نکات مهم در خرید فیلتر لنز دوربین عکاسی

نکات مهم در خرید فیلتر لنز دوربین  عکاسی به گزارش آتلیه دات کام، به نقل از فانوس فیلتر‌ها یکی از بهترین و کاربردی‌ترین تجهیزات عکاسی هستند که هر عکاس حرفه‌ای نیاز دارد تا از آن استفاده کند.


فیلتر‌های لنز شیشه‌های شفاف یا نیمه شفاف یا قطعه‌های ژلاتینی هستند که در جلوی لنز نصب می‌شوند و از لنز دوربین محافظت می‌کنند، علاوه بر آن خصوصیات نور عبوری را تغییر داده و یا افکت‌هایی ویژه و رنگ‌هایی خاص به عکس می‌دهند.
 
فیلتر‌ها یکی از بهترین و کاربردی‌ترین تجهیزات عکاسی هستند که هر عکاس حرفه‌ای نیاز دارد تا از آن استفاده کند.
 
بسیاری از عکاسان حرفه‌ای بدون فیلتر‌های خود به عکاسی نمی‌روند.
 
فیلتر‌های عکاسی به عکس‌های شما جلوه داده و حال و هوای آن‌ها را تغییر می‌دهند.
 
تاثیرات این فیلتر‌ها در حالت عکاسی سیاه و سفید بیشتر قابل ملاحظه است و تاثیرات دراماتیک تری روی عکس می‌گذارند.
 
اما تنوع فیلتر‌های عکاسی در بازار بسیار زیاد است و باید بدانید که دقیقا چه می‌خواهید و بعد اقدام به خرید فیلتر لنز کنید.
 
راهنمای خرید فیلتر لنز دوربین‌های عکاسی
 
 
این تفاوت‌ها و تنوع‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:
 
فیلتر‌های پیچی:
 
فیلتر‌های پیچی مستقیما بر سر لنز قرار می‌گیرند و روی لنز پیچیده می‌شوند. 
هر فیلتر پیچی یک قطر خاص دارد پس برای لنز‌های مختلف که قطر آن‌ها متفاوت است، به فیلتر‌های مختلفی نیاز خواهید داشت. 
فیلتر‌های پیچی ایده آل هستند و تعویض فیلتر‌های پولاریزه و UV را راحت می‌کنند.
 
فیلتر‌های کشویی:
 
برای استفاده از فیلتر‌های کشویی، یک نگه دارنده فیلتر بر روی لنز نصب می‌شود و فیلتر‌ها داخل نگه دارنده گذاشته می‌شوند. نگه دارنده‌ها معمولا حلقه‌های قابل تعویض دارند پس برای استفاده روی لنز‌هایی با قطر متفاوت مناسب خواهند بود. نگه دارنده‌ها معمولا سه یا چهار شیار دارند تا شما بتوانید بیشتر از یک فیلتر روی آن‌ها قرار دهید.
 
مزیت فیلتر‌های کشویی این است که شما می‌توانید فیلتر‌های مناسب را به سرعت کم یا زیاد کنید و فیلتر‌های بزرگتر روی لنز‌های کوچکتر نیز به راحتی قرار می‌گیرند.
 
فیلتر UV:
 
فیلتر‌های فرابنفش، فیلتر‌های شفافی هستند که عبور نور فرابنفش را سد می‌کنند تا حالت مه گونه‌ای که در برخی عکاسی‌های طول روز ایجاد می‌شود را کاهش دهند.
 
فیلتر‌های UV بر روی نور مرئی عبوری تاثیری نخواهند داشت پس بهترین محافظ لنز شما هستند و روی نوردهی (اکسپوژر) تاثیر نمی‌گذارند.
 
برخی فیلتر‌های UV قوی، در از بین بردن حالت مه گونه جو و کاهش دادن حاشیه‌های بنفشی که در برخی عکس‌ها به وجود می‌آید بسیار موثر هستند.
 
حاشیه‌ی بنفش (purple fringing) یک شبح بنفش رنگ است که گاهی روی لبه‌های سوژه‌ای که در فوکوس نیست خواهید دید.
 
راهنمای خرید فیلتر لنز دوربین‌های عکاسی
فیلتر پولاریزه:
 
فیلتر پولاریزه (پولارایزر) می‌تواند روشنایی بیش از حد آسمان را تاریک کند تا تضاد بین آسمان و ابر‌ها نمایان‌تر شود.
 
فیلتر پولارایزر نیز همانند فیلتر UV، حالت مه گونه را کاهش می‌دهد، همچنین می تواند نور بازتابی خورشید را نیز کاهش دهد.
 
عمومی‌ترین کارکرد این فیلتر حذف بازتاب نور از آب و شیشه است.
 
زمانی که فیلتر به درستی زاویه دار یا چرخانده شود، مانع بازتاب نور از یک پنجره شیشه‌ای یا آب خواهد شد.
 
به صورت عملی تجربه کنید تا مطمئن شوید.
 
دو نوع از این فیلتر وجود دارد: خطی و دایره ای.
 
فیلتر تعادل رنگ:
 
همان طور که می‌دانید نور مرئی از طیفی از رنگ‌ها تشکیل شده است. اما در عکاسی مجبورید که تعادل رنگ سفید (white balance) دوربین را یا برای ثبت صحیح رنگ آبی نور روز یا نارنجی متمایل به قرمز نور تنگستن تنظیم کنید (یا موارد دیگر مثل نور فلورسنت). فیلتر‌های تعادل رنگ برای تصحیح رنگ نوری که در عکس متفاوت ثبت می‌شود به کار می‌آیند (به طور مثال نور روز سردتر است و به نظر آبی می‌رسد در حالی که نور لامپ تنگستن گرمتر است و نارنجی مایل به قرمز به نظر می‌رسد).
 
فیلتر ۸۵B (گرم کننده/نارنجی) و ۸۰A (فیلتر سرد کننده/ آبی) دو فیلتر استاندارد برای تصحیح رنگ نور (که در عکس ثبت می‌شود) هستند.
 
فیلتر ۸۵B شما را قادر می‌سازد تا در نور روز در حالی که تعادل رنگ سفید دوربین روی تنگستن تنظیم شده است، عکاسی کنید. بدون این فیلتر عکس شما یک قالب کلی آبی رنگ خواهد داشت.
 
فیلتر ۸۰A شما را قادر می‌سازد تا زیر نور تنگستن با تعادل رنگ سفید که روی نور روز تنظیم شده عکاسی کنید.
 
بدون این فیلتر، عکس شما به طور غیر عادی گرم/نارنجی مایل به قرمز خواهد بود.
 
این روز‌ها اینگونه فیلتر‌ها از رونق افتاده اند چراکه اصلاح رنگ عکس به راحتی با نرم افزار‌های پردازش تصویر مانند فوتوشاپ قابل انجام است.
 
برخی عکاسان برای ایجاد جلوه‌های هنری از این فیلتر‌ها استفاده می‌کنند.
 
 
فیلتر کاهنده نور:
فیلتر کاهنده نور (ND) نور ورودی به لنز را به طور یکنواختی کاهش می‌دهد. فیلتر ND در مواقعی که تضاد بین سایه‌ها و هایلایت‌ها آنقدر زیاد است که کیفیت عکس کاهش میابد، کاربرد دارد. همچنین این فیلتر شما را قادر می‌سازد تا یک ماتی حرکت (motion blur) بیشتر و همچنین جزئیات عکس زیاد تری ثبت کنید. یعنی به شما این امکان را می‌دهد تا سرعت شاتر‌های کمتر یا گشودگی دیافراگم بیشتری انتخاب کنید.
 
متغیری در این فیلتر وجود داشته که ND تدریجی نام دارد. این متغیر کاهش نور ورودی را به صورت تدریجی از ۰ تا ۱۰۰ درصد در طول فیلتر تغییر می‌دهد. این فیلتر برای عکسبرداری از منظره‌ها و دریا پیشنهاد می‌شود چرا که می‌توانید روشنایی آسمان را در حالی که روشنایی زمین یا دریا را تقریبا بدون تغییر نگه می‌دارید، کاهش دهید.
 
 
فیلتر‌هایی برای عکاسی سیاه و سفید:
 
فیلتر‌های خاصی برای عکاسی سیاه و سفید وجود دارند که یک طیف خاص از نور مرئی را سد می‌کنند و در نهایت نمای تک رنگ عکس بهبود می یابد.
 
فیلتر‌های قرمز، نارنجی، زرد، سبز و آبی برای عکاسی سیاه و سفید موجودند.
 
برای مثال، فیلتر قرمز ۲۵، نور قرمز را سد می‌کند و نور آبی را افزایش می‌دهد که به شما آسمانی عمیق می‌دهد. شاید یک آسمان شوم! فیلتر سبز آسمان را تاریک می‌کند و شاخه و برگ‌های سبز را روشن‌تر می‌کند تا نسبت به آسمان نمایان‌تر شوند (مناسب برای عکاسی از درخت). یک ایده خوب این است که این فیلتر‌ها را به همراه تنظیم سیاه و سفید دوربین (B&W setting) امتحان کنید تا اینکه در حالت رنگی عکس بگیرید و بعدا در نرم افزار ویرایش تصویر آن را به سیاه و سفید تبدیل کنید.
 
فیلتر مات کننده ملایم:
 
فیلتر مات کننده ملایم (SF) شارپ بودن یا وضوح عکس را کاهش می‌دهد، اما نه آن قدر زیاد که قابل توجه باشد.
 
این فیلتر‌ها برای عکاسی کلوزآپ از چهره مردم مناسب است. به کمک اندکی پخش کنندگی، قسمت‌هایی از پوست با شرایط نامناسب با قسمت‌های سالم پوست ترکیب می‌شود که در کل پوست را بهتر نشان خواهد داد.
 
به خاطر داشته باشید که از این فیلتر برای عکاسی منظره و آثار تاریخی نیز می‌توانید استفاده کنید.
1397/01/25
23:13:04
5.0 / ۵
3969
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 3,121
بازدید دیروز: 3,257
هفته اخیر: 32,414