علیرضا استادی با آتلیه دات كام مطرح كرد؛

شاید قیافه ام خشن باشد اما شیرین بازی می کنم

شاید قیافه ام خشن باشد اما شیرین بازی می کنم آتلیه دات کام: علیرضا استادی بازیگر سینما و تلویزیون همزمان با اکران عمومی فیلم نارگیل2 با اشاره به تجربه های متنوع خود در ایفای نقش های فرعی، از علاقه اش به بازی در نقش های محوری تر گفت.علیرضا استادی بازیگر سینما و تلویزیون که اینروزها فیلم سینمایی «نارگیل ۲» را در ترکیب اکران سینماها دارد، در گفتگو با خبرنگار مهر درباره ی استقبال از این فیلم اظهار داشت: یکی از دغدغه های اصلی من در بازیگری حضور در کارهای عروسکی بوده است که در حوزه نمایشی، شاگردی بزرگانی مانند بهروز غریب پور، داود کیانیان، حسن دادشکر و آتش تقی پور را هم کرده ام که بصورت حرفه ای در حوزه تئاتر عروسکی کار می کردند. اعتقاد دارم این شیوه نمایشی بهترین و حرفه ای ترین شاخه هنری است که می تواند با اقبال مخاطبان و تماشاگران در مقاطع مختلف سنی هم مواجه شود.
وی اضافه کرد: علاوه بر این دغدغه شخصی، لطف ابراهیم عامریان در مقام تهیه کننده و هوشمندی حمزه صالحی در مقام فیلمنامه نویس «نارگیل ۲» سبب حضورم در این پروژه شد که در کنار بازیگران کاربلدی مانند بیژن بنفشه خواه، نصرالله رادش، شقایق دهقان، سحر قریشی و استادم محمدحسین لطیفی ایفای نقش کردم. همه عوامل پشت صحنه در انرژی خوب فیلم دخیل بودند و بنا بر این خروجی آن هم مورد اقبال و پسند تماشاگران قرار گرفته است. این توفیق مرهون نگاه حرفه ای داوود اطیابی در مقام کارگردان هم بوده است.
این بازیگر درباره ی نقش آفرینی در کنار عروسک ها هم اظهار داشت: از آنجا که دنیای عروسکی از نظر جذب مخاطب می تواند گسترده تر باشد و جذابیت های بیشتری هم داشته باشد، اگر کسی مانند بنده برای فعالیت در این زمینه دغدغه داشته باشد، می تواند به یکی از جذاب ترین تجربه ها برای یک بازیگر تبدیل گردد. به نظرم همین اتفاق در پروژه «نارگیل» هم رخ داده است. به شخصه بسیاری از این تجربه لذت بردم و بهترین بهره را از همراهی با گروهی بردم که همه چیزش سر جایش بود.
هیچ کاری نه مطلقاً تراژدی است نه کمدی
استادی درباره ی تجربه های متنوعش در ایفای نقش های کمدی و جدی و این که سلیقه شخصی اش به کدام حال و هوا بیشتر گرایش دارد، بیان کرد: واقعیت این است که به شخصه هیچ کاری را نه مطلقاً تراژدی می دانم و نه مطلقاً کمدی. زندگی از ترکیب توأم همه این موقعیت ها شکل گرفته است. تصور کنید عزیزی را از دست داده اید و در همان مراسم اتفاقات غیرمنتظره ای رخ می دهد که از بیرون می تواند به عنوان یک واکنش کمدی قلمداد شود. من هم همیشه تلاش نموده ام حضورم در همه موقعیت ها در خدمت باورپذیری نقش باشد. در عین حال هم نمی توانم کتمان کنم که به کارهای کمدی علاقه بیشتری دارم. البته کمدی های درست نه کارهای جلف.
وی اضافه کرد: علاقه اصلی من روایت جریان واقعی زندگی است اما در این جریان کارهای کمدی را بیشتر می پسندم. شاید قیافه ام کمی خشن باشد و همین خاصیت هم موجب می شود گاهی نقش های خشن و منفی هم به من پیشنهاد شود. (می خندد) ولی اهتمام می کنم همین نقش ها را هم شیرین و قابل قبول اجرا کنم و به شکلی نباشد که همه چیز تلخ و خشن بشود. حتی اگر کاراکتر، در داستان بدمن باشد باز هم می توان نکات ریزی را برای ارائه شیرین تر آن مدنظر قرار داد. همیشه برای این مسئله هم دغدغه داشته ام. علیرضا استادی در ترکیب بازیگران و عروسک های «نارگیل ۲»
این بازیگر باسابقه اظهار داشت: آن چه در برخورد با پیشنهادهای جدی و یا کمدی، برایم اهمیت بیشتری دارد، قصه است. برایم مهم این است که بتوانم از پس نقشی که به من سپرده می شود، بربیایم. در عین این که دوست دارم نقش واجد جذابیت های خاص و دور از کلیشه ها هم باشد. دوست دارم اجرای یک نقش برای خودم از جنس چالش باشد. در این فضا خیلی تفاوتی ندارد که یک نقش کمدی باشد یا جدی.
بالاخره هر هنرمندی در کارنامه اش هم انتخاب های خوب و هنری دارد و برخی انتخاب های از سر اجبار که مربوط به خاصیت شغل ما می شود. بالاخره حرفه ما این است، کار دیگری بلد نیستیم و مجبوریم در بین پیشنهادهایی که مطرح می شود، برخی کارها را انتخاب نماییم
استادی درباره ی این خاصیت کارنامه اش که هم فیلم های به شدت هنری در آن وجود دارد و هم کارهای گیشه ای هم اظهار داشت: بالاخره هر هنرمندی در کارنامه اش هم انتخاب های خوب و هنری دارد و هم برخی انتخاب های از سر اجبار که مربوط به خاصیت شغل ما می شود. حرفه ما این است، کار دیگری بلد نیستیم و مجبوریم در بین پیشنهادهایی که مطرح می شود، برخی کارها را انتخاب نماییم. برخی از این انتخاب ها هم طبیعتاً درست نبوده و تعدادی از آنها حتی مورد پسند خودم هم نیست.
وی افزود: زمانی بود که نقدهای بسیاری بر کارهای استاد بیضایی مطرح می شد و وی در واکنش گفت، با وجود همه این نقدها، این را هم مدنظر داشته باشید که بالاخره من فیلمسازم و کارم این است که در هر صورت فیلم بسازم. وضعیت ما هم به عنوان بازیگر همین است و طبیعی است که گاهی از برخی انتخاب ها و کارهای مان که شاید بر طبق یک دوستی آنرا پذیرفته باشیم، راضی نباشیم. (باخنده) جایی در یکی از رسانه ها نوشته بودند ملاک برای علیرضا استادی فقط پول است و یکی از کارگردان ها که دیده بود، می گفت یعنی دلیل حضورت در فیلم من هم فقط پول بود! در صورتیکه واقعاً اینطور نیست.
این بازیگر در پاسخ به این که آیا اتفاق افتاده است که در فیلمی ایفای نقش کرده باشد و پس از مواجهه با نتیجه نهایی از حضور در آن پشیمان شده باشد، اظهار داشت: بسیار بسیار زیاد این اتفاق افتاده است! با تاکید هم بنویسید! گاهی در قصه اولیه و سیناپسی که به ما می دهند تصوری برای ما شکل می گیرد و یا به سبب ترکیب عوامل اعتمادی به یک گروه می نماییم که تناسبی با آن چه در نهایت روی پرده و یا قاب تلویزیون می بینیم، نداشته است، در این موارد به خودمان می گوئیم کاش این کار را قبول نکرده بودیم!
وی اضافه کرد: البته گاهی در تنگناهای مالی تن به برخی انتخاب ها داده ایم و گاهی حتی با خودمان می گوئیم که این کار زیاد دیده نمی شود اما در نهایت برعکس می شود و خیلی هم زیاد به چشم می آید! این جنس تجربه ها دلیلهای مختلفی می تواند داشته باشد. اخیراً در سریال طنزی که متعلق به دوستان خوبم در عرصه طنز بود، بازی کردم که نسخه اولیه آن در ۳۰ قسمت تولید شد اما در ۵۴ قسمت پخش شد! طبیعتاً این اتفاق ضربه مهلکی به کل سریال زد. قصه ای که برای ۳۰ قسمت طراحی شده بود، در ۵۴ قسمت ارائه شد و فکر می کردند کار بامزه تر هم شده است اما این تصمیم به همه ما ضربه زد. علیرضا استادی در نمایی از فیلم «لاتاری»
نقش به یادماندنی که در «لاتاری» داشتم
استادی درباره ی تعدد حضورش در نقش های فرعی هم اظهار داشت: کدام بازیگر است که دوست نداشته باشد نقش یک کاراکتر با شخصیت پردازی جدی تر و محوری تر را به او پیشنهاد بدهند؟ اما قسمتی از آن چه در کارنامه من اتفاق افتاده، ناشی از لطف دوستانم بوده و بخش دیگر ناشی از تداخل کارهای خودم بوده است بدین جهت به طور معمول سراغ نقش های کوتاه تر رفته ام. در عین حال خودم علاقه داشتم که نقش های محوری تری را هم در فیلم ها و سریال ها بازی کنم، اتفاقی که تا امروز کمتر برایم پیش آمده است. غیر از تجربه هایی مانند «لاتاری» محمدحسین مهدویان که نقشی موجز و کوتاه و در عین حال مؤثر و به یادماندنی در آن داشتم یا فیلم «بی خود و بی جهت» از رضا کاهانی که در آن هم نقش خوبی داشتم.
وی افزود: در همکاری با برادران محمودی هم در فیلم «چند متر مکعب عشق » ایفای نقش کردم که نقشم در این فیلم را هم خیلی دوست داشتم. در فیلم «هفت و نیم» نوید محمودی هم در یکی از اپیزودها حضور کوتاهی داشتم که برایم دوست داشتنی بود.
این بازیگر تاکید کرد: از آنجا که من بچه جنوب شهر هستم و هنوز هم در همین فضا زندگی می کنم، بسیاری از کارهایم را معرفتی پیش می برم و دوستانه در فضای کار برخی دوستانم حاضر می شوم. هر جا کمکی از دستم برای دوستانم بربیاید، کوتاهی نمی کنم.


منبع:

1402/06/22
08:19:41
5.0 / ۵
170
تگهای خبر: سینما , طراحی , عكس , قاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 2,470
بازدید دیروز: 3,405
هفته اخیر: 35,934