمینه هنربازارها شامل art fair expo و art market داشته باشند که حتما استقبال می نماییم.
او تصریح کرد: حتما کمک می نماییم و حتما جزو اولویت های ما خواهد بود که ما بتوانیم تنوع هنرهای اسلامی را در بازاری که مردم به آن علاقمندند و دوست دارند که آثاری را خریداری کنند فراهم نماییم. البته دوست داریم که آثاری در حوزه میان رده و قیمت مناسب تر برای حضور در زندگی روزمره مردم هم خلق شود، گاهی امکان دارد برخی از هنربازارهای ما صرفاً به مجموعه داری و طبقه خاصی از جامعه اختصاص یابد. باید تلاش نماییم که هم از هنرمندان و هم از فعالان عرصه اقتصاد هنر بخواهیم که به منظور زندگی روزمره مردم و دیوارهای خانه مردم هم به فکر خلق آثار میان رده باشند.
مدیر مرکز هنرهای تجسمی در پاسخ به این سؤال که طی سال های اخیر شاهد آن بودیم که حراج هایی مانند کریستیز و ساتبیز تبدیل به مرکز خرید و فروش آثار ایرانی بخصوص خط و خوشنویسی شده اند، درحالی که ایران می تواند مرکز خرید و فروش آثار هنر ایرانی ـ اسلامی باشد، ازاین رو چه فعالیتهایی برای تحقق این مهم انجام شده و آیا «حراج باران» می تواند رقیبی برای حراج های اینچنینی باشد؟ اظهار داشت: در این مسایل واژه رقابت خیلی واژه دقیقی نیست، بلکه واژه مزیت می تواند واژه درست تری باشد؛ به نظرم اتفاقا در حالی که مخاطب خارجی ما چه در حاشیه خلیج فارس و چه در کشورهای همسایه و حتی فراتر از منطقه غرب آسیا به مبحث هنر اسلامی جذب شده باید به این حوزه توجه بیشتری نشان داد. اگر دقت کنید در مجموعه حراجی هایی که برگزار می شود، مجموعه رویدادهای فروش آثار هنری که شکل می گیرد، اینروزها هنر اسلامی دست برتر را به خود اختصاص می دهد، حتما یک نقطه مزیت ویژه ای می تواند باشد که حرف برای گفتن دارد و ما انقدر در این حوزه هنرمند و آثار فاخر داریم که هنوز دنیا آنها را نمی شناسد. «ترانه باران» می تواند راهگشایی و افق گشایی کند به جهت اینکه انها را به دنیا بشناساند و بسیار امیدوارم که این حراج و حراج های مشابهی که می تواند در حوزه هنر اسلامی شکل بگیرد فراتر از مرزهای داخلی برود و شرایطی را فراهم آورد که گردشگری هنری شکل بگیرد و رفت و آمد خریداران و علاقمندان به هنر اسلامی به کشور بیشتر شود و این هدف گذاری را داشته باشیم که در بین مدت ایران را بعنوان قطب عرضه آثار هنر اسلامی بشناسند کما این که در دنیا هم اگر اثر فاخری عرضه می شود اکثرا از هنرمندان ایرانی است.
منبع:

1403/02/11
11:51:36
5.0 / ۵
288
تگهای خبر: تخصصی , خلاقیت , دستگاه , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 2,450
بازدید دیروز: 7,212
هفته اخیر: 41,579