در تماشاخانه ایرانشهر؛

ماجراهای معجون السلاطین را دنبال کنید

ماجراهای معجون السلاطین را دنبال کنید آتلیه دات کام: نمایش معجون السلاطین به کارگردانی سعید زارعی اینروزها میزبان علاقه مندان به تئاتر در سالن ناظرزاده کرمانی تماشاخانه ایرانشهر است.


دریافت 12 MB به گزارش آتلیه دات کام به نقل از مهر، نمایش «معجون الاسلاطین» نوشته پیام سعیدی و محمود خسروپرست اینروزها به کارگردانی سعید زارعی در سالن ناظرزاده کرمانی تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه است.
پیام سعیدی یکی از بنیان گذاران گروه تئاتر «سوراخ تو دیوار» در سال ۸۸ است که با هدف خلق نمایش های معاصر برای مخاطب تأسیس شد. همچون آثار وی در تئاتر «صدای آهسته برف» (۱۳۹۲، تهران)، «سِیر» (۱۳۹۲، تهران) «بیدنجیلی» (۱۳۹۳، تهران) «نجوای دریا»، «و من» (۱۳۹۶، ادمونتون کانادا) «نمی توانیم راجع بهش حرف بزنیم» (۱۳۹۷، تهران)، «مخدوش» (۱۴۰۱، تورنتو کانادا) است. سعید زارعی بازیگر و کارگردان تئاتر نیز همزمان با کارگردانی این اثر نمایشی در نمایش «سیزده به در» به کارگردانی حسین میرزامحمدی در مقام بازیگر روی صحنه می رود که این نمایش هم در سالن ناظرزاده کرمانی اجرا می شود.
«معجون السلاطین» درباره ی یکی از شاهان قاجاری در حال احتضار است که در این بین بحث جانشینی او در بین درباریان بالا می گیرد. محمود خسروپرست در گفتگویی که مدتی پیش با خبرگزاری مهر داشت، با اشاره به اینکه نمی توان بسادگی این اثر را نمایشی ایرانی دانست، افزود: این نمایش در حقیقت از یک سو تلفیقی از گونه های متفاوت نمایش های طنز تاریخ تئاتر همچون فارس و نمایش ایرانی و از طرف دیگر وام دار ابزوردیسم است. در بخش های دیگر از مهارتهای سینمای طنز چون اسلپ استیک هم استفاده شده است. در حقیقت اینگونه ها به قدری درهم تنیده شده اند که استخراج و ایجاد تمایز میان هر یک امری دشوار است.
این نویسنده اضافه کرد: از آن روی که کلمه طنز در زبان عربی به مدلول تیغ جراحی است و کارکردش ایجاد جرحی است در راستای بهبود، پس حتما اثری طنزآمیز چون «معجون السلاطین» دغدغه ای جز بیان مسایل اجتماعی این سرزمین عزیز و نگاهی نقادانه در قالب طنز ندارد. حال چه در قالب نمایش ایرانی باشد چه نباشد و اساسا هیچ گاه یک اثر هنری فاخر نمی تواند نگاهی نقادانه و تند و تیز به مسائل و مصائب نداشته باشد.

سعید زارعی نیز در گفتگویی که با یکی از رسانه ها داشت در ارتباط با میزان انطباق اثرش با جامعه امروز ایران اظهار داشت: یکی از مشخصه های همیشگی کار کمدی این است که تا چه زمانی تاریخ مصرف دارد. من الزاما «معجون السلاطین» را کار کمدی نمی دانم بلکه آنرا دارای رگه های کمدی می بینم. چیزی که همیشه آثاری را که رگه های کمدی دارند، سخت می کند این است که تاریخ انقضایشان چه زمانی است و تا چه زمانی می تواند تعمیم پیدا کند و تا چه زمانی می تواند خودش معنایش را بسازد. به نظرم این را گذر زمان و مخاطب مشخص می کند. گذر زمان شاهد خوبی برای ماندگاری یک محتوا است.

وی در آخر اضافه کرد: یکی از نگرانی های ما زبان نمایش بود که از زبان رئالیستی دور است و یک زبان قاجاری است بدین جهت نگران بودیم که مخاطب با آن ارتباط برقرار نکند اما خوشبختانه این نگرانی باتوجه به واکنش مخاطبان رفع شد. نمایش «معجون السلاطین» تا ۱۸ آذر ماه ساعت ۱۸: ۳۰ با بازی صادق برقعی، علی محمودی، نیما سیاری، رشاد معینی، عرفان محمدی، میثم نوروزی، علیرضا حق پرست روی صحنه سالن ناظرزاده کرمانی تماشاخانه ایرانشهر است.


منبع:

1402/09/01
14:05:32
5.0 / ۵
240
تگهای خبر: سینما , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 2,237
بازدید دیروز: 2,570
هفته اخیر: 25,752