روایت مهر از نواهای عاشورایی-۲۲؛

نغمه های اربعینی از رضاصادقی تامحمدحسین پویانفر

نغمه های اربعینی از رضاصادقی تامحمدحسین پویانفر به گزارش آتلیه دات کام، مرکز موسیقی مأوا از مجموعه در رابطه با تولیدی موسیقی های آیینی است که طی سالهای اخیر فعالیتهای مستمری را در تولید نماهنگ ها و تک آهنگ های در ارتباط با عزاداری ایام اربعین حسینی داشته است.خبرگزاری مهر -گروه هنر-علیرضا سعیدی: عرصه تولید آثار موسیقایی در رابطه با مضامین و رویدادهای مذهبی و اعتقادی همواره جزو پرطرفدارترین و در عین حال پرچالش ترین عرصه های فرهنگی هنری کشورمان بوده است که طی سالهای متمادی دوشادوش سایر فعالیتهای فرهنگی هنری در رابطه با این مورد مورد توجه مخاطبان و هنرمندان قرار گرفته است.
تولیدات این حوزه با اینکه همواره در معرض افترا های فراوان همچون «سفارشی بودن» قرار داشته اند اما به سبب حس و حال موجود در آنها که برگرفته از باورها و اعتقادات نهفته در ضمیر خیلی از مخاطبان بالقوه است، در اکثر موارد فعالیت در این عرصه را با استقبال هنرمندان مواجه کرده است.
همزمان با ایام سوگواری سیدالشهدا (ع) بر آن شدیم تا نگاهی اجمالی به تولیدات موسیقایی مختلف در رابطه با قیام عاشورا در کشورمان در چارچوب های گوناگونی چون آلبوم، موسیقی متن فیلم و سریال، اجرای زنده و مواردی از این دست داشته باشیم. در این چارچوب آنچه مورد توجه قرار گرفته و می گیرد، صرفا مرور و یادآوری آثار برجسته حوزه موسیقی «عاشورایی» است که در سالهای دور و یا نزدیک تولید و در بازار موسیقی عرضه شده اند. آثاری که طبیعتاً بعضی از آنها از درجه کیفی ممتاز برخوردار بوده اند و شاید برخی دیگر با انتقاداتی هم در موعد انتشار به لحاظ موسیقایی و محتوایی مواجه بوده اند اما همه در یک وجه اشتراک دارند و آن ماندگاری در حافظه جمعی دل بستگان اباعبدالله (ع) است.
در بیست و دومین قسمت از سلسله گزارش های «روایت مهر از نواهای عاشورایی» که همچون دوره های گذشته طی ایام محرم و صفر پیش روی مخاطبان قرار می گیرد، نگاهی اجمالی به بعضی از تولیدات تصویری – موسیقایی مرکز موسیقی «مأوا» از نهادهای زیر مجموعه سازمان هنری رسانه ای اوج پرداختیم که طی سالهای اخیر با وجود فراز و نشیب هایی که در حوزه فعالیتهای خود تجربه کرده، اما آثاری را پیش روی مخاطبان قرار داده که در نوع خود توانسته آغاز جریان موثری در عرصه های در رابطه با ساخت کلیپ و تولید آثار موسیقایی در رابطه با ایام سوگواری حضرت سیدالشهدا باشد.
اگرچه این آثار می تواند دربرگیرنده نقاط منتقدانه و پرچالشی باشد، اما بدون شک نمی توان از روند رو به رشدی که در جریان تولید آثار موسیقایی در رابطه با محرم بوجود آورده چشم پوشی کرد؛ چون که در سالهای اخیر نهادهایی چون مرکز موسیقی حوزه هنری، سازمان هنری رسانه ای اوج و دیگر مجموعه ها تلاشهای زیادی برای ایجاد جریانی موثر در تولید آثار مناسبتی انجام داده اند که هریک می تواند در نوع خود آثار قابل اتکایی باشند. آثاری که همسو با تغییر ذائقه مخاطب گام برداشته اند و به شکلی کوشش داشتند که متناسب با این سلیقه موسیقیایی که اساسا نباید از مرز افراط و تفریط عبور کند، فضای جدیدی را پیش روی مخاطبان قرار دهند.
آنچه می خوانید روایتی مختصر از برخی آثار منتخب مرکز موسیقی مأوا در حوزه تولیدات در رابطه با ایام سوگواری حضرت سیدالشهدا بخصوص اربعین است که همزمان با اربعین حسینی بدون در نظر گرفتن تقدم و تأخر زمانی در تولید آن پیش روی دوستداران و علاقه مندان قرار گرفته اند.
همکاری با مداحان شاخص در پروژه «شب های دلتنگی»
تعدادی از مداحان جوان و شناخته شده کشورمان از شهریور ماه سال ۱۳۹۸ بود که همزمان با آغاز ایام عزاداری حضرت سید الشهدا (ع) در پروژه «شب های دلتنگی» مرکز موسیقی «مأوا» چند قطعه موسیقایی را تولید کردند.
در این پروژه که قطعات آن با عنوان «شب های دلتنگی» در فضای مجازی و شبکه های مختلف رسانه ملی پیش روی مخاطبان قرار گرفت، مداحانی چون محمود کریمی، محمد حسین پویانفر، مجید بنی فاطمه، نریمان پناهی، سید امیر حسینی، ابوذر بی وکافی و تعدادی دیگر قطعاتی را متناسب با حال و هوای روزهای کرونایی تولید کرده بودند.
برای شنیدن یکی از قطعات پروژه «شب های دلتنگی» اینجا را کلیک کنید.

«لبیک» و یک پاسداشت موسیقایی برای اربعین حسینی
آلبوم «لبیک» هم یکی از مهم ترین تولیدات مرکز موسیقی ماوا بود که مهر ماه سال ۱۳۹۸ به خوانندگی شهروز حبیبی از مداحان و ذاکران مطرح خاندان خطه آذربایجان همزمان با ایام سوگواری اربعین منتشر گردید.
این اثر موسیقایی در ۸ قطعه به زبان آذری اجرا و تنظیم شده و در آن اشعاری از استاد ولی الله کلامی زنجانی، طیار، نوید اسال، ناعم، پریشان، ولایی و ناعمی استفاده شده است.
«لبیک»، «رقیه سلام اولا»، «ای کربلا»، «کالای عشق»، «دورون عاشقان»، «یابن الزهرا (س)»، «جدیمه بنذر» و «آقام وای» عنوان قطعاتی بودند که در این آلبوم گنجانده شده بودند.
برای شنیدن یکی از قطعات آلبوم «لبیک» اینجا را کلیک کنید.

نوای حب الحسین یجمعنا در راه کربلا تماشایی شد
مرکز موسیقی ماوا سال ۱۳۹۸ بود که در آستانه اربعین حضرت سیدالشهدا (ع) با اجرای پروژه نمایشی-موسیقایی «حسین یجمعنا» در محل عمود ۹۷۵ میزبان زائرین مسیر بزرگترین اجتماع شیعیان جهان شد. این پروژه نمایشی-موسیقایی با عنایت به گسترده شدن رخداد اربعین در همه ابعاد و تمرکز بر تنوع حضور مخاطبان مختلف با زبان های مختلف در این راه اجرا شد. این نوع اجرا تلفیقی از اجرای سرودهای متصل به هم به همراه هنرهای نمایشی و جذابیت های بصری بود که به مدت ۳۰ دقیقه برای زائرین حسینی اجرا می شد.
یکی دیگر از برنامه هایی که در چارچوب «موکب سفیرآفتاب» در عمود ۹۷۵ به همین مناسبت طراحی شده بود، در اختیار قرار دادن صحنه اجرا به گروههای سرودی بود که در راه راهپیمایی اربعین حاضر بودند. عوامل اجرایی «سفیر آفتاب» طی فراخوانی با عنوان سرود نذری از گروههای سرود حاضر در پیاده روی اربعین دعوت کرده بودند تا از ظرفیت مجموعه ماوا در عمود ۹۷۵ برای اجرای سرود بهره گیرند.

«آه ماه» روایتی از حسرت جاماندگان اربعین با کلام امیرحسین مدرس
در مهر ماه سال ۱۳۹۹ بود که همزمان با اوج گرفتن کرونا و شرایط دشواری که برای برگزاری مراسم سوگواری حضرت سیدالشهدا قرار داشت، مرکز موسیقی مأوا به همین بهانه نماهنگی را با نام «آه ماه» در آستانه اربعین حسینی به تهیه کنندگی علی شمس حضور طاها چوگان باز در بخش تهیه کنندگی موسیقی، شعر حامد خاکی، موسیقی حسین نظری و اجرای امیرحسین مدرس منتشر نمود.
علی شمس تهیه کننده نماهنگ «آهِ ماه» همان زمان در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به نحوه انتشار این اثر موسیقایی – تصویری بیان کرده بود: نماهنگ «آه ماه» همچون آثار تهیه شده در مرکز موسیقی مأوا است که به مناسبت اربعین حسینی متناسب با حال و هوای روزهای کرونایی ساخته شده است. شرایطی که همراه با سایر عوامل اثر سعی کردیم با به میان آوردن شعار «امسال از پشت بام خانه ها زیارت اربعین می خوانیم» فضایی را پیش روی مخاطبان قرار دهیم که در این شرایط می تواند التیامی برای قلب های عاشق سیدالشهدا (ع) در ایام منتهی به اربعین با اتکا به یکی از روایت های امام صادق (ع) باشد.
برای تماشای نماهنگ «آه ماه» به روایت امیرحسین مدرس اینجا را کلیک کنید.

«داغ نهان» محمد اصفهانی برای اربعین حسینی در پاییز
آبان ماه سال ۱۳۹۶ بود که همزمان با فرا رسیدن ایام سوگواری اربعین حضرت سیدالشهدا نماهنگ «داغ نهان» به خوانندگی محمد اصفهانی منتشر گردید.
اگرچه طی سالهای اخیر محمد اصفهانی در تولید آثار عاشقانه و اجتماعی و دیگر موضوعات فعالیتهای گوناگونی را از سر گذرانده و همواره آثارش جزو پرطرفدارترین آثار موسیقایی این سال ها لقب گرفته اند، اما یکی از خصوصیت های وی نحوه ارادتی است که وی همواره بدون پنهان کاری و ملاحظات رایج این سالهای برخی خوانندگان پاپ آنرا به منصه ظهور رسانده که قطعه «داغ نهان» یکی از آنهاست.
در این اثر عبدالجبار کاکایی ترانه سرا، فرید سعادتمند آهنگساز، محمد اصفهانی خواننده، سید مهران علوی کارگردان و موسسه فرهنگی «دلصدا» بخشی از گروه تولید کننده نماهنگ را می سازند.
برای تماشای نماهنگ «داغ نهان» با صدای محمد اصفهانی اینجا را کلیک کنید.

طی «طریق» اربعین با نوای سید مجید بنی فاطمه
سید مجید بنی فاطمه هم از آن دسته از ذاکران خاندان (ع) است که در سالهای اخیر همراه با تعدادی دیگر از نوحه خوانان حسینی کوشیده با تولید برخی از آثار موسیقایی در رابطه با مناسک و نوحه ها فضای متفاوت تری را در این حوزه تجربه کند.
او طی این سال ها بود که به واسطه همکاری با مجموعه هایی چون مرکز موسیقی مأوا نماهنگ ها و قطعات موسیقایی گوناگونی را با موضوعات مختلف اجرا کرد که یکی از آنها نماهنگی با مبحث اربعین بود که مدتی پیش با عنوان «طریق» در دسترس مخاطبان قرار گرفت.
در این نماهنگ ابوذر حیدری، محمد رسولی شعر و ملودی، حسین نظری تنظیم، مجتبی رضایی تصویربردار، آبتین برقی طراح صحنه و میلاد ابوالحسنی مدیر تولید گروه اجرایی را تشکیل می دادند.
برای تماشای نماهنگ «طریق» با صدای مجید بنی فاطمه اینجا را کلیک کنید.

یک قدردانی دیگر از موکب داران عراقی با نماهنگ خیرالاحباب
مرکز موسیقی «مأوا» مهر ماه سال ۱۳۹۸ بود که در طول راه پیمایی زائرین اربعین حسینی با اجرای مجدد سرود «خیرالاحباب» آیین تشکر و قدردانی از موکب داران عراقی و خادمان حرم حسینی را برگزار کرد.
سرود «خیرالاحباب» با همراهی گروه تواشیح «الغدیر» قم به سرپرستی محمدعلی دهدشتی با هدف تشکر و قدردانی از موکب داران مسیر پیاده روی اربعین و خدام الحسین (ع) تولید و مورد استقبال عراقی ها قرار گرفته بود در مراسم پیاده روی سال جاری به صورت زنده برای موکب داران اجرا شد.
این حرکت بوسیله ی یک کاروان سرودی به صورت میدانی برای موکب داران عراقی اجرا شد و از ۲۰ مهرماه ۱۳۹۸ از شهر نجف کار خویش را شروع کرد. این در حالی بود که کاروان سرودی «خیرالاحباب» به صورت کاملاً غیرمنتظره در راه پیاده روی از موکب دارانی که مشغول خدمت به زائرین حسینی هستند، تشکر و قدردانی می کرد.
البته فضای اجرایی این حرکت موسیقایی بشکلی بود که مجتبی رضوانی مستند ساز کشورمان یک مستند کوتاه ۳۴ دقیقه ای به نام «پیشکش ایرانی» را هم در این رابطه تولید کرد.
برای تماشای نماهنگ «خیر الاحباب» گروه الغدیر قم اینجا را کلیک کنید.

آه و حسرت رضا صادقی در نماهنگ «پیاده ها»
رضا صادقی خواننده مطرح موسیقی پاپ کشورمان هم یکی از هنرمندان فعال کشورمان در عرصه تولید آثار موسیقایی در رابطه با شهادت حضرت سیدالشهداست که علاوه بر تولید آثار متنوعی که در عرصه موسیقی داشته، همواره در ساخت و طراحی پروژه های مناسبتی هم همکاری مستمری با مجموعه های مختلف داشته است.
یکی از نمونه های پرطرفدار این همکاری ها در ارتباط با نماهنگ «پیاده ها» برای برنامه ای با همین عنوان از شبکه سوم سیما بود که صادقی آنرا به مناسبت فرا رسیدن اربعین حسینی سال ۱۳۹۶ منتشر نمود.
در این قطعه که در آستانه اربعین حضرت سید الشهدا به زائرین کربلای معلی تقدیم شده، فواد فرهنگ ترانه سرا، رضا صادقی آهنگساز و خواننده، شجاعت شفایی تنظیم کننده حضور دارند.
برای تماشای نماهنگ «پیاده ها» رضا صادقی اینجا را کلیک کنید.

انیمیشن «وداع» و عرض ارادت به حضرت سیدالشهدا به سه زبان
نماهنگ «وداع» هم عنوان یکی از مهم ترین محصولات ساخته شده از جانب مرکز موسیقی «مأوا» با نوای شهروز حبیبی، سید مجید بنی فاطمه و احمد فتلاوی بود که شهریور ماه سال ۱۴۰۰ در چارچوب یک نماهنگ انیمیشنی به تهیه کنندگی و کارگردانی محمد دانیال عطوفی، تهیه کنندگی صوت طاها چوگان باز به سرانجام رسید.
نماهنگ انیمیشنی «وداع» به مناسبت ایام سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و با مبحث غروب ساخته شده بود. این نماهنگ لحظه خداحافظی حضرت سیدالشهداء (ع) با حضرت زینب (س) و حضرت رقیه (س) را به سه زبان فارسی، عربی و آذری به تصویر کشیده است. نسخه فارسی این نماهنگ با صدای سید مجید بنی فاطمه، نسخه ترکی با صدای شهروز حبیبی و نسخه عربی با صدای احمد فتلاوی ساخته شده است.
در این نماهنگ کارگردان و تهیه کننده محمد دانیال عطوفی، تهیه کننده صوت طاها چوگان باز، تنظیم نسخه فارسی و ترکی احسان جوادی و تنظیم نسخه عربی محمّد المهند عوامل اجرایی این محصول را تشکیل می دادند.
برای تماشای نماهنگ «وداع» اینجا را کلیک کنید.

«پای زخمی» و عرض اراداتی برای اربعین حسینی
نماهنگ «پای زخمی» هم عنوان دیگر اثر موسیقایی ساخته شده در حوزه ایام سوگواری حضرت امام حسین است که چندی قبل همزمان با اربعین حسینی در دسترس مخاطبان قرار گرفت.
حسین حقیقی همچون خوانندگان مطرح موسیقی انقلابی کشورمان که طی سالهای اخیر فعالیتهای زیادی در تولید آثار موسیقایی موضوعی داشته در این اثر بعنوان خواننده حضور داشت.
دراین نماهنگ محسن رضوانی شاعر، گرانش عاشوری آهنگساز و تنظیم کننده و مجتبی قلی نژاد میکس و مستر گروه اجرایی را نماهنگ را تشکیل می دادند.
برای تماشای نماهنگ «پای زخمی» حسین حقیقی اینجا را کلیک کنید.

«لحظه دیدار» و تولید یک نماهنگ با تکیه بر زیارت خانوادگی اربعین
نماهنگ «لحظه دیدار» همچون نماهنگ های اربعینی متفاوتی بود که در محرم ۱۴۰۱ در چارچوب یک انیمیشن با صدای محمد حسین پویانفر پیش روی مخاطبان قرار گرفت.
در این نماهنگ که با تکیه بر زیارت خانوادگی اربعین انتشار یافت، سعی شده بود تا مبحث پیاده روی اربعین در چارچوب خانوادگی مورد توجه مخاطب قرار گیرد.
همزمان با انتشار نماهنگ «لحظه دیدار» پویشی هم تحت «اربعین خانوادگی» از چند هفته قبل شروع شده که با استقبال خانواده های ایرانی هم قرار گرفت.
سید جواد پرئی شاعر، امید روشن بین تنظیم کننده، رسول گورکانی کارگردان، علیرضا خوش بیان مجری طرح، حسین فرزندی تهیه کننده عوامل اجرایی نماهنگ «لحظه دیدار» را تشکیل می دادند.
برای تماشای نماهنگ انیمیشنی «لحظه دیدار» اینجا را کلیک کنید.

تماشای حرم سیدالشهدا با زیارت اربعین محمود کریمی
همزمان با فرا رسیدن اربعین حضرت سیدالشهدا (ع) سال ۱۴۰۰ بود که نماهنگی با محوریت زیارت اربعین پیش روی مخاطبان قرار گرفت.
محمود کریمی از مداحان و ذاکران شناخته شده ای است که در سالهای اخیر به سبب تسلط مثال زدنی که روی سبک ها و نوحه های قدیمی دارد، توانسته خیل کثیری از عزاداران حضرت سیدالشهدا را به سمت آثار اجرا شده خود جلب نماید. آثاری که در این سال ها به واسطه مجموعه های مختلف در چارچوب های موسیقایی هم پیش روی مخاطبان قرار گرفته و با استقبال انان هم مواجه گشته اند.
این نماهنگ که توسط مرکز موسیقی «مأوا» انتشار یافته با صدای محمود کریمی از مداحان شناخته شده خاندان (ع) پیش روی بینندگان قرار گرفته است.
برای مشاهده نماهنگ «زیارت اربعین» اینجا را کلیک کنید.

«کوله بار» با اجرای گروه سرود شهید مهدی فرجی، «یا حسین شهید» با اجرای گروه الغدیر قم، «جیران» با صدای شاهد صادقپور، «رهسپار» با صدای نیما علامه و حسنخانچی، «حکایت ما» با صدای علی اکبر قلیچ، «رسم عشق» با صدای مهدی سلحشور، نماهنگ «با وفاوهب» با صدای شاهین جمشیدپور، پروژه بازآفرینی نوحه های سنتی جنوب با عنوان «نینوا» با صدای جهان بخش کردی زاده (بخشو) و غلام کویتی پور، نماهنگ «عطر سیب» با صدای سیدمسافر خواننده افغانی زبان و با همراهی گروه همخوانی فاطمیون، نماهنگ «مسافران خورشید» به کارگردانی علی ملاقلی پور، نماهنگ «حبیبی شکرا» با صدای محمد حسین پویانفر و کارهای مختلف دیگر همچون آثار عاشورایی مرکز موسیقی «مأوا» هستند که طی سالهای اخیر پیش روی مخاطبان قرار گرفته است.

1401/06/28
11:47:04
5.0 / ۵
53
تگهای خبر: آلبوم , تصویر , طراحی , قاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟