مدیركل مركز هنرهای تجسمی مطرح كرد؛

جریان سازی مؤثر جشنواره تجسمی جوانان از راه اتصال به جشنواره فجر

جریان سازی مؤثر جشنواره تجسمی جوانان از راه اتصال به جشنواره فجر آتلیه دات کام: مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معتقد می باشد جریان سازی مؤثر جشنواره هنرهای تجسمی جوانان بوسیله اتصال آن به جشنواره هنرهای تجسمی فجر، ممکن خواهد بود.به گزارش آتلیه دات کام به نقل از ستاد خبری بیست و نهمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران، عبدالرضا سهرابی مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی و رییس شورای سیاست گذاری جشنواره بیست و نهم ضمن اشاره به اهداف و اهمیت برگزاری جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران اظهار داشت: اهداف مهم جشنواره عبارت از کشف استعدادهای جوان در عرصه هنر، تسهیل ارتباط سینه به سینه هنرجو با استاد و کادرسازی برای هنر انقلاب اسلامی است.

وی ادامه داد: جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران، آوردگاهی ملّی برای حضور آحاد جوانان ایران اسلامی و بستر وسیعی است که تنوع قومی و فرهنگی را در مقیاس ملّی شامل می شود. به بیان دیگر، این جشنواره هنری فرصت یگانه ای است که بطور یکسان در اختیار عموم جوانان و نوجوانان این مرز و بوم قرار می گیرد. به اعتقاد من، خاصیت مهم جشنواره، وجود عنصری خلاق، توانمند و ایده پرداز به نام جوان است. در این جهت نکته مهمی که باید به آن توجه داشت این است که چگونه حداکثر امید، نشاط و انگیزه را در وجود جوانان ایجاد نماییم.

سهرابی ضمن اشاره به فرصت ها و ظرفیت های برگزاری جشنواره بیست و نهم به شیوه حضوری اظهار داشت: برگزاری جشنواره بیست و نهم به شیوه حضوری بعد از دو سال، می تواند اشتیاق خاصی را در بین انبوه جوانان علاقمند بوجود آورد تا با شوق و انگیزه بیشتری در این رویداد ملّی هنری شرکت نمایند. این اشتیاق، در نوع خود فرصتی قابل توجه و چه بسا مهم ترین ظرفیتی است که فراروی جشنواره بیست و نهم قرار دارد.

مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی افزود: هنگامی که یک هنرمند جوان فرصت حضور و هم نشینی با اساتید مطرح و هنرمندان جوان دیگری که مانند خودش هستند را پیدا می کند، انگیزه و انرژی اش مضاعف می شود؛ در چنین شرایطی می توان امیدوار بود که دستاوردهای شایان توجهی حاصل شود. اگر ما به عنوان برگزارکنندگان جشنواره، بتوانیم از این فرصت حداکثر بهره برداری را به عمل آوریم، به بخش مهمی از آنچه که بایسته است، دست یافته ایم.

رییس شورای سیاست گذاری بیست و نهمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران در بخش دیگری از سخنان خود ضمن پشتیبانی از تنوع جغرافیایی جشنواره هنرهای تجسمی جوانان اظهار داشت: باید از طراحان و سیاستگذاران این جشنواره تشکر کرد که جشنواره را به گونه ای طراحی نموده اند که هر سال در یک استان اجرا شود. میزبانی از جشنواره جوانان، فرصت مغتنمی است که باید در اختیار یکایک استانهای کشور قرار گیرد و خوشبختانه این اتفاق، تا به امروز رخ داده است.

سهرابی اشاره کرد: حالا سیاستی که در مجموعه محترم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونت هنری و مرکز هنرهای تجسمی جاری است، مبتنی بر نگاه به بیرون از مرکز، عدالت گستری در توزیع امکانات و خلق فرصت های یکسان برای آحاد هنرمندان است. باتوجه به برگزاری مجازی جشنواره طی دو دوره اخیر و عطف به آنکه در دو سال گذشته، همه استانهای کشور به شکل جدی درگیر کرونا بودند، جمع بندی ما این بود که شاید در مقطع فعلی، استانهای دیگر به اندازه تهران آمادگی میزبانی از جشنواره بیست و نهم را نداشته باشند. اما بی شک دوره بعدی جشنواره را در یکی دیگر از استانهای کشور برگزار خواهیم کرد؛ چونکه معتقدیم فرصت میزبانی از جشنواره باید بطور یکسان در اختیار همه استانها قرار گیرد.

مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی ضمن تاکید بر لزوم جریان سازی جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران اظهار داشت: جریان سازی جشنواره جوانان می تواند اینطور محقق شود که اختتام جشنواره بیست و نهم، علاوه بر این که شروعی برای جشنواره سی ام است، به منزله شروع اتصال جشنواره هنرهای تجسمی جوانان به جشنواره هنرهای تجسمی فجر نیز باشد. بدین معنا، لازم است ظرفیتی طراحی شود تا آثار منتخب جشنواره هنرهای تجسمی جوانان در قالب بخشی مجزا و ویژه به جشنواره فجر نیز راه پیدا کنند. البته طبیعی است که این اتفاق باید با نظر دبیر محترم و اعضای شورای سیاست گذاری جشنواره هنرهای تجسمی فجر رخ دهد.

سهرابی در بخش پایانی سخنان خود اشاره کرد: برگزاری جشنواره هنرهای تجسمی جوانان، بااینکه می تواند به کشف استعدادهای جوان هنری در مقیاس ملّی منجر شود، اما باید به این نکته توجه داشت که جوانان مستعدّ این عرصه رها نشوند. اگر این جوانان را آن چنان که باید در راه فعلیت بخشی به استعدادهایشان قرار ندهیم و امکان حضورشان در رویدادها و میادین هنری بزرگ تر را فراهم نکنیم، جریان سازی مورد انتظار، محقق نخواهد شد. بدین سبب اگر به دنبال جریان سازی مناسب و مؤثر فرهنگی-هنری هستیم، باید بتوانیم میان جشنواره هنرهای تجسمی جوانان و دیگر رویدادهای مهم هنری خصوصاً جشنواره هنرهای تجسمی فجر، اتصال مناسبی برقرار نماییم.

بیست و نهمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران با هدف رقابت در عرصه خلاقیت های هنری، ارتقای توان تخصصی هنرجویان و معرفی استعدادهای جوان هنری، شهریور ماه امسال در تهران انجام می شود.

1401/05/03
16:48:50
5.0 / ۵
1112
تگهای خبر: تخصصی , جشن , جشنواره , خلاقیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
جمع 2 و 2 ؟
آمار بازدید سایت
بازدید امروز: 1,558
بازدید دیروز: 2,684
هفته اخیر: 26,695