در اختتامیه جشنواره فیلم فجر اصفهان مطرح شد:

تخصیص اعتبار کنگره 24 هزار شهید استان برای تولید فیلم سینمایی

تخصیص اعتبار کنگره 24 هزار شهید استان برای تولید فیلم سینمایی به گزارش آتلیه دات کام، اصفهان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان از تخصیص اعتبارات ستاد کنگره ۲۴ هزار شهید این استان برای ساخت فیلمهای بلند سینمایی با مبحث دفاع مقدس اطلاع داد.علی تمنایی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان در آیین اختتامیه سیزدهمین جشنواره فیلم فجر استان اصفهان که شامگاه سه شنبه (۲۵ بهمن ماه) در سینما سپاهان برگزار شد، با اشاره به اینکه استان اصفهان در حوزه سینمایی در راه پیشرفت، تحول و توسعه قرار داشته و در این حوزه، ظرفیت های بسیار خوبی در این استان وجود دارد، اظهار نمود: امروز اصفهان برای یک خیزش و جهش به منظور تولید فیلمهای بلند سینمایی، آماده شده و همه ظرفیت ها، پتانسیل ها و زیرساخت های لازم برای جهش سینمایی اصفهان آماده است.

او افزود: وجود پیشکسوتان فعال که در همه مقاطع و برهه ها فعال و آماده اند و همینطور حضور فیلم سازان جوانِ فعال و موفقی که محصول تربیت تخصصی و فنی آموزشگاه های آزاد و انجمن های سینمای جوان هستند و سابقه خوبی در تولیدات فیلم کوتاه دارند، از ظرفیت های استان اصفهان در این حوزه است.

تمنایی با اشاره به اینکه اصفهان در اوایل بهمن ماه رکورددار تولید فیلمهای کوتاه در کشور شد و این مدال افتخاری برای سینمای این استان است، اظهار داشت: فیلم سازانی که سابقه خوبی در ساخت فیلم کوتاه دارند، برای ساخت آثار بلند آماده تر و باتجربه تر هستند و امید ما برای رشد و پیشرفت سینمای استان اصفهان به این نسل جوان، فعال و بانشاط است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان تاکید کرد: در چهل ویکمین جشنواره بین المللی فیلم فجر بیشتر از ۱۰ فیلم اولی حضور داشتند که شروع کار آنها با فیلم کوتاه بوده است. این موضوع، یکی از نقاط مثبت جشنواره سال جاری بود که جوانان و نسل جوان، به صحنه آمده و انحصار قبل را شکستند و تاثیر حضور فیلم کوتاه و فیلم سازان فیلم کوتاه را در رشد و پیشرفت سینما نشان دادند. در اصفهان هم در این حوزه افق روشنی وجود دارد و امید که بتوانیم در سینما و هنر استان اصفهان تحول آفرین باشیم.

او با اشاره به اینکه در جلسه ستاد کنگره ۲۴ هزار شهید استان اصفهان عنوان شد که کنگره سال جاری به دنبال تولیدات رسانه ای و بخصوص تولید آثار بلند سینمایی است، افزود: استان اصفهان، شهر هنرپرور، هنرخیز و شهیدپرور است که با تقدیم ۲۴ هزار شهید، ظرفیت عظیمی در این عرصه دارد. دفاع مقدس دریای بیکران ارزش های انسانی است و در هر ژانری موضوع هایی بکر و جذابی دارد. امروز باید پیوند بین سینمای استان و دفاع مقدس ایجادشده و نخستین فیلمهای بلند استان اصفهان در این مورد ساخته شود که کنگره ۲۴ هزار شهید استان، آماده تخصیص اعتبارات برای تحقق این مورد است.

تمنایی با تشکر از همه افرادی که تلاش کردند تا در شرایط فشار و تروریسم رسانه ای جشنواره ای خوب و شایسته برگزار کنند، اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب می فرمایند که امروز کلید پیشرفت کشور به میزان زیادی در دست شما سینماگران است و امید که ما هم بتوانیم با ابزار هنر در زمینه ارتقای ارزش های ایرانی و اسلامی گام برداریم.

هنرمند عصاره فضائل جامعه را به تصویر می کشد

محمدرضا جان نثاری، معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهان هم در این آیین ضمن اشاره به اهمیت حضور پیشکسوتان هنر و سینمای استان اصفهان اظهار داشت: مرحوم محمدعلی کشاورز و مرحوم زاون قوکاسیان که نمونه های هنر این شهر بودند سالیان سال ماندگار شده و موردعلاقه و احترام مردم بودند، چونکه با هنر خود به بخش هایی از هویت مردم و کشور می پرداختند.

او افزود: هنرمند، عصاره فضائل یک جامعه را به تصویر می کشد و آنچه برای انتقال به ایام زیادی لازم دارد را با یک صحنه منتقل کرده و در تاریخ و اذهان ثبت و ضبط می کند که این هنرِ خوب و در تراز کشورِ مردم و هنرمندان ما است.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهان اظهار داشت: فیلم سینمایی «شیار۱۴۳» زندگی یک مادر شهید را به زیبایی به تصویر می کشد و هرکس کمترین اطلاعات از دوران دفاع مقدس داشته باشد با دیدن این فیلم متأثر می شود. باآنکه خانم مریلا زارعی بعنوان بازیگر، خود چنین تجربه ای نداشتند اما بعنوان بازیگر، این مادر شهید را به زیباترین وجه تصویر کردند و این هنر هنرمندان ما است که اگر همیشه هم از آنها تجلیل نماییم اشتباه نیست.

هنرمند امروز نسبت خویش را با انقلاب اسلامی دریابد

همچنین احمد مقیمی، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور مناطق محروم هم با اشاره به اینکه امروز سِحر فرعونِ تمدن غرب، رسانه است، اظهار داشت: وقتی آیات شریف قرآن در رابطه با فرعون، حضرت موسی و سِحر سَحَره را می خوانیم خصوصیت هایی برای سحر ذکرشده که با رسانه که ابزار سحرِ امروز است، تطابق دارد. خصوصیت هایی مثل آنکه چشم و گوش ها با آمدن بساط سحر پر می شد، عقل ها و منطق ها تعطیل می شد و باآنکه واقعی نبود، تاثیر واقعی در زندگی مردم داشت که این سه خصوصیت با رسانه تطبیق دارد.

او افزود: باطل السحرِ این سحر زمانه چیزی جز تبیین نیست و جهاد تبیین، عصاره حرکت تاریخی انبیا در طول تاریخ است. تنها ابزار در اختیار جبهه حق، تبیین است و هنر، بهترین زبان تبیین ایدئولوژی ها است. تبیین و تبلیغ چهره به چهره و گفتن و شنیدن، اساس جهاد تبیین است، اما ابزاری مثل هنر به طورجدی اثرگذار می باشد و گاه اثر هنری کار چندین منبر را انجام می دهد.

مقیمی اظهار داشت: آنچه می تواند فضای هنر و هنرمندان را به روز نگه دارد اینست که فرزند زمانه خود باشند و تقدیر زمانه را بشناسند، تقدیر زمانه ما تمدن غرب است. ما در روزگاری زندگی می نماییم که تمدن ۵۰۰ ساله غرب یعنی انسان منهای خدا، به صورت مویرگی کل جهان را گرفته است و همه ما چند رویکرد و مواجهه نسبت به این تمدن داریم؛ یا آنرا نمی بینیم، انکار می نماییم و ستیزه بدون مبنا داریم و یا مغلوب و مرعوب غرب هستیم.

او افزود: این هردو غلط هستند و راه درست شناخت تمدن غرب است که خوبِ آنرا پذیرفته و بومی سازی نماییم و مقابل بدِ آن بایستیم. تقدیر دوم ما هم انقلاب اسلامی است که برخی هنوز آنرا ندیده و نپذیرفته اند.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه باید نسبت هنرمندان امروز با انقلاب اسلامی مشخص باشد، اظهار داشت: انقلاب دستاوردهای عظیمی دارد که به علت قرار داشتن ما در حجاب معاصرت یعنی هم عصر بودن با اتفاقات و شخصیت های بزرگ، ارزش، عظمت و اهمیت آن درک نمی شود؛ بنابراین این دو تقدیر زمانه را باید شناخت. باآنکه امپراتوری غرب با هجمه رسانه ای، این شناخت و ارزیابی را تغییر می دهد، اما چالش ها و مشکلات امروز هم مسائل طبیعی فتح قله های موفقیت برای کشور است.

منبع:

1401/11/26
09:54:23
5.0 / ۵
483
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 2,881
بازدید دیروز: 4,685
هفته اخیر: 34,244