ترکیب بندی را بیاموزید

ترکیب بندی را بیاموزید آتلیه دات کام: ترکیب بندی یکی از مهم ترین مهارت هایی می باشد که هر عکاس باید یاد بگیرد. صادقانه می گویم. شوخی نمی کنم. ترکیب بندی چیزی نیست جز تصمیم گیری در مورد این که چه چیزی را در عکس خود بگنجانید یا از آن حذف نمایید، و چگونه همه چیز را برای ایجاد قوی ترین تصویر ممکن مرتب کنید.


اما اعتراف می کنم، که من سالها از مطالعه در مورد ترکیب بندی غفلت کردم. من فکر می کردم خسته کننده به نظر می رسد. قانون یک سوم را می دانستم، بنابراین فکر می کردم ترکیب بندی را بلدم.
 
من احمق بودم. یک احمق واقعی!
 
هنگامی که برای یادگیری ترکیب بندی وقت گذاشتم، منظورم مطالعه جدی در زمینه آن است، از نظریه های ادراک بصری گرفته، تا تکنیک های ترکیب بندی ترتیب دادن المان ها در یک عکس، متوجه شدم که مرتکب چه اشتباه بزرگی شده بودم. معلوم شد که ترکیب بندی مهم ترین موضوع عکاسی بود که تا آن زمان درباره آن مطالعه کرده بودم.
 
چرا ترکیب بندی اینقدر مهم است؟ اجازه دهید یک، یا دو، یا ده دلیل به شما بدهم.
 
اگر هم اکنون قانع هستید که ترکیب بندی بسیار مهم است، «۱۰ مطلب برتر ترکیب بندی لنزک» را مطالعه نمایید.
 
۱- کاری کنید که عکس هایتان برجسته شوند
 
در مورد این فکر کنید که هر روز چند عکس جدید به صورت آنلاین پست می شوند. تقریبا یک گازیلیون (یک عدد بسیار بزرگ فرضی). عکس های شما چطور قرار است در بین آنها برجسته باشند؟
 
 
نمی خواهم لفاظی کنم. این سوالی است که شما واقعا باید از خودتان بپرسید.
 
آخرین عکسی که واقعا چشمتان را گرفت چه بود؟ چه چیزی آن را برجسته کرده بود؟ مطمئنا گاهی اوقات سوژه آنقدر مسحورکننده است که شما چاره ای جز نگاه کردن به آن ندارید.
 
اما اغلب اوقات، چیزی که باعث می شود یک عکس توجه شما را جلب کند ترکیب بندی آن است. به همین دلیل است که ترکیب بندی قوی از تکنیک هایی استفاده می کند که نظرتان را جلب کرده و شما را مجذوب می کند. یک ترکیب بندی ضعیف می تواند به تصویر گیج کننده ای منجر شود که یک بیننده سریع از آن می گذرد، با بدتر، کاملا آن را نادیده می گیرد.
 
هیچ کس نمی خواهد تصاویرش نادیده گرفته شوند. یادگیری استفاده از قدرت ترکیب بندی می تواند به برجسته شدن تصاویر شما در میان تصاویر دیگر کمک کند. این به نظر خوب است، نه؟
 
۲- پیام خود را تقویت کنید
 
ترکیب بندی تنها ایجاد عکس هایی که زیبا به نظر برسند نیست. بلکه باید به شما کمک کند تا با بیننده خود نیز ارتباط برقرار کنید.
 
 
ببینید، ما عکاسان می توانیم فرض خطرناکی بکنیم – که مخاطب ما عکس هایمان را همانطور می بینید که ما می بینیم.
 
این اصلا درست نیست.
 
بینندگان شما درک مشابهی با طرز نگاه شما ندارند. شما یک ارتباط احساسی با تصویر دارید، چون آنجا بودید. شما زمینه را می دانید، چون آن را تجربه کردید. شما مفهوم آن را درک می کنید، چون خود شما تصمیم گرفتید آن عکس را بگیرید. شما چیزهای زیادی در مورد آن عکس می دانید.
 
مخاطب شما تصویر شما را بدون هیچ کدام از آن اطلاعات پیش زمینه می بینید. بله! این وظیفه شما به عنوان یک عکاس – یک ارتباط دهنده – است که هر کاری می توانید برای انتقال پیام یا احساسی که می خواهید به بیننده خود برسانید، انجام دهید.
 
اما… چطور؟
 
ترکیب بندی! ترکیب بندی ابزار مورد نیاز برای ایجاد عکسی که پیام شما را منتقل کند، به شما می دهد. از ترکیب بندی می توان برای جلب توجه بیننده استفاده کرد، و به او نشان داد که باید به کجا نگاه کند، و یک حالت یا احساس خاص به صحنه بخشید.
 
۳- پتانسیل هر صحنه را ببینید
 
هنگامی که شما در مورد ترکیب بندی یاد می گیرید، می فهمید که چطور مانند یک هنرمند نگاه کنید. شما قادر خواهید بود پتانسیل عکاسی را در هر صحنه ای در اطراف خود تشخیص دهید، و از آن به نفع خود برای ایجاد یک تصویر عالی استفاده کنید. برای چشم آموزش ندیده (عادی)، محیط اطراف ممکن است خسته کننده، یا معمولی به نظر برسد. برای شما، آن صحنه ها هنر هستند.
 
 
اینها همه به این بستگی دارد که یاد بگیرید چه نوع المان های بصری (و چه نوع ترتیباتی) تصاویر عالی می سازند، و چگونه باید آنها را در صحنه قرار دهید. این واقعا ساده است، اما نگاه شما نسبت به جهان را کاملا تغییر می دهد!
 
۴- اعتماد به نفس به دست آورید
 
با این قدرت، اعتماد به نفس زیادی به دست می آید. فهمیدن علت آن سخت نیست. دانستن این که می توانید از هر وضعیتی یک تصویر عالی خلق کنید، به شما کمک می کند تا احساس کنید که کنترل بیشتری بر کارتان دارید. شما نه تنها امیدوار هستید بلکه قادر خواهید بود همه چیز را بسنجید. می دانید باید به دنبال چه چیزی بگردید و آن را به بهترین شکل ایجاد کنید.
 
 
این مسئله به ویژه هنگامی مهم است که شما با مشتری ها، و در شرایط کنترل شده کار می کنید. شما اغلب باید همان لحظه فکر کنید، و سریع ایده بدهید. داشتن اطلاعات در مورد ترکیب بندی این کار را ممکن می کند، و باعث می شود مانند یک حرفه ای به نظر برسید.
 
۵- از اشتباهات خجالت آور اجتناب کنید
 
از طرف دیگر، اگر درباره ترکیب بندی ندانید، ممکن است مرتکب اشتباهات جدی شوید که تصاویر شما را تضعیف کنند. و این اشتباهات می توانند خجالت آور باشند. چیزهایی مانند شاخه هایی که از سر سوژه شما بیرون زده اند (اوخ!)، یا المان های حواس پرت کننده ای که از کناره های کادر شما بیرون خزیده اند.
 
 
اینها اشتباهات پنهان هستند – شما بدون اینکه متوجه شوید آنها را انجام می دهید. و بیننده شما نیز ممکن است مستقیما متوجه آنها نشود، اما می تواند احساس کند که چیزی درست نیست. این اشتباهات باعث می شوند که تصاویر شما ناخوشایند به نظر برسند، چون چیزی نگاه شما را از سوژه دور می کند.
 
یادگیری نکات ظریف تر ترکیب بندی به این معنی است که شما می توانید این اشتباهات را در حین عکاسی تشخیص دهید، و تغییراتی برای از بین بردن آنها ایجاد کنید.
 
۶- راحت تر عکس های خود را ویرایش کنید
 
هنگامی که عکس های خود را مرتب می کنید، آیا تا به حال در تصمیم گیری درباره این که کدام یک از دو تصویر مشابه بهتر هستند دچار مشکل شده اید؟ ویرایش می تواند یکی از سخت ترین بخش های کار باشد. اغلب تفاوت های بین دو عکس ظریف هستند، و شما باید بدانید که چگونه این تغییرات کوچک بر تصویر بزرگتر تاثیر می گذارند.
 
این جایی است که مهارت های ترکیب بندی به کار می آید. هنگامی که شما می فهمید چه چیزی یک ترکیب بندی قوی ایجاد می کند، می توانید تشخیص دهید که چرا یک عکس بهتر از دیگری است، و با اطمینان انتخاب کنید. این می تواند روند ویرایش را بسیار ساده تر و سریع تر کند!
 
 
۷- نرخ عکس های خوب (حذف نکردنی) خود را افزایش دهید
 
هنگامی که من به عکس های قدیمی ام نگاه می کنم، نتیجه فقدان مهارت های ترکیب بندی را می بینم. من تعداد بسیار کمی از عکس هایم را نگه می داشتم. اکثر آنها خراب می شدند، و تنها چند ثبت خوب در میان آنها وجود داشت.
 
اما پس از آن شروع به یادگیری در مورد ترکیب بندی کردم. و کم کم، از تعداد عکس هایی که خراب می شدند کاسته شد، در حالیکه تعداد عکس های خوب بالا رفت! علت آن این بود که من خودم چیزهایی که باید در کادر قرار گیرند را انتخاب می کردم.
 
 
قبلا من فقط سعی می کردم عکسی بگیرم که درست به نظر برسد، اما هیچ روند مشخصی برای رسیدن به آن نداشتم. فقط آزمون و خطا می کردم.
 
درک ترکیب بندی به من اجازه داد تا آگاه تر و باملاحظه تر باشم، و این اغلب اوقات به عکس های بهتری منجر می شد.
 
۸- سبک منحصر به فرد خود را پیدا کنید
 
ترکیب بندی اغلب شهرت بدی برای سفت و سخت بودن، و پیروی از قوانین دارد.
 
من قوانین را دوست ندارم. زنده باد آزادی!
 
خب، باور کنید یا نه، ترکیب بندی آزادی بیشتری برای پیدا کردن سبک منحصر به فردتان به شما می دهد. اجازه دهید توضیح دهم.
 
بله، «قوانینی» در ترکیب بندی وجود دارد، مانند قانون یک سوم و قانون تعداد فرد. اما من دوست ندارم به آنها به عنوان قوانین سخت و سریع فکر کنم. من ترجیح می دهم به آنها به عنوان «ابزار» یا «تکنیک» نگاه کنم. آنها گزینه هایی هستند که می توانید که در راه رسیدن به عکس های عالی از آنها استفاده کنید، یا آنها را نادیده بگیرید.
 
و این بهترین بخش آن است: زمانی که در مورد ترکیب بندی یاد می گیرید، به جای این که تنها چند راه برای نزدیک شدن به صحنه در ذهن داشته باشید، با فوران ایده ها و گزینه های مختلف مواجه خواهید شد.
 
 
و این جایی است که شروع به ایجاد سبک خود می کنید. همه چیز بستگی به این دارد که تصمیم بگیرید از چه تکنیکی استفاده کنید. چه نوع عناصری را دوست دارید در کادر خود بگنجانید. سبک نتیجه شناخت گزینه ها، و سپس انتخاب آنهایی است که احساس می کنید برای شما مناسب هستند.
 
ترکیب بندی این گزینه ها را به شما می دهد. شما تصمیم می گیرید. بوم. سبک منحصر به فرد شما ایجاد می شود!
 
۹- از هنرهای دیگر تقدیر کنید
 
یک جنبه خوب یادگیری ترکیب بندی این است که شما شروع به قدردانی از کار دیگران می کنید. مثل این که زبان هنر را آموخته اید، و اکنون می توانید از آن برای درک و ایجاد ارتباط با هنرمندان دیگر استفاده کنید.
 
ببینید، ترکیب بندی محدود به عکاسی نیست. این مفاهیم تمام رشته های هنری را در بر می گیرند، و جهان زیبایی شناسی را متحد می کنند.
 
 
با یادگیری ترکیب بندی، شما نه تنها از عکاسی خود در یک سطح جدید قدردانی می کنید، بلکه قادر خواهید بود که به هر موزه ای پا بگذارید، یا هر فیلمی را تماشا کنید، و چیزهای خیلی بیشتری ببینید.
 
شما خواهید دید که چگونه نقاش رنگ های هماهنگ را برای برقراری ارتباط با یک احساس خاص انتخاب می کند. یا متوجه خواهید شد که فیلمساز چگونه از خطوط همگرا برای جلب توجه شما به سمت صحنه استفاده می کند.
 
ترکیب بندی چشم های شما را به یک دنیای بصری جدید باز می کند، و این یک دنیای باورنکردنی است.
 
۱۰- اطلاعاتی که برای همیشه استفاده خواهید کرد
 
این اطلاعات فقط بین رشته ها نیست. بین قرن ها هم هست! این مفاهیم از زمان آغاز هنر وجود داشته اند. مصری ها با حروف تصویری خود، یونانی ها با مجسمه های خود، استادان بزرگ رنسانس با نقاشی های خود… ترکیب بندی چیز جدیدی نیست.
 
و قدیمی هم نمی شود.
 
ترکیب بندی با شیوه ای که ما انسان ها اطلاعات بصری را درک می کنیم سر و کار دارد، و این واقعا تغییر نمی کند. سال بعد نسخه جدیدی از آن وجود نخواهد داشت که باعث شود این چیزها قدیمی شوند.
 
این دانشی است که شما می توانید بقیه عمر خود، به شیوه های بسیار مختلف از آن استفاده کنید. از گرفتن عکس، تا چاپ بروشور، طراحی یک ارائه برای کار، انتخاب رنگ ها در خانه، بازی با گچ با بچه هایتان… فکر می کنم متوجه حرفم شدید. ترکیب بندی همه جا هست!
 
امیدوارم تا کنون متوجه شده باشید که چرا ترکیب بندی عکاسی را بسیار لذت بخش تر می کند. شما بیشتر می بینید، بیشتر قدردانی می کنید، و روش جدید برای تجربه جهان دارید.
 
اینها برای من اوقات بسیار سرگرم کننده ای هستند!
 
ترکیب بندی شگفت انگیز است. از بین تمام چیزهایی که من تا به حال به عنوان یک عکاس مطالعه کرده ام، این یکی برای من از همه هیجان انگیزتر بوده است. ترکیب بندی احساس من در مورد عکاسی، و نحوه برخورد من با هر عکسی که می گیرم را تغییر داد.
 
نویسنده: لاورن لیم (LAUREN LIM)

 

1397/02/12
14:07:36
5.0 / ۵
4303
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 1,258
بازدید دیروز: 4,753
هفته اخیر: 48,018