در جلسه ساماندهی آثار فاخر هنری شهرداری تاكید شد

راه اندازی پایگاه قوی برای نمایش آثار هنری

راه اندازی پایگاه قوی برای نمایش آثار هنری آتلیه دات کام: در دومین جلسه شورای ساماندهی آثار هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران بر ایجاد یک پایگاه قوی در فضای مجازی برای نمایش آثار تاکید گردید.


به گزارش آتلیه دات کام به نقل از پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ و هنر، دومین جلسه شورای ساماندهی آثار هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با حضور مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران، مهرداد باقری پبدنی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری، امیرحسین سمیعی معاون هنری این سازمان، محمدعلی رجبی، عبدالحمید قدیریان، مصطفی گودرزی، امیر عبدالحسینی، محمد زرویی نصرآباد، و شهاب الدین شکیبا در موزه هنرهای دینی امام علی(ع) انجام شد.
مصرف هنری جامعه یکی از اولویت ها و فاکتورهای فرهیختگی جامعه است
مهرداد باقری پبدنی، رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در این نشست، ساماندهی آثار هنری شهر تهران و مصرف هنری جامعه را از ماموریت های اصلی سازمان دانست و اضافه کرد: ما حالا میراث دار آثار و محصولات فرهنگی و بصورت خاص، آثار تجسمی هستیم که در ادوار مختلف و به طرق مختلف به سازمان فرهنگی هنری منتقل شده است و عموما متولی مشخص و دارای ماموریت نداشته است.
وی اظهار داشت: بر همین اساس، وضع موجود و آثاری که حالا در اختیار سازمان است، نیاز به ساماندهی جدی دارد و باتوجه به اهمیت این موضوع، یکی از اصلی ترین ماموریت های ما بحث ساماندهی آثار و تشکیل این شورا است.
باقری توجه به اولویت روز جامعه را در ساماندهی آثار هنری، مهم ارزیابی کرد و افزود: این شورا نقش راهبردی و بالادستی دارد و در بخش بعدی، کارگاه ها و کمیته هایی در ۵ بخش ماموریت اجرائی ساماندهی آثار هنری را بر عهده دارند.
رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران درباره ی ی نحوه کار این شورا توضیح داد: ما تلاش داریم در این شورا که اعضای آن از پیشکسوتان و هنرمندان مطرح کشور هستند، راه حل ها و پیشنهادات را جمع بندی نماییم و ماموریت شورا را در قالب یک سند راهبردی، که پیش نویس اولیه آنرا آماده کرده ایم، مشخص و عملیاتی نماییم.
باقری ضمن قدردانی از حمایت رئیس شورای اسلامی شهر تهران از این طرح اظهار داشت: امیدواریم این مسیر کار خیری برای فضای هنری مردم شهر تهران رقم بخورد.
ساماندهی اماکن هنری و موزه ها به روند ساماندهی آثار هنری کمک می کند
در این جلسه امیر عبدالحسینی، معاون هنری پیشین سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نیز ضمن اشاره به تاسیس موزه امام علی (ع) در سال ۱۳۷۹ و نحوه خرید و سفارش آثار افزود: آثار موزه از ابتدا در دو بخش هنرهای تجسمی با تأکید بر نقاشی و هنرهای سنتی با محور خوشنویسی و بصورت سفارش محور و موضوع محور گردآوری شد.
این مدیر هنری، پژوهشگر و مدرس دانشگاه افزود: آثار شاخص سازمان را می توان بر حسب موضوعی و موزه ای بودن تقسیم بندی کرد. این آثار در ادوار مختلف به مجموعه سازمان منتقل شد و به مرور زمان تعداد آثار بیشتر شد و در وضعیت امروز حجم و تنوع و کیفیت آثار، ضرورت ساماندهی و پالایش و طبقه بندی آنرا یادآور می شود.
عبدالحسینی با اشاره به پراکندگی آثار موزه ای در اماکن مختلف شهرداری تهران، اضافه کرد: در بخش های مختلف شهرداری تهران نیز آثار هنری زیادی وجود دارد که آنها هم نیاز به ساماندهی دارد. باتوجه به اهمیت تعدادی از این آثار، ساماندهی اماکن هنری و موزه ای و تمرکز بر پویایی و کارایی آنها هم می تواند راه حل بسیار خوبی برای ساماندهی این آثار باارزش باشد.
عضو شورای ساماندهی آثار و اماکن هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با اشاره به سوابق و تجربه های گذشته در ارزشگذاری و پالایش آثار هنری و بهره مندی از کارشناسان و صاحب نظران خوش نام، بر چگونگی طبقه بندی و ضرورت تدوین بخشنامه اجرائی تاکید کرد.


شهر تهران نیازمند یک طرح جامع فرهنگی هنری است
در ادامه این جلسه مصطفی گودرزی از اعضای این شورا با تأکید بر تهیه یک طرح جامع فرهنگی هنری برای شهر تهران اظهار داشت: موضوعی که در این شورا بررسی می شود یک موضوع بسیار اهمیت دارد که هم اکنون در کل سطح شهر تهران دارای اهمیت است.
این هنرمند اضافه کرد: ساماندهی آثار هنری سازمان فرهنگی هنری، با یک کارگروه چابک در مدت زمان مشخصی عملیاتی می شود. نکته کلان تر بحث ساماندهی فضای هنری کل پایتخت است که نیازمند یک طرح جامع است که تمامی بخش ها همچون موزه ها و سایر مرکز مهم فرهنگی و جتی عرصه گرافیک محیطی و مجسمه های شهری را ساماندهی کند که الیته این مساله نیز زمانبر است.
هنر انقلاب، جزو اسناد فرهنگی کشور است
محمدعلی رجبی، عضو دیگر این شورا نیز بر مشارکت بخش های مختلف متولی هنر در شهر تهران اصرار کرد و اظهار داشت: دستگاهها و نهادهای متولی فرهنگ و هنر مانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات و... باید درباب این فعالیت ها با هم همسو باشند و از کارهای یکدیگر مطلع شوند.
در این صورت یک تعریف مشخص و مسیر واضح برای سیاست های فرهنگی ترسیم می شود که حاصل آن یک مدیریت فکری واحد خواهد بود.
وی هنر انقلاب را از مهم ترین بخش های هنر دانست و اضافه کرد: شهر تهران از نظر هنری و معماری آشفته و بی هویت شده است و هویت بخشی به معماری شهر تهران یکی از وظایف چنین کارگروه هایی است. ما در زمان جنگ و بعد از آن آثار نقاشی دیواری بسیار ارزشمندی داشتیم که به مرور زمان تغییر کردند در حالی که اینها جزو اسناد فرهنگی و هویت ملی ما هستند و باید مورد ساماندهی و مراقبت قرار بگیرند.
رجبی افزود: موزه امام علی (ع)، باید نگاه هنری را از دایره اسم، به حقیقتش ببرد. یعنی در بخش های مختلف در موضوع ولایت، فعالیت کند.
این هنرمند اظهار داشت: ساماندهی آثار هنری کاری کاملا تخصصی و علمی است که باید تابع همان سیاست های کلی باشد.
در فضای جنگ فرهنگی هستیم
عبدالحمید قدیریان، هنرمند نقاش و طراح نیز در این جلسه اظهار داشت: ما در فضای جنگ فرهنگی هستیم و این جنگ در نهادی چون شهرداری جدی تر است چونکه با مردم بصورت مستقیم ارتباط دارد. پس نگاه شهرداری باید دراین زمینه یک نگاه راهبردی باشد و از هنر به عنوان ابزار مناسب تاثیرگذاری استفاده نماید.
وی ادامه داد: ما در بحث فرهنگی عقب هستیم. تحول باید در نگاه فرهنگی اتفاق بیفتد و توسط نهادهایی مثل شهرداری که در تعامل مستقیم با مردم هستند به جامعه تزریق شود.
قدیریان تغذیه فرهنگی مخاطبان را با کارهای فرهنگی هنری مناسب و اثرگذار، مهم ارزیابی کرد و افزود: جامعه از نظر خوراک فرهنگی نیاز به تغذیه دارد و این محتوا را از اماکنی چون همین موزه ها می گیرد.
این هنرمند در آخر اظهار داشت: با ساماندهی آثار هنری و اجرائی شدن تحول نگاه فرهنگی در جامعه، روح و روان مخاطب نیز با محتوای غنی تغذیه خواهد شد.
بازار، تشنه محصولات فاخر است
محمد زرویی نصرآباد، عضو دیگر این شورا در ادامه این جلسه عنوان کرد: نگاه کلان فرهنگی باید ناظر بر دو موضوع باشد. هم به مخاطب توجه کند و هم به هنرمند.
وی ادامه داد: این مساله مهمی است که ما هنرمند را تشویق به خلق اثر نماییم. چونکه این آثار تبدیل به سند تاریخ هنری ما می شود. بازار نیز تشنه تولید محصولات فاخر و باکیفیت است. پس باید جایگاهی ایجاد نماییم که موضوع خلق آثار هنری باارزش را نیز دربر بگیرد.
موزه ها باید آثار متنوع داشته باشند
مهدی چمران، رئیس شورای اسلامی شهر تهران در این جلسه ضمن قدردانی از تشکیل این شورا اظهار داشت: خوشحالیم که این دغدغه بین هنرمندان ما وجود دارد. دغدغه ای که باید در بین تمامی جامعه، گسترش پیدا کند.
وی افرود: ما نباید در مورد آثار هنری جداسازی نماییم. موزه باید متنوع باشد و از نظر پراکندگی نیز در نقاط مختلف شهر وجود داشته باشد. به این صورت، مخاطب در هرجای شهر به آثار متنوعی دسترسی دارد و این یک مزیت است.
رئیس شورا اسلامی شهر تهران بر لزوم فعالیت در زمینه فرهنگی اصرار کرد و افزود: ما در حوزه تهاجم فرهنگی کم کار کرده ایم. نقطه ای که بسیار اهمیت دارد و همیشه مورد بحث بوده است. در همین راستا ما باید تا جای ممکن هنر انقلابی را تعمیم دهیم. حتی در فضای مجازی نیز که امروزه بستر بسیار مهمی برای جذب فرهنگی جوانان است، باید ورود نماییم و یک پایگاه قوی هم در فضای مجازی برای نمایش آثار ایجاد نماییم.
چمران درباب بودجه فرهنگی هنری شهرداری تهران نیز اظهار داشت: با توجه به این که وظیفه اصلی شهرداری را عموما مدیریت فضای شهری و رسیدگی به مشکلات شهری می دانند، اختصاص بودجه به کارهای فرهنگی کمی با سختی مواجه می باشد و باید محدوده امکان را نیز در نظر گرفت. با اینحال ما در شورا همیشه تلاش نموده ایم که ارتقای فرهنگ و هنر شهر را در اولویت های فعالیت شهرداری قرار داده و تا جای ممکن به پیشبرد این مهم دقت کنیم.
در آخر این جلسه، پیشنهاداتی جهت بررسی و تصمیم گیری در جلسات بعدی ارائه شد.1401/11/06
13:11:20
5.0 / ۵
186
تگهای خبر: تخصصی , دستگاه , فرهنگ , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟