نشست خبری همراه خاطره ها ؛

آثار مجید انتظامی توسط ارکستر ملی ایران اجرا می شود

آثار مجید انتظامی توسط ارکستر ملی ایران اجرا می شود آتلیه دات کام: در نشست خبری رویداد موسیقایی «همراه خاطره ها» اعلام گردید آثار مجید انتظامی توسط ارکستر ملی ایران اجرا می شود.


به گزارش خبرنگار موسیقی ایرنا، نشست خبری رویداد موسیقایی «همراه خاطره ها» پس از ظهر یکشنبه ۹ مردادماه با حضور مجید انتظامی و نصیر حیدریان در تالار وحدت برگزار شد، تشریح این رویداد موسیقایی و پاسخ به بعضی از سئوالات خبرنگاران بخش های این نشست بود.
انتظامی در توضیح محتوای همراه خاطره ها بیان نمود: هنوز قطعات این رویداد معلوم نیست اما کنسرتی با نزدیک به چهار ساعت موسیقی اجرا خواهد شد.
وی اضافه کرد: خوشبختانه نصیر حیدریان در این برنامه بعنوان رهبر ارکستر حضور دارد و بخش اصلی شرایط تمرین گروه را فراهم خواهد ساخت.
انتظامی اظهار داشت: موسیقی متن فیلمهای کانی مانگا، جایی به منظور زندگی، مردان آنجلس و شیخ بهایی از میان بالای ۲۰۰ ساعت موسیقی که نوشته ام انتخاب شده است و احیانا دو قطعه دیگر که خواننده داشته باشند هم برای اجرا انتخاب گردد.
این آهنگساز افزود: ۱۰ سالی هست که از صحنه اجرا غیبت داشتم چونکه شرایط برای کار کردنم آماده نبود اما امروز شرایط بهتر شده و با این فکر که بتوانم کمکی کنم بازگشته ام.
انتظامی: ده سالی هست که از صحنه اجرا غیبت داشتم چونکه شرایط برای کار کردنم آماده نبود اما امروز شرایط بهتر شده و با این فکر که بتوانم کمکی کنم بازگشته ام
انتظامی افزود: نوازندگان ارکستر ملی جوانانی مستعد و خوب هستند و نیاز به دلسوزی دارند که در این حوزه حمایت شوند. ما دلسوز در عرصه ارکستر نداشتیم بنابراین بازگشتم که به ایشان کمک برسانم.
امیدواری جهت راه اندازی ارکستر اپرا
وی اضافه کرد: فکر می کنم مسیر درحال روشن شدن است و امکانات ارکستر سمفونیک و ارکستر ملی امیدوار کننده. با عنایت به این شرایط امیدوارم ارکستر اپرا را هم راه بیاندازیم و اینها انگیزه من برای حضور و بازگشت بود.
انتظامی در توضیح چرایی همکاری با ارکستر ملی ایران اظهار داشت: ابتدا قرار بود با ارکستر سمفونیک تهران کار نماییم اما این ارکستر تا هجدهم برنامه داشت و تصمیم گرفتیم با ارکستر ملی کار و ۱۲ جلسه تمرین نماییم و بنابراین نصیر حیدریان به کمک من آمده است.
این موسیقیدان پیشکسوت در توضیح علت موفقیت سمفونی خرمشهر عنوان کرد: کار هنری و هر کار دیگری اگر عشق در آن نباشد آن جوری که باید از کار در نمی آید.
وی افزود: من به هشت سال دفاع مقدس و حماسه خرمشهر عقیده داشتم و آن روزها و وقایع در رابطه با آنها را دیده بودم و چون عاشق بودم و خودم را در جبهه حس می کردم، حاصل کار، این گونه درآمد.
انتظامی بیان نمود: چون سلیقه مردم از موسیقی علمی دور شده است گمان نمی کردم مردم آنرا دوست داشته باشند که خوشبختانه با اقبال مردم هم مواجه گردید.
آهنگساز سمفونی انقلاب در ادامه اظهار داشت: نوشتن سمفونی خرمشهر یک سال و نیم طول کشید و بارها نوشته شد و تغییر نمود تا خروجی آن، چیزی شد که به اجرا درآمد. عمده کارهای من، زمانی طولانی صرف شان شده است تا به شکل نهایی رسیده اند. البته این ماهیت کار ارکسترال است؛ برخلاف قطعات پاپ که بسیار سریع نوشته شده می شوند و به فروش می رسند.
انتظامی: من به هشت سال دفاع مقدس و حماسه خرمشهر عقیده داشتم و آن روزها و وقایع در رابطه با آنها را دیده بودم و چون عاشق بودم و خودم را در جبهه حس می کردم، حاصل کار، این گونه درآمد
انتظامی تصریح کرد: کل این کار موسیقی کلاسیک با درون مایه سازهای ایرانی و موسیقی سنتی ایرانی است، با یک رنگ آمیزی جدید که تا کنون نشنیده اید و امیدوارم آن گونه که در نظر دارم به اجرا دربیاید.
آرزویی برای خرمشهر
وی توضیح داد: آرزو داشتم و دارم سمفونی خرمشهر را در شهر خرمشهر اجرا کنم اما جسمم دیگر همراهی ام نمی کند و بنابراین از حضور نصیریان در این رویداد یاری گرفته ام.
آهنگساز سمفونی مقاومت درباره دلیل حضور خود در شورای هنری ارکستر سمفونیک تهران توضیح داد: از کار اداری خوشم نمی آید و به علت اصرار آقای حیدریان حضور در این شورا را پذیرفتم. البته ایده های بسیاری برای این حضور و بهبود اوضاع و شرایط حقوق فعالان در این ارکستر دارم.
نصیر حیدریان هم در این جلسه ضمن اشاره به این که به علت دوستی ام با آقای انتظامی پیشنهاد همکاری با این رویداد را پذیرفتم، اظهار نمود: برای اجرای این ارکستر نمی توانستیم روی ارکستر سمفونیک تهران حساب نماییم چونکه نوازندگان آن مشغول تمرین برای اجرای برنامه بودند ازاین رو قرار شد تا با ارکستر ملی ایران، این برنامه را اجرا نماییم.
رهبر ارکستر سمفونیک تهران اضافه کرد: قطعات این اجرا سنگین هستند و علاوه بر جلسات تمرینی ارکستر، به جلسات تمرین فردی نوازندگان سازها نیاز داریم.
اجرای کامل سمفونی خرمشهر برای اولین بار
حیدریان خاطرنشان کرد: سمفونی خرمشهر در رویداد موسیقایی همراه خاطره ها برای اولین بار بصورت کامل و در چهار قسمت اجرا خواهد شد.
وی اضافه کرد: امیدوارم بتوانم روزی ارکستر سمفونیک تهران را در اوج ببینم.
رویداد موسیقایی همراه خاطره ها مهرماه امسال در هفته دفاع مقدس با اجرای برگزیده ای از آثار مجید انتظامی در تالار وحدت برگزار می شود.منبع:

1401/05/10
09:23:51
5.0 / ۵
43
تگهای خبر: موسیقی , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟