مجسمه هایی از استحاله و بیگانگی آدم ها

مجسمه هایی از استحاله و بیگانگی آدم ها آتلیه دات کام: «بیگانگی» عنوان بیست و هشتمین نمایشگاه انفرادی مجسمه قدرت الله عاقلی است که در جهان امروز هر یک از آدم ها به صورتی تلاش می کنند از هویت خود فاصله بگیرند و به صورتی گرفتار نوعی استحاله و بیگانگی از خود می شوند.


به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی ایرنا، قدرت الله عاقلی درباره نمایشگاه انفرادی خود با عنوان بیگانگی اظهار داشت: بیگانگی بیست و هشتمین نمایشگاه مجسمه انفرادی من است و در این نمایشگاه مجموعه ای از ۱۵ مجسمه برنزی را که در سه سال گذشته خلق کرده ام را به نمایش می گذارم.
او درباره چرایی انتخاب عنوان بیگانگی برای این مجموعه تصریح کرد: من سال هاست که تمرکزم را بر روی مفهوم گذاشته ام و خویش را هنرمندی مفهوم گرا می دانم و همواره از جهان پیرامونم ایده خلق آثارم را می گیرم. در جهان امروز هر یک از آدم ها به شکلی تلاش می کنند از خود و هویت شان فاصله بگیرند و به شکلی گرفتار نوعی استحاله و بیگانگی از خود هستند و من در این مجموعه کوشیده ام به شکلی این بیگانگی را دست مایه خلق آثارم قرار دهم.
عاقلی افزود: مجسمه های این مجموعه برآمده از ساختار کلاسیک مجسمه سازی هستند و هر یک نیم تنه انسان هستند که بر روی این فیگورها جزییاتی اضافه شده اند. هر یک از مجسمه های این مجموعه که در ابعاد ۹۰ در ۵۰ در ۳۰ خلق شده اند، سه تا پنج نسخه دارند.
عاقلی در بخشی از استیمنت این نمایشگاه نوشته است: «عصر حاضر عصر سنت های فردیست. در این دوران هنرمند درک و باورهای شخصی خویش را از جهان پیرامون بیان می کند. به نظر می آید که هم اکنون جنبش های عمده از بین رفته اند و ما در عین بیگانگی در ارتباط با یکدیگر با هجوم درون مایه ها و روندهای شخصی مواجه هستیم.
دیگر هیچ فلسفه زیباشناسی خاصی حکم فرما نیست. گویی مدرنیسم آخر یافته و جریان پست مدرن با نگاه انتقادی اش به مدرنیزم، بنا بر گفته منتقدان هنرهای تجسمی؛ دیگر از مد افتاده باشد. دلمشغولی هنرمند معاصر، در جستجوی برقراری ارتباط با گروهی عظیم است. به دنبال این مسیر شیوه های فردی آنها گاه به یکدیگر نزدیک و گاهی از هم فاصله می گیرد. در این میان برقراری ارتباط بین سبک های تاریخی با مفاهیم نو و خلاقانه، گرایش هایی را بوجود آورده که گامی نو در بیان سنت، روایت و خلاقیت به حساب می آید هر چند عناصر اخیر نسبت به گذشته بشکلی کاملا متفاوت بکار گرفته شده اند. وقتی همه عناصر با یکدیگر جمع می شوند به تناسباتی دست می یابند که قدرت دارد تا روح بیننده را با هیجانات مختلف تحریک کند.
گاهی هنرمند معاصر در چارچوب منحصر بفردی به زیبایی کلاسیک اهمیت داده و آنرا به مثابه یک ایدئولوژی در آثارش مورد استفاده قرار می دهد. گویی به یک قلمرو جاودانی به موازات زندگی این جهانی باور دارد و با فراخواندن آرامش باستان، بیگانگی ناهنجار مدرنیسم را به چالش می طلبد.
قدرت الله عاقلی متولد ۱۳۴۷ جلفا است، دیپلم نقاشی از هنرستان تجسمی پسران است. او موسس و دبیر سایت جامع تخصصی و پژوهشی ایران مجسمه است. او تابحال در بیشتر از ۲۲۰ نمایشگاه گروهی آثارش را در ایران، هلند، فرانسه، مراکش، انگیلس، ایتالیا، قطر، اتریش و آمریکا به معرض نمایش گذاشته است. آثار او به بینال های گوناگونی راه پیدا کرده است.
گالری اعتماد همه روز جز دوشنبه ها، از ساعت ۱۲ ﺗﺎ ۸ ﺷﺐ میزبان علاقه مندان است. گالری اعتماد در ﻣﯿﺪان ﻫﻔﺖ ﺗﯿﺮ، ﺧﯿﺎﺑﺎن ﻣﻔﺘﺢ ﺟﻨﻮﺑﻰ، ﺑﻦ ﺑﺴﺖ ﺷﯿﺮودی، ﭘﻼک ۲۵ واقع شده است.


منبع:

1401/05/19
22:40:42
5.0 / ۵
463
تگهای خبر: آرامش , تخصصی , خلاقیت , زیبایی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 691
بازدید دیروز: 2,219
هفته اخیر: 28,836