انتقاد پرویز پرستویی

انتقاد پرویز پرستویی به گزارش آتلیه دات کام، یادبود کیومرث پوراحمد با سفارش های پرویز پرستویی و نگاه رزونامه نگار باسابقه حوزه حوادث به ماجرای مرگ پوراحمد، فیلمهای اکرانی در «عید فطر»، حضور فیلمهای «جنگ جهانی سوم» و «تفریق» در جشنواره فیلم استانبول، معرفی نامزدهای ایرانی «ایفلا»، آخرین وضعیت حریم «قره حسنلو» و یک پیشنهاد برای عقب نشینی قیمت بلیت هواپیما، همچون خبرهای فرهنگی هنری یکشنبه بیستم فروردین ماه بودند.


به گزارش آتلیه دات کام به نقل از ایسنا، مجلس یادبود کیومرث پوراحمد ـ فیلمساز فقید کشورمان بامداد روز یکشنبه ۲۰ فروردین ماه در مسجد جامع شهرک غرب برپا شد که طی آن پرویز پرستویی سفارش ها و انتقادهایی را درباره ی نوع برخورد با جامعه هنری بیان کرد.
این بازیگر که البته اعلام گردید قرار نبوده در این برنامه صحبت کند، با تأکید بر اینکه سخنران نیست و با اشاره به طرح برخی از انتقادها نسبت به عملکرد هنرمندان در چند ماه اخیر، یادآوری کرد: هفت ماه است که بعضی افراد مطالبی را مطرح می کنند در خصوص اینکه باید در کنار مردم بود، در صورتیکه هنرمند همیشه دغدغه مردم را دارد و هنرمندی مانند کیومرث پوراحمد از پیش از انقلاب در کنار مردم بوده و تنها هم بوده و هیچ گاه موج سوار نبوده است.
و اما این روزها پرداختن به موضوع مرگ و خودکشی در رسانه های اجتماعی و برخی رسانه ها به حدی بی پروا شکل می گیرد که مرور استانداردها و پروتکلهای اولیه را ضروری می نمایاند. ورود به حریم شخصی افراد و پرهیز از تبلیغ خودکشی به کلی به فراموشی سپرده می شود و منتشرکنندگان با هدف جذب مخاطب و گاه به کُرسی نشاندن آرای سیاسی و جناحی خود، حتی تا مرز انتشار تصاویر عریان و بی واسطه از لحظه مرگ و زوایای مختلف از پیکر متوفی پیش می روند.
ایسنا با هدف یادآوری پروتکلهای اخلاق رسانه و همین طور هشدار درباره ی ضرورت پرهیز از پرداخت بی رویه به موضوعی مانند خودکشی ـ چه از طرف نهادهای مسوول پیگیری پرونده، چه متولیان رسانه و البته کاربران فضای مجازی ـ در گفت وگویی با محمد بلوری ـ از روزنامه نگاران باسابقه حوزه حوادث ـ ماجرای اخیر را به بحث گذاشته است.
بیشتر بخوانید:
گله ی پژمان بازغی از بی مهری ها به کیومرث پوراحمد

وقتی پوراحمد با مرتضی آوینی رفیق شد
بیستم فروردین همچنین، سی امین سالروز شهادت سیدمرتضی آوینی است که مرحوم کیومرث پوراحمد او را یکی از سینماگران شاخص، تعیین کننده و موثر در سینمای جنگ می دانست.
شهید سیدمرتضی آوینی، مستندساز، عکاس، روزنامه نگار، نویسنده که در ۲۱ شهریور سال ۱۳۲۶ در شهر ری متولد شده بود، در ۲۰ فروردین ۱۳۷۲ در ۴۵ سالگی در منطقه فکه خوزستان در اثر به هدف خوردن ترکش مین به شهادت رسید.

کدام فیلم ها «عید فطر» اکران می شوند؟
در ادامه خبرهای روز یکشنبه، فیلم های اکران «عید فطر» مشخص شد و شروع اکران این فیلم ها از چهارشنبه ۳۰ فروردین است. فیلم سینمایی «آهنگ دونفره» به کارگردانی «آرزو ارزانش»، فیلم سینمایی «دسته دختران» به کارگردانی «منیر قیدی»، فیلم سینمایی «سه کام حبس» به کارگردانی «سامان سالور» و فیلم سینمایی «باباسیبیلو» به کارگردانی «ادوین خاچیکیان» چهار فیلمی هستند که «عید فطر» اکران می شوند.
همین طور برنامه های شب های قدر تلویزیون اعلام گردید که در این لینک قابل مشاهده می باشد.

«های پاور» پس از پخش تلویزیونی مجوز اکران سینمایی گرفت
«های پاور» به کارگردانی هادی محمدپور و تهیه کنندگی مهدی عظیمی و اباذر جوکار همچون فیلم های دفاع مقدسی جشنواره فیلم فجر بود که سال قبل رونمایی گردید. این فیلم در تعطیلات نوروز و در شرایطی که هنوز اکران عمومی نشده، در تلویزیون به نمایش درآمد که البته یکی از تهیه کننده ها از این اتفاق چندان رضایتی نداشت.
این در حالیست که خبر صدور پروانه نمایش فیلم «های پاور» از طرف سازمان سینمایی اعلام شده است.

«جنگ جهانی سوم» و «تفریق» در استانبول
فیلم سینمایی «جنگ جهانی سوم» به کارگردانی هومن سیدی و «تفریق» از مانی حقیقی در چهل و دومین جشنواره فیلم استانبول در کشور ترکیه حاضر هستند. جشنواره فیلم استانبول که دوره ۲۰۲۳ آن از ۷ تا ۱۸ آوریل (۱۹ تا ۳۰ فروردین) برگزار می گردد در بخش مسابقه اصلی بین الملل خود امسال میزبان نمایش فیلم «جنگ جهانی سوم» ساخته هومن سیدی است.

معرفی نامزدهای ایرانی «ایفلا»
نهاد کتابخانه های عمومی کشور در انتخابات ۲۰۲۳ فدراسیون بین المللی انجمن ها و مؤسسات کتابداری (ایفلا) ضمن معرفی ۴ نامزد در بخش های «کمیته منطقه ای آسیا و اقیانوسیه»، «ادبیات و خواندن»، «خدمات کتابخانه ای ویژه افراد با نیازهای خاص» و «ساختمان ها و تجهیزات کتابخانه ای»، از امکان حق رأی در ۹ حوزه استفاده خواهدنمود.

حریم «قره حسنلو» چرا بلاتکلیف مانده است؟
روز یکشنبه گفت وگویی هم با معاون میراث فرهنگی اردبیل داشتیم که درباره ی بلاتکلیفی حریم محوطه تاریخی «قره حسنلو» توضیحاتی ارائه کرد و از طراحی یک سازه حفاظتی برای بنای خشتی آیینی کشف شده در این محوطه آگاهی داد.
محمدی توضیح داد: جلسه شورای حریم وزارتخانه در سال قبل تشکیل نشده است و تصویب حریم «قره حسنلو» در سال قبل انجام نشد. منتظر هستیم این جلسه به زودی تشکیل گردد و حریم این محوطه باستانی مصوب شود.

چه کسانی در آرامگاه میرفندرسکی آرمیده اند؟
همین طور طرح مستندنگاری و پژوهش در کتیبه آرامگاه و سنگ مزار میر ابوالقاسم فندرسکی و سنگ مزار مشاهیر مدفون در این آرامگاه توسط گروه پژوهشی متون دوران اسلامی پژوهشکده زبان شناسی، کتیبه ها و متون انجام شد.
در پژوهش کتابخانه ای چهل تن از مشاهیر آرمیده در این آرامگاه شناسایی و در پژوهش میدانی مزار و سنگ مزار بیست وچهار تن از آنها شناسایی و مستندنگاری شد. متأسفانه به مرور زمان و در پی مرمت های غیر اصولی، مزار و سنگ مزار شانزده تن از این مشاهیر از بین رفته بدین سبب در پژوهش میدانی سه کتیبه موجود در آرامگاه و سنگ مزار بیست وچهار شخصیت از مشاهیر شناسایی و مستندنگاری شده است.

یک پیشنهاد برای عقب نشینی قیمت بلیت هواپیما
درحالی که معاون وزارت راه و شهرسازی اواخر سال قبل از بازنگری و افزایش احتمالی نرخ بلیت هواپیما در سال ۱۴۰۲ خبر داد، رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران پیشنهاد کرد به شرکت های هواپیمایی خارجی «آزادی پنجم» داده شود تا نرخها ریزش پیدا کند و ظرفیت ناوگان هواپیمایی در ایران افزایش یابد.
فته او، «حق آزادی پنجم» بر طبق پیمان شیکاگو، امتیازی است که شرکت های هواپیمایی بر آن اساس حق سوار کردن و جابه جایی مسافر، بار و محموله های پستی بر سر راه کشور مقصد و وطن، خط هوایی را پیدا می کنند، بطورمثال اگر قرار باشد مسافر ایرانی با پرواز شرکت هواپیمایی خارجی به یک کشور اروپایی سفر کند، آن ایرلاین بر طبق آزادی پنجم، حق این را دارد که مسافر کشوری که بر سر راه قرار دارد را هم سوار کند. یا بطورمثال هواپیمایی کشور ترکیه درحالی که از استانبول عازم کوالالامپور است، اگر حق آزادی پنجم از ایران داشته باشد، می تواند در تهران توقف و مسافران ایرانی عازم مالزی را هم سوار کند.

ترکیه گردشگر ها را جارو می کند
مقرر است در تابستان پیش رو روزانه ۱۷۱ پرواز از روسیه به ترکیه صورت گیرد، بر این اساس پیش بینی می شود امسال در مجموع ۷ میلیون توریست روس به ترکیه سفر کنند و از آمار ۵.۵ میلیون نفری سال ۲۰۲۲ پیشی بگیرند.
برمبنای داده های وزارت گردشگری و فرهنگ ترکیه، در دو ماه نخست سال ۲۰۲۳، بیش از ۵۰۰ هزار توریست روس به ترکیه سفر کردند که ۱۳ درصد از کل توریستهای خارجی به این کشور را تشکیل می دهد، این در حالیست که در ژانویه تا فوریه سال قبل میلادی در مجموع ۲۴۶ هزار روس در ترکیه تعطیلات خودرا سپری کرده بودند.

زن سیاه پوش گل سرسبد نمایشگاهی با موضوع مادر شد
در نهایت اینکه موزه هنر فیلادلفیا میزبان نمایشگاهی خواهد بود که موضوع آن مادران هنرمندان است و تابلو نقاشی مشهور مادری که لباس سیاه بر تن دارد نیز به همین مناسبت بعد از گذشت بیش از یک قرن در ایالات متحده آمریکا نمایش داده می شود.
پیشنهادهایی برای خواندن:
بتول فیروزان و کیومرث پوراحمد در صحبت های هادی خانیکی
نویسنده ای که معتاد بوده و از اعتیاد نوشته است
کاریکاتورهای فوتبالیست های مشهور جهان + تصاویر
خلق بزرگ ترین پرتره «پیکاسو» با تراکتور!
دورخیز عربستان برای یک پروژه جاه طلبانه دیگر
منبع:

1402/01/21
22:38:49
5.0 / ۵
389
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 2,274
بازدید دیروز: 3,405
هفته اخیر: 35,542